محسن رضایی: رئیس جمهور اختیارات شورای عالی استانها را بیشتر کند

سیاسی،   4000107078 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رئیس جمهور اختیاراتی را در حوزه امورات اداره شهرها و حکمرانی محلی را به شوراها تفویض کند تا در حوزه استفاده از ظرفیت مردمی موفق باشیم.

به گزارش مهر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز در وبینار سیاست‌های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی و حکمرانی محلی که به ابتکار شورای عالی استان‌ها برگزار شد با تبریک سال نو گفت: عید نوروز خودش نشان دهنده نخبگی ملت ایران است که چند هزار سال پیش ابتکاری از خود نشان داده و نوروز را برای جشن‌های خود انتخاب کرده اند.

وی افزود: این نوعی هوشمندی و نخبگی ملت ایران در طول تاریخ است. انسان‌ها همواره نیازمند تغییر هستند برای شکوفایی و نوسازی خودشان و انتخاب این روز و انطباق آن با فلسفه تغییر انسان‌ها نشان دهنده این است که ملت ما از ملت‌های پیش رو و تمدن ساز بوده است.

رضایی همچنین با تبریک اعیاد شعبانیه اضافه کرد: ماه شعبان ماه فرخنده ای است و طلاقی نوروز با ماه شعبان نشان دهنده آن است که ان‌شاءالله امسال سال گشایش و سال فرج خواهد بود و بسیاری از گرفتاری‌ها پایان خواهد یافت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: جالب است که اکثر روزهای جمعه امسال که متعلق به حضرت ولی عصر (عج) است با روزهای تاریخ ساز ایران اسلامی مصادف شده است و امسال را باید سال گشایش و سال فرج در زندگی مردم بدانیم.

وی بیان کرد: در ماه‌های اخیر هر کجا که کمکی از دست مجمع تشخیص مصلحت نظام به نفع شوراها بر می‌آمده است، تلاش کردیم کمک کنیم و امروز هم دو مسئله پیشنهادی برای شوراها داریم. پیشنهاد اول مشارکت شوراها در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور است که می‌توان در فرصت باقی مانده از سوی شوراها در این خصوص پیشنهادات راهگشا به دست ما برسد.

رضایی ادامه داد: موضوع دوم مربوط به اصل سیاست‌های کلی اداره محلی و حکمرانی محلی و شوراهای شهر و روستا است. همانطور که برای همه امورات کشور سیاست گذاری شده است. خوب است که شوراها پیشنهادات خود را برای انتخاب سیاست‌های کلی در حوزه شوراها و حکمرانی محلی ارائه کنند.

استاد دانشگاه امام حسین (ع) افزود: سیاست‌های کلی مبدا و منشأ قانونگذاری است و شما می‌توانید سیاست‌های کلی پیشنهادی خود را برای حکمرانی بهتر محلی به ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه کنید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: ما از وزارت کشور خواستیم تا زمان ثبت نام در انتخابات شوراها را افزایش بدهند تا به واسطه کرونا و مشکلات ناشی از آن استقبال نامزدها کم نباشد و باید تلاش کنیم که انتخابات پرشور برگزار شود.

وی تصریح کرد: از ابتدای انقلاب دولت‌هایی آمده‌اند و رفته‌اند و دولت فعلی هم چند ماه دیگر به پایان خواهد رسید که امیدواریم در این چند ماه باقی مانده تلاش بیشتری برای کاهش آلام مردم کنند.

رضایی بیان داشت: همه دولت‌ها نقاط قوت و ضعفی داشته اند امروز باید آسیب شناسی دقیقی از این مدت در اداره کشور داشته باشیم تا اجازه ندهیم آسیب‌های گذشته در آینده تکرار شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: نباید در گام دوم انقلاب اشتباهاتی که شناخته شده است مجدد تکرار شود. تکرار برخی از اشتباهات باعث می‌شود که عقب گردهای بدی داشته باشیم و ما را به نقاط برگشت ناپذیری می‌برد. در این صورت تاریخ به بدی از ما نام خواهد برد. اداره و مدیریت امورات اجتماعی اقتصادی خدماتی در شهرها و روستاها یکی از نقاط اشتباهات گذشته است.

وی با بیان اینکه درباره مدیریت و حکمرانی محلی ابهاماتی در قانون اساسی وجود دارد و به دلیل عدم رفع این ابهامات نتوانسته ایم از همه ظرفیت شوراها استفاده کنیم، توضیح داد: یکی از این نقاط این است که در هنگام نوشتن قانون از سوی شوراها به دلیل موادی از قانون اساسی شورای نگهبان ورود کرده و تصویب و نگارش آن قانون را با مشکل مواجه می‌کند.

وی افزود: در فصل هفتم قانون اساسی به موضوع شوراها اشاره شده است و نشان دهنده این است که شوراها یک رکن در کنار سایر قوا است، ولی هنوز از این ظرفیت استفاده نشده است.

رضایی ادامه داد: اصل یکصدم قانون اساسی خیلی خوب به موضوع شوراها و اختیارات پرداخته است اما متأسفانه یک سکته حقوقی در این اصل وجود دارد که باید با استفاده از خود قانون اساسی این سکته حقوقی را از بین برد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: در دومین اصل از فصل هفتم به وضوح آمده است که در امورات رفاهی و اقتصادی و اجتماعی کشور، خود مردم مشارکت کنند و نقش شوراها این است که مشارکت مردم را ساماندهی کند. سکته حقوقی این اصل این است که آیا باید خود مردم را به طور مستقیم در انجام امور مشارکت دهند یا اینکه نقش شوراها نظارتی است و فرمانداران و استانداران باید امورات را اجرا کنند.

استاد دانشگاه امام حسین (ع) تاکید کرد: در تدوین سیاست‌های کلی نظام نمی‌توانیم کاری کنیم که با اصول قانون اساسی مغایرت داشته باشد اما می‌توان راه‌حلی برای آن به دست آورد. به نظر می‌توان از اصل ۱۲۷ قانون اساسی برای رفع این ابهام استفاده کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بان بیان این نکته که یک توان عظیمی در شهر رو روستا به نام مردم وجود دارد تصریح کرد: به دلیل ابهاماتی که در برخی از اصول قانون اساسی وجود دارد استفاده از این ظرفیت مغفول مانده است.

وی پیشنهاد کرد: رئیس جمهور اختیاراتی را در حوزه امورات اداره شهرها و حکمرانی محلی را به شوراها تفویض کند تا در حوزه استفاده از ظرفیت مردمی موفق باشیم.

رضایی افزود: ساختار اداری و مدیریتی کشور باید تغییر کند و باید از داخل قانون اساسی راه حل این تغییر را پیدا کرد. وقتی می‌توان از اصول قانون اساسی برای رفع سایر اصول استفاده کنیم نباید تعلل کرد.

وی تفسیر شورای نگهبان برای اصل ۱۲۷ قانون اساسی را تفسیر مناسبی دانست و عنوان کرد: این تفسیر به گونه‌ای که دست افرادی که در حوزه اجرا نقش آفرینی می‌کنند را باز می‌گذارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وضعیت کشور نیازمند تحولاتی است، اظهار داشت: یا دولت‌های گذاشته متوجه نیاز به تحول نشده‌اند یا اینکه متوجه ضرورت تحول شده‌اند اما راه‌حلی برای اجرای این تحول به ذهن شأن نرسیده است.

وی ادامه داد: موضوع دولت پیشرفت کشور است. در چهل سال گذشته کشور پیشرفت‌های خوبی داشته است اما باید بگوییم که زندگی مردم پیشرفت قابل قبولی نداشته است. زمانی موفقیت معنا پیدا می‌کند که پیشرفت کشور و پیشرفت زندگی مردم متوازن باشد.

رضایی اظهار امیدواری کرد نخبگان کشور بر این موضوع متمرکز شده و برای حل این ابهامات موجود در فصل هفتم راه حل پیدا کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 3. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 4. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 5. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 6. آیا دولت رییسی واقعا می تواند تغییری در زندگی مردم ایجاد کند؟

 7. محسنی اژه‌ای: مردم آقای رییسی را با رای معناداری انتخابات کردند

 8. اولین گفتگو با مدعی امام زمان بودن

 9. «میراث دولت روحانی برای رئیسی»/ برآورد ۳۵۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه پیشِ‌روی دولت سیزدهم

 10. عراقچی: تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است/ برای "تصمیم‌گیری" به پایتخت‌ها برمی‌گردیم

 11. توضیح وزیر آموزش و پرورش درباره واکسیناسیون معلمان در مرداد و بازگشایی حضوری مدارس

 12. میزان مشارکت و آراء استان تهران در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

 13. شباهت سقوط ترامپ و نتانیاهو از نگاه ایندیپندنت

 14. اسماعیل کوثری منتخب مردم تهران در مجلس شد

 15. پاسخ جالب یک پیرزن به خبرنگار خارجی درباره دموکراسی آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 13. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 16. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 17. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 18. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 19. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 20. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 21. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 22. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 23. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 24. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 25. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 15. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 16. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 17. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 18. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 19. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 20. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 21. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 22. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 23. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

آخرین عناوین