خاوازی: اتفاقات بازار مرغ را باید در جای دیگری جستجو کرد/ از مردم عذرخواهی می‌کنم/ آرامش به بازار مرغ باز می‌گردد

اقتصادی،   4000117043 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه از مردم به دلیل اتفاقات بازار مرغ عذرخواهی می‌کنم، اظهار داشت: از آنجا که قدرت خرید مردم طی ماه‌های گذشته افزایشی نداشته، باید اتفاقات بازار مرغ را در جای دیگری جستجو کرد.

خاوازی: اتفاقات بازار مرغ را باید در جای دیگری جستجو کرد/ از مردم عذرخواهی می‌کنم/ آرامش به بازار مرغ باز می‌گردد

به گزارش خانه ملت کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 17 فروردین ماه) در تشریح وضعیت نهاده های دامی، کشاورزی و پروتئینی کشور، گفت: شاید مهمترین بخشی که در کشور مطرح است بخش زراعی است که حدود 70 درصد آن را گندم تشکیل داده است این در حالی  است که تصمیمات خوبی برای گندم صورت گرفته است چراکه شاکله اصلی  زراعت ما متکی به تصمیماتی است که برای گندم گرفته شده است.

وی ادامه داد: در حالی در سال 98 حدود 375 هزار تن بذر گواهی شده درجه یک در اختیار کشاورزان قرار داده ایم که این رقم در سال 99 به 413 هزار تن رسید که یکی از عوامل بسیار مهم غنی سازی است. غنی سازی نکته بعدی  است که به سلامت مردم کمک می‌کند و هم از نظر رشد و افزایش قیمت ها کودهای شیمیایی داشتند برای نخستین بار 115 هزار تن بذر به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار دادیم.

وزیر جهاد کشاورزی از طرح جهش تولید در دیم‌زارها به عنوان یکی از موفقیت‌های این حوزه یاد کرد و ادامه داد: دیم‌زارها بخش مهمی هستند که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ پروژه‌ای با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سطح 660 هزار هکتار به صورت پایلوت در 6 استان و 70 شهرستان و در سطح 74 هزار هکتار آغاز شده است.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود با اجرای این پروژه تثبیت شغل، درآمد مناسب برای کشاورزان و تولید 300 هزار تن محصول کشاورزی محقق شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به وضعیت تراز تجاری کشور در حوزه کشاورزی طی سال‌های گذشته افزود: تراز تجاری در سال 98 از منفی 6.67 به دو میلیارد و 463 در سال گذشته ارتقاء پیدا کرد.

وی با بیان اینکه همچنین سن زدگی برای اولین بار به 3.3 کاهش یافت، گفت: کشاورزی قراردادی نیز در سال زراعی گذشته از 90 هزار تن به 200 هزار تن افزایش پیدا کرد، همچنین گندم از نظر کیفی درسراسر کشور برای نخستین بار با تعداد بسیار نمونه مورد ارزیابی قرار گرفت. این در حالی است که هجمه ای روی ما بود که کیفیت گندم خوب نیست در صورتی که 92 درصد گندم های مورد بررسی قرارگرفته از کیفیت خوبی برخوردار بودند. خرید تضمینی که در سال 98 اختصاص افتاد 7.7 میلیون تن بود که در سال 99 به 8.5 میلیون تن رسید و پیش بینی ما این است که در سال پیش رو خرید به 8.8 میلیون تن گندم برسد.

خاوازی با بیان اینکه کشت قراردادی دانه های روغنی در سال گذشته را تا 200 هزار تن کاهش دادیم، گفت: کشت کلزا از 230 هزار هکتار به 223 هزار هکتار رسید و از مجلس و کمیسیون کشاورزی به دلیل تصویب قانون خرید تضمینی تشکر می کنم و شما عواید آن را در سال پیش رو برای کلزا خواهید دید و تصمیماتی که برای چغندر قند گرفته شده، بسیار حائز اهمیت است. همچنین ارقام آفتابگردان و گلرنگ را متنوع کردیم و 5.5 درصد رشد در تولید ارقام جدید داشتیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم اضافه کرد: در صورت اجرای طرحی که برای جهش تولید آماده کرده ایم به راحتی می توان طی 4 سال قریب به 800 هزار تن روغن را در داخل کشور بدون اینکه گندم و دیگر محصولات استراتژیک تحت تاثیر قرار گیرند، تولید کنیم. همچنین یکی از تصمیمات خوبی که در شورای قیمت گذاری صورت گرفت، کمک به چغندرکاران کشور بود. اگرچه در سال 98 در حدود 3.5 میلیون تن چغندر تولید شد ولی این رقم در سال 99 به حدود 5.5 میلیون تن رسید و پیش بینی ما این است در سال 1400 این رقم به 7 میلیون تن برسد که قریب به 1.2 میلیون تن فقط شکر از چغندر می گیریم و قطعاً در سال پیش رو به مرز خودکفایی تولید شکر خواهیم رسید.

وی در رابطه با تولید پنبه نیز توضیح داد در سال 98 مجموعاً 222 هزار تن پنبه برداشته کرده ایم و در سال زراعی 99 این عدد به 270 هزار تن رسید و در سال 1400 آن را به 327 هزار تن خواهیم رساند.

خاوازی درباره وضعیت محصولات پروتئینی تصریح کرد: در تولید گوشت قرمز به 881هزار تن، در تولید شیر به 11 میلیون تن و در تولید مرغ به 2 میلیون و  500 هزار تن رسیده‌ایم، همچنین مشکلی در تولید تخم‌مرغ و عسل نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی در تشریح دلایل اتفاقات ناگوار بازار مرغ طی دو ماه گذشته توضیح داد: از ابتدای سال گذشته تا بهمن ماه جوجه‌ریزی در بهمن ماه به بیشترین میزان رسیده است به این معنا که آماری بالاتر از بهمن ماه برای جوجه‌ریزی نداشتیم که این امر نیز توسط چند سیستم مختلف کنترل می‌شود به طور مثال سامانه سما ست توسط سازمان دامپزشکی و بیمه کنترل می‌شود.

وی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات میدانی انحراف از جوجه‌ریزی حدود 1.3درصد است، گفت: جوجه‌ریزی و تولید به میزان طی ماه های گذشته به میزان کافی بوده است و حتی ما با تولیدات کمتری مانند 90 میلیون و 110 میلیون نیز مشکلی در بازار نداشتیم، از سوی دیگر از آنجا که قدرت خرید مردم طی ماه‌های گذشته افزایشی نداشته، باید اتفاقات بازار مرغ را در جای دیگری جستجو کرد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه در حال حاضر احتکار و منجمد کردن مرغ در بازار به چشم می‌خورد، تصریح کرد: نیاز تهران به مرغ حدود یک هزار و 200 تن است در حالی که در سه شیفت حدود هزار تن بسته‌بندی شد اما ما شاهد تخلفات گسترده در این حوزه هستیم.

خاوازی با بیان اینکه اتفاقات بازار مرغ موجب شد دولت کارگروهی در راستای حل مشکلات این حوزه تشکیل دهد که مسئولیت آن با وزیر جهاد کشاورزی است، ادامه داد: در 3 روز کاری با برگزاری جلسات و هماهنگی‌ها توانستیم قیمت‌ها را تا حدودی سامان دهیم، تنها در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان و سیستان مشکلاتی وجود دارد که برای آن استان معین تعریف شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال 99 در تولید کره خودکفا شدیم، ادامه داد: واردات گوشت به یک چهارم تا یک پنجم رسیده است.

وی اضافه کرد: بر اساس تصمیم سران سه قوا تمام مسئولیت‌های تجاری در بخش کشاورزی از جمله واردات، صادرات و تنظیم بازار بر عهده جهاد کشاورزی نیست، علاوه بر این بر اساس مصوبه هیأت وزیران مسئولیت تنظیم بازار شکر، روغن، برنج، گوشت برعهده جهاد کشاورزی نیست.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه به نمایندگی از دولت از مردم به دلیل اتفاقات بازار مرغ عذرخواهی می‌کنم، ادامه داد: امیدواریم با تشکیل کارگروه مذکور آرامش به کل کشور بازگردد.

خاوازی وضعیت حوزه باغبانی کشور را خوب ارزیابی کرد و ادامه داد: درحال حاضر حدود 390 هزار تن سیب در انبارها وجود دارد. از سوی دیگر 830 هزار تن صادرات داشتیم. حدود 275 هزار تن پرتقال، 64 هزار تن کیوی در انبارها داریم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: بخش کشاورزی نیز مانند سایر حوزه‌ها رقابتی بوده و متأثر از قیمت کالاهای دیگر است ، به صورت میانگین دستمزد روزانه نیروی کار حدود 49 درصد، حمل و نقل 30درصد و ... افزایش داشته است که این امر در قیمت نهایی محصولات کشاورزی اثرگذار است.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی تمام نهاده‌ها به جز 4 نهاده از جمله ذرت، کنجاله و دانه‌های سویا با نرخ‌های آزاد تأمین می‌شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۰۱۷۲۵۱۱:۰۱:۱۲ ۱۴۰۰/۱/۱۷
هر روز یک بازی داریم چه تقاضا بالا برود چه پایین بیاید . اصلاحا عزا و عروسی برای مرغ یکی است
ناشناس۱۹۰۱۷۸۵۱۱:۲۳:۲۰ ۱۴۰۰/۱/۱۷
همه بر میگرده به قدرت خرید و باعث و بانی بی ارزش شدن ان هم دولت بوده و شما هم جزوه دولت بودی
ناشناس۱۹۰۱۸۰۵۱۱:۳۱:۴۰ ۱۴۰۰/۱/۱۷
"دروغ" میگن، هدف این بود که مرغ رو گرون کنن و انجام شد، به مرگ گرفتن به تب راضی بشیم.
000۱۹۰۲۰۵۰۱۲:۵۵:۳۸ ۱۴۰۰/۱/۱۷
هفت ماه پیش کلی جوجه یکروزه را امحا کردند مدیریت مملکت ببین دست کی افتاده
ناشناس۱۹۰۲۱۴۲۱۳:۳۸:۵۹ ۱۴۰۰/۱/۱۷
ايشون چه آمارهائي دادن! خوش به حال كشوري كه وزيرش هستن، ما كه اندر خم يك كوچه مانده ايم.
حامد۱۹۰۲۴۴۹۱۶:۰۰:۲۹ ۱۴۰۰/۱/۱۷
مگر کرونا نگرفته بود
ناشناس۱۹۰۲۶۴۲۱۷:۴۹:۵۲ ۱۴۰۰/۱/۱۷
آقای وزیر بنده عذر خواهی شما را قبول نمیکنم . عذر خواهی شما استعفاست .
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 4. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 5. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 6. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 7. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 8. تصاویر قدیمی دیده نشده از حرم امام رضا(ع)

 9. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 10. رقم‌های دیوانه‌کننده از کشف‌ بزرگترین ‌مزرعه‌ بیت‌کوین

 11. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 12. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 13. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 14. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 15. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 22. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 23. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 24. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 25. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

ابر آروان

آخرین عناوین