مرد ایرلندی برای چه به ایران آمد؟!

گروه سیاسی الف،   3991220157 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

سفرِ اخیر "سایمون کاونی" وزیر خارجه ایرلند(در مقامِ نماینده شورای امنیت در امر تسهیل اجرای توافق برجام) به تهران، با اهداف خاصی انجام شده و به نوعی باید آن را در ادامه دیپلماسی اروپا راجع به مساله هسته ای ایران در عصر پساترامپ تحلیل کرد. به طور خاص این سفر، احتمالا متمرکز بر طرحی است که به تازگی "جواد ظریف" وزیر خارجه ایران از ارائه آن جهت حل مناقشات جاری در چهارچوب معادله برجام خبر داده است.

 مرد ایرلندی برای چه به ایران آمد؟!

به گزارش الف، در جدیدترین تحول راجع به توافق "برجام" و مناقشات ایران و غرب در این رابطه، "سایمون کاونی" وزیر خارجه ایرلند به عنوان "نماینده شورای امنیت در امر تسهیل اجرای برجام" به تهران سفر کرده است. کاونی در تاریخ 17 اسفندماه با "حسن روحانی" رئیس جمهور اسلامی ایران و وزیر خارجه کشورمان دیدار داشت. در این میان، افکار عمومی و همچنین محافل خبری و رسانه ای، گمانه زنی های مختلفی در مورد ماهیت و محرک های اصلی سفر کاونی به ایران مطرح کرده‌اند. 

انجام این سفر مخصوصا پس از رایزنی های ایران و اروپا که در نهایت منجر به خودداری تروئیکای اروپایی از مطرح کردن و صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شد و در عین حال، واکنش های مقام های آمریکایی و اروپایی و ادعای آن ها دال بر اینکه سیگنال های برجامی مثبتی از تهران دریافت کرده اند، همه و همه، بر شدت و میزان گمانه زنی ها در مورد علل سفر وزیر خارجه ایرلند به تهران، افزوده است. در این راستا، به نظر می رسد که سه گمانی زنی عمده در اینباره می توان مطرح کرد:

*سفر وزیر خارجه ایرلند به ایران و رایزنی در مورد طرح جدید برجامیِ تهران

یکی از قویترین گمانه زنی هایی که در مورد ماهیت سفر وزیر خارجه ایرلند به تهران مطر می شود، این نکته است که اساسا سایمون کاونی حامل یک پیغام از سوی تروئیکای اروپایی برای تهران است. این مساله به طور خاص با توجه به موضع گیری اخیر "جواد ظریف" مبنی بر اینکه تهران طرحی جدید را برای تعامل در قالب توافق برجام میان ایران و گروه پنج بعلاوه یک آماده کرده، بیش از پیش تقویت می شود. در واقع، تروئیکای اروپایی به زویر خارجه ایرلند در مقامِ نماینده شورای امنیت در امر تسهیل برجام ماموریت داده اند تا برخی اصول و مسائل مد نظر آن ها را در مورد معادله برجام به تهران منتقل کند تا ایران در ارائه طرح برجامی خود، به آن ها نیز توجه داشته باشد و اساسا از دیدِ اروپایی ها، طرح ایران که قریب الوقوع اعلام خواهد شد، به نحوی نباشد که نکات مدنظر اروپا را در بر نداشته باشد. این گمانه زنی مخصوصا با توجه به موضع گیری اخیر "نِد پرایس" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که به تازگی اعلام کرده واشنگتن منتظر پیشنهاد سازنده ایران است، بیش از پیش تقویت می شود. در این چهارچوب، سایمون کاونی را به نوعی باید فرستاده اروپا و آمریکا به ایران، با محوریت سیگنال دهی به تهران مبنی بر اینکه منافع آن ها را نیز باید در پیشنهاد برجامی خود در نظر گیرد، تحلیل کرد. 

*سفر وزیر خارجه ایرلند به ایران و تلاش ظاهریِ اروپا جهت نجات برجام

از جمله دیگر محرک های اساسی که می توان آن را به مثابه علت سفر وزیر خارجه ایرلند به تهران با محوریت مساله برجام در نظر گرفت، همان چیزی است که در مدت اخیر جریان های سیاسی و رسانه ای غربی، بارها و بارها در مورد آن مانور داده اند و سع کرده اند از این طریق، موضع خود در معادله برجام را تقویت کنند: این مساله هم چیزی جز اعتباربخشی به این گزاره که اروپا به دنبال نجات برجام و تقویت جریان تعامل و دیپلماسی با ایران است، نمی باشد. نگاهی کوتاه به پرداخت رسانه ای رسانه های معتبر غربی در مورد سفر وزیر خارجه ایرلند به تهران نشان می دهد که تقریبا اغلب آن ها در پوشش رسانه ای این خبر، از لفظِ تلاش جهت نجات توافق برجام، یاد کرده اند. در این چهارچوب، اروپایی ها سعی دارند تا با پرداخت رسانه ای به معادله برجام در برهه کنونی، به نوعی خود را حامی سرسختِ تعامل و دیپلماسی و ایران را در جهتِ عکس معرفی کنند. امری که اساسا با واقعیت های میدانی و سابقه عملکرد ایران و غرب در معادله برجام، کاملا در تضاد است. نمونه این رویکرد نیز بارها و بارها و به شیوه های گوناگون توسط مقام های ارشد تیم امنیت ملی و سیاست‌خارجی دولت بایدن، در رابطه با توافق برجام، دنبال شده است. 

*سفر وزیر خارجه ایرلند به ایران و تداوم راهبرد مدیون سازیِ اروپا در معادله برجام

یکی دیگر از محرک های سفر وزیر خارجه ایرلند به عنوان نماینده شورای امنیت در امر تسهیل اجرای برجام و انتقال احتمالی پیام برجامی اروپا به ایران را می توان در ادامه راهکار اروپا در زمینه مدیون سازی ایران در چهارچوب معادله برجام دانست. در این راستا، تروئیکای اروپایی و آمریکا، عقب نشینی خود در امر صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را، به مثابه یک لطف به ایران در نظر گرفته اند و سعی دارند از این مساله برای خود یک امتیاز ساخته و با عقب نشینی از آن(امرِ صدور قطعنامه) و استناد به آن به عنوان گواهی بر عزم و اراده خود جهت تعامل با ایران در مورد توافق برجام، عملا تهران را به نوعی به خود مدیون سازند. سفر اخیر وزیر خارجه ایرلند به تهران نیز به نوعی در همین راستا و جهت به اصطلاح یادآوریِ این گزاره به تهران انجام شده است. امری که به نوعی در دلِ خود سعی دارد با یک روایت سازیِ جعلی در مورد معادله برجام، جایِ طلبکار(ایران) و بدهکار(اروپا و آمریکا) را عوض کند و عملا جهت اعطای امتیازهای برجامی به غرب، ایران را تحت فشار قرار دهد.

دیدگاه کاربران

آزاده۱۸۶۲۸۲۱۰۰:۵۲:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
شکل اطلاع رسانی ایران در خصوص مسائل سیاسی و ملاقاتهای غربیها عموما مبهم و غیر شفاف هست و همین نکته باعث میشه غربیها خبرها وقایع رو آنچه که منافع خودشون ایجاب میکنه منتشر میکنن . کلا ما ایرانیها در این خصوص منفعل هستیم
ناشناس۱۸۶۴۳۸۰۲۲:۰۲:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
مانميتونيم
ناشناس۱۸۶۲۹۳۵۰۱:۵۲:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
آخرش ایران مجبوره بره پای میز مذاکره وگرنه هیچ راهی براش نمونده فقط فشار به مردم میاد..
ناشناس۱۸۶۳۶۵۳۱۲:۴۰:۳۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
درس عبرت برجام این بود که هرگز نباید به مذاکره با دولتهای بدعهد و خبیث اعتماد کنیم.
ناشناس۱۸۶۳۶۶۵۱۲:۴۶:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
مذاکره = تحریم بیشتر = تورم و فشار بیشتر
ناشناس۱۸۶۴۶۲۴۰۲:۴۴:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
اگر از دیگر کشورهای دنیا بپرسیم آنها اگر در موقعیت ما بودند چه میکردند خیلی بهتر میتوان تصمیم گیری کرد.
ناشناس۱۸۶۴۶۲۸۰۲:۵۱:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
قطعا بدون تعامل با کشورهای قدرتمند هیچ گشایشی صورت نخواهد گرفت بی خود وقت خود و دیگران را تلف نکنید این لجبازی بی مورد دمار از روزگاز مردم واقتصاد ایران در آورده است.
ناشناس۱۸۶۳۸۳۱۱۴:۴۷:۴۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
غرب زده ها در راس نیایند دوباره توافقی که بتن ریزی باشد وجود نخواهد دلشت
ناشناس۱۸۶۳۰۵۷۰۳:۵۵:۱۹ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
شماها چرا باور ندارید که اروپا خودش زندانیان اقتصادی امریکای ها هستند و تا زمانی امریکا اجازه ندهد هیچ کاری از اروپا ساخته نیست.من بوضوح دیدم که سفیر امریکا در کشورهای اروپایی مسئول و دیکته کننده سیاست خارجی کشورهای اروپایست.تا کی میخواهید امید به کشورهای ببندید که خودشان میترسند از تحریم و تنبیه شدن بوسیله کاخ سفید؟
میرزا۱۸۶۳۱۵۵۰۶:۳۸:۰۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
اینها خیلی کلک میزنند .بعد از چند سال که مردم را تحت فشار قرار دادن و تعهدات را اجرایی نکردن .حالا طلب کار هم هستن .لطفشون این است که جلوی قطعنامه گرفته اند .والله اگر ما در ًًلطف بودیم این کار را میکردن و قطعنامه هم علیه ايران تصویب میکردن. این دلسوزی نیست بلکه ترس از اقدام ایران است
ناشناس۱۸۶۳۲۱۴۰۷:۳۹:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
تروئیکای اروپا و امریکا که امتیازی نمیدهند بلکه این ناامیدان بی تدبیر هستند که اولا فعالیت تولید سوخت فلزی را خودسرانه متوقف کرده اند و در ادامه بجای اقدام کل در برابر کل آنهم با راستی آزمایی توسط ایران ، پیشنهاد جزء به جزء را اعلام کرده اند شما که ۳ ماه دیگر در مسند خلافت و قدرت نیستید که بخواهید تعهد بدهید و دولت بعدی را در عمل انجام شده قرار بدهید
من ایرانی هستم۱۸۶۳۲۴۹۰۸:۱۳:۵۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
بازی برجام دقیقا مثل شطرنج است.شما بخاطر بازیهای اشتباه در گذشته، بسیاری از مهره ها و فرصت ها را از دست داده اید. الان توافق کردن برای شما بسیار دشوار است.ببینید طی چند سال مخالفت با غربی ها چه چیزهایی عاید منافع ملی شده و چه چیزها و فرصت هایی از منافع ملی ایران دور شده است. یادتان باشد ((منافع ملی مد نظر است نه منافع حزبی وگروهی))..
ناشناس۱۸۶۳۶۶۳۱۲:۴۵:۱۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
هزینه و فایده برجام چی بود ؟! نتیجه چند سال مذاکره و تعامل با امریکا و اروپا چیزی بجز افزایش تحریم ها و کوچکتر شدن سفره های مردم و زیاده خواهی دشمن در مسائل موشکی و منطقه ای نبود.
ناشناس۱۸۶۴۶۲۱۰۲:۴۱:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
باید دید بقیه کشورها کدام راه را انتخاب کرده اند و چه نتیجه ای گرفته اند.
ناشناس۱۸۶۳۲۹۵۰۸:۵۴:۰۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
یه روده راست تو شکم اروپایی ها نیست
ناشناس۱۸۶۳۸۵۲۱۵:۰۱:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
بگو اون روده ی راست تو شکم کی هست !؟ اصلا کسی میتونه سیاستمداری رو پیدا کنه که یه روده ی راست تو شکمش باشه ؟
ناشناس۱۸۶۳۳۷۵۰۹:۴۱:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
اروپاییها جاسوس امریکا هستند باید دستگیر و زندانی شود.
ناشناس۱۸۶۴۶۳۳۰۳:۰۸:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
اتفاقا منم همینو میگم طبق معمول بگیرنش با پولای بلوکه شده عوض کنن ..
محمد۱۸۶۳۳۷۷۰۹:۴۴:۱۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
ادامه فریب .بی شرف همیار غرب فریبکار
ناشناس۱۸۶۳۴۰۵۱۰:۰۴:۳۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
شهدا شرمنده ایم که دشمن را اینقدر جسور کردیم با بتن ریزی در دانش و صنعت کشور
ناشناس۱۸۶۳۴۸۰۱۰:۵۰:۱۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
برای گرفتن باج ..
ناشناس۱۸۶۳۵۸۵۱۲:۰۵:۳۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
امریکا و اروپا حفظ برجام و حفظ تحریم ها را باهم می خواهند و این غیر ممکن است.
ناشناس۱۸۶۳۵۹۰۱۲:۰۶:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
مرد ایرلندی کاسب برجام است و به ایران آمده تا دوباره کلاه گشادی بر سر روحانی و ظریف بگذارد.
م س۱۸۶۳۶۵۱۱۲:۴۰:۱۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
ببخشید از دشمن توقعی نیست ولی این دولتمردان ما هستند که یک روده راست تو شکمشون نیست به سخنان گذشته آنها توجه کنید چه وعده هایی که دادند چه در مورد مزیتهای برجام و غیره
ناشناس۱۸۶۳۷۰۲۱۳:۱۸:۵۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
آخرش التماس میکنید که امریکا تحریم ها را برداره، خوب زودتر اینکار رو بکنید دیگه
کرمانشائی۱۸۶۴۳۷۱۲۱:۵۶:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
به کوری چشم مزدوران سایبری ، آمریکا و اروپا را وادار به التماس کردن میکنیم
ناشناس۱۸۶۳۷۷۵۱۴:۱۵:۱۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
اروپا حتی زمان ترامپ هم داشت با آمریکا همراهی میکرد. آمریکا هی فشار رو بیشتر میکرد اروپا هم فقط با وعده و عید سعی میکرد ایران رو با وجود فشارها در برجام نگه داره!
ناشناس۱۸۶۳۸۷۰۱۵:۰۷:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
کانادا، آمریکا، ایرلند، فرانسه، آلمان، استرالیا، نیوزلند، استرالیا، عمان، پاکستان، سازمان ملل، سازمان انرژی اتمی و خیلی از کشورها و سازمانها مهره های گوناگون رژیم فاسد انگلیس هستند که در زمان و مکان خاص، انگلیس آنها را بحرکت درمیاورد.
علی گردنده۱۸۶۴۳۳۲۲۱:۲۱:۲۹ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
به هیچ کشوری دراین مدت اعتماد نکنید واگر حرف هم میزید محکم واسرار خودرا واضح بیان نکنید همیشه با سیر سری حرف بزنید وبا کم میلی دشمن را سردرگم کنید ودر آخر نگذارید در خلوت باکسی در ایران گپ وگفت داشته باشه وهمیشه طلبکارانه صحبت کنید با چرا فلان کشور ها هسته ای دارند شروع کنید چرا مانداشته باشیم طوری صحبت نکید دشمن شمارا خوب ارزیابی کنه
ناشناس۱۸۶۴۴۴۶۲۲:۵۵:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
حاصل برجام فقط چیپس وپفک تو کشور زیاد کرد ولی برعکس صنعت هسته ای کشاورزی صنعت وپزشکی رو کلا نابود کرد
ناشناس۱۸۶۴۵۳۳۰۰:۱۲:۳۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
کار دشمنه که دشمنی وسنگ اندازی کنه تحریمها فقط ۲۵ درصد مشکلات کشوره ۷۵ درصد مشکلات کشور بی مدریتی وبی مسوولیتی برخی ازمسوولین هست که به ملت سخت گرفتن تازمانی که مسوولین فرسوده جاشونو به مسوولین جهادی ومردمی ندهند وما خودمونو ازهر نظر مثل نظامی واقتصادی وغیره قوی نکنیم آمریکا واروپا برای بدست اوردن منافعشون به ایران فشار میارن
مرتضی۱۸۶۴۷۵۷۰۹:۱۲:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
همیشه باید دست بالا را داشته باشید تا در مذاکره به آن چیزی که میخواهی برسی . شما غنی سازی را به شصت درصد برسانید تا با بیست درصد بعدا موافقت کنند ودربحث موشکی هم موشک قاره پیما بسازید تا بعد با برد سه یا چهار هزار کیلومتر قانع شوند . غربیها را اصطلاحا باید به مرگ بگیرید تا به تب راضی شوند والا هیچی به ما نخواهند داد و هیچ حقی برای ما قابل نخواهند شد. اشکالی ندارند بگذار بروند دوباره شورای امنیت و ذیل بند هفتم . اونوقت با درجه کمتر با اونها توافق کنید مهم اینه که نترسید
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 4. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 5. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 6. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 7. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 8. تصاویر قدیمی دیده نشده از حرم امام رضا(ع)

 9. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 10. رقم‌های دیوانه‌کننده از کشف‌ بزرگترین ‌مزرعه‌ بیت‌کوین

 11. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 12. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 13. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 14. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 15. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. لطیفه ساختن برای «شریعتی» جواب نداد، حالا سنگ پرتاب کنیم!

 20. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 21. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 24. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 25. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 3. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 4. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 5. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 6. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 7. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 8. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 9. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 10. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 11. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 12. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 13. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 14. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 15. لطیفه ساختن برای «شریعتی» جواب نداد، حالا سنگ پرتاب کنیم!

 16. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 17. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 18. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 20. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 22. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 23. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 24. رسالت دولت آینده‎

 25. جلیلی: دولت نیازمند کمک مردم است

آخرین عناوین