نتیجه فاز اول واکسن کووبرکت ۱۶ اسفند به سازمان غذا و دارو ارایه می‌شود

اجتماعی،   3991213022 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تزریق مرحله اول واکسن ایرانی «کووبرکت» به ۵۶ داوطلب به اتمام رسیده است و نتایج ارزیابی این فاز هم ۱۶ اسفند ماه به سازمان غذا و دارو ارسال می‌شود.

نتیجه فاز اول واکسن کووبرکت ۱۶ اسفند به سازمان غذا و دارو ارایه می‌شود

دکتر حامد حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در این خصوص توضیح داد: آخرین نمونه گیری از خون داوطلبان این مرحله تا ۱۴ اسفند ماه به اتمام می رسد و ۱۶ اسفند ماه گزارش نهایی فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد.

وی ادامه داد: نهم دی ماه امسال تست انسانی نخستین واکسن ایرانی کرونا بین داوطلبان ۱۸ تا ۵۰ سال آغاز شده و مجموعه داوطلبان فاز اول تست انسانی، دو دوز واکسن خود را دریافت کردند و تزریق آخر واکسن هم ۳۰ بهمن ماه به آخرین داوطلب این مرحله انجام شد.

حسینی گفت: آماده اجرای فاز دوم تست انسانی این واکسن هستیم. به احتمال زیاد فاز دوم تست انسانی از اواخر اسفند ماه آغاز می شود و در صورت کسب مجوز، فاز سوم هم در امتداد این مرحله اجرایی خواهد شد.

انجام فازهای دوم و سوم تست انسانی واکسن کووایران برکت به صورت تلفیقی

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در صورت کسب مجوز از سازمان غذا دارو و کمیته ملی اخلاق، مطالعه فاز دوم و سوم تست انسانی واکسن ایرانی کوو ایران برکت با هم انجام می شود.

بهترین توالی تزریق واکسن در فاز دوم تست انسانی مشخص می‌شود

حسینی گفت: با توجه به نتایج فاز اول مطالعه، دوز ۵ میکروگرم برای مراحل بعدی مطالعه انتخاب شده اما در فاز دوم تست انسانی واکسن کوو ایران برکت، بهترین توالی تزریق قبل از رسیدن به جمعیت بزرگ داوطلبان در قالب فاز سوم مطالعه انتخاب خواهد شد. به عبارتی در انتهای فاز دوم مشخص خواهد شد که کدام یک از فواصل تزریق ۲۱ روز یا ۲۸ روز، بهترین ایمنی را در دریافت کنندگان واکسن ایجاد خواهد کرد؟

وی ادامه داد: در فاز دوم تست انسانی حدود ۴۰۰ داوطلب وارد این طرح مطالعاتی خواهند شد، در فاز بعدی جمعیت حدود ۲۰ هزار نفری این واکسن را دریافت خواهند کرد و در فاز سوم تست انسانی این واکسن، اثربخشی این محصول آزمون می شود.

حسینی افزود: مقاله فاز حیوانی این طرح مطالعاتی نهایی شده و آماده انتشار است و مقاله فاز یک تست انسانی به احتمال زیاد تا نیمه فروردین سال آینده برای انتشار در مجلات پژوهشی ارسال می شود.

نتایج فاز اول از نظر پژوهشگران مطالعه کاملا قانع کننده است 

وی بیان داشت: نتایج فاز اول تست انسانی واکسن کوو ایران برکت از نظر ایمنی و ایمنی زایی، مطلوب بوده و منتظر هستیم در مطالعات پیش رو با اطمینان بیشتری این نتایج را مشاهده کنیم.

حسینی ادامه داد: هم اکنون حال عمومی تمام داوطلبان فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا خوب است و هیچ یک از داوطلبان عارضه ای بیش از عوارض خفیف واکسن را تجربه نکردند.

وی با اشاره به اینکه در نیمی از داوطلبان این طرح مطالعاتی هیچ گونه عارضه ای گزارش نشده است، افزود: عارضه هایی که در داوطلبان بروز کرده، از درجه اول عوارض (بر اساس تقسیم بندی استاندارد عوارض واکسن) بوده که شامل عارضه هایی مانند تب خفیف و بدون احتیاج به تجویز دارو، درد عضلانی خفیف، سردرد و یک مورد کهیر موضعی بوده است.

حسینی ادامه داد: تمام عوارض در کمتر از ۲۴ ساعت و بدون مداخله پزشکی از قبیل تجویز دارو، برطرف شدند. ما روزانه شرح حال پزشکی داوطلبان را به صورت تماس تلفنی چک می کنیم و داوطلبان در حال حاضر زندگی و فعالیت های معمول خود را انجام می دهند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۴۷۵۹۸۰۹:۰۶:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
انشاالله در اسفند ۲۰۲۲ هجری شمسی واکسیناسیون عمومی در ایران آغاز میشه
محمد۱۸۴۸۲۳۹۱۳:۵۳:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
واقعا عملكرد مديران مربوط به تهيه واكسن باعث شرمندگي ملت شده ، چند كشور كل جمعيت رو بدون هيچ تبليغي واكسينه كردن وزير ما هنوز داره شعار صادرات واكسن ميده
مزمز۱۸۴۷۶۰۹۰۹:۱۵:۰۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اولویتهامون قاطی شده! الان مهم اینکه کدوم کشور تونسته از جون و سلامتی مردم خودش بیشترین محافظت رو بکنه، یعنی بیشترین میزان واکسن رو تزریق کرده. اینکه کدوم کشور تونسته واکسن تولید کنه، در اولویت بعدی قرار میگیره و طبیعتا اینکه کدوم کشور تونسته اولین فاز تست انسانی واکسن رو تموم کنه در اولویتهای خیلی خیلی بعدی.
ناشناس۱۸۴۷۸۷۳۱۱:۲۳:۵۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
برای واکسیناسیون ۷۰ در صد جمعیت ایران در یک سال نیاز به ۱۰ میلیون دوز در ماه است، از کجا میخواهید تهیه کنید، چه برنامه تولیدی برای آن دارید؟ظرفیت تولیدتان کجاست؟
ناشناس۱۸۴۷۹۹۴۱۲:۰۶:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
دوستان لطفا جدی نگیرید حالا ایشان یک حرفی زدند که گفته باشند .
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 2. بازی سیاسی با کارت برجام

 3. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 8. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 9. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 10. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 11. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 12. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 13.  یک رتبه و چند نکته

 14. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 15. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 21. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

آخرین عناوین