عباس آخوندی با سرپناه مردم چه کرد؟ + نمودار قیمت

اقتصادی،   4000116019 ۵۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

بررسی عملکرد عباس آخوندی به عنوان صاحب نظریه قحطی سراسری بیانگر آن است که تمامی شاخص‌های اقتصادی حوزه مسکن به عنوان حوزه تحت مدیریت وی بدتر از گذشته شده است بگونه‌ای که پس از مدیریت ۵ ساله وی بر بازار مسکن در بعضی نقاط کشور مردم برای تامین سرپناه به اجاره چادر و پشت‌بام‌ها روی آوردند.

عباس آخوندی با سرپناه مردم چه کرد؟ + نمودار قیمت

به گزارش فارس، اخیرا عباس آخوندی در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌ها ضمن اشاره به عملکرد دولت تدبیر از ابتدای سال ۹۲ گفت:« ما ذیل فصل ۷ منشور سازمان ملل بودیم. سایه جنگ روی سر این مملکت بود. یعنی ما سال ۹۲ را یادمان نرود. اگر روند سال ۹۲ ادامه پیدا کرده بود، الان قحطی تمام ایران را گرفته بود.»

پیش‌تر از این تعبیر رفع سایه جنگ از سر کشور توسط سایر سیاستمداران دولت تدبیر و امید از جمله حسن روحانی به دفعات استفاده شده بود اما برای اولین بار بود که در قرن جدید سخنی از قحطی به میان می‌آمد.

*صحت‌سنجی اظهارات آخوندی در دادگاه آمار و ارقام

برای بررسی فعالیت‌هایی که زمینه جلوگیری از بروز قحطی در کشور را از سال  92 به وجود آورد، بد نیست کارنامه صاحب نظریه قحطی سراسری در سمت وزیر راه و شهرسازی را بررسی کنیم تا صحت اظهارات وی در محکمه‌ای زنده به نام آمار و ارقام بررسی شود.

عباس آخوندی 63 ساله که اولین پست اجرایی خود را 40 سال پیش در سمت معاونت سیاسی وزیر کشور تصاحب کرده است، برای دومین بار در تاریخ 24 مرداد ماه سال 92، سکان وزارت راه و شهرسازی را به دست گرفت و پس از 3 بار استیضاح ناموفق بالاخره در 28 مهرماه سال 97 با استعفا به آخرین دوره وزارت خود پایان داد.

دوره 5 ساله وزارت آخوندی در یکی از مهم‌ترین وزارت‌خانه‌های کشور می‌تواند شاهد مناسبی پیرامون ادعای جلوگیری از قحطی سراسری در کشور تلقی شود.

* نابه‌سامانی بازار مسکن، نتیجه فعالیت 5 ساله صاحب نظریه قحطی سراسری

نکته مهم‌تر اینکه وزارت‌خانه تحت امر صاحب نظریه قحطی سراسری، مسئولیت ساماندهی بازار اساسی‌ترین کالاهای مورد نیاز همه مردم یعنی مسکن را به دوش می‌کشد و متعاقبا ساماندهی صحیح این بازار می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از تحقق قحطی بازی کند.

علت استفاده از عبارت «مسکن اساسی ترین نیاز مردم» آن است که شاید مردم بتوانند جایگزینی تقریبا رایگان برای خوراک و پوشاک به عنوان سایر کالاهای اساسی پیدا کنند اما قطعا تصور یک خانوار فاقد مسکن نمی‌تواند ممکن باشد.

بنابراین بررسی شاخص‌های کلان بازار مسکن به عنوان مهمترین مسئولیت وزارت خانه تحت امر عباس آخوندی می‌تواند شاخصی مناسب به منظور بررسی صحت ادعای جلوگیری از قحطی سراسری ایران را به حساب بیاید.

در همین راستا بر اساس آمار قیمت مسکن شهر تهران که از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است، عباس آخوندی در مرداد ماه 92  بازار مسکن را با قیمت هر متر مربع 3.84 میلیون تومان تحویل گرفت و تنها در طول 5 سال میانگین قیمت مسکن را به 9.18 میلیون تومان رساند. به عبارت دیگر قیمت هر متر مربع واحد مسکونی پایتخت در دوران وزارت صاحب نظریه قحطی سراسری رشد نجومی 139 درصدی را به ثبت رساند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از تقاضای موثر در بازار مسکن به دلیل ناتوانی در صاحب‌خانه شدن با استفاده از اجاره واحد مسکونی به تامین نیاز می‌پردازند، لذا بررسی قیمت اجاره هم می‌تواند گواه مناسبی بر عملکرد آخوندی در مدت وزارت راه و شهرسازی به حساب بیاید.

در همین رابطه، متوسط قیمت اجاره هر متر مربع واحد مسکونی پایتخت در سال ابتدایی حضور آخوندی در سمت وزارت راه و شهرسازی در سال 92، بالغ بر 18.6 هزار تومان بود اما عملکرد آخوندی در حوزه ساماندهی تقاضای بازار و ایجاد محدودیت عرضه مسکن زمینه رشد 96 درصدی قیمت اجاره بها را فراهم کرده و در سال 97، همزمان با استعفای آخوندی، قیمت هر متر مربع اجاره بهای مسکن در تهران به 36.5 هزار تومان رسید.

این در حالی ست که در این دوره زمانی نرخ تورم به دلایل مختلف از جمله تخلیه شوک افزایش قیمت ارز، بالا نگه داشتن مصنوعی نرخ سود بانکی برای فریز کردن نقدینگی، سرکوب نرخ ارز با ارزپاشی بی‌محابا، کاهش فشار تحریم‌ها و فرو رفتن کشور در رکود شدید پایین بوده است.

به گواه کارشناسان یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد نجومی قیمت خرید و اجاره‌بهای بازار مسکن، محدودیت‌های ایجاد شده آخوندی در حوضه عرضه واحدهای مسکونی بود، محدودیت‌هایی که زمینه کاهش 50 درصدی ساخت مسکن را به همراه داشت و منجر به نابه سامانی گسترده در حوزه بازار مسکن شد.

کارشناسان دلیل این اتفاق را بی‌اعتقادی آخوندی به عرضه مسکن و تاکید غیرمعمول و غیرعلمی وی بر تحریک تقاضا از طریق افزایش وام خرید مسکن می‌دانند. سیاست تجربه شده‌ای که هر بار با جهش قیمت مسکن همراه بوده است.

*رئیس جمهور از نتیجه عملکرد عباس آخوندی می‌گوید

در همین راستا، محمد حمیدزاده، کارشناس اقتصاد و مسکن با اشاره به اینکه شاخص‌های اقتصادی بازار مسکن در دوران وزارت آخوندی فاجعه است، گفت:« در سال 97 و پس از مدیریت 5 ساله آخوندی شاهد انواع پدیده‌های بی‌سابقه نامطلوب در بازار مسکن از قبیل اجاره چادر و پشت بام منازل به منظور سکونت خانواده‌های فاقد مسکن بودیم و حتی برخی از مردم در شهرستان‌ها از نماینده‌های مجلس کانکس برای تامین سرپناه درخواست کردند.»

عملکرد فاجعه‌بار آخوندی در حوزه بازار مسکن به نحوی بود که حتی حسن روحانی در جلسه رای اعتماد محمد اسلامی، وزیر فعلی راه و شهرسازی در بیان مدیریت ناامیدکننده عباس آخوندی، گفت:« به عنوان رئیس جمهور خدمت شما عرض می‌کنم و در برابر مردم می‌گویم در زمینه مسکن دولت بدهکار مردم است. ما باید مسأله مسکن را جبران کنیم.»

در واقع از سال 92 تا سال 97، تمامی شاخص‌های اقتصادی حوزه مسکن به عنوان حوزه تحت مدیریت آخوندی بدتر از گذشته شده است. بررسی عملکرد صاحب نظریه قحطی سراسری در دوره مدیریت سال 92 تا 97 بیانگر آن است که شاخص‌های اقتصادی مرتبط با معیشت مردم به سوی شرایط نامطلوب حرکت کرده و هیچ اثری به منظور رفع سایه قحطی دیده نمی‌شود.

*پوشش بی‌کفایتی در قالب مطالبه‌گری، ضعف بزرگ نظام حکمرانی کشور

به طور کلی یکی از عمده‌ترین انتقادات وارد به ساختار سیاست‌گذاری در کشور مسئله ضعف حکمرانی است، یکی از مصادیق ضعف حکمرانی در سال‌های اخیر آن است که مسئولان به جای قبول مسئولیت دوران فعالیت و پاسخگویی پیرامون عملکرد به داستان‌پردازی پرداخته و در جایگاه مطالبه‌گر به تبری جستن از مسئولیت ایجاد شرایط فعلی اقدام می‌کند.

باید دید در آینده آیا نظام حکمرانی کشور به درجه‌ای از بلوغ می‌رسد که شاهد پوشش نقاط ضعف شناسایی شده باشیم یا همچنان شمار هم‌ردیفان عباس آخوندی در صف مسئولان طلبکار افزایش می‌یابد. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۹۹۴۲۱۰۹:۰۲:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۱۶
وظیفه دولتها ساخت مسکن نیست.
ناشناس۱۸۹۹۸۰۱۱۲:۱۲:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۱۶
آخوندی یکی از شجاع ترین وزرای دولت روحانی بود. کسی که مسکن مهر را مزخرف نامید.
ناشناس۱۸۹۹۹۰۸۱۳:۰۷:۵۳ ۱۴۰۰/۱/۱۶
برو قانون اساسی بخون
ناشناس۱۸۹۹۹۲۰۱۳:۲۱:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
طبق قانون دولت موظف است خوراک و پوشاک و مسکن مردم را تهیه کند.لطفا برو مطالعه بکن و قانون بخوان بعد بیا افاضات بفرما.
ناشناس۱۸۹۹۹۹۱۱۳:۵۰:۳۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
وظیفه دولت ها جلوگیری از رانت و عدم سوداگری در بازارها از جمله مسکن است و منابع پولی را درست بین جامعه تقسیم کند آره جانم
رضا۱۹۰۰۰۱۷۱۳:۵۸:۰۹ ۱۴۰۰/۱/۱۶
لطفا به ماده سه قانون وزارت مسکن مراجعه فرمایید اگر فکر می کنید وظیفه دولت تامین مسکن و زمینه سازی برای تامین مسکن نیست ؟
ناشناس۱۹۰۰۰۲۹۱۴:۰۴:۱۳ ۱۴۰۰/۱/۱۶
پس برای چی وزارت مسکن داریم!؟!؟
ناشناس۱۹۰۰۰۴۱۱۴:۱۱:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۱۶
بله خراب کردن خونه و سرپناه مردمه
ناشناس۱۹۰۰۱۰۶۱۴:۳۵:۳۳ ۱۴۰۰/۱/۱۶
راست میگه این کامنت! مثل همه‌ی راستگویی‌هایی که روحانی و اسحاق و آخوندی میگن ____ شنونده عاقله
ناشناس۱۹۰۰۱۹۹۱۵:۱۰:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
بله وظیفه دولت سیاستگذاریه که الحمدلله اون رو هم انجام نمیده
ناشناس۱۹۰۰۲۷۹۱۵:۴۹:۴۷ ۱۴۰۰/۱/۱۶
نکند وظیفه پدر من و شماست؟ ساخت مسکن مهر که خیلی از جوانها صاحب مسکن ارزان شدن کار دولت نبود؟ دولت باید بستر را فراهم کند مثل زمین و مصالح ارزان. افتخار عباس آخوندی این بود که حتی یک مسکن هم نساخت! در قیامت باید پاسخ دهد.
ناشناس۱۸۹۹۴۲۹۰۹:۰۶:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۱۶
وقتی تحریم ها قیمتها از جمله قیمت ساخت مسکن را بالا می برد، مردم سعی می کنند که سرمایه شان را با خرید مسکن حفظ نمایند. از دست هیچکس هم کاری بر نمی آید.
ناشناس۱۹۰۰۰۳۲۱۴:۰۵:۵۵ ۱۴۰۰/۱/۱۶
پس مردم پول دارن خونه دوم و سوم بخرم!؟!؟ خدا رو شکر!
ناشناس۱۹۰۰۰۳۶۱۴:۰۹:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۱۶
مسکن محل زندگی مردمه نه محل سرمایه‌گذاری یه عده خاص (احتمالا مثل شما), دولت و مجلس هم خیلی راحت میتونن با وضع قانون و دریافت مالیات مسئله رو کنترل کنن!!!!
ناشناس۱۸۹۹۴۳۲۰۹:۰۷:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۱۶
به آخوندی چه مربوط است. چند دهه است که قیمت مسکن در ایران سالانه افزایش می یابد.
ناشناس۱۹۰۰۰۱۱۱۳:۵۵:۵۰ ۱۴۰۰/۱/۱۶
ولی ایشون از عمد کاری کرد که قیمت مسکن از تورم بالاتر برود و قیمت بیش از اندازه بالا برود و این را از هر کارشناس مسکن بپرسی همین را می گوید
ناشناس۱۹۰۰۰۳۱۱۴:۰۵:۱۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
آخوندی در این زمینه یک پدیده به حساب میاد!!!
ناشناس۱۸۹۹۴۳۶۰۹:۰۸:۵۲ ۱۴۰۰/۱/۱۶
مسکن مهر، مقصر اصلی تورم و گرانی همه چیز در ایران است. چاهی کنده شد که باید با سرمایه های مردم پر شود.
ناشناس۱۸۹۹۹۹۴۱۳:۵۲:۳۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
اول برو دو واحد اقتصاد کلان بخون نمونه آن وقتی مسکن مهر یا هر طرح مسکن دیگری ایجاد می شود یعنی تولید مولد شکل می گیرد و هم باعث می شود بخش بزرگی از پول های تورم زا تخلیه شود و تورم بیشتر ایجاد نشود
ناشناس۱۹۰۰۰۳۹۱۴:۱۰:۴۷ ۱۴۰۰/۱/۱۶
فقط نمی‌دونم چرا توی اون چند سالی که درحال اجرا بود قیمت مسکن رشد خیلی کمی داشت و برای اولین بار تعداد مسکن از تعداد خانوار بیشتر شد!!!!
ناشناس۱۸۹۹۴۳۸۰۹:۱۰:۵۶ ۱۴۰۰/۱/۱۶
تا 4-5 ماه دیگر یک اصولگرا رییس دولت می شود. خواهید دید که اوضاع اقتصادی چگونه پیش خواهد رفت! آن وقت می خواهید تقصیرها را گردن کی بیاندازید؟
ناشناس۱۹۰۰۰۴۲۱۴:۱۱:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۱۶
حالا اگه اوضاع متفاوت شد اون موقع نظرت چیه!؟!؟
ناشناس۱۹۰۰۲۹۲۱۵:۵۴:۵۰ ۱۴۰۰/۱/۱۶
اصلاح طلبان و کارگزاران ۲۴ سال از ۴۰ سال عمر انقلاب قدرت را در اختیار داشتند چکار کردند؟ باید پاسخگو باشند اما بجای آن یا فرافکنی می کنند و یا طلبکارند.
تبریزی۱۹۰۰۳۰۷۱۶:۰۳:۰۶ ۱۴۰۰/۱/۱۶
نگران نباش. آمریکا برای همین روزهاست دیگه.
ناشناس۱۸۹۹۴۴۳۰۹:۱۲:۴۸ ۱۴۰۰/۱/۱۶
چندی پیش رییس کمیسیون اصل نود خبر از محاکمه ایشان داد پس چطور شد
محمد۱۸۹۹۴۴۹۰۹:۱۵:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
خب اگه راست میگید چرا ایشان را محاکمه نمی کنید.
ناشناس۱۸۹۹۴۵۵۰۹:۱۸:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۱۶
باز انتخابات باز تخریب
ناشناس۱۹۰۰۱۵۱۱۴:۴۹:۱۳ ۱۴۰۰/۱/۱۶
تخریب!! کارنامه جلوی چشم شما است و نیازی به فرافکنی نیست
ناشناس۱۸۹۹۴۵۸۰۹:۲۰:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۱۶
چرا چشم خود را بستیم اصلا آخوند باید محاکمه گرددولی گرونی مسکن بدنبال بالا رفت دلار وچند برابر شدن مصالح ساختمان 4 سال اول روحانی حتی سال اول دور دوم مسکن دچار رکود بالایی بود اصلا خرید نمی شد
ناشناس۱۸۹۹۵۰۲۰۹:۴۵:۵۶ ۱۴۰۰/۱/۱۶
داغ خونه دارشدن رو به دل همه مستاجرها گذاشت .خدا جوابش رو بده .
ناشناس۱۸۹۹۵۱۶۰۹:۵۵:۰۵ ۱۴۰۰/۱/۱۶
خدا نگذره ازش ان شالله
ناشناس۱۸۹۹۵۳۵۱۰:۰۷:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
نمودار اجاره بها که نشان می ده اخوندی تاثیر در تغییر روند نداشته.
حامد۱۸۹۹۸۰۵۱۲:۱۴:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
دوست عزیز یا بلد نیستی نمودار بخونی! یا اجاره‌بها نمی‌دونی چیه! یا آخوندی رو نمی‌دونی کیه!
ناشناس۱۸۹۹۵۴۹۱۰:۱۵:۱۱ ۱۴۰۰/۱/۱۶
به قول معمار مسکن مهر این دولت آمد تا این وضع را ایجاد کند و از اول هم برنامه داشته برای ان
ناشناس۱۸۹۹۶۲۴۱۰:۴۸:۴۶ ۱۴۰۰/۱/۱۶
دولت بی لیاقتها
ناشناس۱۸۹۹۶۶۷۱۱:۰۷:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۱۶
مگر ایشان هم میخواهد کاندید شود، که بعد از چند سال از کنار گزاشتن ایشان شروع به تخریب کردید ؟؟؟؟ دعوا انتخاباتی ه ؟؟؟ یا مهندسی انتخاباتی ه؟؟؟
ناشناس۱۹۰۰۰۴۸۱۴:۱۵:۲۷ ۱۴۰۰/۱/۱۶
کلا هرکسی از جناح مورد علاقه شما مسئولیت داشته و داره نباید در موردش حرفی زده بشه!!!!
نیما۱۹۰۰۱۵۵۱۴:۴۹:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۱۶
مطالب را خوب بخوان. بعد نظر بده. اولش گفته که در پاسخ به آخوندی است که اخیرا گفته (سایه جنگ و قحطی بالای سر ایران بوده) که البته اخوندی رفعش کرد.
ناشناس۱۹۰۰۲۴۵۱۵:۲۸:۲۳ ۱۴۰۰/۱/۱۶
نظریه قحطی ایشون اظهار کردن مربوط به چند روز پیشه، خودش دهن باز کرد و ملت هم با بررسی عملکرد جوابش رو دادن
ناشناس۱۸۹۹۶۸۵۱۱:۱۵:۳۶ ۱۴۰۰/۱/۱۶
اوضاع بازار مسکن متاثر از شدت گرفتن تحریمها و کاهش ارزش پول ملی است و نه کارهای یک وزیر.
ناشناس۱۹۰۰۰۰۸۱۳:۵۴:۲۹ ۱۴۰۰/۱/۱۶
خخه سرکوب کردن اقتصاد ربطی به تحریم ندارد در ضمن قیمت مسکنی که بالاتر از تورم باشد یعنی دلالی
ناشناس۱۸۹۹۷۰۸۱۱:۲۸:۵۲ ۱۴۰۰/۱/۱۶
چرا گیر دادید اخوندی . مشکل ارزش ریاله
ايراني۱۸۹۹۷۱۵۱۱:۳۱:۲۳ ۱۴۰۰/۱/۱۶
لطفا قيمتها را بر اساس دلار يا طلا محاسبه كنيد تا معلوم شود مقصر عباس آْخوندي است يا كساني كه ارزش پول ملي را با سياستگزاريهاي غلط پايين آوردند.
ناشناس۱۸۹۹۷۹۴۱۲:۰۹:۵۶ ۱۴۰۰/۱/۱۶
باید اعدااااام شود
محمد معظمی۱۸۹۹۸۷۸۱۲:۵۵:۰۹ ۱۴۰۰/۱/۱۶
ایشان باسوادترین فرد و اگاه ترین تن به امور است
ناشناس۱۸۹۹۸۹۸۱۳:۰۳:۵۶ ۱۴۰۰/۱/۱۶
شما ببین از ابتدای انقلاب شکوهمند چقدر افزایش داشته قدرت خرید مردم به کجا رسیده
ناشناس۱۸۹۹۹۶۲۱۳:۴۰:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
میشه بگید قیمت ماشین و باغ و روغن که به مسکن سازی ربط نداره تو این مدت چرا رفته بالا
ناشناس۱۹۰۰۰۰۱۱۳:۵۳:۵۰ ۱۴۰۰/۱/۱۶
اگر بخواهید به صورت دلاری روی مسکن ارزش گذاری کنیم قیمت مسکن نسبت به 10-12 سال پیش کاهش نسبتا قابل توجه داشته، مشکل سقوط ارزش ریال بواسطه تحریم ها و لغو برجام توسط ترامپ و برهم زنندگان داخلی برجام است
ناشناس۱۹۰۰۰۱۰۱۳:۵۵:۱۴ ۱۴۰۰/۱/۱۶
به اخودندی رابطی نداره ماشین گران شده طلا گران شده
ناشناس۱۹۰۰۰۸۲۱۴:۲۷:۴۸ ۱۴۰۰/۱/۱۶
وزیر فاجعه باری بود.
ناشناس۱۹۰۰۱۶۴۱۴:۵۴:۲۹ ۱۴۰۰/۱/۱۶
بخش عمده طرفداریها در کامنت ها از عملکرد آخوندی را بنظر میاد یک نفر گذاشته است .!!!!!!!!!!!!
حمید۱۹۰۰۳۳۹۱۶:۲۲:۴۶ ۱۴۰۰/۱/۱۶
عباس بی کفایت ترین و پر مدعا ترین وزیر پس از. دوران انقلاب
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 2. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 3. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

 4. ایران چگونه پروژه‌های آمریکا را در منطقه ناکام گذاشت؟

 5. درس ریاضی به احمدی‌نژاد/ دارایی نهادهای انقلابی زیرنظر رهبری چقدر است؟

 6. جهانگیری: نگذاشتیم تورم، ونزوئلایی شود/ نتوانستیم با مردم خوب ارتباط بگیریم

 7. ژنرال اسرائیلی: توقف برنامه هسته ای ایران بسیار دشوار است 

 8. حواسمان به «پاکبان های مصلحتی» هست؟!

 9. حریرچی: کسانی که قرنطینه را رعایت نمی‌کنند مانند تروریست انتحاری هستند/ از بیمارستان‌های خصوصی گلایه داریم

 10. پرویز پرستویی: ما قهرمانان ملی را فراموش نمی‌کنیم

 11. غرضی: به محض اینکه مسئولیت پیدا کردم، تورم را صفر می‌کنم/ سال ۹۲ جواب هاشمی را ندادم رفت دنبال روحانی

 12. سردار سلامی: شهید حجازی هرگز لباس جهاد را از تن به در نکرد/ به صهیونیست‌ها می‌گوییم این شادی شما زودگذر است

 13. تایید استفاده مدیران شهرداری اردکان از واکسن پاکبانان

 14. کرونا جان یک بازیگر دیگر سینما را گرفت

 15. سردار فلاح زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه شد

 16. چه کسی می‌خواهد تقصیر را گردن دیگران بیندازد؟

 17. درخواست بیش از ۲۱۰۰ استاد دانشگاه‌های کشور از مقامات و تیم مذاکره کننده هسته‌ای

پربحث‌های هفته

 1. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 2. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 3. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 4. بازی سیاسی با کارت برجام

 5. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 6. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 7. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 8. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 12. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 13. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 14. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 17.  یک رتبه و چند نکته

 18. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 19. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 20. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 21. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 22. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 23. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 24. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 25. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

آخرین عناوین