پیش بینی توکلی از نتیجه بررسی FATF در مجمع

سیاسی،   4000116129 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

بررسی FATF در دستور کار این هفته مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است.

پیش بینی توکلی از نتیجه بررسی FATF در مجمع

احمد توکلی در گفت و گو با ایسنا، با اعلام این خبر که FATF در جلسه چهارشنبه پیش روی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی خواهد شد، اظهار کرد: من فکر نمی کنم این موضوع در صحن مجمع بتواند دو سوم رای را به دست آرود و تصویب شود.

وی ادامه داد: این سوال جدی مطرح است که آیا فشاری که تحت عنوان FATF بر اقتصاد کشور تحمیل شده است بر طرف می شود یا خیر؟ به نظر می رسد خیلی تاثیری ندارد. اشتباه است که اگر بپذیریم که با تصویب FATF معجزه ای رخ می دهد. این موضوع هم مثل برجام است.

این فعال سیاسی گفت: باید دید درست و غلط کدام است. بی خودی از فوایدی که به دست نمی آید، نگوییم. وضع از این بدتر نمی شود؛ مگر کاری مانده که علیه ما نکرده باشند؟ چه کار می خواستند بکنند که نکردند؟

وی افزود: من خیال می کنم این موضوعات منفعتش معلوم نیست؛ ضررش خیلی بیش تر بر ما واضح است. کاری که آمریکای بایدن با ما می کند، فرقی با آمریکای ترامپ ندارد. هنوز بایدن می گوید به کارهایی که ترامپ کرده دست نمی زنم؛ بعد ما باید دستور کارمان را عوض کنیم؟

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز بحث FATF است فردا دستور کارشان را عوض می کنند. امروز می گویند موضوع هسته ای است؛ فردا بر موضوعات دیگر دست می گذارند. در حالی که FATF  الزام آور نیست؛ توصیه می کنیم تصویب نشود. الزام قانونی وجود ندارد، بلکه با زور می خواهند منافع خود را تامین کنند.

وی با اشاره به تحریم های دارویی و بهداشتی علیه مردم ایران گفت: مردم ما با این تحریم ها جان دادند؛ چرا از ما انتظار دارند ملتی باشیم که زیر بار حرف زور می رویم؟ امروز می گویند موضوع هسته ای است، فردا نمی دانیم چه می گویند.

توکلی تاکید کرد: هرگاه ملتی بدون تاثیر خارجی برای خودش بتواند به شکل دموکراتیک تصمیم بگیرد استقلالش را حفظ کرده است. کشوری که مردمش بتوانند به شیوه دموکراتیک مجلس و قانون تعیین کنند و با ساز و کار قانونی برای خود تصمیم بگیرند مستقل هستند. ما باید مستقل باشیم. تصویب FATF  باید توجیهی در راستای استقلال ملی ما و بهبود وضعیت مردم داشته باشد.

وی ادامه داد: من هنوز قانع نیستم که این درست ترین کار است. تجربه ثابت کرده هروقت کوتاه آمدیم آن ها جلوتر آمدند. 28 مرداد را ببیند چه کار کردند؛ مصدق را تنها گذاشتند. برجام هم آخرینش نیست. چرا ما باید اعتماد کنیم؟ پذیرفتن این مسائل حرف زور است.

توکلی در پایان گفت: وقتی اجازه نمی دهند برای بیمارانمان دارو بیاوریم می خواهند حرفشان را بپذیریم؟ وقیح تر از این نمی شود. این کشتار نیست؟ اگر امروز تسلیم شویم بعدش چه کنیم؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۰۰۶۸۱۲۰:۴۶:۰۹ ۱۴۰۰/۱/۱۶
من هم معتقدم مجمع باید نه بر اساس فضا سازی بیرونی بلکه بر اساس منافع ملی کشور تصمیم بگیرد
ناشناس۱۹۰۰۶۹۳۲۰:۵۷:۴۶ ۱۴۰۰/۱/۱۶
لطفا متن مذاکرات مجمع تشخیص درباره fatfرا منتشر کنید
ناشناس۱۹۰۰۶۹۶۲۱:۰۰:۴۱ ۱۴۰۰/۱/۱۶
پذیرش fatf هیچ گره ای از مشکلات و تحربمها را باز نمیکند
ناشناس۱۹۰۰۷۶۰۲۱:۴۷:۵۳ ۱۴۰۰/۱/۱۶
آقایان مجمع توجه داشته باشند که FATF مثل گواهینامه است. داشتنش نفع مستقیم ندارد ولی نداشتنش میتواند ضرر دایم داشته باشد.
راه۱۹۰۰۸۷۸۲۲:۴۹:۵۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
دمت گرم آقای توکلی _____ امیدواریم اینبار مردم حواسشونو جمع کنن و عاقلانه و به دور از احساسات رای بدن و یه دولت عاقل و وفادار و دست پاک و پرهیزکار و خائن ستیز و مردمی و انقلابی و داخل محور و ضد امپریالیسم رو انتخاب کنن تا آرامش و اطمینان و اعتماد به جامعه برگرده
ناشناس۱۹۰۰۹۴۹۲۳:۳۹:۵۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
می فرمایندچرا باید اعتماد کنیم. مگر قرار است اعتماد کنیم. مشکل این است که قاعده و قانون شده تو دنیا و بدون پیوستن اسیب بیشتری می بینی. این امتیازی نیست که بدنیا میدی بلکه کاری می کنی که اونا بدونند به نظام بانکی ما اعتماد کنند. نپیوندی دنیا به نظام بانکی ما اعتماد نمی کنه و همین میشه که الان است. پیوستن هم فقط دست و بال نظام بانکی رو باز می کنه برای کار کردن ولی کاری نمی کنه براتون.
ناشناس۱۹۰۱۰۷۶۰۰:۴۷:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۱۷
خوب اگر اینجوریه چرا این همه وقت تاخیر کردید یک کلام ردش میکردید دیگه. جالبه بجای اینکه جواب بدن که چرا مملکت رو معطل گذاشتید واسه یه تصمیم ساده واسه ما پیش بینیم میکنن! خسته نباشید واقعا!
ناشناس۱۹۰۱۱۱۹۰۱:۲۱:۴۶ ۱۴۰۰/۱/۱۷
شما که میگی وضع بدتر از این نمیشه پس تصویبش کنید
ناشناس۱۹۰۱۱۴۷۰۱:۵۸:۴۷ ۱۴۰۰/۱/۱۷
پذیرش FATF قطعا حلال مشکلات نیست اما نپذیرفتن آن نیز قطعا مشکلاتی را بر مشکلات قبلی اضافه میکند .
حمیدک۱۹۰۱۲۰۹۰۵:۲۷:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۱۷
سلام اقای دکتر.شمارو ب خدا،جلسه فوق العاده ای ترتیب بدهید و،همین افکارمنطقی ودرست رو، با دولت حلاجی کنید..اگه آقایون نخواستند بپذیرند،وباز با توهمات گذشته، قصد ضربه ب کشورو دارند،خب حداقل نتیجه ب صورت رسمی ب ملت اعلام شود..ملت تصمیم بگیردبا این نفاق و ضدیت آقایون با امنیت ومنافع کشور چکارکند.مطمئن باشید، منطقی ترین خواسته مردم،جوابگویی ایشان است..ودرصورت نپذیرفتن این تقاضای ملت، خب محاکمه عادلانه وپرسش ازچرایی این همه ذلالت و ب قول شما بزرگوار،اوهام اقتصادی غیرقابل باور،، راهکار عقلی،منطقی وقابل برآورد است.. خواهش میکنم اجزه ندهید عده ای با دروغ وفریب، بیش از این از ملت مظلوم ایران کولی بگیرند..متشکرم
ناشناس۱۹۰۱۲۳۵۰۶:۳۴:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۱۷
معاهدات و قراردادهای ننگین FATF و CFT و 2030 و پالرمو ره آورد برجام هستند _____ در بیشتر کشورها خائنان را با جرائم و خیانت‌های کمتر از این‌ها هام اعدام میکنند
ناشناس۱۹۰۱۳۵۰۰۸:۱۱:۱۹ ۱۴۰۰/۱/۱۷
چرا لوایح شفافیت تامین مالی تروریسم رو باید به دشمنی امریکا پیوند بزنیم؟؟ کل دنیا که آمریکا نیست کل دنیا با ما معامله نمیکنه!!!
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای ظریف؛ دوگانه های درون دولت را دریابید!

  2. چرا ظریف از مردم عصبانی است؟

  3. گفتار ظریف؛ اختلال‌‌‌ فهمِ فردی یا بحران دانش سیاسی در ایران؟!

  4. پایانی بر جنجال یک فایل صوتی

  5. اندکی مسئولیت‌پذیر باشیم!

  6. الگوی بزرگ میدان

  7. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

  8. چرا بن سلمان کم آورد؟!

  9. جهانگیری: به خاطر مردم در دولت ماندم / ضعف این دولت، لکنت زبان است، شرم می کنیم دستاوردهایمان را بگوییم

  10. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

  11. متنِ بدتر از گناه حسام‌الدین آشنا!

  12. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

  13. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

  14. چه کسی رئیس جمهور شود؟

  15. علیرضا معزی: به دکتر حسام‌الدین آشنا خداقوت می‌گویم

  16. تلاش احمدی نژاد برای نزدیک شدن به رئیسی/به بعضی‌ها گفته‌اند نیا!

  17. شورای رقابت با مردم !

  18. دولت اگر اختیار ندارد، چرا دوباره بر سر کار آمد؟

  19. بیژن مقدم:  جهانگیری همان روحانی است 

  20. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

  21. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  22. زحمات دانشمندان ایرانی به ثمر نشست/تولید واکسن "کوو ایران برکت" از اردیبهشت‌

  23. مطهری: افرادی را برای معاون اولی و وزارت در نظر دارم

  24. رد پای جهانگیری در واگذاری‌های غیرقانونی سازمان خصوصی‌سازی

  25. اگر نیت صد ساله دارید ...

  ابر آروان

  آخرین عناوین