آیا مصوبه مجلس اینترنت را گران می‌کند؟

اقتصادی،   3991217067 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجلس در واکنش به کم اظهاری وزارت ارتباطات از حق امتیاز درآمد اپراتورهای مخابراتی، مصوبه ای داشت که بر اساس آن برای این اضافه درآمد غیر شفاف محل‌هایی برای هزینه کرد تعیین شد؛ حالا دولتی ها اصرار دارند که این مصوبه گرانی اینترنت را به دنبال دارد.

آیا مصوبه مجلس اینترنت را گران می‌کند؟

فارس نوشت: جدال بر سر یک مصوبه مجلس درباره اینترنت و اپراتورهای مخابراتی همچنان ادامه دارد و دولت تلاش میکند تا گرانی احتمالی اینترنت را در سال آینده به مصوبه مجلس نسبت دهد و از تبعات آن القا کند؛ در این گزارش مروری بر این جدال داریم، ماجرا چه بود؟ از کجا آغاز شد و آیا واقعا مجلس به دنبال گرانی اینترنت است و مصوبه مجلس به این گرانی می انجامد؟

* ۳ هزار میلیارد تومان کم اظهاری وزارت ارتباطات

ماجرا از آنجا شروع شد که دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی کرده بود که ۷ هزار میلیارد تومان بابت ۲۸ درصد حق شبکه خود از اپراتورها دریافت کند اما بررسی اولیه مجلس نشان می‌داد که این درآمد بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان است نه ۷ هزار میلیارد تومان ونمایندگان معتقد بودند که دولت ۳ هزار میلیارد تومان کم‌اظهاری کرده بود تا این رقم را در جای دیگر هزینه کند.

مجلس از همان ابتدا سعی کرد تا با افزایش حق امتیاز دولت از ۲۸ به ۳۸ درصد درآمد دولت را به شکل واقعی افزایش دهد تا این درآمد مازاد صرف توسعه اینترنت در مناطق محروم و روستاها و مناطقی که پوشش اینترنت ضعیف است شود.

مجلس حتی در مصوبه خود تلاش کرد تا هرگونه مجوز افزایش قیمت اینترنت را برای سال آینده ممنوع کند اما همزمان با تحرکات کمیسیون تلفیق در این زمینه، وزیر ارتباطات نخستین تحرکات خود را علیه این مصوبه کلید زد. 

در کلیپ زیر بیشتر در جریان این ماجرا قرار می‌گیرید:

 * دروغی به نام درآمد زایی برای صدا و سیما از جیب مردم

«درآمدزایی برای صداوسیما از جیب مردم» تریبونهای دولتی از همان ابتدا با این کلیدواژه به مخالفت با تصمیم دولت پرداختند و محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات بلافاصله در توئیتر از مصوبه‌ای خبر داد که تصویب آن به گران شدن بسته‌های اپراتورها منجر می‌شد. او از نمایندگان مجلس خواست به این مصوبه رای ندهند تا بار این گرانی به دوش مردم نیفتد. 

خبرگزاری دولت هم در گزارشی از این موضوع مدعی شد: پیگیری‌های ایرنا نشان می‌دهد اگر این ۱۰ درصد از سهم درآمدی اپراتورها کسر و برای تولید محتوای فضای مجازی به صدا و سیما تعلق پیدا کند، بسته‌های اینترنت حداقل ۴۰ درصد گران خواهد شد.  

البته مجلس در یک نوبت به این مصوبه رای داد اما در خلال بررسی بودجه نمایندگان به مصوبه پیشین خود ابهام وارد کردند و در نهایت بند ی تبصره 6 بودجه را بار دیگر برای بازنگری به کمیسیون تلفیق بازگرداندند.

کشمکش بر سر «گرانی اینترنت» همچنان ادامه داشت و به تعبیر مخالفان مجلس با افزایش ۱۰ درصدی حق الامتیاز و حق‌السهم دولت ازاپراتورهای مخابراتی، اولین قدمی که انتظار می‌رود پس از تصویب این مصوبه از سوی اپراتورها برداشته شود، گران کردن بسته‌های اینترنت است.

* مصوبه نهایی مجلس دقیقا چیست؟

در سوی دیگر ماجرا استدلال موافقان این مصوبه در مجلس این بود که  قیمت اینترنت در سال ۱۴۰۰ به هیچ وجه افزایش نیابد ، اما برای ۳ هزار میلیارد تومانی که دولت کم اظهاری کرده بود و معلوم نبود کجا می‌رود، مجلس محل هزینه‌کرد تعیین کرد.

بعد از یک رفت و برگشت به کمیسیون دیروز بالاخره مجلس مصوبه خود را در این زمینه در بودجه ۱۴۰۰ نهایی کرد و ضمن ممنوعیت هرگونه افزایش قیمت اینترنت در سال ۱۴۰۰ مصوب کردند که یک هزار میلیارد ریال از درآمدهای اپراتورهای مخابراتی صرف کودکان کارشود. 

مصوبه به طور خلاصه به این شرح است: 

1- اپراتورهای مخابراتی، علاوه بر قیمت هر پیامک مبلغ ۱۰ ریال از استفاده کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی واریز کنند و درآمد حاصله تا سقف هزارمیلیارد ریال جهت اجرای حمایت از حقوق معلولان و ساماندهی کودکان کار و خیابانی در اختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد.

۲-  حق الامتیاز و حق السهم دولت ازاپراتورهای مخابراتی ارائه دهنده خدمات مخابراتی به میزان ۱۰ درصد افزایش یافته و اپراتورها اجازه افزایش تعرفه اینترنت مصرفی را در سال ۱۴۰۰ ندارند.

منابع حاصل مازاد بر۶۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد  ریال صرف موارد زیر می شود:

 -  توسعه زیرساخت اینترنت ثابت پرسرعت توسط شرکت مخابرات ایران که امکان ارائه سرویس‌های صوت و تصویری پیشرفته را داشته باشد. اینترنت ثابت پرسرعت می بایست امکان رقابت و مقابله با تهدیدات اینترنت ماهواره‌ای توسط کشورهای خارجی دیگر در حریم کشور را داشته باشد.

-  حمایت از تولید محتوا در فضای مجازی.

-  پروژه ها و طرح‌های مرتبط با فضای مجازی تحت نظارت و راهبرد مرکز ملی و در راسنای مصوبات شورای عالی فضای مجازی به خصوص طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، مصوب شهریور ۱۳۹۹ با اولویت بومی‌سازی تجهیزات و خدمات امنیت و سالم‌سازی، ذخیره‌سازی و پردازش کلان داده‌ها.

-  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است اقدامات مشخص شده را در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات را در افق ۱۴۰۰ محقق نماید.

-  مسولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن، منحصرا بر عهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر(ساترا) سازمان صدا و سیما است و متناسب با توسعه زیرساخت اینترنت ثابت پر سرعت، سازمان صدا و سیما موظف به ارائه محتوای تولیدی در قالب تلویزیون تعاملی خود در این بستر است.

 - وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است به نحوی سیاستگذاری نماید که توسعه اقتصاد دیجیتال بر بستر شبکه ملی اطلاعات دارای مزیت‌های مالی و اقتصادی قابل توجه نسبت به توسعه آن در خارج از شبکه ملی اطلاعات باشد.

* مجلس اجازه گرانی اینترنت را به دولت نداد

مجتبی رضاخواه، عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق، القا گرانی اینترنت بعد از مصوبه مجلس را دروغ پردازی میداند و معتقد است: این دروغ پردازی نشان میدهد دولت قصد گرانی اینترنت را داشته و میخواهد هزینه آن را به مجلس تحمیل کند  اما مجلس با تصویب یک قانون شفاف، این اجازه را به دولت نداد.

این نماینده مجلس یادآوری میکند که در ابتدای متن قانون به صراحت تاکید شده که اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اجازه افزایش تعرفه اینترنت مصرفی را در سال 1400 ندارند.

*دولت از شفافیت نگران است

موافقان این مصوبه در مجلس معتقدند این دروغ پردازی برای آن است که مجلس به جایی ورود کرده که دولتی ها از شفافیت آن نگرانند؛ یعنی همان ۳ هزار میلیارد تومان کم اظهاری حق امتیاز دولت از درآمد اپراتورهای مخابراتی. به اعتقاد آنها حق امتیاز دولت از اپراتورهای مخابراتی رقم در سال ۱۴۰۰ حداقل ۱۱ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که ۷ هزار میلیارد تومان از آن سهم دولت و مابقی نیز در ذیل بندهایی تعریف شده به صورت شفاف برای مردم هزینه خواهد شد. این رقم با احتساب افزایش ۱۰ درصدی حق الامتیاز و حق السهم دولت از اپراتورها، حدود ۱۴ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌‎شود.

حالا و با مصوبه مجلس دولت همان سهم ۷ هزار میلیارد تومانی خود را میبرد و مازاد این درآمد هم حدود ۷ هزار میلیارد تومان صرف توسعه اینترنت مناطق محروم و تقویت زیرساختها خواهد شد.

* ۶ موضوع مهم برای هزینه کرد اضافه درآمدی که وزارت ارتباطات پنهان می‌کرد

احسان قاضی زاده هاشمی، نماینده سرخس در این مورد می‌گوید:  بر اساس مصوبه مجلس، منابع حاصل مازاد بر 6 هزار و 980 میلیارد تومان از حق السهم و حق الامتیاز صرف 6 موضوع مهم خواهد شد که این رقم بین 3 تا 7 هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

به گفته وی توسعه زیرساخت اینترنت ثابت پرسرعت توسط شرکت مخابرات ایران برای مقابله با تهدیدات اینترنت ماهواره‌ای توسط کشورهای خارجی دیگر از دیگر محل هایی است که برای هزینه کرد این سود مازاد در نظر گرفته شده است. 

 پروژه‌ها و طرح‌های مرتبط با فضای مجازی به خصوص طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، اقدام الزامی وزارت ارتباطات در راستای سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، ارائه محتوا در قالب تلویزیون تعاملی و توسعه اقتصاد دیجیتال بر بستر شبکه ملی اطلاعات از دیگر مواردی است که برای هزینه کرد این مازاد درآمد در نظر گرفته شده است. 

* نادران: در موضوع اینترنت دستورات، تدبیرات و اختیارات نهادهای مختلف دیده شده است

در جریان تصویب این مصوبه در صحن علنی هم الیاس نادران رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ تصریح کرد: در موضوع اینترنت دستورات، تدبیرات و اختیارات نهادهای مختلف دیده شده است و مصلحت شورای عالی فضای مجازی وزارت ارتباطات، صدا وسیما و سایر بخش ها نیز دیده شده و هرکس در حوزه اختیارات خود باید بتواند اقدامات را انجام دهد.

وی همچنین تاکید کرد : ما در کمیسیون تلفیق نه تحت تاثیر فضاسازی ها و جوسازی های افراد و شخصیت های سیاسی قرار گرفتیم و نه تحت تاثیر فشارهای دستگاه های اجرایی و آنچه که مصلحت کشور بود را تدبیر کردیم و اگر هم شورای محترم نگهبان ایرادی به مصوبه مجلس داشته باشد وظیفه خود می دانیم اصلاح کنیم.

* صراحت مصوبه بر ممنوعیت گرانی اینترنت 

آنچه در درجه اول باید به آن توجه کرد بحث گرانی اینترنت است که متن مصوبه خود گواهی بر دروغ بودن آن است؛ از این مساله که بگذریم، مخالفان ایرادات دیگری به مصوبه وارد میکنند از جمله اینکه قرارداد دولت با اپراتورهای مخابراتی از جمله شرکت ایرانسل یا مخابرات ایران مدت دار است و برای مثال در قرارداد ایرانسل به صراحت اعلام شده که امکان تغییر حق السهم بدون موافقت طرف دوم ممکن نخواهد بود و دیگر اینکه مبلغی برای توسعه اینترنت ثابت در اختیار شرکت مخابرات قرار میگیرد که خود یک شرکت خصوصی است. 

البته مجلس تاکید دارد که این 10 درصد مربوط به قراردادهایی است که در 1400 قرادادشان پایان می‌یابد اما مجلس در نهایت طبق قانون تابع نظر شورای نگهبان خواهد بود و اگر آنچنان که وزیر ارتباطات مدعی است اشکال فقهی دارد، سیکل قانونگذاری معیوب نیست و در صورتی که شورای نگهبان حکم به رد آن دهد در مجلس اصلاح خواهد شد.

 اما پایان این ماجرا همچنان که با کم اظهاری وزارت ارتباطات آغاز شد، با همین مساله هم میتواند تمام شود. حالا نمایندگان مجلس علاوه بر این مصوبه، موضوع تحقیق و تفحص از کم اظهاری درآمد وزارت ارتباطات از اپراتورها را مطرح میکنند.

احسان قاضی زاده هاشمی در مناظره تلویزیونی با وزیر ارتباطات به او یادآور شد که سازمان برنامه و بودجه کم اظهاری وزارت ارتباطات در درآمد از اپراتورها را کاملاً تأیید کرده و ما سند داریم که عددی که برای ما ارسال شده، عددی است که مجلس پیش بینی کرده است. ما قطعاً درباره این کم اظهاری و شفاف شدن درآمد وزارت ارتباطات از اپراتورها، تحقیق و تفحص خواهیم کرد.

او توضیح داد که  سازمان برنامه و بودجه عدد ما را تأیید کرده و ما این عدد درآمدی را شفاف کردیم و حتی پیش بینی ما عددی بیش از اینها است. چرا که با جلساتی که با اپراتورها داشتیم اذعان کردند که با توجه به درآمدها و حاشیه سودشان، تا ۵ هزار میلیارد تومان هم می‌توانیم به این بودجه اضافه کنیم.

نکته جالب توجه در مصوبه مجلس این است که اختیار افزایش تعرفه را از دولت برای سال آینده گرفته است.

دیدگاه کاربران

میلاد حمیدی۱۸۵۵۱۰۱۱۳:۱۲:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
در ظاهر شاید گران نکند ولی در عمل سبب می شود سرویس دهندگان از کیفیت و کمیت بسته ها بکاهند یا کم فروشی کنند. دنیا به سمت بهتر شدن و سریعتر شدن خدمات اینترنت حرکت میکند ما به سمت محدود تر کردن و کاستن
ناشناس۱۸۵۶۱۴۲۰۳:۰۸:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
حالا زمان مشخص خواهد کرد که گران می شود یا نه اگر گران شود مسئولیت با مجلس است اگر گران نشود دولت حرف بی موردی زده
ناشناس۱۸۵۵۱۲۵۱۳:۲۲:۵۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
اصلا گرون نکند به چه حقی این پول باید به شرکت خصوصی داده بشه؟؟؟؟ چرا بقیه شرکتهای خصوصی نباید این حق رو داشته باشند؟ این رانت مجلس به مخابرات و از اونور گذاشتن نون تو جیب صدا و سیماست
ناشناس۱۸۵۵۱۲۶۱۳:۲۳:۲۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
.. این نمایندگان و نویسنده مطلب آدرس اشتباهی می دهند، لطفا مردم را نابلد فرض نکنید. ۱- قاضی زاده گفته دولت کم اظهار کرده ..و حق السهم دولت ۱۰ هزار میلیارد است نه هفت هزار میلیارد خب شما که دنبال تامین ۳۰۰۰ میلیارد بودی همین کم اظهاری دولت رو می چسبیدی ۱۰ درصد گران کردن برای چه بود؟ ۲- حق السهم دولت تا حالا۲۸ درصد بوده و به گفته نماینده محترم ۱۰۰۰۰ میلیارد بوده یعنی کل در امد اپراتور ها حدود ۳۵ هزار میلیارد بوده که ۲۵ هزار میلیارد سهم اپراتور ها بوده طبق مصوبه مجلس سهم دولت میشه ۱۳ هزار میلیارد و سهم اپراتور حدود ۲۲ هزار میلیارد. چرا اپراتور باید حاضر بشه ۳۰۰۰ میلیارد درآمدش کم بشه حتما به طریقی جبران میکنه این کسری درآمد را. ۳- به هر حال قراردادی بین اپراتور ها و دولت به عنوان نماینده حاکمیت بوده نمیتونه مجلس به عنوان یکی دیگر از ارکان حاکمیت یکطرفه بگه سهم ما در قرارداد افزایش پیدا کنه
مصوبه۱۸۵۵۱۴۷۱۳:۳۰:۵۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
آخه مگه میشه شما 3000 میلیارد تومن از اپراتور بگیرید و اپراتور سال آینده افزایش حقوق کارمندهاشون و برق و مالیات خرید تجهیزات و هزینه های دیگه شون افزایش داشته باشه و اینترنت رو شما نمیگذارین گرون بشه تجربیات نشون میده محاله سال دیگه چیزی گرون نشه بسته اینترنت هم جزو اونه
احمد۱۸۵۵۵۴۸۱۷:۲۳:۰۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
بنزین هم گران شد گفتن تاثیر نداره سه هزار میلیارد میخوان بدن صدا و سیما اینم مثل اون بی تاثیره . والاااااااا
ناشناس۱۸۵۵۱۵۱۱۳:۳۳:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
جالب قضیه اینجاس که هر دو طرف قصد گرون کردن دارن اما میخوان بندازن گردن اون یکی و بیچاره ما مردم که شدیم گوشت دم توپ و حرفمون به جایی نمیرسه
ناشناس۱۸۵۵۱۵۶۱۳:۳۵:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
باز .. شروع کردید لااقل اگر گرون می کنید شجاعت پذیرش مسئولیت را داشته باشید نه اینکه بندازید گردن دولت.اگر دولت کم اظهاری کرده باید مصوبه بدید که خدمات مخابرات ارزون بشه،نه ۳ هزار میلیارد از پولی که پیش بینی کردید محقق میشه بندازید روی دوش ملت.
آرمان۱۸۵۵۲۱۲۱۴:۰۹:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
برداشت من از متن شما اینه که مجلس گفته پول این 28% میشه 10 هزار میلیارد دولت گفته نه 7 هزار تاست مجلس نتونسته ثابت کنه پس گفته 38% بشه تا 10 هزارتا جور شه، اپراتورها هم باید اضافه رو پرداخت کنن قیمت هم بالا نبرن که محاله اگه معتقد بودن اون 28% 10 هزار میلیارد هستش، باید بقیه اون مبلغ رو پیدا میکردن الان اگه مجلس راست گفته باشه خوش بحال دولت شد، قبلا 3 هزار میلیارد دستش داشت که لازم نبود جواب بده الان بخاطر این افزایش 4 هزارتا دستش میاد، تازه اینترنت هم گرون بشه میندازه گردن مجلس، چون پاس گل رو مجلس داده
ناشناس۱۸۵۵۲۲۹۱۴:۱۸:۲۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
امسال هم قیمت همان میزان است ولی حجم ها کاهش پیدا کرده
ناشناس۱۸۵۵۶۵۰۱۸:۱۹:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
دقیقا! من مجبور شدم قرارداد 50 هزار تومانی ماهیانه را بکنم 80 هزار تومان و همان حجم را بگیرم! البته اپراتور محترم می گفت حجم کم نشده درصد استفاده اینترنت داخلی و خارجی تغییر کرده که شما استفاده اینترنت بین الملل تان زیاد است! به عبارتی یک قانون برای خودشان تعریف کرده بودند که اینترنت را گران نمی کرد ولی هزینه ما را 60 درصد زیاد کرد!
ناشناس۱۸۵۵۳۳۵۱۵:۱۰:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
بالاخره این 3000 میلیارد تومن را مصرف کننده نهایی که مردم هستند باید بدهند
ناشناس۱۸۵۵۳۴۱۱۵:۱۲:۲۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
مجلسی که انقلابی ترین و قوی ترین مجلس خوانده شد و قرار بود معیشت مردم اولویت اولش باشد بعد از 9 ماه هیچ مصوبه ای در جهت بهبود معیشت مردم نداشته هیچ با این مصوبه گام اول گرانی سال بعد را برداشت
پیراسته فر۱۸۵۵۴۰۱۱۵:۵۱:۰۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
درزمان احمدی نژادوقتی میخواستند«هدفمندی یارانه ها»رااجرایی کنند،نان بربری باآرددولتی 7تومان بود وباآردآزاد300تومان،احمدی نژادهم قول داده بود که ارزاق نه اینکه گران نمی شوند،بلکه ارزان می شوند. برای اثبات ارزان شدن آمدندبه نانوایی های پخت آزادگفتند،شماهم باید،مبلغی راارزان کنید،صنف گفت(باارائه حساب وکتاب)گفت درآنصورت ماضرر می کنید،نهایتاً اینطور تصمیم گرفتند که ازمقدار«وزن خمیر»کم کنند وبه همان نسبت «نان»ارزان شود که شد! بعدآمدندمصاحبه کردند:دیدیدارزان شد! حالا ماجرای اینترنت هم شده ماجرای ارزانی نان.
ناشناس۱۸۵۶۱۶۶۰۵:۴۲:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
والا با این نوناشون
فرناز۱۸۵۵۴۰۴۱۵:۵۳:۰۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
توجه کنید که شرکت ساترا که قراره این سه هزار میلیاردتومان بهش تعلق بگیره، زیر مجموعه صدا و سیما می باشد.
ناشناس۱۸۵۵۴۴۸۱۶:۱۹:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
مگر دستوری می شود برای چیزی قیمت تعیین کرد و انتظار داشت اجرا شود الان دولت دستور داده که مرغ به کیلویی 20400 تومان فروخته شود نتیجه این حکم دستوری این شده که مرغی که تا چند روز قبل فراوان وجود داشت الان نایاب شده و آدم باید کلی توی صف بایستد تا یک دانه بگیرد اینترنت هم همین طور وقتی 10 درصد بر هزینه شرکتها می افزاییم انها این افزایش را به صورت دیگر جبران می کنند مثلا کاری می کنند بسته ها زودتر از زمان واقعی تمام شود مثلا شما ظاهرا 20 گیگابایت می خرید اما عملا 18 تا بیشتر شارژ نمی شود و اینگونه این 10 درصد را از مردم می گیرند درحالی که ظاهرا گران نکرده اند
ناشناس۱۸۵۵۵۱۵۱۷:۰۰:۴۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
سوتی این کار کی در بیاد خدا میدونه. اگه با دستور میشد چیزی ارزون بشه هنوز تو شوروی کومونیستا سر کار بودن
ناشناس۱۸۵۵۵۲۲۱۷:۰۸:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
خنده داری این مصوبه اینه که پول از سود شرکت های خصوصی میگیرن بد میدن به شرکت خصوصی مخابرات ایران کجای دنیا همچین چیزی رو مشاهده کردید به ما هم اعلام کنید
ناشناس۱۸۵۵۵۷۹۱۷:۳۸:۴۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
مجلس به چه حقی به مخابرات که شرکت خصوصیه این درآمد رو داده؟؟؟؟ ..
ناشناس۱۸۵۶۰۱۴۲۳:۲۸:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
بله گران میکند آن هم به نفع یک شرکت خصوصی از جیب ملت
ناشناس۱۸۵۶۰۳۳۲۳:۴۶:۱۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
صدا و سیما رو تعطیل کنید کلی در بودجه صرفه جویی میشه
دانشجو۱۸۵۶۰۵۹۰۰:۱۲:۰۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
آیا گران میشود؟؟؟ گران شد رفت.. من از اینترنت پارس آنلاین استفاده میکنم و مبلغ پرداختی برای اینترنت با سرعت 8 مگابایت یکماهه 62 هزار تومان بود که این ماه به 75 هزار تومان رسید.. اونوقت میپرسید که آیا میشود؟؟
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 6. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 7. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 8. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 9. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 10. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 11. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 12. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 13. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 14. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 15. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 16. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 17. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 18. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 19. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 20. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 21. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 22. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 23. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ صادرات خودرو به کشورهای منطقه/ چین تا ۲۵ سال از ما نفت می‌خرد

 25. نوشداروی بعد از مرگ سهراب!

آخرین عناوین