فرد مبتلا به کرونای انگلیسی تا ۷ نفر را آلوده می‌کند

سلامت،   4000112054

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: اپیدمیولوژیست با اشاره به تفاوت کرونای انگلیسی و چینی گفت: یک فرد مبتلا به کرونای انگلیسی سه تا هفت نفر را بیمار می‌کند.

احمد مهری کارشناس بهداشت عمومی و اپیدمیولوژیست،  با اشاره به افزایش میزان موارد ابتلا به بیماری کرونای انگلیسی در کشور اظهار کرد: افزایش بیماران بستری در بیمارستان ها و مراکز درمانی ناشی از ابتلا به کرونا باعث بیشتر شدن آمار مرگ و میر در ایران خواهد شد.

او ادامه داد: در شرایط کنونی ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی در بسیاری از کشورهای دنیا چرخیده است و براساس مطالعات ویروس شناسی میزان مرگ و میر ناشی از کرونای انگلیسی ۳۰ درصد بیشتر از نوع قبلی آن در دنیاست.

مهری بیان کرد: در ویروس ووهان اگر در یک مکان فردی آلوده حضور داشت آن بیمار دو نفر دیگر را آلوده می کرد اما  فرد مبتلا به کرونای انگلیسی سه تا هفت نفر را بیمار خواهد کرد.

این کارشناس بهداشت عمومی بیان کرد: در حال حاضر مراقبت های بهداشتی در مناطق مرزی براساس ساختارهای بین المللی توسط نیروهای بهداشتی در کشور انجام می شود و در کشورهای پیشرفته ای مانند انگلیس و آمریکا ویروس کرونا سایه سنگینی بر سر نظام سلامت افکنده است .

او افزود: خوزستان از نظر اپیدمی وضعیت خوبی ندارد هر چند شدت محدودیت ها در موج سوم باعث شده است تا جلوی خیز بیماری در سراسر کشور از جمله خوزستان گرفته شود اما رعایت نکردن دستورالعمل ها و شلوغی ها باعث شد تا میزان موارد ابتلا در کشور افزایش پیدا کند.

 به گفته این اپیدمیولوژیست هنگامی که میزان مراجعه افراد به بیمارستان ها افزایش پیدا می‌کند نظام سلامت  به دلیل ظرفیت خاص پرسنلی و تجهیزات تحت تاثیر قرار می گیرد  و کادر درمان بیش از حد خسته می شوند.

او با اشاره به اینکه ویروس جهش یافته درمان خاصی ندارد، بیان کرد: مردم با داشتن علائم مختلف باید به بیمارستان مراجعه کنند و با بروز علامت های مشکوک از رفتن به سرکار خودداری کنند.

مهری گفت: اگر افراد در فاز اول بیماری به مراکز درمانی مراجعه کنند درمان نتیجه بخش خواهد بود اما متاسفانه برخی افراد با وخامت حال به پزشکان مراجعه می کنند  و  در این موارد خطر مرگ و میر افزایش پیدا می کند.

او افزود: سفرهای نوروزی در شرایطی که رعایت دستورالعمل های بهداشتی به حداقل ممکن رسیده است باعث شد ویروس در سراسر کشور به گردش درآید و با توجه به آمارها شرایط بسیار نگران کننده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

  4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

  11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

  12. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  13. سردرگمی سیستماتیک مردم

  14. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  15. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  16. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  17. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  18. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  19. به نام فقرا به کام اغنیا

  20. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

  ابر آروان

  آخرین عناوین