خیز والمارت و آمازون برای تصرف استعماری بازارهای هند

جهان،   4000102043

پلتفرم های تجارت الکترونیک از طریق کنترل داده ها (دانش) می توانند کل اقتصاد فیزیکی را شکل دهند. موضوع نگران کننده این است که والمارت و آمازون از نفوذ جهانی کافی برای رسیدن به این اطمینان برخوردارند که می توانند با شکل دادن یک انحصار، کمابیش بخش عمده ای از اقتصاد هند را در کنترل خود درآورند.

خیز والمارت و آمازون برای تصرف استعماری بازارهای هندفارس نوشت: روز ژوئن ۲۰۱۸ «کمیته اقدام مشترک علیه خرده فروشی و تجارت الکترونیک خارجی» در ارتباط با تملک «فلیپ کارت» از سوی والمارت بیانیه ای منتشر کرد. در این بیانیه آمده بود که این کار «حاکمیت اقتصادی و دیجیتال هند را تضعیف می کند و معاش میلیون نفر از مردم این کشور را به خطر می اندازد.»

این معامله به سلطه والمارت و آمازون بر بخش خرده فروشی الکترونیکی هند خواهد انجامید. همچنین  این دو شرکت آمریکایی داده های کلیدی مصرف کننده و سایرداده های اقتصادی هند را در اختیار خواهند گرفت که می تواند آنها را به اربابان دیجیتال این کشور تبدیل کند تا از این نظر در کنار گوگل و فیس بوک قرار گیرند.

کمیته اقدام مشترک توانست مقاومتی را در برابر ورود شرکت های خارجی نظیر والمارت و آمازون به بازار تجارت الکترونیک هند شکل دهد. اعضای این کمیته بیش از صد گروه ملی از جمله سازمان های تجاری، کارگری و کشاورزی بزرگ را نمایندگی می کنند.

روز هشتم ژانویه ۲۰۲۱ این کمیته نامه سرگشاده ای را منتشر کرد که در آن آمده بود سه قانون جدید مرتبط با کشاورزی که در سپتامبر ۲۰۲۰ از تصویب پارلمان گذشته، شرکتی کردن غیرقانونمند زنجیره های ارزش کشاورزی را امکان پذیر و تسهیل می کند. این اتفاق کشاورزان و تجار کوچک فرآورده های کشاورزی را فرمانبردار منافع چند غول مواد غذایی کشاورزی وتجارت الکترونیک می کند یا آنها را به کلی از میان خواهد برد.

به نوشته این نامه دولت هند در حال تسهیل سیطره غول های شرکتی به خصوص از طریق پلتفرم های دیجیتال یا تجارت الکترونیک برای کنترل بر کل زنجیره ارزش است. در این نامه آمده است که اگر این قوانین جدید مربوط به کشاورزی با دقت مورد بررسی قرار گیرند، روشن خواهد شد که دیجیتالیزه کردن غیرقانومند یکی از جنبه های مهم آنهاست.

یکی از نکاتی که پارمیندرا جیت سینگ از «فناوری اطلاعات در خدمت تغییر» (و یکی از اعضای کمیته اقدام مشترک) به آن اشاره می کند نیز همین موضوع است. سینگ با اشاره به تملک خرده فروش اینترنتی فلیپ کارت می گوید که  در برابر ورود والمارت به هند با فروشگاه های فیزیکی اش مقاومت قدرتمندی رخ داد، اما هم اکنون جهان آنلاین و جهان آفلاین با یکدیگر در هم آمیخته اند.

این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که شرکت های تجارت الکترونیک امروز نه تنها داده های مربوط به مصرف را کنترل می کنند، بلکه کلیه داده های مربوط به تولید، لجستیک، اینکه چه کسی به چه چیزی نیاز دارد، چه زمان نیاز دارد، چه کسی باید آن را تولید کند، چه کسی باید آن را جا به جا کند و چه وقت باید جا به جا شود را در کنترل خود دارند.

پلتفرم های تجارت الکترونیک از طریق کنترل داده ها (دانش) می توانند کل اقتصاد فیزیکی را شکل دهند. موضوع نگران کننده این است که والمارت و آمازون از نفوذ جهانی کافی برای رسیدن به این اطمینان  برخوردارند که می توانند با شکل دادن یک انحصار، کمابیش بخش عمده ای از اقتصاد هند را در کنترل خود درآورند.

به گفته سینگ درحالی که می توان یک شرکت هندی را قانونمند کرد، ولی این کار را نمی توان با بازیگران خارجی که داده های جهانی و قدرت جهانی را در اختیار دارند انجام داد و قانونمند کردن آنها تقریبا غیرممکن است.

به گفته سینگ اگرچه چین توانسته است با احداث شرکت های مختص به خود در صنعتی کردن دیجیتال موفق شود، اما اتحادیه اروپا اکنون یک مستعمره دیجیتال آمریکا به شمار می رود. این خطر برای هند نیز مشهود است. او می گوید هند مهارت ها و اشکال دیجیتال خود را دارد، بنابراین چرا دولت باید به شرکت های آمریکایی اجازه دهد تا بر پلتفرم های دیجیتال هند سیطره یابند و آنها را خریداری کنند؟

در اینجا «پلتفرم» واژه ای کلیدی است. ما شاهد از بین رفتن بازار فیزیکی هستیم. پلتفرم ها کنترل همه چیز را از تولید تا لجستیک و حتی فعالیت های اولیه ای نظیر کشاورزی را در کنترل خود خواهند داشت. داده ها این قدرت را به پلتفرم ها می دهد تا دیکته کننده این شوند که چه نیازمندی هایی و به چه مقدار باید تولید شود.

سینگ می گوید که پلتفرم دیجیتال مغز کل سیستم است. به کشاورز گفته خواهد شد چه میزان تولید را انتظار داشته باشد، منتظر چه مقدار باران بماند، چه نوع کیفیت خاکی دارد، چه نوع بذرهای (دستکاری ژنتیک شده) و نهاده هایی لازم است و چه وقت نیازمندی های تولیدی باید آماده شوند.

این چشم انداز چندان دور نیست. در مقاله تازه منتشر شده «کنترل دیجیتال: چگونه شرکت های بزرگ فناوری به سمت سلطه بر مواد غذایی و کشاورزی حرکت می کنند و این چه معنایی دارد» توضیح داده می شود که آمازون، گوگل، فیس بوک، مایکروسافت و دیگران چگونه در حال حرکت به سمت بخش مواد غذایی جهانی هستند.

آن عده از تجار، تولیدکنندگان و تهیه کنندگان اولیه ای که جان به در خواهند برد، به بردگان این پلتفرم ها تبدیل خواهند شد و استقلال خود را از دست خواهند داد. بعلاوه زمانی که هوش مصنوعی شروع به برنامه ریزی و تعیین تمام موارد فوق کند، جای پای پلتفرم های تجارت الکترونیکی برای همیشه تثبیت خواهد شد.

این نگرانی به وضوح وجود دارد که هند در برابر این شرکت های هند شرقی مدرن وکاملا قدرتمند، کنترل بر اقتصاد، سیاست و فرهنگ خود را از دست دهد.

البته از مدتی تقریبا طولانی است که هند به این سو می رود، به خصوص از وقتی که این کشور در اوایل دهه ۱۹۹۰ به تدریج در برابر عقاید نئولیبرالیسم و تمام مقتضیات آن تسلیم شد، خصوصا زمانی که وابستگی فزاینده ای به جریان های سرمایه خارجی پیدا کرد و تسلیم منویات اقتصادی ویرانگر بانک جهانی و صندوق بین المللی پول شد.

اما چیزی که در حال حاضر با تصویت این سه لایحه و نقش رو به رشد تجارت الکترونیک (خارجی) شاهدیم، ضربه نهایی را به مشاغل دهقانی و بسیاری از کارآفرینی های مستقل کوچک وارد خواهد آورد. از مدت ها پیش هدف بسیاری از بازیگران قدرتمند همین بوده و هند را به عنوان جواهری بالقوه بر تاج امپراتوری های شرکتی خود می دیده اند.

این روند درست شبیه برنامه های تنظیم ساختاری است که چند دهه پیش بر کشورهای آفریقایی تحمیل شد. کشاورزان هندی هم اکنون در خط مقدم مقابله با سرمایه داری جهانی و صنعت زدایی اقتصاد به سبک استعماری قرار دارند. نهایتا اینجا همان جایی است که جدال برای دمکراسی و آینده هند در آن به وقوع می پیوندد.

نویسنده: کالین تادهانتر(Colin Todhunter)

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سردرگمی سیستماتیک مردم

 11. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 13. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. به نام فقرا به کام اغنیا

 17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 19. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  2. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  3. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

  4. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

  5. روایت "نشنال اینترست" از فلج شدن اسرائیل در برابر توان موشکی مقاومت

  6. سردار حاجی زاده: عهد بسته‌ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

  7. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

  8. آکسیوس: مذاکرات شروع نشود، آمریکا ایران را تحریم می‎کند

  9. پنجمین کاروان سوخت ایران وارد خاک لبنان شد

  10. تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

  11. قربانیان «ارّه» محمد بن سلمان

  12. رایزنی امیرعبداللهیان و همتای انگلیسی/ آمادگی انگلیس برای بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران

  13. امیرعبداللهیان: بر اساس رفتار عملی بایدن تصمیم می‌گیریم/ بزودی مذاکرات وین از سر گرفته می‌شود

  14. بایدن: آماده بازگشت به اجرای کامل برجام هستیم

  15. انگلیس و آمریکا: ایران فوراً اتباع ما را آزاد کند و به مذاکرات وین برگردد

  16. قدردانی چین از سخنرانی رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل

  17. آمریکا: در حال تدوین برنامه‌های جایگزین برای عدم بازگشت ایران به برجام هستیم

  18. محمد اسلامی: آمریکا فوراً تحریم‌ها را لغو کند و به برجام برگردد

  19. سردار سلامی: امروز یک آمریکای شکست خورده، فراری و افسرده را شاهد هستیم/دنیا به ملت ایران غبطه می‌خورد

  20. مجلس نمایندگان آمریکا چند طرح ضد ایرانی تصویب کرد

  21. نقش لابی‌های اسلحه‌سازی آمریکا در جنگ‌افروزی‌های واشنگتن

  22. شهردار موقت کابل: زنان سر کار نروند

  23. تاثیرات منطقه‌ای عضویت ایران در سازمان شانگهای

  24. انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس در فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا

  25. واکنش مقام آمریکایی به تغییر تیم مذاکره کننده برجامی ایران

  آخرین عناوین