روایت تکان دهنده پژوهشگرِ مسلمان اتریشی از اسلام ستیزی در اروپا

گروه جهان الف،   4000113090 ۵۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

من (فرید حافظ، پژوهشگر حوزه اسلام هراسی مستقر در اتریش) به عنوان یک پژوهشگر و فردی که اسلام هراسیِ سیستماتیک را در قاره اروپا، هدفِ افشاگری قرار داده بودم، ناگهان هدفِ عملیات به اصطلاح ضدتروریستی نیروهای امنیتی اتریش قرار گرفتم. امری که یک فاجعه تمام عیار برای نظم و ساختارِ به اصطلاح دموکراتیکِ این کشور است و حاکی از افزایش قابل توجهِ اسلام‌هراسی و احساسات مرتبط با آن در این کشور است.

روایت تکان دهنده پژوهشگرِ مسلمان اتریشی از اسلام ستیزی در اروپا

 به گزارش الف، "پایگاه خبری میدل ایست آی" در گزارشی به قلمِ "فرید حافظ" نویسنده و پژوهشگر حوزه "اسلام‌هراسی" در اتریش، روایتی تکان دهنده از نوعِ مواجهه دولت های اروپایی نظیر دولت اتریش با اسلام و متفکران مسلمان ارائه می‌کند و آن را نمودی از اوج گیریِ نگران کننده "اسلام هراسی" در قاره اروپا می داند. فرید حافظ در این رابطه می نویسد: 

«من(نویسنده گزارش: فرید حافظ)، به عنوان یک محقق و پژوهشگر که به صورت انتقادی به مطالعه نژادپرستی می پرداختم و سعی می کردم همواره حاشیه نشینان را نمایندگی کرده و از حقوق آن ها دفاع کنم، یک‌شبه در خاک اروپا و از سوی یک دولت اروپایی(اتریش)، متهم شدم که "تروریست" هستم.

پیشتر "ادوارد سعید" نویسنده و تحلیلگر مشهور فلسطینی-آمریکایی در مقدمه یکی از کتاب های خود گفته بود: بسیاری از قدرتمندان، از واژه تروریسم به عنوان یک برچسب استفاده می کنند تا از خود و موقعیتشان حراست کنند. من(نویسنده گزارش: فرید حافظ)، هیچگاه فکر نمی کردم که این گفته‌یِ ادوارد سعید را با پوست و استخوان خود در تاریخ 9 نوامبر سال 2020 ، تجربه کنم. بدتر از همه اینکه من در کشوری نظیر اتریش که در آن متولد شده و سال های زیادی از عمر خود را در آن گذرانده و از نظر علمی و اجتماعی در آن رشد کرده ام، این مساله را تجربه کردم. 

من بیش از یک دهه اخیرِ عمر خود را به عنوان یک پژوهشگر منتقد در حوزه علوم سیاسی گذرانده ام و در این مدت، یک فصلنامه پژوهشی به نامِ "مطالعات اسلام هراسی" را نیز در سال 2010، بنیان گذاشته ام. در سال 2016، من "مجله اروپایی اسلام هراسی" را بنیان گذاشتم که دیدگاه های اندیشمندان و متفکران مختلف را بازتاب می داد و به یک منبع بسیار مهم برای آن دسته از دانشگاهیان و سیاستگذارانی تبدیل شده که به دنبال ایجاد جامعه ای عادلانه و عاری از هرگونه نژادپرستی هستند. 

از سال 2017، من به عنوان پژوهشگر میهمان در "دانشگاه جرج تاون آمریکا" فعالیت داشته ام. من در جریان فعالیت های خود در این دانشگاه، به همراه همکارانم، نتایجِ تحقیقات و پژوهش های خود را در مساله اسلام‌هراسی، برای عموم مردم منتشر می کنیم تا به آن ها در این زمینه یک آگاهیِ سازنده را ارائه کنیم. 

من به عنوان یک منتقد و پژوهشگر، همواره به شدت از رشد نژادپرستی ضد مسلمانان در قاره اروپا انتقاد کرده‌ام. من در این زمینه صرفا به حملات افراطی جریان های راست گرا که رویکردی تهاجمی به اسلام دارند بسنده نکرده‌ام. من در عین حال، به چهارچوب ها و ساختارهایی که به نحوی نهادینه، مسلمانان را از ساختارهای قدرت کنار گذاشته اند و عملا آن ها را هدفِ تبعیض و سیاه نمایی قرار داده اند نیز اشاره کرده ام. من همواره از موقعیت خود استفاده کرده ام تا حقایق را مطرح کنم و سعی کرده ام از آن هایی که صدایی ندارند و همچون مسلمانان، حقوق و منافعشان در قاره اروپا پایمال می شود، قویا دفاع کرده و به صدای آن ها تبدیل شوم. 

صبح روز 9 نوامبر سال 2020 ،برای من یک واقع تلخ و تاریک اتفاق افتاد. در این روز، نیروهای ویژه اتریشی، دربِ منزل من را شکستند و به داخل هجوم آورده و همسر و فرزندانم را شدیدا ترساندند. من ابدا فکر نمی کردم که این مقام های کشوری نظیر اتریش هستند که دستور حمله به خانه من به عنوان یک محقق و پژوهشگر را صادر کرده اند. من در ابتدای هجومِ نیروهای امنیتی اتریش، فکر کردم که شاید یک گروه شبه نظامی افراطی به خانه من حمله کرده اند. با این حال، وقتی آن ها حکم جستجوی خانه ام را به من نشان دادند، از تلخیِ حقیقت به خود لرزیدم. 

*عملیات گسترده پلیس

من به عنوان یک محقق و پژوهشگرِ ساده، در تاریخ 9 نوامبر 2020، هدفی بزرگترین عملیات پلیسی اتریش پس از جنگ جهانی دوم قرار گرفته بودم. در این تاریخ، منزل من به همراه 29 نفر دیگر هدف حمله نیروهای ویژه اتریشی قرار گرفت. این حملات، مستند به اتهامات بسیار سنگینی علیه من و دیگران بودند. بر اساس آنچه در حکم جستجوی منزل من نوشته شده بود، دولت اتریش عملا من را مظنون به عضویت در یک سازمان تروریستی و جنایی کرده بود که امنیت اتریش را به خطر می اندازد. من همچنین متهم به تامین مالیِ فعالیت های تروریستی شده بودم! 

از یک چشم انداز سیاسی، این گمانه زنی مطرح شده بود که من بخشی از یک شبکه تروریستی هستم که قصد دارد رژیم مصر و شخص "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهور این کشور را ساقط کرده، اسرائیل را نابود سازد و یک خلافت جهانی به پایتختی بیت المقدس را ایجاد نماید. همه این اتهامات در شریطی علیه من مطرح شده بودند که من اساسا مطالعات و فعالیت های چندانی در حوزه مسائل اسرائیل و مصر نداشته و ندارم. 

با این همه، جالب ترین نکته، اسناد و شواهدی بود که اتریشی ها علیه من ارائه می کردند: آن ها من را متهم کرده بودند که از یک پروژه درسی به واسطه یک شورای مذهبی حمایت می کردم، با نمایندگان مجلس و رهبران سیاسی به صورت تلفنی صحبت کرده بودم، از سیاست های ضداسلامی دولت اتریش انتقاد کرده بودم، و به اصطلاح عضوِ یک سازمان تروریستی اسلام‌گرا بودم. این در حالی است که تمامی این ادعاها از اساس نادرست بودند. 

اگرچه عملیات نیروهای امنیتی اتریش علیه من و دیگران، یک و نیم سال به طول انجامید و هزاران دقیقه مکالمه ضبط شده و هزاران عکس از سوی مقام های امنیتی اتریش ارائه شد، با این حال هیچکدام از اتهامات علیه ما به تایید نرسیدند و اثبات نشدند. درواقع، عملا حمله به منزل من و شمار دیگری از افراد که شبیه من بودند، حاملِ هیچ دستاوردی برای مقام های اتریشی و دولت این کشور نبود. هیچ اتهامی نیز به اثبات نرسید. 

*احیای نظمِ دموکراتیک

آن دسته از افرادی که با اقدامات و رویه های اقتدارگرایانه رژیم های شمال آفریقا آشنا هستند به خوبی می دانند که حملاتی از این نوع علیه جبهه اپوزیسیون و پژوهشگران از سوی ساختِ سیاسی حاکم، هر لحظه می تواند اتفاق بیفتد. این حملات و اتهاماتِ ناشی از آن ها، با هدف سرکوب کردن و به حاشیه راندنِ مخالفان انجام می‌شوند. یک همکارِ سابق من که از حدودا سه دهه پیش، از تونس به اتریش مهاجرت کرده بود گفت: "انجام این حملات، دلیل اصلی مهاجرت من از تونس به اتریش بود". با این حال، وی تاکید کرد که هیچگاه فکر نمی کرده در کشوری نظیر اتریش که قویا داعیه دموکراسی و آزادی دارد نیز یکچنین اتفاقاتی روی دهند. 

اگرچه اتهاماتی که علیه 30 نفرِ مذکور(افرادی که توسط پلیس اتریش هدف حمله قرار گرفتند) کاملا دور از واقعیت بودند، با این حال، زبان و رویکرد مشترکی در بازجویی از آن ها استفاده شده بود. به طور خاص از آن ها سوال شده بود: آن ها در مورد واژه اسلام هراسی چه فکری می کنند؟ آیا به نظر آن ها، مسلمانان در اتریش هدفِ تبعیض قرار می گیرند؟ آیا آن ها همسر خود را برای اقامه نماز صبح از خواب بیدار می کنند؟ آیا فرزندان آن ها اجازه دارند که به موسیقی گوش دهند؟ آیا آن ها دوستانی که مسلمان نباشند هم دارند؟ آیا اگر آن ها دختر داشته باشند، وی اجازه دارد با یک فردِ مسیحی، یهودی و یا حتی بی خدا ازدواج کند؟ این ها تنها بخش هایی از سوالاتی هستند که پرسیده شده اند و در نوع خود موجب تشدید نگرانی ها می شوند. 

در این میان، سوال های زیادی مطرح می شوند: ایا این اقدام دولت اتریش در ادامه رویه های اسلام هراسانه آن است؟ آیا عملیات اخیر آن، توسط سرویس های اطلاعاتی و امنیتی خارجی تحریک شده است؟ آیا این عملیات نمودی از تغییر رویکرد سرویس اطلاعاتی و امنیتی اتریش است؟ 

با این همه، ماجرا هر چه که باشد، آسیبِ اقداماتی از این نوع بسیار گسترده است. آنچه اکنون بیش از همه از اهمیت برخوردار است این نکته است که جامعه مدنی، پژوهشگران، و جبهه اپوزیسیونِ سیاسی، بایستی قویا بر شدتِ فعالیت های خود جهت احیای نظم دموکراتیک و مقابله با خودسری هایی از این نوع از سوی دولت هایی نظیر اتریش بیفزایند. نباید اجازه داده شود که مسلمانان، هدفِ تبعیض قرار گیرند و به آن ها برچسبِ تروریست زده شود و عملا به صورت ناعادلانه، سرکوب شوند». 

*لینک: 

https://www.middleeasteye.net/opinion/austria-raids-islamophobia-how-i-was-turned-terrorist-overnight

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۹۷۷۱۸۰۰:۵۱:۲۴ ۱۴۰۰/۱/۱۵
دموکراسی پوششی برای غرب جهت رسیدن به منافع طبقه سوپر سرمایه دار است!
ناشناس۱۸۹۷۹۷۴۰۹:۱۰:۲۴ ۱۴۰۰/۱/۱۵
دفاع بد و تندروی عده ای به جای آن که موجب اعتلای اسلام شود، موجب هراس و گریز مردم دنیا از اسلام شده است.
ناشناس۱۸۹۸۰۲۶۰۹:۳۰:۵۸ ۱۴۰۰/۱/۱۵
در اروپا قانون نشئت گرفته از اراده مردم حکم فرما است.
ناشناس۱۸۹۸۰۳۷۰۹:۳۵:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۱۵
مسلمانان در اروپا چه کار می کنند؟ اگر خیلی ناراحتند برگردند کشورهای خودشان.
ناشناس۱۸۹۸۰۹۹۱۰:۱۰:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۱۵
تو اینجا چیکار میکنی؟ اگه ناراحتی برو از ایران، ایران جای امثال شما منفعلین بی خاصیت نیست
ناشناس۱۸۹۸۱۱۰۱۰:۱۶:۴۳ ۱۴۰۰/۱/۱۵
شما هم اگر خیلی از زندگی توی ایران ناراحتی میتونی ایران رو ترک کنی. چند تا کشوری هم هستند که میتونی راحت بری اونجا زندگی کنی
ناشناس۱۸۹۸۴۱۴۱۲:۴۱:۱۳ ۱۴۰۰/۱/۱۵
کدام کشور غربی راحت به ما ویزا می ده ؟ بفرمایید تا زودتر زحمت را کم کنیم.
ناشناس۱۸۹۸۲۰۰۱۱:۰۲:۵۲ ۱۴۰۰/۱/۱۵
با ضرب و زور و زحمت و التماس رفته اند اروپا به محض مستقر شدن تصمیم دارند اروپا را هم به چیزی شبیه اون کشوریهایی که ازش فرار کرده اند تبدیل کنند
ناشناس۱۸۹۸۳۳۵۱۲:۰۵:۳۳ ۱۴۰۰/۱/۱۵
حداقل متن رو میخوندی گفته من تو اتریش به دنیا اومدم.
ناشناس۱۸۹۸۳۳۶۱۲:۰۶:۱۶ ۱۴۰۰/۱/۱۵
این حرف رو در مورد یهودیهای مهاجر به فلسطین هم میگی!؟!؟
ناشناس۱۸۹۸۳۴۱۱۲:۰۷:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۱۵
وقتی مسلمانها رو به عنوان برده به کشورهای خودشون می‌بردن باید فکر اینجا رو میکردن!!
ناشناس۱۸۹۸۰۴۲۰۹:۳۸:۲۹ ۱۴۰۰/۱/۱۵
همین 3-4 ماه پیش، آیا گردن زدن معلم فرانسوی به بهانه اعتراض به کارتون پیامبر اسلام، کار درستی بود؟ آیا خسران برای اسلام و مسلمانی نبود؟
ناشناس۱۸۹۸۰۴۸۰۹:۴۱:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۱۵
آن کسی که به مدرسه یهودیها در شهر تولوز فرانسه رفته و 4 بچه مدرسه ای را می کشد، اسلام هراسی را ترویج می کند.
ناشناس۱۸۹۸۱۰۸۱۰:۱۴:۵۶ ۱۴۰۰/۱/۱۵
توی امریکا هم یکی از طرفداران ترامپ رفت توی کنیسا و نزدیک به 20 نفر رو کشت، مشکل از رسانه هاست که اینا رو بولد میکنند اونا رو کمرنگ
ناشناس۱۸۹۸۲۳۶۱۱:۱۹:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۱۵
اره خیلی غیر منصفانه رفتار می کنند نژاد پرست و بی تربیت هستند بهتره مسلمانان قهر کنند و بروند مملکت خودشان
ناشناس۱۸۹۸۲۷۰۱۱:۳۹:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۱۵
قبول کن مسلمانان افراطی و داعش و طالبان و ... کارهایی کرده اند که اصلا قابل دفاع نیست سربریدن و منتشر کردن فیلم آن ؟ به اسارت بردن زنها و تبدیل کردنشان به برده جنسی با استناد به آیات قران ؟ سختگیری هایی که در هیچ جای قران نیست و در سیره پیامبر سابقه ندارد با اتکا به فقه سنتی ؟ پیامبر اسلام در کابوسهای خود هم اعمالی که این مسلمان نماها به نام اسلام انجام داده اند نمی دیدند
ناشناس۱۸۹۸۳۴۲۱۲:۰۹:۲۳ ۱۴۰۰/۱/۱۵
آمریکایی‌هایی که توی عراق و افغانستان و سوریه و یمن و لیبی و خیلی از کشورهای آفریقایی رسماً آدم میکشند چی!؟ از اونا چقدر باید با سیم!؟
ناشناس۱۸۹۸۳۴۷۱۲:۱۱:۰۸ ۱۴۰۰/۱/۱۵
یک میلیارد و خورده‌ای مسلمان در دنیا هست، اونوقت باید بخاطر اشتباه یه نفر از همشون بپرسیم!؟!؟ این استدلال خودت رو قانع می‌کنه!؟!؟
ناشناس۱۸۹۸۴۵۴۱۳:۰۳:۳۳ ۱۴۰۰/۱/۱۵
تلفات غیر نظامیان در جنگ های عراق و افغانستان : بیش از 300 هزار نفر کل کشته شدگان توسط اسلامیست ها در اروپا و امریکا: حدود 10 هزار نفر ( بخش اعظمش 11 سپتامبر) رسانه ها با مغزشویی، از بیش از 300 هزار غیر نظامی کشته شده در این کشورها کاه، و از یک سی ام این مقدار کوه ساختند
ناشناس۱۸۹۸۰۸۷۱۰:۰۲:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۱۵
کل تعداد نفرات کشته شده بر اثر تندروی های اسلامی ، دربرابر جنایت های مردم نایس اروپا و امریکا ( که خیلی هم نیاز نیست زمان دوری بری ) ، مثل کاه در برابر کوه هست.
ناشناس۱۸۹۸۷۷۶۱۶:۳۲:۲۴ ۱۴۰۰/۱/۱۵
فقط تاریخ معاصر، دو جنگ جهانی دو تا هم بمب اتم!!!
ناشناس۱۸۹۸۱۰۱۱۰:۱۱:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۱۵
فعلا که امار گرایش به دین اسلام در جهان رو به افزایش است و مسیحیان روز به روز کمتر می شوند
ناشناس۱۸۹۷۹۸۰۰۹:۱۱:۵۵ ۱۴۰۰/۱/۱۵
آن شخصی که به اسم اسلام با چاقو به مردم بی دفاع در شهرهای اروپایی حمله می کند، به اسلام خیانت می کند.
ناشناس۱۸۹۷۹۸۹۰۹:۱۵:۳۲ ۱۴۰۰/۱/۱۵
تقصیر خود اروپایی ها است که این همه مهاجر و پناهنده مسلمان در طی سالهای طولانی پذیرفته اند.
ناشناس۱۸۹۸۰۶۱۰۹:۴۹:۵۵ ۱۴۰۰/۱/۱۵
بله همه اشتباهاتی دارند، مثل جمهوری اسلامی که امثال بعضی ها که راست راست توی سایت های مختلف علیه مملکت حرف میزنند رو دستگیر نمیکنه
ناشناس۱۸۹۸۳۱۷۱۱:۵۷:۱۴ ۱۴۰۰/۱/۱۵
این افراد از مستعمره های سابق اروپایی به این کشورها آمدند. پس طلبکارند و نه بدهکار!
ناشناس۱۸۹۸۲۴۷۱۱:۲۶:۵۰ ۱۴۰۰/۱/۱۵
اینها همگی تقصیر خود مسلمانان هست که با رفتارهای نادرست و حتی غیر انسانی چهره زشتی از اسلام را به دنیا معرفی کردند و در همین راستا عده ای هم سواستفاده کردند و به این قضیه دامن زدند.
ناشناس۱۸۹۷۷۳۸۰۱:۲۷:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۱۵
برای اتفاقای که برات افتاده متآسفم.تعجب نداره این چیزا.وقتی حتی شخصیت بین المللی مث روژه گاردی فرانسوی هم قربانی این مدل دمکراسی ادعایی میشه، خب تعجب نداره رفتارای زشت ب اسم دمکراسی..و
عمران۱۸۹۷۷۶۹۰۲:۵۶:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۱۵
« اگرچه عملیات نیروهای امنیتی اتریش علیه من و دیگران، یک و نیم سال به طول انجامید و هزاران دقیقه مکالمه ضبط شده و هزاران عکس از سوی مقام های امنیتی اتریش ارائه شد، با این حال هیچکدام از اتهامات علیه ما به تایید نرسیدند و اثبات نشدند.» خوب به سلامتی. کشورشان قانون دارد برو خدا را شکر کن به وکیل دسترسی داشتی
ناشناس۱۸۹۷۸۲۱۰۷:۴۲:۲۴ ۱۴۰۰/۱/۱۵
ایشون تازه فهمیده اسلام ستیزی رو الان 1442 سال قمری است که اسلام ستیزی وجود دارد به عناوین مختلف و راه های مختلف
ناشناس۱۸۹۷۸۳۵۰۷:۵۰:۰۵ ۱۴۰۰/۱/۱۵
ازادی غربی در موارد غیر اخلاقی و لیبرالیسم اون هم زمانیکه توهین به اسلام باشه قبوله وگرنه حتی سوال در مورد هلوکاست و سایر مسائل مورد قبولشون ممنوعه
ناشناس۱۸۹۸۰۳۳۰۹:۳۳:۰۷ ۱۴۰۰/۱/۱۵
هیچ سوالی در مورد هولوکاست باقی نمانده است. حقیقت مانند آینه روشن است. کسانی که در این مورد صحبت می کنند، تنها دنبال امیال سیاسی و.... هستند.
ناشناس۱۸۹۸۱۰۲۱۰:۱۲:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۱۵
به به جناب دانشمند ما کلا مساله هلوکاست رو حل کرد. احتمالا منوتو هم زیاد میبینه
ناشناس۱۸۹۸۲۷۷۱۱:۴۳:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۱۵
خود المانی ها به هولوکاست اقرار کرده اند و بابت آن شرمنده هستند تو چرا هیتلر را تطهیر می کنی ؟ هیتلر یک افراطی دیوانه و انسان ستیز و متعصب بود که جامعه انسانی تلاش می کنه دیگه تکرار نشه تو نسبتی با هیتلر و همفکرانش داری ؟؟
ناشناس۱۸۹۸۳۹۷۱۲:۳۴:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۱۵
در آلمان از هولوکاست حرف بزنی زندان می شوی
ناشناس۱۸۹۸۴۶۰۱۳:۱۰:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۱۵
آلمانی ها یعنی دقیقا کیا ؟؟ شما از تک تکشون سوال پرسیدی ؟ تک تکشون توی اون کار دخیل بودند که میدونند ؟ درضمن اینا باختند، معلومه که باید قبول کنند.
جوادی۱۸۹۸۵۹۲۱۴:۳۸:۰۰ ۱۴۰۰/۱/۱۵
اونوقت جنایات صهونیست ها در فلسطین علیه کودکان ومردم بیگناهانجام داده اند اصلا روشن نیست؟!!!!!بیش از ۶۰ میلیون ادم تو جنگ جهانی دوم کشته شدند واما فقط صحبت از هولوکاستی میشه که درباره اش بحث زیاده وصحت وسقمش زیر سواله، چرا؟!!از نسل کشی مسلمانان در بوسنی که بعد از جنگ جهانی بزرگترین نسل کشی هستش چرا حرفی زده نمیشه؟؟یا نسل کشی مسلمانان میانمار!!!
ناشناس۱۸۹۷۸۵۳۰۸:۰۶:۵۳ ۱۴۰۰/۱/۱۵
اروپا کثیف و نژاد پرست و فاشیسته پیشنهاد میکنم مسلمانهای عزیز اروپا رفتن رو تحریم کنن و برن به یه کشور مسلمان دیگه تا طعم برابری و مقابله با تبعیض رو بچشن
ناشناس۱۸۹۷۹۷۷۰۹:۱۱:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۱۵
خیلی از مسلمون های اروپا متولد اونجا هستند، همونطور که خیلی از یهودی های دوران هیتلر متولد اروپا بودند.
ناشناس۱۸۹۷۹۸۱۰۹:۱۲:۰۱ ۱۴۰۰/۱/۱۵
تبلیغ پوچ و خیالی میکنند و سرابی از اونور برای مغز های کوچک زنگ زده ایجاد میکنند
ناشناس۱۸۹۸۲۲۰۱۱:۱۰:۵۰ ۱۴۰۰/۱/۱۵
دقیقا همینطوره! مسلمانان غیور باید اروپا را از برکت وجود خودشان محروم کنند و برگردند به بهشتی که از آن فرار کرده اند !
ناشناس۱۸۹۷۹۸۳۰۹:۱۳:۵۲ ۱۴۰۰/۱/۱۵
همین ادبیات زشت و خشن تو که مثلا داری با آن از اسلام دفاع می کنی، باعث اسلام گریزی می شود.
ناشناس۱۸۹۷۹۷۵۰۹:۱۰:۳۶ ۱۴۰۰/۱/۱۵
بهترین توصیف رو از لیبرال دمکراسی داریوش بزرگ ۲۵۰۰ سال پیش انجام داد من از یونانی های که به دروغ سوگند یاد میکنن بیزارم
ناشناس۱۸۹۸۰۳۵۰۹:۳۴:۱۶ ۱۴۰۰/۱/۱۵
پروفسور، 2500 سال پیش لیبرال دموکراسی وجود نداشته است. کمتر داستان سرایی کن.
ناشناس۱۸۹۸۱۴۶۱۰:۳۹:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۱۵
اون زمان جنگ بود و ربطی به این صحبتهای نژادپرستی ندارد کما اینکه خود ما هم نژادپرستی زیرپوستی زیاد داریم
ناشناس۱۸۹۸۰۱۴۰۹:۲۶:۴۶ ۱۴۰۰/۱/۱۵
چقدر جالبه که اروپا و آمریکا با این هجم از مهاجر ستیزی سالانه پذیرای میلیون ها مهاجر هستن و ایران اسلامی عزیز ما در سال حتی یک مهاجر از اروپا یا آمریکا نداره
ناشناس۱۸۹۸۲۱۸۱۱:۰۹:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۱۵
حجم ؟! اره بابا شعور سلیقه ندارن که !
ناشناس۱۸۹۸۱۳۶۱۰:۳۳:۴۸ ۱۴۰۰/۱/۱۵
داعش طالبان تندروی های افراطی اسلامی همه با عث اسلام گریزی و اسلام ستیزی میشن
ناشناس۱۸۹۸۱۳۸۱۰:۳۵:۰۶ ۱۴۰۰/۱/۱۵
با توجه به اتفاقات اخیر به اروپاییان کاملا حق میدم که احساس خطر کنند و بترسند و مقابله کنند
ناشناس۱۸۹۸۶۹۳۱۵:۳۱:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۱۵
آیا با توجه به اتفاقات اخیر به عراقیها, یمنیها، سوریها، افغانها، پاکستانیها، حتی ژاپنیها، ویتنامیها و .... حق میدی از آمریکائیها و اروپائیها به شدت ترس داشته باشم!؟!؟
ناشناس۱۸۹۸۲۵۸۱۱:۳۳:۱۱ ۱۴۰۰/۱/۱۵
از این روایت تکان میخورید اما از اعمال وحشیانه تروریستی علیه مردم بیگناه توسط عوامل داعش طالبان و بوک حرام و .. در همه جای دنیا تکان نمیخورید و حداکثر این گروه را به خارجی ها منتسب میکنید
ناشناس۱۸۹۸۴۷۱۱۳:۱۶:۳۴ ۱۴۰۰/۱/۱۵
چقدر تکون خوردم
ناشناس۱۸۹۸۵۰۸۱۳:۴۶:۴۹ ۱۴۰۰/۱/۱۵
سخن صدر اعظم المان زیبا بود که گفت پناهند گان سوری را بپذیریم باشد که اینده گان بگویند عربستان کنار دستشان بود ولی به ما پناهنده شدن
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 6. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 7. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 8. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. بازی سیاسی با کارت برجام

 12. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 13. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 14. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 17. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 18. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 19. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 20. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 21. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 22. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 23. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 24. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 25. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

آخرین عناوین