استاد حقوق و انرژی دانشگاه تهران در گفت‌گو با الف مطرح کرد امیدها به خیز دوباره ایران در بازار نفت

رضا گلین ظریف، اقتصادی،   3991212129 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

استاد حقوق و انرژی دانشگاه تهران گفت: در بدترین شرایط تحریم ها و علیرغم مشکلات موجود توانستیم نفت خوبی را صادر کنیم و حالا که وضع رو به بهبودی است قطعاً رونق صادرات خواهیم داشت. البته هماهنگی با کشورهای خریدار نفت، اطمینان خاطر آنها از شرایط موجود بازار و رفع موانع بین المللی، رونق بیشتر در این عرصه را در پی خواهد داشت.

امیدها به خیز دوباره ایران در بازار نفت

دکتر حسن مرادی، در گفتگو با «الف» افزود: دولت با بهره گیری از شرکت های داخلی، متخصصان بومی و توانمندسازی پالایشگاه ها می تواند ظرفیت های نهفته درون جامعه را شکوفا کرده و اثرات تحریم را در اقتصاد کشور کاهش دهد.

وی ادامه داد: ظرفیت های عظیمی در کشور وجود دارد از جمله تبدیل انرژی گاز و سوخت مازوت به برق، که این مسئله در بخش صادرات انرژی بخصوص کشورهای همسایه تاثیرگذار است زیرا علاوه بر این که اشتغال در ایران افزیش می یاید جایگزین خوبی هم برای صادرات نفت خواهد بود. 

مرادی با اشاره به مشتریان سنتی نفت ایران در عرصه جهانی تصریح کرد: تغییر دولت در آمریکا برخی از معادلات منطقه ای و جهانی را تغییر خواهد داد و برنامه هایی که «دونالد ترامپ» در دوران ریاست جمهوری خود اجرایی کرده بود به هم می ریزد. شاید ما نتوانیم خوشبینی قاطعی در خصوص تصمیمات تعیین کننده قدرت های غربی در خصوص ایران داشته باشیم اما امیدواری برای بهبود شرایط بازار در چشم انداز آینده وجود دارد.

وی همچنین گفت: ایران شرط بازگشت و اجرای مفاد توافقنامه «برجام» را به لغو تمام تحریم های آمریکا منوط کرده است بنابراین اگر کشورهای عضو توافقنامه شرایط حاکم بر مناسبات با ایران را بهبود بخشند امیدواری برای بازگشت به بازار نفت وجود دارد. البته با توجه به حق ایران در سهم خواهی از بازار جهانی نفت، سایر اعضای «اوپک» نقش مهمی برای بازیابی این جایگاه برعهده دارند.

مرادی در خصوص چگونگی همکاری ایران با کشورهای منطقه و جهان توضیح داد: دیپلماسی ما باید چند وجهی باشد و کشورهای جایگزین منطقه ای و جهانی برای همکاری داشته باشیم. برای مثال اگر رابطه ما با کره جنوبی قطع شد باید از ظرفیت سایر کشورهای جنوب شرق آسیا مثل مالزی، اندونزی، ویتنام و... برای مبادلات تجاری بخصوص در زمینه نفت و انرژی استفاده کرد. باید بدون نگرانی از تحریم های آمریکا از این ظرفیت های نهفته استفاده کنیم و در یک بازی برد-برد مشارکت داشته باشیم. ضمناً این نکته را در نظر داشته باشیم که اگر فروش نفت خام در چنین شرایطی منطقی نیست اما گاهی اوقات این کار اجتناب ناپذیر است وقتی بهره وری پالایشگاه های ما پایین و یا ظرفیت تولیدات آنها کم باشد راهی جز عرضه نفت خام نداریم. ولی باید تلاش کنیم صادرات مواد خام را کاهش دهیم و در بخش های مختلف نفت، گاز و صنایع پتروشیمی به سمت محصولات فرآوری شده برویم.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به صلح آمیز بودن ناوگان دریایی خلیج فارس خاطرنشان کرد: ایران قدرت اول منطقه است که هیچ کدام از کشورهای همسایه توان برابری با آن را ندارند و صرف نظر از مداخلات کشورهای بیگانه می تواند امنیت خلیج فارس را حفظ کند. بنابراین باید به همسایگان خود این اطمینان را بدهیم که ماموریتی جز حمایت از آنها و ایجاد صلح آرامش نداریم و به هیچ وجه دنبال ماجراجویی نیستیم ولی اگر سایر کشورها با تجاوز از حدود خود به دنبال ماجراجویی در منطقه باشند قطعاً با آنها برخورد خواهد شد.

به اعتقاد دکتر مرادی، بیماری «کرونا» بر تحولات جهانی، صنایع و حمل و نقل دریایی تاثیر زیادی گذاشته است. بنابراین پیش بینی وضعیت آینده بستگی به چگونگی  کنترل و سرعت درمان  این بیماری دارد و تا زمانی که در جوامع جهانی مهار نشود نمی توان دورنمای دقیقی از بازار نفت انتظار داشت ولی با گسترده تر شدن دیپلماسی ایران این امیدواری وجود دارد که همکاری های اقتصادی گسترده ای را در منطقه و خلیج فارس شاهد باشیم.


 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۵۴۵۰۹۰۷:۲۶:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
آقازاده ها آماده باشید. باز هم دلار داره میاد.
سیدرضا۱۸۵۴۶۳۷۰۹:۲۸:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
با سلام واحترام نکته اصلی برای خیز فروش نفت ^رفع تحریم های آمریکا ^ است که دراین مطلب کمتر مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین اول باید روابط ایران وآمریکا به حالت عادی بازگردد تا این امکان فراهم شود.
ناشناس۱۸۵۴۷۹۸۱۰:۴۳:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
وقتی پولی در کار نیست صادرات نفت یا هرچیز دیگر چه ارزشی دارد .
بیژن۱۸۵۴۸۱۵۱۰:۵۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
اینهمه ادعا کردیم که از برکات تحریم ایجاد قابلیت اداره کشور بدون وابستگی به خام فروشی نفت بود و حالا برای فروش دوباره نفت لحظه شماری می کنیم!!
ناشناس۱۸۵۴۹۷۹۱۲:۱۸:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
اندر حكايت افت و خيز هاي نفت !! -------- يك زماني .. در دهه هفتاد شمسي -- نفت رسيد به زير ده دلار ، و در زمان رياست جمهوري جناب احمدي نژاد هم رسيد به ١٢٥ دلار ، ثروتمند ترين دولت ، و از عجايب روزگار يكي هم اين كه در همان دولت يارانه بگير شدم !! و حالا بايد ده هزار تومان روي همان يارانه بگذارم و بدهم به دو كيلو پرتقال !! ...حالا هم كه تحريم نفتي هستيم !! اما در هر حال من نوعي كارمند و يا كارگر و حقوق بگير و بازنشسته با در أمد ثابت هر سال مي گويم :سال به سال دريغ از پارسال !! ... ناشكري نمي كنم برادر !! نه كه حالا شما فكر كنيد كه مي خواهم عرض كنم از نظر بنده ١٠ دلار = ١٢٥ دلار ! ... نه ! شايد هم ها !! عرض كردم كه ناشكري نمي كنم ، اما انگاري اين نفت هم بود و نبودش فرقي نداره !! با هر قيمتي كه باشه ، بله ؟!!
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

 3. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 4. آینده محتوم خودروسازی ایران

 5. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 6. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 9. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 10. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 11. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 12. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

 13. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

 14. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 15. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 16. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 17. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 18. بارقه های امید در دل مردم

 19. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 20. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

 21. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 22. شکاف در غرب

 23. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

 24. امیدها به طرحی در آشفته بازار خودرو

 25. انتقاد علی مطهری از مصوبه برجامی مجلس

ابر آروان

آخرین عناوین