آمار عجیب اکران نوروزی سینماها

فرهنگی،   4000115070

نبود مخاطب در سینماها لزوما به شرایط کرونایی کشور برنمی‌گردد و به نظر باید مشکل عمده این افت تماشاگر را در بسته اکران موجود دید. به زعم سینماداران صرفا فیلم‌هایی در این بازه جواب می‌گیرند که شاد و طنازانه باشند.

آمار عجیب اکران نوروزی سینماها

به گزارش خبرگزاری آنا، سینماها در طول اپیدمی کرونا در ایران نیز نتوانست رونقی بگیرند با این تفاوت که قرار بود با سبد اکران نوروزی و شوکی دوباره به سالن‌ها و البته مخاطب علاقه‌مند به پرده سینما، گیشه بتواند نیمه جانی به خود بگیرد.

با این حال آمار اکران روزانه از عدم استقبال مخاطب از اکران نوروزی ۱۴۰۰ دارد به‌طوری‌که ۵ فیلم حاضر بر پرده سینما در بیش از دو هفته حدود ۵۰۰ میلون تومان گیشه داشته‌اند و این رقم در قیاس با سال‌های اخیر (منهای ۹۹ و شروع کرونا) اختلافی عجیب و فاحش دارد.

«هفته‌ای یک‌بار آدم باش» که در صدر جدول گیشه ایستاده و هم‌اکنون ۱۸۳ سالن سینما را اشغال کرده، فروشی معادل ۱۹۰ میلیون تومان داشته است. ۷,۹۷۳ نفر مخاطب این فیلم بوده‌اند.

ته جدول بسته اکران نوروزی نیز «لاله» پرهیاهو قرار گرفته که میزان فروشش کمتر از ۱۲ میلیون تومان اعلام شده یعنی تقریبا ۵۱۰ مخاطب؛ تعداد سالن‌های نمایش فیلم نیز ۶۹ سالن است. «خورشید»، «تک‌خال» و «خون شد» هم با آماری فاجعه‌بارتر به ترتیب در رده‌های میانی باکس نوروزی قرار دارند.

آمار عجیب اکران نوروزی سینما/ این سینما بفروش نیست!

نبود مخاطب در سینماها تنها به شرایط کرونایی کشور برنمی‌گردد و به نظر باید مشکل عمده این افت تماشاگر را در بسته اکران موجود دید. حتی به زعم سینماداران صرفا فیلم‌هایی در این بازه جواب می‌گیرند که حال و هوای شاد و طنازانه داشته باشند.

فیلم کمدی بدون تبلیغات هم می‌فروشد

این نکته‌ای است که باید آن را در اظهارات سالن‌داران به عینه دید. حیدر مرادی که سینمابهمن سنندج را در اختیار دارد معتقد است: اگر دست من باشد ترکیب را جور دیگری می‌چیدم. الان وقت اکران فیلم‌های کمدی و شاد است ‌آن‌هم فیلمی باکیفیت که مخاطب را به سینما آمدن ترغیب کند. امیدوار بودیم که فیلم کمدی با جذب مخاطب بالا بیاید که جای‌شان خالی است.

چنین ادعایی در مورد «هفته‌ای یک‌بار آدم باش» حتی به شکل حداقلی صادق است. فیلم شهرام شاه‌حسینی درحالی در میان فیلم‌های نوروزی قرار گرفت که اتفاقا تا روز اکران هیچ مشخصاتی از فیلم وجود نداشت اما بازهم مخاطب به طور نسبی پای تماشای آن نشست. در نقطه مقابل «لاله» با همه حواشی و ریخت و پاش‌های میلیاردی در ده سال اخیر نتوانست جذب مخاطب کند.

آمار عجیب اکران نوروزی سینما/ این سینما بفروش نیست!

این نکته را نیز باید درنظر داشت که بسیاری «لاله» را فیلمی جذاب و با ساختار مناسبی معرفی کرده‌اند که به نظر عدم استقبال از آن را نباید به کیفیت فیلم ارتباط داد.

یک اتفاق جالب و امیدوارکننده در سالن‌های خالی

البته بازهم در این بین برخی سینماگران ترجیح می‌دهند فیلمشان را به دلیل عدم حمایت به سینماها ندهند؛ این نیز به دلیل شکست جدی فیلم‌ها در اکران است. فیلمی مثل «شنای پروانه» که ازجمله فیلم‌های شاخص این چندساله محسوب می‌شود در اکران سینماها تنها یک میلیارد و هفتصد میلیون فروخت و جالب‌تر اینکه همین رقم مشابه را توانست فقط در ۲ روز در اکران آنلاین به‌دست آورد.

بنابراین خیلی‌ها راضی به حضور در سالن‌ها و تماشای فیلم نیستند و همین امر باعث شده تا عده‌ای فیلم خود را به سینما ندهند.

بارها سینماداران متقاضی فیلم‌های کمدی برای نوروز بوده‌اند؛ آن‌طور که محمد نادری، مدیر پردیس سینما ارگ اعتقاد داشت: این فیلم‌ها اصلا باعث ایجاد انگیزه‌ای برای حضور دوباره مردم در سینماها نمی‌شود؛ الان فیلمی نیاز است که حال مردم را عوض کند و به حال و احوالشان بخورد. می‌توانستند سراغ فیلم‌های کمدی و شاد باکیفیت بروند. فیلم‌های اعلام‌شده قدرت انجام این کار را ندارند و مردم برای تماشای‌شان به سینما نخواهند آمد.

دل به پرده خاموش با حفظ اکران آنلاین

فیلم باکیفیتی مثل «دینامیت» در میان آثار متقاضی از سمت سالن‌داران قرار داشت اما به دلیل همین استقبال غیرممکن، با دست رد صاحبان آن روبرو شدند. اطیابی، کارگردان فیلم تأکید داشت: این فیلم به دلیل قصه بانشاطی که دارد به درد ظرفیت کامل سالن می‌خورد نه الان که مردم نمی‌توانند کنار هم بنشینند؛ یعنی برای سالنی با ظرفیت ۱۰۰ درصد تماشاگر و نه ۵۰ درصد و ۳۰ درصد. فیلمی که خانواده‌ها دورهم جمع شوند نه اینکه آنها را یکی در میان کنار بنشانم چون هدف فیلم این است که می‌خواهد کمی حال مردم را خوب کند.

آمار عجیب اکران نوروزی سینما/ این سینما بفروش نیست!

اکران فیلم در سالن‌ها کمتر می‌تواند برای بخش خصوصی درآمدی به همراه داشته باشد و بخش دولتی هم که بود یا نبود سوددهی برایش چندان تفاوتی ندارد. با این وجود بازگشایی سینماها امری است که باید اتفاق بیفتد و ادامه یابد تا چرخ سینما از حرکت نایستد اما دقت باید داشت که امروز شاهد حیف و میل فیلم‌های باکیفیت بی‌مخاطب در سالن‌ها هستیم. بنابراین در ادامه رونق پرده سینما، بازهم باید دل به اکران آنلاین و طرح‌های حمایتی برای حضور صاحبان فیلم در سالن‌ها نهاد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. درباره یک تصمیم

 3. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 4. آقای همتی! شاه مهره‌های لیست شما در زندانند/سرنوشت ابربدهکاران بانکی چه شد؟

 5. دلایل کرباسچی برای مشارکت فعال در انتخابات/ درخواست جهانگیری از شورای نگهبان درباره ردصلاحیت هاشمی در سال ۹۲/ کمیسیون اصل۹۰، نهاوندیان را به دستگاه قضایی معرفی کرد

 6. ماجرای ادامه دار احراز صلاحیت‌ ها

 7. روایت سیزدهم | شوک دوباره به انتخابات؛ این بار وزیر اطلاعات اسبق/ نامزد یواشکی! / دعوت بهزاد نبوی برای شرکت در انتخابات

 8. همتی: تحریم عامل اصلی همه مشکلات است/ همه می‌گویند همتی اعتماد به نفس دارد

 9. وزیر نفت: افزایش قیمت بنزین تصمیم سران سه قوه بود

 10. زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی بروند/ آیا باید تا پایان انتخابات در عرصه ماند

 11. سفر مهرعلیزاده به تبریز

 12. دوربین مخفی واکنش مردم به تصاویر رضا پهلوی

 13. مداحان برای گرم‌کردن تنور انتخابات به میدان آمدند+ عکس

 14. روایت سخنگوی قوه قضاییه از لیست ۱۱ نفره «همتی»/سیستم بانکی نه تنها مدعی نبود بلکه مانع تراشی هم می کرد

 15. موضع نوبخت در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠

 16. رئیسی: آقایان توسعه کشور را به لبخند بیگانگان گره زدند/ پایان رانت و فساد را اعلام خواهیم کرد/ سفره مردم وابسته به خارج شد

 17. توییت جالب امین توکلی درباره رئیس جمهور

 18. محسن هاشمی رفسنجانی به رهبرانقلاب درباره عملکرد شورای نگهبان نامه نوشت + متن

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 7. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 8. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 9. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 10. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 11. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 12. درباره یک تصمیم

 13. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 14. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 15. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 16. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 17. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 18. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 19. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 20. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 21. برای دختر حاج قاسم نه!

 22. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 23. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 24. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 25. رییسی گذشت !

ابر آروان

آخرین عناوین