پیام عربستان به آمریکا: به ایران نزدیک شوید، پرونده سوریه را در خلاف جهت خواست شما پیش می بریم

جهان،   3991222028 ۴۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

العرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: سفر وزیر خارجه روسیه به عربستان سعودی ابعادی غیر از تقویت همکاری دو جانبه دارد و بیش از هر چیز به مواضع اخیر آمریکا در قبال سعودیها مرتبط است.

پیام عربستان به آمریکا: به ایران نزدیک شوید، پرونده سوریه را در خلاف جهت خواست شما پیش می بریم

به گزارش  «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: این سفر اهمیت زیادی برای پرونده های منطقه ای نظیر جنگ یمن و سوریه دارد.

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی، در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای روسی اش گفت که صلح سوریه مستلزم یک راه حل سیاسی فراگیر است.

یک روز قبل از این نشست، وزیر خارجه امارات از لزوم بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفته بود. در چنین شرایطی، کارشناسان بر این عقیده اند که تمرکز سعودی بر موضوع سوریه دربردارنده پیامی برای آمریکایی هاست، مبنی بر اینکه اگر قصد نزدیکی به ایران را دارید و باب هسته ای را در برابر آن باز می گذارید، ما پرونده سوریه را در خلاف جهت محاسبات واشنگتن به حرکت در می آوریم.

کارشناسان معتقند عربستان مایل است راه حلی برای سوریه یافته شود که باعث خروج ایران از آن و در ادامه گرفتن برگ برنده ایران از دستش شود. تهران بازیگر اصلی در سوریه است که به موازات ترکیه و روسیه حرکت کرده و موفق شده است با ایجاد شبکه های متعدد، مدت طولانی در سوریه بماند.

سعودیها و اماراتی ها به این مساله از زاویه عملگرایانه نگاه می کنند و می خواهند تا ایران هم از سوریه خارج شود و هم از یمن. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا فرصتی یافتند تا  سوریه  را به عمق عربی و اتحادیه عرب بازگردانند.

تحلیلگران معتقدند نزدیکی روسیه به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس منحصر به موضوع پرونده سوریه نیست، بلکه یک هماهنگی دیگر بین عربستان، امارات و روسیه در موضوع نفت در اوپک پلاس نیز مطرح است. آنها می خواهند در بازار نفت توازن ایجاد کنند؛ یعنی همان مساله ای که شاهزاده فیصل بن فرحان در نشست مشترک با لاوروف بدان اشاره کرد.

به گفته وزیر خارجه سعودی، یکی از مهمترین زمینه ها، همکاری بین ریاض و مسکو زیر چتر اوپک پلاس است که در آرامش بازار انرژی در طول دوره گذشته در سال 2020 نقش داشته و باعث شده نتایج این همکاری در دوره شیوع کرونا و تبعات آن، به نظام اقتصاد جهانی کمک کند.

این مقام سعودی از تمایل خود برای رسیدن به راه حلی برای یمن در مقابله با حوثی ها نیز صحبت کرد. فرحان تاکید کرد: «ما از دستیابی به راه حلی برای بحران یمن حمایت می کنیم و اجرای توافق ریاض و تشکیل دولت جدید یمن، یک اقدام مهم در این راستاست. »

در مقابل، لاوروف تصریح کرد که درگیری در یمن باید پایان یابد و لازم است طرفهای درگیر پای میز مذاکره حاضر شوند.