محسن رضایی: سند توسعه برنامه هفتم کشور تدوین شد

سیاسی   3991227089 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از تدوین سند برنامه هفتم توسعه کشور خبر داد و گفت: سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور در سال آینده به مجلس و دولت ابلاغ می‌شود.

محسن رضایی: سند توسعه برنامه هفتم کشور تدوین شد

به گزارش تسنیم، محسن رضایی ظهر امروز در نشست با مدیران دستگاه‌های اجرایی حوزه اقتصادی استان بوشهر با تبریک میلاد امام حسین(ع) و روز پاسدار، سیاست دریا محور را مورد اشاره قرار دارد و اظهار داشت: در این راستا سیاست‌های کلی که به عنوان سند ملی کشور محسوب می‌شود، در حال تدوین است.

وی، با بیان اینکه "آیین‌نامه سند دریامحور براساس برنامه اقتصاد ملی تدوین شده است" گفت: سند دریا محور به عنوان یک جهت‌گیری جدید در  اقتصاد ملی در دستور کار مجلس شورای اسلامی و دولت قرار می‌گیرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه "در یک قرن اخیر نوعی مرکزیت‌‌گرایی اقتصاد ملی همواره در سرزمین‌های خشکی مورد توجه قرار گرفته است" تصریح کرد: این مهم انحراف جدی در اقتصاد ملی ایران ایجاد کرد و اقتصاد دریا کمتر مورد توجه قرار گرفته و سیاست استعماری انگلیس است.

رضایی، حمل و نقل تجاری دریا محور را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد:  اجرای خط ریلی یا جاده‌های به سمت سواحل نقش مهمی در رونق تجارت دریا محور دارد و در 30 تا 40 سال گذشته باید بهترین ریل‌ها، جاده‌‌ها به سواحل ایجاد می‌شد که به عنوان زیرساخت تجاری قرار می‌گرفت.

وی، منحصر شدن صادرات به نفت را بستن خروجی کالاهای ایرانی به کشورهای دیگر دانست و افزود: پیامدهای خروج کالا از دریا به سمت خشکی در اقتصاد ملی ایران از جمله منحصر شدن صادرات نفت است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سیاست دریا محور در اقتصاد ملی بسیار مهم است افزود: سیاست دریامحور در بخش‌های تجارت دریایی و زیست فناوری اگر مهم‌تر از  خشکی نباشد کمتر از آن نیست.

رضایی، با ابراز امیدواری برای ایجاد تحول در سال‌های آینده در توسعه زیرساخت‌های سیاست دریامحور، بنادر و پسکرانه‌ها تصریح کرد: استان ساحلی بوشهر می‌تواند نقش پیشگامان از خودش ایفا کند و این تحولات از نظر گسترش بنادر، خط ریلی و ارتباط با دیگر کشورها باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی، با بیان اینکه "استان بوشهر علاوه بر پسکرانه دارای پیشکرانه است" گفت: پیشکرانه مطلوب ایران کشورهای حوزه خلیج‌فارس است و وضعیت پسکرانه خلیج‌فارس را چند برابر می‌کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر بهره بردان از پیشکرانه‌ها در توسعه سیاست‌های دریا محور خاطر نشان کرد: علاوه بر این پسکرانه‌های خلیج‌فارس در استان بوشهر بسیار مهم است چراکه با فاصله خیلی کم به استان کهگیلویه و بویراحمد کانون کشت گیاهان دارویی وصل می‌شویم و این درحالی است که بوشهر با استان‌های توانمند صنعتی اصفهان و فارس می‌تواند با خط ریلی وصل شود که باید عقب ماندگی تاریخی است استان جبران شود.

رضایی با بیان اینکه "اکنون در حال مبارزه اقتصادی با دشمنان هستیم" گفت: در جریان جنگ تحمیلی صدام نتوانست به اهداف خود دست یابد و در این راستا آمریکا در دوران ترامپ نتوانست به اهداف تحریمی خود علیه ایران برسد ولی بخشی از تجارت اشغال‌شده ما را نگه داشته که باید از یک طرف آنها وادار به عقب‌نشینی کنیم و از سوی دیگر باید وضعیت اقتصادی ملی سر و سامانه داد و اصلاح کرد.

وی، دهه پنجم انقلاب اسلامی را شرایط بسیار مهمی دانست و تاکید کرد: باید در این دهه اقتصاد بومی جایگزین اقتصاد ملی شود چراکه اقتصاد بومی تحت‌الشعاع اقتصاد ملی تضعیف شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه "اقتصاد ملی، اقتصاد بومی را استثمار کرده است" گفت: در این راستا نفت و گاز بوشهر می‌برند و آلودگی بر جای می‌ماند، اقتصاد ملی از طریق تخریب اقتصادهای بومی آباد می‌شود.

رضایی، با بیان اینکه "اقتصاد ملی و تخریب اقتصاد بومی از 100 پیش بنا گذاشته شده است" افزود: در این راستا دولت‌ها نتوانسته‌اند اقتصادهای بومی را تقویت و آباد کند.

وی، ساخت ایالت‌های اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: ایجاد ایالت‌های اقتصادی مورد تاکید قرار گرفته ولی تاکنون عملی نشده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر تحول در ایجاد ساختار ملی اقتصادی تصریح کرد: اقتصاد ملی نباید از طریق اقتصاد بومی آباد شود و باید اقتصادهای بومی از طریق اقتصاد ملی آباد شود.

رضایی با بیان اینکه "ایالت‌های اقتصادی استفاده از تجربه بشری بومی‌شده ایران است" گفت: استان بوشهر باید یکی از پایگاه‌‌های خیزش اقتصادی ملی باشد مشروط به اینکه ساختار اقتصادی آن بازتعریف شود.

وی، از تدوین برنامه سند توسعه برنامه هفتم کشور خبر داد و خاطر نشان کرد: سیاست‌های کلی برنامه هفتم کشور در سال آینده به مجلس و دولت ابلاغ می‌شود و در سال 1401 نخستین سال اجرا برنامه هفتم است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه "از دفاع و امنیت عبور کرده‌ایم" تصریح کرد: در موضوع اقتصاد باید یک جهشی ایجاد شود وگرنه اگر همانند گذشته اقدام شود اقتصاد سروسامان نمی‌گیرد.

رضایی با بیان اینکه "در آینده باید دولتی متفاوت با دولت‌های گذشته داشته باشیم" افزود: در دولت‌های آینده باید عمدتاً به برنامه‌‌های اقتصادی فرهنگی توجه شود.

وی بیان کرد: باید در 2 دهه دولت‌هایی متفاوت با دولت‌های گذشته تا بر اساس آرمان‌های ملی و آرزوها، تحولاتی در اقتصاد ایجاد شود.