چند پیشنهاد برای نجات بورس

دکتر میثم موسائی*،   4000112110 ۴۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
چند پیشنهاد برای نجات بورس

 

بیش از ۹۹ درصد سهامداران به دنبال فرصتی برای فرار از تله بی اعتمادی اند و درصد ناچیزی که شامل حقوقی ها و بورس بازان حرفه ای است منتظرند که ارزش سهام، باز هم کاهش یابد...

تعطیلات نوروز هم تمام شد اما حکایت بورس، همچنان باقی است. بیش 99 درصد از سهامداران به دنبال فرصتی برای فرار از تله بی اعتمادی اند و درصد ناچیزی که شامل حقوقی ها و بورس بازان حرفه ای است منتظرند که ارزش سهام، باز هم کاهش یابد تا در کمترین قیمت ممکن، خرید کنند. این دو «میل»، تا باقی است حکایت هم چنان باقی است و نه مجنون به لیلی می رسد و نه ناقه به فرزندش. اما راه حل خروج از این وضعیت، با رها سازی بازار بورس ممکن نیست. شرایط اجتماعی و اقتصادی حاکم بر بازار، راه حلی متناسب می طلبد. در این نوشته می خواهیم به این مهم بپردازیم.

 

همانطوری که در پایان سال 1399 در مقاله ای با عنوان ریزش بورس، بی اعتمادی یا .. نوشتم بازار بورس در سال 1399 سالی تاریخی و منحصر به فرد را گذراند. صرف نظر از نوسانات جزئی، در طول سال، روند تمام تغییرات شاخص بورس در دو جمله خلاصه می‌شود:

صعود بی مانند تا نیمه تابستان،

 

ریزش طولانی از نیمه تابستان تاکنون.

این ریزش و این صعود در کنار ورود میلیون‌ها سهامدار جدید به بازار بورس، یقیناً در تاریخ بورس ایران بی‌سابقه است. سهامدارانی که از طبقات و اقشار مختلفی هستند، از کارگران، کشاورزان، روستائیان، زنان خانه‌دار، دانشجویان، سربازان، پزشکان، مهندسان و اساتید دانشگاه گرفته تا بنگاه های بزرگ حقوقی و سهامداران بزرگ و بورس بازان حرفه ای.

گروه اول از لحاظ جمعیت بیش از 99 درصد اند اما ارزش دارایی آنها کمتر از یک درصد است. گروه دوم (یعنی حقوقی ها و بورس بازان حرفه ای) کمتر از یک درصد اند اما ارزش سهامشان بیش از 99 درصد بازار است. اکثریت گروه اول با تشویق مسئولان بلندپایه نظام، تبلیغات رسانه ملی و شبکه‌های اجتماعی و البته بدون تجربه و آموزش کافی وارد بورس شدند  بی شک این حجم بی سابقه از ورود تازه واردان، از عوامل گسترش بورس و بیست برابر شدن تعداد سهامداران در بورس است. 

گروه دوم اغلب از سال ها قبل هم در این بازار و هم در سایر بازارهای جانشین حضور داشته و دارند. و البته صاحب آموزش و تجربه کافی اند.

 

رشد شش برابری و بی‌سابقه نقدینگی در هشت سال اخیر و رکود مسکن و کوچک بودن ظرفیت بازارهای موازی از جمله ارز و طلا و تشدید تورم و بیکاری و رکود اقتصادی به سه علت سوءمدیریت، فساد گسترده و تحریم ها و نهایتا کسری بودجه بی سابقه دولت ، تمام شرایط لازم برای همه بازیگران را فراهم ساخت تا شاهد ورود بی سابقه سرمایه های عظیم به بورس باشیم آن صعود بی مانند  رقم بخورد و از طرف دیگر رفتار توده ای سهامداران کوچک ، نداشتن تجربه و آموزش کافی، جذاب تر شدن بازار های جانشین مانند ارز و طلا و مسکن و بالفعل شده بی اعتمادی به بازار سرمایه و بورس و نداشتن برنامه ای روشن توسط سازمان بورس برای اتفاقات جدید و اتخاذ تصمیمات غیر علمی و کارشناسی نشده و... باعث ریزش بی سابقه بورس و بر باد رفتن پس انداز های سهامداران خرد شدیم مساله به همین جا ختم نشد این ریزش نفس گیر همچنان ادامه دارند و سهامداران جزء چنان کامشان تلخ شده و چنان این تلخی ذره ذره بر جانشان می نشیند که کامشان به این راحتی تغییر نمی کند و تنها راه رهایی را خروج از بازار بورس می دانند و البته این نیز برای اثریت آن ها ممکن نیست.

الان بورس دچار مسأله، شده است، صورت مسأله از این قرار است که از نیمه تابستان تاکنون، سهامداران آب شدن سرمایه‌های خود را مشاهده می‌کنند، صبر و شکیبایی آنان به پایان رسیده و بخش اعظم سرمایه‌های خود را از دست داده و هیچ گونه امیدی به بهبودی آن در آینده ندارند، به عبارت دیگر بورس در شرایط فعلی  در "تله بی اعتمادی" سهامداران خرد و "تله ارزندگی" سهامداران حرفه‌ای و حقوقی  افتاده است. درواقع، اغلب سهامداران به دلیل طولانی شدن ریزش بورس، به دنبال خروج از بورس‌اند و اقلیت ناچیزی از سهامداران حرفه‌ای و حقوقی ها به دنبال خرید سهام در پایین‌ترین قیمت ممکن اند. این است که هر روز شاهد تشکیل صف فروش برای انواع سهام هستیم و بازار، سراسر قرمزپوش می‌شود. از آن طرف خریداری نیست و روز بعد همان سهام با قیمت پایین‌تری عرضه می‌شود و سهامداران حرفه‌ای و سهامداران بزرگ از جمله بخش حقوقی، می‌بینند که هرچه بیشتر صبر کند سهامی که می‌‌خواهند بخرد ارزان تر و ارزنده‌تر می‌شود.

امروز ارزنده‌تر و ارزان تر از دیروز و فردا ارزنده‌تر و ارزان تر از امروز ، و تا زمانی که شاخص بورس درحال سقوط است و هیچ سیگنال موجهی برای رشد آن وجود ندارد صبر می‌کنند تا بورس هرچه بیشتر ریزش کند وقتی به کمترین مقدار ممکن رسید، و از ان پایین تر نرفت شروع به خرید سهام خواهند کرد تا آن زمان، این سهامداران در «تله ارزندگی» گیر افتاده‌اند و به نظر می‌رسد تا زمانی که صف فروش وجود دارد از این تله رها نخواهیم شد.

تله دوم که برای کل بازار بورس و حیات آن در آینده اقتصاد ایران بسیار مخرب است، تله بی‌اعتمادی است. قانون حاکم بر مسأله اعتماد اجتماعی این است که اعتماد ذره ذره به‌دست می‌آید اما یک‌باره از دست می‌رود.  و وقتی از دست رفت بسار طول خواهد کشید تا دوباره خاصل شود.

نکته دوم این که بی‌اعتمادی به بورس که بی‌ارتباط به بی‌اعتمادی به مسئولین اقتصادی نیست، می تواند به راحتی به سایر زیر بخش های اقتصادی سرایت کند که آثار تخریبی آن می تواند رشدی تکاثری به خود بگیرد.

این تله در طول هشت ماه اخیر هر روز عمیق‌تر شده است. هریک روز که می‌گذرد، سهامداران بی‌اعتمادتر می‌شوند و درخواست خروج از این تله، افزایش می‌یابد. از لحاظ مردم سالاری، مشارکت در بورس توسط اکثریت خانواده‌های ایرانی می‌توانست به هموار کردن مسیر اقتصاد ایران در جهت منطقی کردن نسبت اقتصاد واقعی به اقتصاد رانتی، واگذاری نسبتاً سالم شرکت‌های دولتی به مردم، رشد فرهنگ سرمایه‌گذاری، سهیم شدن آحاد جامعه در سود شرکت‌های بزرگ، عمیق شدن مشارکت مردم و ... منجر شود. اما متأسفانه با این وضعیت پیش آمده، ممکن است همه این شاخص ها خراب‌تر از سال‌های قبل گردد.

تا زمانی که سهامداران تشکلی ندارند که بتوانند بر سر منافع جمعی به تفاهم برسند و اراده خودشان بر بازار بورس تحمیل کنند، تله بی‌اعتمادی هر روز عمیق‌تر می‌گردد و خروج از آن سخت‌تر.

بخش اقلیت سهامداران حرفه‌ای و حقوقی نیز حاضر نیستند از منفعت آینده ناشی از این تله چشم پوشی کنند بنابراین نیروهای داخلی در بازار بورس به تنهایی انگیزه لازم را برای خروج از وضعیت بحرانی بورس ندارند، و با تداوم این وضعیت گروه اول می خواهند هرچه زودتر بفروشند چون می بینند هر روز بدتر از روز قبل است اما گروه دوم دنبال خرید ارزنده ترند و میبینند اگر فردا بخواهند بخرند بهتر از امروز است زیرا با نرخ تضمینی 18 تا 20 درصدری بانکها و 21 درصدی صندوق های بورسی، منطق اقتصادی ایجاب می کنند که امروز سهام نخرند چون خرید امروز هم باعث از دست دادن نرخ سود بانکی و صندوق هاست  و هم ضرر ناشی از کاهش قیمت سهام در فرداهای بیشتر را به دنبال دارد. سهامداران جزء نمی توانند صبر کنند چون با فروش سهام خود می توانند از فرصت سود تضمین شده (در حدود بیست درصد بانک ها و ..) منتفع شوند و هم ضرر ناشی از کاهش تدریجی و نفس گیر و کشنده سهام را از خود دور کنند.

 اما چه باید کرد؟

اقتصاددان بزرگ قرن بیستم، جان مینارد کینز وقتی بحران بزرگ 1330 اقتصاد سراسر کشورهای صنعتی را فلج کرد راه‌حلی را ارائه کرد که کاملاً متفاوت بود از آنچه تا آن موقع اقتصاددانان کلاسیک می‌گفتند؛ کلاسیک ها معتقد بودند که نیروهای بازار قادرند هرگونه بحران و عدم تعادل را از بازار دور نمایند و در بلند مدت بازار خود به خود به تعادل خواهد رسید و توصیه‌شان به دولت‌ها عدم دخالت در اقتصاد بود. اما کینز نشان داد که این توصیه در شرایطی که اقتصاد در «دام نقدینگی» افتاده کاربردی ندارد و به دولت‌ها توصیه کرد که در چنین شرایطی باید در اقتصاد دخالت کنند و با افزایش هزینه های دولتی، تقاضای موثر را تحریک کنند تا تقاضای کافی برای خرید محصولات تولیدشده وجود داشته باشد کشورهایی که  نسخه کینز را بکاربستند زودتر از بقیه از رکود بزرگ خارج شدند و البته در بحران‌های بعدی مخصوصاً بحران 2007 میلادی و بحران ناشی از کرونا، دولت‌ها از همان نسخه استفاده کردند و با تزریق میلیاردها دلار به اقتصاد از عمیق‌تر شدن بحران و کوتاه‌تر کردن مدت آن کمک کردند، به طور خلاصه در تجربه جهانی، همه اقتصاددانان آموختند که بازار نمی تواند همیشه اقتصاد را به تعادل برساند و یا همیشه نفع اجتماعی را در بلند مدت تضمین کند. مباحث شکست بازار  که امروزه در اقتصاد بخش عمومی جایگاه ویژه ای یافته توضیح دیگری از همین مساله است امروزه نمی توان محیط زیست، امنیت و سایر کالاهای عمومی را به بازار آن هم بازاری که دارای ساختاری غیر رقابتی است سپرد.

وضعیت بورس ایران شباهت بسیاری به شرایط اقتصادی رکودها و بحران‌های بزرگ دارد.

چرا نباید نگران مهمترین کالای عموی که بنیان همه مناسبات کم هزینه اقتصادی است یعنی «اعتماد و سرمایه اجتماعی» در زیر سیستم های اقتصادی باشیم؟ در چنین شرایطی ترس از دخالت منطقی و بجای سیاستگزاران اقتصادی ولو در کوتاه مدت، به نفع  چه کسی است؟ تداوم این وضعیت باعث رسیدن به خیر عمومی است یا در راستای منفعت اقلیت؟ آیا نباید در چنین وضعیتی در این مساله تامل بیشتری کنیم؟

 

در شرایط فعلی، بورس ایران از یک طرف در «تله بی‌اعتمادی» دست و پا می زند و هر روز که می‌گذرد بیش از پیش در این تله فرو می افتد و از طرف دیگر خریداران بالقوه به دنبال نفع شخصی خود امروز تمایلی به خرید ندارند و آن را به تعویق می اندازند به عبارت دیگر در این بین ما به «روز»ی نمی رسیم که هم فروشندگان بالفعل امروز خواهان فروش باشند و هم خریداران بالقوه (بوس بازان و سهامداران حرفه ای و حقوقی ها) به صورت بالفعل همین امروز خواهان خرید همزمان باشند و با تداوم «تله بی اعتمادی» و تداوم «تله ارزندگی» این دو به هم نمی رسند در واقع نیروهای درگیر در بورس به صورت خودکار نمی‌توانند بورس را از این تله ها خارج سازند.

به نظر می رسد مهم‌ترین جزء راه‌حل مسأله،  این است که اول بپذیریم  بورس در تله بی‌اعتمادی  و تله ارزندگی گیر کرده است. و نیروهای بازار بورس به تنهایی قادر نیستند بازار را به تعادل جدید برسانند.

نکته مهم دیگر این است که ارزش اسمی اغلب سهام براساس همه شاخص‌های اقتصادی بسیار کمتر از قیمت واقعی آنهاست؛ مثال ساده آن بورس فلزات، پالایشگاه‌ها، بانک‌ها و مخابرات است که با یک دانش تخصصی قابل مشاهده است.

راه‌حل پیشنهادی نمی‌تواند از دو گزاره بالا تأثیر نپذیرد، گزاره اول به ما دیکته می کند اولاً دولت باید در شرایط فعلی در بورس دخالت کند، ثانیاً با جلوگیری از ریزش بورس درصدد بازسازی اعتماد از دست رفته باشد. زیرا برای همه نظام های اقتصادی سرمایه ای بالاتر از سرمایه اجتماعی که اعتماد مهمترین جزء آن است وجود ندارد از دست دادن کامل این سرمایه به معنی افتادن در سراشیب سقوط و فروپاشی است، ثالثاً برای سهامداران خرد انگیزه کافی برای ماندن در بازار بورس فراهم گردد. هزینه ای که از دست دادن سرمایه اجتماعی، در آینده برای نظام دارد آن قدر بزرگ است که انجام هر هزینه ای را در کوتاه مدت، توجیه پذیر می سازد. رابعا اگر قبول کنیم که در حال حاضر ارزش اغلب سهام به مراتب کمتر از ارزش واقعی آن هاست به عبارت دیگر اغلب آن ها بسیار ارزنده هستند و در بلند مدت رشد خواهند کرد می توانیم از این گزاره برای ایجاد شرایط لازم برای پایان دادن به انتظار سهامداران بزرگ و حقوقی ها برای به تعویق انداختن خرید و  برای برابر کردن ارزش فعلی امروز و ارزش انتظاری فردا در نگاه اغلب سهامداران خرد استفاده کنیم.

یک راه‌حل ساده و کم‌هزینه برای مسئولان بورس و دولت این است که برای مدتی البته فقط برای مدتی محدود که لزومی ندارد  مدت آن اعلام شود حد پایین نوسانات قیمت سهام را صفر قرار دهند؛ تعیین این دامنه هزینه‌ای بر دولت تحمیل نمی‌کند اما از ریزش بیشتر سهام جلوگیری می‌کند و  این احساس که سهامداران، شاهد آب‌شدن پس‌اندازهای خود هستند را از بین می‌برد. در میان مدت کافی است مجدداً شاخص‌ها رشد کنند، اعتماد تا اندازه زیادی بازسازی می‌شود، پرداخت سود 25 درصد برای سهامداران جزء، قدم مبارکی است اما کافی نیست، اختصاص بخش بیشتری از صندوق ذخیره ارزی به خرید سهام در بورس، موظف کردن سهامداران حقوقی به رعایت ضوابطی که به حفظ بازار کمک کند و پذیرش مسئولیت اجتماعی و ارزیابی مجدد دارایی شرکت‌های دولتی، بانک‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع فلزی و غیرفلزی و پرداخت سود در قالب افزایش سرمایه و جایز و ... می‌تواند بخشی از راه‌حل خروج از وضعیت فعلی باشد.

من اطمینان دارم اعلام و اجرای این سیاست و ادامه آن تا زمانی که بورس تعادل معقول تری پیدا کند کافی است که به رشد شتاب ورود به دره بی اعتمادی پایان دهد و با کنترل رشد شتاب در کنار سایر تدابیر از جمله بسته های مشخص حمایتی (البته برای مدت کاملا محدود و با اعلام قبلی) می توان دوباره شاهد نقش آفرینی بورس در توزیع عادلانه تر درآمد ها و ثروت در اقتصاد، تقویت بنیاد اقتصادی اکثریت خانوارهای فقیر و متوسط، رشد فرهنگ سرمایه گذاری، دور شدن از ساختار رانتی اقتصاد، تقویت تولید با افزایش مشارکت واقعی مردم و مردمی شدن اقتصاد در سال و جهش تولید و رفع موانع آن باشیم.

اگر مسئولان این اولین قدم اول را بپذیرند و به کار ببندد می توان راجع به سایر اجزای این بسته به صورت دقیقتر و تفصیلی تر صحبت کرد.

 

*استاد تدانشگاه تهران و رئیس انجمن علمی اقتصاد اسلامی ایران

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۹۵۳۱۶۲۳:۰۳:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۱۲
دولت تا انتخابات بورس را نگه میدارد بعد رها میکند
ناشناس۱۸۹۵۶۳۴۱۰:۲۱:۰۶ ۱۴۰۰/۱/۱۳
دولت یکبار با وارد کردن رییس قوه قضاییه به مسله بنزین به ایشان رکب زد و با وارد کردن رهبری و کسب اجازه از ایشان برای سهام عدالت طوری وانمود کرد که رهبری هم از عملکرد دولت در بورس حمایت می کنند و بدینوسیله از رهبری مایه گذاشتند.
ناشناس۱۸۹۵۶۵۱۱۰:۳۰:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۱۳
آیا کشورهای چین و روسیه هم بورس دارند؟!
ناشناس۱۸۹۵۸۰۴۱۳:۰۲:۳۷ ۱۴۰۰/۱/۱۳
دوست عزیزی که این مطلب نوشتی : یک راه‌حل ساده و کم‌هزینه برای مسئولان بورس و دولت این است که برای مدتی البته فقط برای مدتی محدود که لزومی ندارد مدت آن اعلام شود حد پایین نوسانات قیمت سهام را صفر قرار دهند؛ واقعا یا نمی دونی بورس چیه یا قصدت اینه که مردم کلا اعتمادشون نسبت به بورس ازبین برود. مشکل ما دخالت بیش از اندازه دولت تو اقتصاد بعد شما می گویید دامنه نوسان صفر کنند.
مســـــعود۱۸۹۶۰۴۱۱۹:۱۲:۳۷ ۱۴۰۰/۱/۱۳
با این دخالتی که دولت در بورس دارد و این راه درآمدی که از بورس برای خود پیدا کرده هم فاتحه بورس،هم شرکتها ،و هم اعتمادهای اندکی که باقیمانده هم به فنا خواهد رفت، وضع اسفناکی در انتظار بورس ایران است،مگر اینکه حداقل نیمی از پولهای برداشته شده توسط دولت برگردد و دیگر اینکه کاملا بورس مستقل و دست دولت از ان بریده شود،
ناشناس۱۸۹۵۳۵۹۲۳:۴۰:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۱۲
بازی واگذاری سهام شرکت های دولتی که هم اصل 44 اجرا شود ، هم سهام با قیمت های بسیار گرانتر از میزان واقعی به مردم فروخته شود ، وارد فاز پایانی شده ، یعنی خرید دوباره این سهام توسط دولتی ها ، با قیمتی بسیار کمتر ، هم درامد هزاران میلیارد تومانی به دست آوردند ، هم پول مردم را سوزاندن و حالا هم دوباره مالکیت شرکت های دولتی را به دست می آورند ، و اینبار با هیچ قانونی نمی تواند از این بنگاه داری دولتی جلوگیری کرد ، و مطمئن باشید مردم این را از چشم مسئولان می بینند زیرا همه مسئولان از بالا تا پایین ، در یک اقدام هماهنگ ، هنگامی که بورس به سقف تاریخی اش رسید ، مردم را برای حضور بی منطق در بورس تهییج کردند ، درست است که اشکال از ما بود در اعتماد کردن به حرف مسئولان ولی این را فراموش نخواهیم کرد .
ناشناس۱۸۹۵۶۴۱۱۰:۲۵:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۱۳
آقای آقا محمدی که هر شب در تلویزیون حاضر میشدند و مردم را به مشارکت در بورس دعوت میکردند چرا به بکباره مردم را ترک کرده و دیگر خبری از ایشان نیست
ناشناس۱۸۹۵۶۴۵۱۰:۲۷:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۱۳
بورس قمار خانه ای است دولتی که برندگان این قمار سهامداران عمده و بازندگان این قمار سهامداران خرد و شیتیلی بستان های این قمار یکی دولت با گرفتن مالیات و دیگری کارگزاران با گرفتن کارمزد
ناشناس۱۸۹۵۶۵۶۱۰:۳۲:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۱۳
دولت با دستکاری نرخ ارز هم بانک های ورشکسته را نجات داد و هم کسری بودجه خود را موقتی حل کرد سال گذشته هم با لخت کردن سهامداران خرد دوباره قسمت زیادی از کسری بودجه خود را رفع کرد
ناشناس۱۸۹۵۳۶۴۲۳:۴۴:۴۰ ۱۴۰۰/۱/۱۲
کجای کاری عزیز! بزرگترین نوسان گیر دولت است الان خودش دخالت نمی کنه تا قیمت ها ارزنده تر بشه!!
ناشناس۱۸۹۵۶۳۶۱۰:۲۳:۰۸ ۱۴۰۰/۱/۱۳
قوه قضاییه به فوریت دادگاه کسانی را که باعث ریزش سنگین بورس شده و هزاران هزار میلیارد تومان به جیب زده اند را تشکیل دهد چه دولتی ها و چه خصوصی ها و چه خصولتی ها
ناشناس۱۸۹۵۴۰۷۰۰:۳۲:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۱۳
این پیشنهادها غیرعلمی است
ناشناس۱۸۹۵۶۲۳۱۰:۰۸:۲۷ ۱۴۰۰/۱/۱۳
بورس بر روی هواست علی برکت الله
ناشناس۱۸۹۵۶۴۸۱۰:۲۹:۳۱ ۱۴۰۰/۱/۱۳
شاخص واقعی بورس الان ۵۰۰ هزار است چون بطور مصنوعی از ریزش آن جلوگیری کرده اند
ناشناس۱۸۹۵۴۶۴۰۱:۴۶:۰۷ ۱۴۰۰/۱/۱۳
بورس باید دماسنج اقتصاد کشور باشد ولی عملا بورس قمار خانه ای است دولتی که برندگان ان سهامداران عمده و دارندگان اطلاعات نهانی و بازندگان ان سهامداران خرد و شیتیل بستان های این قمار یکی دولت با گرفتن مالیات و دیگری کارگزاران با گرفتن کارمزد
ناشناس۱۸۹۵۴۹۵۰۲:۵۱:۳۲ ۱۴۰۰/۱/۱۳
حد منفي صفر منظور شود مدتي سهام استراحت مي كنند وسهامداران عمده وحرفه اي به دليل ارزنده بودن سهام شروع به معامله مي كنند ورونق واعتماد به بورس بر مي گردد
ناشناس۱۸۹۵۵۲۰۰۶:۳۶:۰۰ ۱۴۰۰/۱/۱۳
اقتصاد ایران زمانی که بورس نبود، بهتر بود. باید بورس تعطیل گردد.
ناشناس۱۸۹۵۶۲۴۱۰:۰۹:۲۳ ۱۴۰۰/۱/۱۳
اگر بورس نبود اقتصاد هم نبود
ناشناس۱۸۹۵۶۴۶۱۰:۲۸:۳۱ ۱۴۰۰/۱/۱۳
بورس تعطیل گردد ؛ چگونه کسری بودجه دولت تامین گردد ؟!!!
ناشناس۱۸۹۵۵۴۴۰۷:۵۳:۴۹ ۱۴۰۰/۱/۱۳
دولت ، بهره خودش را از بورس برد و حالا بورس را رها کرده به حال خود . دولت توانست بخش اعظمی از کسری بودجه خودش را از بورس تامین کند
ناشناس۱۸۹۵۵۴۷۰۷:۵۷:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۱۳
اقتصاد بیمار ایران هرگز نجات نخواهد یافت جز با گفتگو و تعامل با دنیا بورس هم بخشی از همین اقتصاد بیمار است
علیمرادی۱۸۹۵۵۵۴۰۸:۰۲:۰۸ ۱۴۰۰/۱/۱۳
جناب آقای دکتر موسایی نکته ای که شما اصلا به ان توجه نکرده و به ان نپرداخته اید این است که مشکل اصلی خود دولت است که هدفمند برای پوشش کسری بودجه با دعوت از مردم اقدام به رونق بورس کرد و دقیقا این که می گویند شریک دزد و رفیق قافله عملکرد دولت در بورس بوده است
ناشناس۱۸۹۵۵۵۶۰۸:۰۹:۵۲ ۱۴۰۰/۱/۱۳
چاره نجات بورس و اعتماد عمومی سهامداران این است که قوه قضاییه دسته گلی که دولت به اب داده است را با مسدود کردن سهامداران عمده که از بازار سودهای رانتی کلان برده اند مسدود نمایند و از این پول های کلان توسط بازار گردانها استفاده کند و مجددا باعث رونق بورس شوند و با اصل این پول و سود حاصل از بازارگردانی تا حدمناسبی زیان سهامداران را پرداخت نمایند
ناشناس۱۸۹۵۵۶۱۰۸:۲۳:۱۳ ۱۴۰۰/۱/۱۳
چرا رییس جمهوری و دیگر دولتیان و آقای اقا محمدی که هر شب در تلویزیون حاضر میشدند و مردم را برای گسترش و جهش تولید به بورس دعوت میکردنددنمی ایند توضیح بدهند چگونه سرمایه های مردم سوخت شده است
ناشناس۱۸۹۵۵۶۳۰۸:۲۸:۳۵ ۱۴۰۰/۱/۱۳
دولت باید درپایان کارش بخاطر از بین بردن سرمایه اجتماعی مردم به انقلاب و کشور مورد محاکمه واقع شود
ناشناس۱۸۹۵۵۷۰۰۸:۳۶:۵۰ ۱۴۰۰/۱/۱۳
چقدر طولاني تا زمانیکه تکلیف سیاسی مملکت روشن نشود بورس هم الاخون بالاخون است این همه آسمون ریسمون ندارد
ناشناس۱۸۹۵۵۸۵۰۹:۰۹:۵۴ ۱۴۰۰/۱/۱۳
روحانی با خنجری که به سهامداران خرد بورس زد باعث شد اعتماد عموم مردم نسبت به مسولان خدشه دار شود و با اینکار تیر خلاص خود را به انقلاب و کشور زد. م
ناشناس۱۸۹۵۶۲۵۱۰:۱۰:۳۷ ۱۴۰۰/۱/۱۳
فقط روحانی خنجر زد ؟!
ناشناس۱۸۹۵۶۰۴۰۹:۴۱:۳۶ ۱۴۰۰/۱/۱۳
متاسفانه عمده مطالبی که نوشته شده در این مقاله مبتنی بر دخالت در بازار سرمایه هست، برای بازار سرمایه همون اندازه که رشد دستکاری شده و حبابی سهام ها خطرناک هست ،جلوگیری دستکاری شده از افت قیمت هم خطرناک هست، الان در بازار بورس ایران دامنه نوسان شده ابزاری برای افراد سود جو و نوسانگیر که روی سهام های بی ارزش که دارای حجم مبنای پائینی هستند متمرکز میشن و ظرف دو یا سه ماه سودهای 10 تا 20 برابری برای خودشون فراهم می کنند و از بی نظارتی که در بازار حاکم هست نهایت سوء استفاده رو می کنند. فلسفه بازار بورس شفافیت و تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا هست نه دستکاری های دستوری
ناشناس۱۸۹۵۶۰۵۰۹:۴۳:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۱۳
استاد محترم به نظرم اکنون پس از تحریر مقاله، «نجات بورس»،مقاله ای هم در مورد «نجات از بورس»مرقوم بفرمایید
ناشناس۱۸۹۵۶۰۸۰۹:۴۷:۴۳ ۱۴۰۰/۱/۱۳
دولت کسری بودجه اش رو با دستکاری در قیمت های سهام در بورس تامین کرد . و دیگه کاری با بورس نداره تا ۴ ماه دیگه که بخواد خودش رو جمع کنه و بره
ناشناس۱۸۹۵۶۱۰۰۹:۴۹:۱۷ ۱۴۰۰/۱/۱۳
صعود بیمانند تا مرداد نبود بلکه دان پاشی و تله بود
حسین۱۸۹۵۶۷۲۱۰:۴۳:۳۰ ۱۴۰۰/۱/۱۳
... قیمت ها در بورس با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. خوب اگر دامنه نوسان پایین صفر باشد همه چیز میشود صف فروش. این شد راهکار؟!
ناشناس۱۸۹۵۶۹۲۱۰:۵۶:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۱۳
الان تصمیم دارند نوسان بورس بین -6 و +6 قرار بگیره هنوز ریزش بورس به مقدار مورد نظرشان نرسید! دیگه اعتمادی به بورس نیست.
ناشناس۱۸۹۵۷۱۳۱۱:۲۶:۴۱ ۱۴۰۰/۱/۱۳
بورس تله بود و دیگه به جایی نخواهد رسید این پیشنهاد هم غیر علمی است
ناشناس۱۸۹۵۷۲۵۱۱:۴۰:۵۶ ۱۴۰۰/۱/۱۳
نگید بورس بگید کارخانه ضد انقلاب سازی دولت تدبیر امید مردم انقلابی رو نسبت به حاکمیت بد بین کرد
ناشناس۱۸۹۵۷۳۹۱۱:۵۲:۵۵ ۱۴۰۰/۱/۱۳
بورس در ایران بی معنیه همون طور که در ونزوئلا معنی نداره، اقتصاد باید با گردش مالی با تعامل در دنیا باشه غیر این میشه قمار بازی، اخه وقتی شرکتهای ما فقط از داخل تغذیه می شوند و پول داخلیه این چه بورسیه؟؟
بازنشسته۱۸۹۵۷۵۸۱۲:۰۷:۳۰ ۱۴۰۰/۱/۱۳
بهترین پیشنهاد ممکن برای حفظ بازار سرمایه همین است و لاغریر.
لال۱۸۹۵۷۷۱۱۲:۱۷:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۱۳
تا چندین سال دیگر بورس خوب می شود.
علیرضا۱۸۹۵۸۱۱۱۳:۱۱:۵۸ ۱۴۰۰/۱/۱۳
بزرگترین مشکل بازار نبودن سهامدار واقعی هستش مثل گذشته، به دلیل اسان شدن خرید و فروش و تحریک بازار توسط شبکه های اجتماعی شاهد حرص و طمع و ترس در سهامدارا هستیم و همه نگاه کوتاه مدت به سهمشون دارم
روح اله۱۸۹۵۸۲۹۱۳:۳۱:۱۲ ۱۴۰۰/۱/۱۳
واقعا اقای روحانی از وضعیت بورس خبر دارند ؟ ایشان هیچ احساس مسولیتی هم به این موضوع ندارند.بله ما قبول داریم بازار بورس ضرر و زیان دارد اما تا چه حد ؟ به قیمت ویران کردن خانه مردم!!!! اقای دژپسند... کجایی ۲ ماه پیش گفتی بورس روی ریله ...
ناشناس۱۸۹۵۹۹۷۱۷:۳۷:۱۳ ۱۴۰۰/۱/۱۳
در حال حاضر ارزهای دیجیتال عمده نقدینگی را جذب کرده است در اقتصادهای دلال محوری مثل ایران با نرخ تورم بسیار بالا مردم حاضر می شوند ریسک های بزرگ را به جان بخرند . دنیا به سمت جهانی شدن هرچه بیشتر پیش میروند باید در قانون اساسی تغییرات اساسی ایجاد کرد و امنیت اقتصادی را به کشور برگرداند.
احمد۱۸۹۶۰۴۸۱۹:۲۷:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۱۳
فقط دست دولت و برداشتهای بی رویه باعث بدبخت شدن مردم و به باتلاق نشستن بورسه. و اوضاع با این روش وخیم تر خواهد شد،مگر دولت پولهای برداشت شده از بورس را برگرداند. و برای همیشه دور بورس را یه خط بکشد و هرگز دست به جیب مردم نکند،
فرزام۱۸۹۶۰۶۱۱۹:۵۶:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۱۳
جناب‌متخصص‌راه‌نجات‌بورس فقط وفقط‌محاکمه‌دولتمردانی‌است که‌مردم‌‌عادی‌وبدون‌اطلاعات‌بورسی را‌به‌بورس‌کشاندند وبی‌اعتمادی ‌ایجاد‌کردند
ناشناس۱۸۹۶۰۹۱۲۰:۴۱:۱۲ ۱۴۰۰/۱/۱۳
بنظر حرف درستیه، با توجه به کاهش بیش از حد قیمت سهام واینکه ارزندگی آنها در این رنج قیمتی مطابق عوامل موثر بر قیمت سهام در بازار،زیر قیمت واقعی آنها ست واز طرفی باید بپذیریم در شرایط فعلی باید دولت از سرمایه سهامداران حفاظت کند،ودلیلی ندارد سرمایه سهامدار در شرایط غیر عادی بورس روز به روز تحلیل رود،ودر صورت منفی نشدن سرمایه،تا مدتی سهامدار نیز دلیلی به خروج از بازار نمی بیند و صبر میکند تا وضعیت بازار به شرائط عادی برسد
اَسی۱۸۹۶۲۱۱۰۱:۴۳:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۱۴
بیچاره ملت ساده دل..... فریب خوردن.... واقعا.... عدالتی هست... بعید میدونم....
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 6. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 7. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 8. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. بازی سیاسی با کارت برجام

 12. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 13. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 14. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 17. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 18. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 19. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 20. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 21. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 22. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 23. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 24. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 25. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

آخرین عناوین