قرارگاه ساماندهی بدنبال شکار مرغ وحشی!

گروه اقتصادی الف،   4000115128 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

بعد از افزایش چشمگیر قیمت مرغ و عرضه آن به قیمت دولتی که با ایجاد صف‌های طولانی همراه شد، قرارگاه ساماندهی مرغ کشور تشکیل شد. اگرچه این قرارگاه در یکی از اولین اقدامات خود مبادرت به افزایش ۲۲ درصدی قیمت مرغ کرد اما برای ارزیابی عملکرد آن نیاز به گذشت زمان است و باید دید این قرارگاه می تواند مرغ پریده از سفره مردم را شکار کند؟!

قرارگاه ساماندهی بدنبال شکار مرغ وحشی!

به گزارش الف، در روزهای اخیر موضوع تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ کشور به یکی از موضوعات موردتوجه مردم قرارگرفته است. حتی این موضوع محمل جدیدی جهت نقد عملکرد دولت با چاشنی طنز نیز به وجود آورده است. اما این‌که قرارگاه ساماندهی مرغ کشور تا چه میزان می‌تواند به مدیریت بازار کمک کند فعلاً نمی‌توان با قاطعیت بدان جواب داد.

در ماه‌های اخیر عرضه مرغ به قیمت مصوب موجب ایجاد صف‌های طولانی چند کیلومتری در محل‌های توزیع ‌شده بود. عرضه مرغ به قیمت مصوب بعد از افزایش قیمت آن تا 40 هزار تومان در دستور کار مسئولان قرارگرفته بود. البته در روزهای آخر تعطیلات عید نوروزی علی‌الخصوص 13 فروردین‌ماه قیمت فیله مرغ تا بیش از 60 هزار تومان نیز به فروش رفته بود.

ایجاد صف و بعضاً عدم دریافت مرغ توسط بسیاری از مردم که ساعت‌ها در صف مانده بودند موجبات نارضایتی و اعتراضاتی را نیز فراهم آورده بود.

به همین دلیل بود که در تاریخ 10 فروردین‌ماه پس از دستور رئیس‌جمهور در جلسه ستاد تنظیم بازار جهت ساماندهی بازار مرغ، قرارگاه ساماندهی مرغ کشور به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور نمایندگانی از ارگان‌های مختلف ازجمله قوه قضائیه و وزارت صنعت، معدن و تجارت شکل گرفت.

متعاقب تشکیل این قرارگاه در تاریخ 12 فروردین‌ماه اعلام شد که در راستای ساماندهی تولید گوشت مرغ و بر اساس قیمت مؤلفه‌های تولید، نرخ مصوب مرغ افزایش‌یافته است. بنابراین مطابق تصمیم قرارگاه ساماندهی مرغ کشور، قیمت مصوب مرغ گرم برای مصرف‌کننده از کیلویی 20 هزار و 400 با افزایش 22 درصدی به کیلویی 24 هزار و 900 تومان افزایش یافت. قیمت 20 هزار و 400 مصوب آبان ماه ستاد تنظیم بازار برای هر کیلو مرغ بوده است.

در این جلسه مصوب شد که سازمان تعزیرات حکومتی با همکاری وزارت صمت، اتاق اصناف و نهادهای دیگر با هر گران‌فروشی دراین‌باره برخورد خواهد کرد.

گران کردن قیمت مرغ در ابتدای مسیر مدیریت بازار توسط قرارگاه ساماندهی مرغ کشور موجبات انتقاد بسیاری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی گردید. البته اقدام به افزایش آگاهانه 22 درصدی قیمت مرغ به‌عنوان راه‌حلی برای جلوگیری از افزایش 100 درصدی قیمت‌ها و ترغیب مرغداران به گسترش عرضه مرغ به بازار ارزیابی‌شده است.

قرارگاه ساماندهی مرغ برای کاهش قیمت‌ها اقدامات دیگری نیز مانند اجبار مرغداران به عرضه مرغ طی مدت 50 روز و ممنوعیت عرضه هرگونه مرغ قطعه‌بندی شده در سطح اصناف به‌ویژه در استان تهران را تصویب کرده بود.

کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی روز یکشنبه 15 فروردین‌ماه در حاشیه جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور در جمع خبرنگاران با بیان این‌که در دو ماه گذشته تصویر بسیار نامناسبی از وضع و ظرفیت‌های تولید مرغ در کشور به نمایش گذاشته شد گفت: این در حالی بود که تولید به‌اندازه کافی در کشور تدارک دیده‌شده بود.

خاوازی در ادامه بیان داشته بود: در این قرارگاه که در اصل یک واحد هماهنگی بزرگ برای هماهنگ کردن دستگاه‌ها باهم و ساماندهی بازار است از شب 11 فروردین کار آغاز شد و به روزهای تعطیل پنجشنبه و جمعه هم تصمیمات خوبی در این قرارگاه گرفته شد که از جمله آن برنامه‌ریزی برای تأمین مرغ در استان‌هایی بود که از نظر قیمتی دچار مشکل بودند.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ که دیروز برگزار شد «تولیدکنندگان، وزارت کشور، وزارت صمت، وزارت اطلاعات و وزارت دادگستری به کمک آمدند تا بتوانیم آرامش را بر بازار حاکم کنیم و پایش تا ثبات کامل بازار ادامه خواهد داشت». به عبارتی دیگر بر اساس صحبت وزیر می توان گفت تمام مجموعه دولت به میدان آمده تا سروسامانی به بازار آشفته مرغ بدهد اما این‌که عملکرد قرارگاه تا چه میزان می‌تواند به کنترل قیمت سرسام‌آور مرغ کمک کند و بساط چند نرخی قیمت‌ها را در بازار از بین ببرد نیازمند گذشت زمان است تا کارنامه آن را مورد بررسی بهتر قرار داد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۰۳۴۱۸۰۹:۱۰:۰۸ ۱۴۰۰/۱/۱۸
داستان گرانی مرغ برای حواس پرتی افکار عمومی نسبت به مسایل دیگر است.
رسولي۱۹۰۳۵۱۱۱۰:۰۳:۳۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
ايا در هيچ كشوري اين سطح سخيف از نيازها وجود دارد؟ دولتها به دنبال چند برابر كردن سطح درامد سرانه مردم خود به دلار وريشه كن كردن ويروس كرونا هستند ، ما كجا انها كجا...
ناشناس۱۹۰۳۵۵۱۱۰:۲۷:۲۳ ۱۴۰۰/۱/۱۸
تمام قرارگاههای ما به همین شکل ناکارآمد بوده و هست و خواهد بود
ناشناس۱۹۰۳۶۷۴۱۱:۳۲:۴۳ ۱۴۰۰/۱/۱۸
برای مرغ هم قرارگاه زدن :-) انگار جنگه :-) فقط بلدن با کلمات بازی کنن
ناشناس۱۹۰۳۹۲۴۱۳:۲۰:۵۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
زمانی که مردم شکمشان سیر بود در مورد این بحث میکردند که اول مرغ بوجود آمد یا تخم مرغ حالا بحث سر این است که قیمت مرغ اول به پرواز در آمد یا تخم مرغ پرواز کرد
ناشناس۱۹۰۴۲۷۰۱۵:۱۹:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۱۸
دولتی که حتی توان تامین و توزیع مرغ و تخم مرغ را ندارد فقط ادعا دارد !
آریابان۱۹۰۳۶۹۵۱۱:۴۵:۳۸ ۱۴۰۰/۱/۱۸
معمولا وقتی قرارگاه تشکیل میشه ، همگی از نوع استراتژیک اند و مثلا برای شکار پهپاد های رادار گریز ؛ ولی اینک یک قرارگاه از گونه ای نوین و بیسابقه تشکیل شده برای ساماندهی و شکار مرغ !!!!! و انتقال بدرون سفره ها
ناشناس۱۹۰۳۴۲۱۰۹:۱۱:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۱۸
کاشکی که اینقدر پیگیر مرغ هستید، پیگیر وعده و وعیدهای مسئولان واکسن ساز کرونا هم بودید.
ناشناس۱۹۰۳۴۵۹۰۹:۳۵:۵۰ ۱۴۰۰/۱/۱۸
بعید می دانم که واکسنی در ایران تولید شود.
ناشناس۱۹۰۳۸۵۹۱۲:۵۵:۳۲ ۱۴۰۰/۱/۱۸
معمولاً مسئولین وقتی یک خبر بزرگی جامعه رو تحت تاثیر قرار میده و چون جوابی نداره یک بحران درست می کند که مردم حواسش شأن پرت شود تا موضوعی دیگر واین داستان ادامه دارد
ناشناس۱۹۰۴۳۲۱۱۵:۳۵:۳۷ ۱۴۰۰/۱/۱۸
روحانی چرا با لغو پروازهای ترکیه مخالف است ؟!
ناشناس۱۹۰۳۴۲۲۰۹:۱۳:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۱۸
مملکتی که تحریم است، کرونا زاده است، همه در حال رقابت های گروهی هستند، در آن گاندو علیه دولت ساخته می شود، قیمت مرغ کیلویی 40 در این مملکت خیلی ارزان است.
ناشناس۱۹۰۳۵۷۶۱۰:۴۴:۳۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
به نظر من تا سه سال دیگه هر کیلو مرغ به حدود ۱۵۰ هزار تومن می‌رسه!
ناشناس۱۹۰۴۲۳۶۱۵:۰۶:۲۰ ۱۴۰۰/۱/۱۸
دولت باید نگران گاندو باشد یا صف های طویل مرغ و روغن ؟!
ناشناس۱۹۰۳۴۲۸۰۹:۱۵:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۱۸
قالیباف گفته که حداکثر قیمت مرغ باید کیلویی 10 هزار تومان باشد! الوعده الوفا! وقتی 3 ماه دیگر خودش یا دوستانش رییس جمهور شدند، ببینیم که چه کار خواهد کرد.
ناشناس۱۹۰۳۴۶۱۰۹:۳۷:۰۲ ۱۴۰۰/۱/۱۸
پیش بینی مرغ کیلویی 70 هزار تومان دور از ذهن نیست.
ناشناس۱۹۰۳۴۳۵۰۹:۱۶:۵۸ ۱۴۰۰/۱/۱۸
بانک جهانی دیروز، نرخ تورم در ایران را برای سال 1400، چهل درصد اعلام کرد.
ناشناس۱۹۰۳۵۵۹۱۰:۳۲:۳۳ ۱۴۰۰/۱/۱۸
بانک جهانی امروز یه زنبیل برداره بره بازار خرید کنه . هفته بعد هم همون خرید رو انجام بده بعد میفهمه که تورم ۴۰ درصد نیست و ۱۴۰ درصده
ناشناس۱۹۰۳۴۳۷۰۹:۱۸:۵۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
بازار گوشت، بازار میوه، بازار لوازم خانگی، بازار لوازم یدکی ...... را چه کسی اداره خواهد کرد؟ چرا تنها چسبیدید به مرغ؟
ناشناس۱۹۰۳۴۴۳۰۹:۲۲:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
دولت دوازدهم در بحبوحه مشکلات کشور در حال خانه تکانی و جمع کردن و رفتن است. دولت سیزدهم هم که تا بیاید جا بیافتد، عملا کشور برای چندین ماه فاقد همین نظارتهای سطحی خواهد بود. انتظار می رود در این چند ماه قیمت همه اقلام نجومی شوند.
ناشناس۱۹۰۳۴۹۱۰۹:۴۸:۱۴ ۱۴۰۰/۱/۱۸
مرغ نخور 2 روز ملت عقب افتاده. عکسی که گذاشتید به نظر ندار نمیان. ملت نداره بلند میشه میره مسافرت. بابا یک عده که واقعا ندارند دارند به پای خیلی ها می‌سوزند تو صف هم نمی ایستند
آزاده۱۹۰۳۵۳۱۱۰:۱۴:۴۰ ۱۴۰۰/۱/۱۸
نابسامانی در مرغ نشاندهند مدیریت فشل و نالایق دولتی و دریافت حقوق و امکانات بیت المال و به یغما بردن آن توسط عده ایی تحت لوای وزیر ومعاون وزیر ومدیر کل که حتی توانایی اداره خانواده خودشون رو هم ندارند
ناشناس۱۹۰۳۵۸۹۱۰:۴۸:۲۰ ۱۴۰۰/۱/۱۸
مردم ایران عاشق صف هستند. حتی کرونا هم مانع مردم برای تشکیل صف نشد.
ناشناس۱۹۰۳۵۹۵۱۰:۵۳:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
شنوندگان عزیز توجه فرمائید شنوندگان عزیز توجه فرمائید از قرارگاه عملیاتی کنترل قیمت مرغ گزارش میکنم . قیمت مرغ آزاد شد
ناشناس۱۹۰۳۶۸۶۱۱:۳۸:۱۱ ۱۴۰۰/۱/۱۸
اسم قرارگاه مرغ خودش به اندازه کافی گویای همه چیز است. کارم از گریه گذشته است بدان می خندم.
ناشناس۱۹۰۳۷۸۰۱۲:۲۲:۵۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
یا ایزد منان درود به شرفت ایرانی
ناشناس۱۹۰۳۷۹۳۱۲:۲۷:۵۴ ۱۴۰۰/۱/۱۸
زندگی برای ملتی که در تمام انتخابات ها به ویژه ریاست جمهوری صرفاً بر اساس احساسات آنی که با تبلیغات و وعده های کذب و دورغین ایجاد شده است رای می دهند《 هرگز بهتر از این نخواهد شد 》.
علی فیروزمندی۱۹۰۴۱۹۳۱۴:۴۹:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
شرم آور است.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

  2. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

  3. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

  4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

  5. آینده محتوم خودروسازی ایران

  6. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

  7. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

  8. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

  9. بالاخره "عنابستانی" از سرباز وظیفه‌شناس راهور رسماً عذرخواهی کرد!

  10. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

  11. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

  12. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

  13. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

  14. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

  15. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

  16. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

  17. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

  18. رئیسی: برخی دم از این می‌زنند که دوباره ‌محصولات کره‌ای وارد کشور شود/دیگر اجازه واردات نمی‌دهیم

  19. ما و پنجشیریان

  20. پایان خوش ماجرای عنابستانی و سرباز راهور!/ دفاع عباس عبدی از سیاست کلی ایران در قبال طالبان/ واکنش مهدی فضائلی به پرسش‌ها درباره واکسیناسیون

  21. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

  22. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

  23. مانع آزادسازی واردات خودرو کیست؟

  24. بارقه های امید در دل مردم

  25. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

  ابر آروان

  آخرین عناوین