ظریف: لازمه ارتباط با چین رابطه خوب با اروپاست / اگر به سال ٩٢ برگردم باز هم راه برجام را می روم

سیاسی،   4000112007 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر خارجه گفت: اگر می‌خواهیم رابطه خوبی با اروپا و غرب داشته باشیم باید با چین رابطه خوبی داشته باشیم.  

 ظریف: لازمه ارتباط با چین رابطه خوب با اروپاست / اگر به سال ٩٢ برگردم باز هم راه برجام را می روم

 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان با شرکت در کلاب هاوس به پرسش‌های حاضران در این اتاق پاسخ داد. در زمان انتشار این خبر بیش از ۸ هزار نفر در این اتاق حضور داشتند.

ظریف درباره قرارداد ایران و چین با بیان اینکه برای امضای سند همکاری ایران و چین هیچ فشاری بر وزارت خارجه نبود، اظهار کرد: سال ۱۳۹۴ برجام عملیاتی شد و یکم بهمن ماه به اجرا در آمد. در آن تاریخ از مرحله نداشتن هیچ گونه مشارکت راهبردی به مرحله سوم رسیدیم و رئیس جمهور پیشنهاد ۲۵ ساله را مطرح کرد. در این راستا، رفت و آمد‌هایی برای تدوین پیش نویس از سوی ایران انجام گرفت و نخستین پیش نویس را من به چین بردم که گسترده‌تر و بلندتر از پیش نویس کنونی بود. در نهایت سه دور رفت و برگشت انجام گرفت تا اینکه به نتیجه کنونی رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی حرکت‌ها درباره این قرارداد در جامعه باعث ایجاد بی اعتمادی شده است همان طور که امروز از طریق سریال گاندو این موضوع به مخاطبان القاء می‌شود. بسیار باعث تاسف است این سریال پیش از اینکه به من ضرر بزند به سیاست خارجی کشور ضربه وارد کرده و بستر بی اعتمادی را ایجاد کرده است.

وی در پاسخ به سوال مدیر اتاق که گفت چرا شما از این مجموعه شکایت نکردید، افزود: به اندازه کافی گرفتاری داریم که کاری انجام دهیم که می‌دانیم نتیجه‌ای ندارد، من نمی‌خواهم بیش از این خودم را گرفتار کنم. معتقدم تلویزیون رسمی کشور با بخش سریال گاندو به بی اعتمادی دامن زده است.

ظریف گفت: بسیاری افراد در این شرایط موج سواری می‌کنند، من می‌دانم مردم برای کشور و ایران دلشان می‌سوزد وقتی می‌گویند ایران پایگاه نظامی نباید به کشوری دهد، هر کس به کسی پایگاه نظامی دهد باید به اشد مجازات محکوم شود، چون قانون اساسی و میثاق ملی را نقض می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا علی لاریجانی با وزیر خارجه چین ملاقات کرد، گفت: وی نماینده رهبری و ایران در موضوع چین است در زمان ریاستش در مجلس این مسئولیت را داشت و پس از رفتن از خانه ملت این سمت از آقای لاریجانی گرفته نشد. لاریجانی در محل آموزشکده وزارت خارجه دفتری دارد که کار‌های مربوط به این موضوع را انجام می‌دهد همکاران ما هم به ایشان گزارش می‌دهند.

وی ادامه داد: لاریجانی نقش ارزنده‌ای در پیشبرد کار‌ها با چین داشته است و طرف چینی فقط درخواست ملاقات با بنده و رییس جمهوری را داشتند، اما ما گفتیم که، چون آقای لاریجانی نماینده ایران در این موضوع است، باید با او ملاقات کند.

ظریف خاطر نشان کرد: دیدار آقای لاریجانی با وزیر خارجه چین، به هیچ وجه انتخاباتی نبود و بنده با آقای لاریجانی تلاش نکردیم هیچ اشتراک انتخاباتی ایجاد کنیم.

در ادامه فردی از ظریف پرسید، در مورد پیشنهاد اخیر دولت بایدن در مورد اینکه همگام با ایران حاضرم به تعهدات برجامی برگردم، نظر شما در خصوص مذاکره با آمریکا چیست، اظهارکرد: آمریکا در ابتدا باید قدم‌های اول را بردارد همان طوری که رهبری بیان کرده اند، پیشنهادی که آمریکا داده به هیچ وجه قابل قبول نیست. آمریکایی‌ها نمی‌توانند ۴ سال تاریخ ایران را پاک کنند. 

وی ادامه داد: من روز گذشته توئیتی نوشتم که بر اساس آن به توئیت سال ۲۰۱۹ آقای بایدن اشاره کردم که نوشته بود باعث تاسف است که وزارت خارجه آمریکا از ایران درخواست می‌کند که به قراردادی برگردد که ترامپ از آن خارج شده است، این موضوع امروز هم در مورد بایدن صادق است، چون آمریکا کاری نکرده که ترامپ نکرده باشد و بایدن همان سیاست‌ها و فشار‌ها را نسبت به ایران دارد.

وزیر خارجه تاکید کرد: رهبری معظم انقلاب صراحتا اعلام کرده اند اگر آمریکا به برجام برگردد و به تعهداتش عمل کند ما هم به این معاهده باز می‌گردیم البته ما باید راستی آزمایی انجام دهیم و این راستی آزمایی باید هر چه سریعتر انجام شود، ما با مجلس در تماس هستیم و مر قانون کشور را راعایت خواهیم کرد.

وی افزود: هم اکنون قانون مجلس، قانون کشور است و چه ما دوست داشته باشیم یا نه داشته باشیم، موظف به اجرای آن هستیم همان طور که بایدن خود را متعهد می‌داند که قانون کنگره را اجرایی کند، نه خون کنگره آمریکا از خون مجلس ما پررنگ‌تر است و نه بایدن از ما کم قدرت‌تر است. 

وزیر امور خارجه گفت: اینکه آمریکایی‌ها تصور کنند، مقررات و سیاست داخلی دارند و ما نداریم، کاملا بیهوده است. آن‌ها بیایید و تعهداتشان را اجرا کنند، آن زمان ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ما اعتقاد داریم بر اساس مذاکراتی که انجام دادیم، اقدامات موقتی مشخص نیست که به نتیجه لازم برسد، آمریکا باید همه تعهدات را انجام دهد ضمن اینکه مخالفتی نداریم که قدم موقتی برداشته شود. اما فکر می‌کنیم رسیدن به تفاهم، در این زمینه بسیار دشوار خواهد بود. برای کاهش تنش با آمریکا آماده ایم اگر آن‌ها تمایل داشته باشند.

ظریف در پاسخ به سوالی در باره اینکه چرا طرف چینی برای انعقاد قرارداد با ایران جدیت نداشت، گفت: من از روز اول که در مجلس صحبت کردم، گفتم که سیاستم این است که با تمام دنیا کار کنم، سیاست من، سیاست متوازن با همه دنیاست، برجام حل مشکل ما با غرب نبود. بلکه حل مشکل با روسیه و چین بود.

وی ادامه داد: فراموش نکنیم در ۶ قطعنامه شورای امنیت، روسیه و چین هم رای مثبت دادند و تنها در سال‌های اخیر بود که آن‌ها رای منفی دادند که آن به دلیل زحمات این دولت بود.

ظریف افزود: یادتان نرود در دولت قبل به ۶ قطعنامه فصل هفتی، چین و روسیه رای مثبت دادند، ولی امروز رای آن‌ها منفی شد در حالی که حتی ما به رای منفی آن‌ها نیاز نداشتیم و با رای ممتنع هم قطنامه‌ها شکست می‌خورد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: نگاه ما تعامل با تمام دنیاست. ما از سال ۹۲ که سر کار آمدیم درخواست کردیم با چینی‌ها رابطه استراتژیک برقرار کنیم، اما آن‌ها تا سال ۹۴ پاسخ ندادند، چون شرایط قطعنامه‌ها قبلی زمینه را فراهم نمی‌کرد، فراموش نکنید که آن‌ها تا زمان انعقاد برجام هیچ دعوتنامه‌ای به کسی نداد. اولین دعوتنامه مربوط به مردادماه ۹۴ به سردار شهید سلیمانی بود که بعد از برجام صورت گرفت.

وی اظهار کرد: شاکله بروکراسی ایران گرایش به شرق نیست. وزیر خارجه و یا وزیر نفت نمی‌توانند آن را عوض کنند این موضوع دوران، زمان و تجربه می‌خواهد. متاسفانه موانعی در این زمینه وجود دارد من اگر به سال ۹۲ بر می‌گشتم هر کاری که امروز انجام دادم را دوباره تکرار می‌کردم، تمام تلاشم این است که بر اساس منویات رهبری، برجام را زنده کنم. تا یک روز هم مردم ایران بی جهت زیر تحریم نباشند.

وی درباره قرارداد با چین گفت: برای اینکه بتوانیم رابطه خوبی با چین داشته باشیم، باید با اروپا رابطه خوبی داشته باشیم و اگر بخواهیم رابطه خوب با اروپا داشته باشیم باید رابطه خوبی با چین داشته باشیم، این باعث می‌شود تا ما از بهترین امکانات استفاده کنیم.

ظریف با بیان اینکه ما باید نگاه متوازن به شرق و غرب داشته و روابط خوبی با کشور‌های همسایه داشته باشیم، افزود: با اروپا هیچ مشکلی نداشتیم، اما این اروپایی‌ها بودند که یکی پس از دیگری، ایران را ترک کردند. هم اکنون نیز با این کشور‌ها در حال مذاکره هستیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حضورش در انتخابات ریاست جمهوری گفت: در مورد سیاست داخلی، رسم وزارت خارجه نیست که دخالت کند، من نه در کمپین کسی شرکت می‌کنم و نه مسئولیت می‌گیرم. من کارمند مرکز تحقیقات استراتژیک بودم و در انتخابات به ستاد روحانی نرفتم تا اینکه سه بار به من اصرار کرد تا وزارت خارجه را پذیرفتم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستم. نه قصد شرکت در انتخابات را دارم و نه در ستاد کسی خواهم بود و نه به ستاد آقای لاریجانی می‌روم، بلکه نوکر مردم هستم.

ظریف اظهار تصریح کرد: "خواهش می‌کنم همه چیز را انتخاباتی نکنید، به خدا قصد حضور در انتخابات را ندارم. "

ظریف در پاسخ به رضاخواه نماینده تهران در مجلس که پرسید بهتر نبود از سال ۹۲ روی شرق سرمایه گذاری می‌کردید گفت: من نه به نگاه به شرق اعتقاد دارم و نه نگاه به غرب. معتقدم نگاه ما در سیاست خارجی باید تعاملی و متناسب با همه دنیا باشد. این چینی‌ها بودند که از سال ۹۲ که ما به سر کار آمدیم و درخواست رابطه استراتژیک کردیم تاسال ۹۴ به ما پاسخ ندادند، چون شرایط قطعنامه‌های قبلی زمینه را برایشان فراهم نمی‌کرد. روسیه تا تیر ۹۴ هیچ دعوت رسمی از شهید بزرگوار سردار سلیمانی برای سفر به روسیه نکرد. اولین دعوت از شهید سلیمانی مربوط به مرداد ۹۴ یعنی چند روز پس از انعقاد برجام است. این یعنی همانقدر برجام برای حل مشکل غرب بود که برای حل مشکل شرق بود.

او افزود: سیاست خارجی ایران در طول تاریخ شاکله نگاه به شرق نداشته است و باید در مورد آن کار کرد. اگر امروز به سال ۹۲ بر میگشتم عین همین کار را انجام می‌دادم. حتما سعی می‌کردم برجام را به نتیجه برسانم. امروز هم تمام سعی من این است که بر اساس منویات رهبری برجام رازنده کنیم تا مردم یک روز بیشتر تحت تحریم نباشند.

ظریف در پاسخ به جبرائیلی گفت: من مسلمان به شما می‌گویم، اما به بی بی سی استناد می‌کنید. من از خودم برای کشور هزینه می‌کنم. مستندات شما درباره صحبت‌های من با البرادعی شبکه کفر بی بی سی است. من مسلمان به شما می‌گویم به البرادعی چه گفتم. او می‌خواست ما با آژانس همراهی بیشتری بکنیم. من گفتم من بخاطر حرف زدن با شما حیثیتم را در کشورم از دست داده ام. شما می‌خواهید همراهی بیشتری بکنم؟ بی بی سی مزخرفی را پخش کرده. من در شبکه‌های خارجی گفتم مردم ایران به برخورد با غرب رای داده اند. یک تکه را کریمی قدوسی در صفحه اش گذاشته و شما به آن استناد می‌کنید. همانطور که خبرگزاری فارس صحبت‌های من در دانشگاه تهران را تیکه کرد. سخنرانی من در دانشگاه تهران دو ساعت بود مردم هم شنیدند. شما آن زمان معاون خبرگزاری فارس بودید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۹۴۴۲۲۰۹:۴۱:۰۹ ۱۴۰۰/۱/۱۲
واقعن دیپلمات بزرگی هستن آقای ظریف
ناشناس۱۸۹۴۶۸۴۱۲:۳۸:۰۶ ۱۴۰۰/۱/۱۲
یک بقالی بیشتر سرش می شود
ناشناس۱۸۹۴۴۶۷۱۰:۱۸:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۱۲
شما برو 1/7میلیارد دلار که می گفتید در قبال امضا برجام است خوش باش آن وقت مثلا می خواهی از چی شکایت کنی؟ از واقعیت؟ مظلوم نمایی دیگر جایگاهی ندارد
ناشناس۱۸۹۴۴۶۸۱۰:۱۸:۴۱ ۱۴۰۰/۱/۱۲
شما خوب. چرا وقتی زیردستان شما مشکل دارند و به حق در سریال گاندو افشاگری می کند .. بدنتان می لرزد؟ شما که مشکل نداری چرا نگران شدین! ..
ناشناس۱۸۹۴۴۷۰۱۰:۲۲:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۱۲
بله که برمی گردی چون قبل آن هم سعادت آباد را داشتی و دبه شد وباز اگر ده تا دیگر هم باشد باز همان راه را می روید و بتن ریزی در دانش کشور و چه بسا در دانش و صنعت دیگر!
راه۱۸۹۴۴۹۰۱۰:۳۴:۴۱ ۱۴۰۰/۱/۱۲
این حرف‌ها ترفندی برای فرار از محاکمه است ..
سید مصطفی۱۸۹۴۵۲۱۱۰:۵۷:۵۳ ۱۴۰۰/۱/۱۲
سلام چرا هیچ چیز در مورد متن و مفاد قرار داد با چین در هیچ سایتی و منبعی نمیارید مگر مردم ما مردم بیسوادی هستند چرا دروغ میگید اگر بجای کاسه لیسی شرق غرب یا آمریکا جلوی دزدی و غارت داخلی را بگیریم دیگه نیازی به گدایی از هیچ جای دنیا نداریم به والله اگر از استعداد و نخبگان داخلی در همه موارد استفاده کنیم و بهای کافی به جوان ها بدهیم ممکنه دیر ولی بلاخره در همه چیز پیشرفت میکنیم چرا باید متخصصین شرکت‌های پایه دنیا ایرانی باشند ولی در خود ایران.......
ناشناس۱۸۹۴۵۲۵۱۱:۰۱:۳۰ ۱۴۰۰/۱/۱۲
آقای ظریف . آیندگان و فرزندان و نوه های ما در کتابهای درسی خودشان شما را کنار امضا کنندگان ترکمنچای و گلستان.. و کاپیتولاسیون توسط پهلوی قرار خواهند داد .
ناشناس۱۸۹۴۵۳۱۱۱:۰۴:۲۰ ۱۴۰۰/۱/۱۲
این خواب رابطه خوب با غرب ما را از پا در آورده. این محقق نخواهد شد.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سردرگمی سیستماتیک مردم

  11. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  13. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین