نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

گروه سیاسی الف،   3991212124 ۸۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

روز شنبه، 9 اسفندماه خبری در رسانه‌های مختلف منتشر شد که سید محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات نامه‌ای به رهبر انقلاب نوشته است.

ارسال نامه توسط شخصیت‌های مختلف جریان اصلاح‌طلب تائید شد. از جمله سید محمدعلی ابطحی در واکنش به نامه سید محمد خاتمی در پستی در اینستاگرام نوشت: «من هم میدانم آقای خاتمی نامه‌ای سربسته توسط یکی از نزدیکانش تحویل دفتر رهبری داده است و همان‌طور در بسته تحویل رهبری معظم شده است».

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران نیز در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص جزئیات نامه سید محمد خاتمی به رهبر انقلاب اظهار کرد: خبر نامه سید محمد خاتمی خطاب به رهبری را شنیدم که البته تقریباً‌ برای دو ماه گذشته است و در مجموع 37 صفحه است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: در این نامه در خصوص دغدغه‌ها و آینده انقلاب و کشور با رهبری صحبت کرده‌اند و برای دهه پیش رو راه‌حل‌هایی ارائه کرده‌اند.

دفتر رئیس دولت اصلاحات نیز در اطلاعیه‌ای با امضای برادر محمد خاتمی در ۹ اسفندماه ١٣٩٩‌ با بیان اینکه همه‌کسانی که به کشور و مردم و انقلاب می‌اندیشند، نسبت به سرنوشت میهن اسلامی و ملت و نیز اصلاح امور دغدغه دارند، اعلام کرد: جناب آقای خاتمی نیز از جمله هر جا و هر مناسبتی اقتضاء کند دغدغه‌های خود را عملا‌ً به دور از تبلیغات دنبال می‌کنند؛ ولی آنچه به این مقدار راجع به محتوای نامه بیان می‌شود ناشی از حدسیات و گمانه‌زنی‌ است.

در واقع به نظر می‌رسد در این اطلاعیه به‌صورت ضمنی ارسال نامه تائید اما آشکارا عنوان می‌شود هر آنچه درباره محتوای آن گفته‌شده گمانه‌زنی است.

فارغ از بحث نامه، یادآوری تناقض‌های جریان اصلاح‌طلب می‌تواند موجب روشنگری و شفافیت بیشتری شود. در واقع انتظار است رئیس دولت اصلاح‌طلب به‌عنوان لیدر گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب فکری برای این مشکلات نماید.

یکی از مشکلات اصلی، نوع کنش ورزی برخی گروه‌های رادیکال اصلاح‌طلب است که عرصه سیاسی کشور را به سمت انسداد پیش می‌برند. مسئله این است که جریان اصلاح‌طلب به‌عنوان جریانی که اتفاقاً ریشه‌های اجتماعی دارد و بخشی از جامعه طرفدار آن‌هاست در اصول اولیه کنش ورزی درصحنه سیاست کشور بر مبنای یک منطق اصولی رفتار نمی‌کند. به عبارتی بهتر انتظار است که رهبران این جریان علی‌الخصوص شخص خاتمی مرزهای اصلاح‌طلبی را مشخص کنند. در حال حاضر دقیقاً مشخص نیست که خط مرزی و حد و حدودی که آن‌ها را از براندازان خارج نشین جدا می‌کند کجاست؟

بالطبع اگر قرار باشد یک جریان سیاسی خود مشکل امنیتی ایجاد کند و کشور را بارها به هم بریزد و با آشوب‌های خیابانی سودای کسب امتیاز داشته باشد یا با شعارهای ساختارشکنانه در راستای افراطی‌گری و سرنگونی سیستم سیاسی حرکت کند آیا اصولاً می‌توان حامیان چنین تحرکاتی را به‌عنوان اصلاح‌طلب به‌حساب آورد؟!

مشکل این است که گروه‌های سیاسی رادیکال اصلاح‌طلب سودای قدرت و کسب مقام و منصب‌دارند ولی به لوازم چنین امری که حرکت در چارچوب‌های گفتمانی سیستم و نظام مستقر است باور ندارند. ازاین‌رو آن‌ها گاهی برای امتیاز گیری حتی با ضدانقلاب همراه می‌شوند (یا به عبارتی بهتر از همراهی ضدانقلاب با تحرکات سیاسی خود استقبال می‌کنند و رویه شکل‌گیری چنین اتفاقی را تسهیل می‌کنند). این در صورتی است که اگر فرد، گروه یا جریانی وارد عرصه کسب قدرت شده بالطبع اگر مشکل و اختلافی نیز پیش آمد می‌باید به چارچوب‌ها و اصول قانونی پایبند و متعهد باشد و مسائل را این‌گونه حل‌وفصل کند.

همچنین سیاست صرفاً زمان انتخابات یا چند ماه قبل از آن نیست که همه مشغول نامه‌نگاری شوند یا لزوم مشارکت را تکرار کنند، اما بلافاصله بعد از پایان رقابت‌ها از صحنه محو شوند یا هر اتفاقی رخ داد از مشکلات قانون اساسی، نهادهای دیگر و ... سخن گفته شود.

البته وقت رأی گرفتن نیز اصلاح‌طلبان معمولا ترجیح می‌دهند با ترسیم یک دیو از رقیب، نیروهای طرفدار خود را ترغیب به حضور در انتخابات نمایند اما چون در رسیدن به شعارها و وعده‌ها ناکام می‌شوند با فرافکنی، از پاسخگویی فرار می‌کنند.

ازاین‌رو پیش از هر نامه‌نگاری لازم است تا فکری برای تضادهای درونی جریان اصلاح‌طلب شود که به‌صورت مقطعی هر وقت با مانع و عدم استقبال مواجه می‌شوند صحنه سیاست و اجتماع کشور به تنش تبدیل می‌شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۴۷۶۱۱۰۹:۱۵:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
یک رییس جمهور سابق نامه ای به رهبر نوشته که کسی از متنش خبردار نیست.الان چرا اینهمه ..انواع و اقسام تفسیرها را ارایه میکنید؟
ناشناس۱۸۴۸۰۸۹۱۲:۴۱:۳۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
عده ای نقش ترموستات را بازی می کنند!
ناشناس۱۸۴۸۰۹۰۱۲:۴۱:۳۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
چون ایشان از جمله افرادی هستند که در چند دهه گذشته با ؛؛ گفتار ، کردار ، پندار ؛؛ خود بیشترین خسارت ها را به مملکت و ملت ایران وارد کرده اند .
ناشناس۱۸۴۸۱۵۹۱۳:۱۹:۴۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
خاتمی بجای نامه نگاری باید از مردم ایران بخاطر فتنه سال 88 عذرخواهی نماید.
گورخواب۱۸۴۸۵۵۵۱۵:۵۸:۱۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
مگه کروبی چند بار صریحا اعلام نکرد دادگاه برگزار شود؟!
ناشناس۱۸۴۸۷۱۴۱۷:۰۹:۴۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
88 سالی بود که فهمیدم این جماعت به شدت بیسواد هستند و همشون مثل طوطی ای بسیار سطح پایین، بدون کوچکترین مدرک متقنی( مدرک متقن، نه لاطائلاتی مثل قانون بنفورد و خطی بودن آرا که کردند شما بیسواد های ..تکرارش کردید ) میگفتند تقلب تقلب تقلب، و اینکه بعضی هاشون هنوزم فکر میکنند تقلب شده، نشون میده که اونا کاملا غیر قابل ..
ناشناس۱۸۴۹۰۳۸۲۰:۰۷:۳۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
خاتمی بجای نامه نگاری باید از مردم ایران بخاطر بی تدبیری سال های ریاست جمهوری خود عذرخواهی نماید.
ناشناس۱۸۵۰۳۰۷۱۳:۴۲:۵۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
ما از خاتمی بخاطر حمایت از مردم تشکر میکنیم.
علی۱۸۵۰۹۸۴۲۱:۰۱:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
دقیقا چه خسارتی در چند دهه گذشته به کشور وارد کرده است ؟ گفتار کردار و پندار ایشان همیشه نیک بوده است .
خلوت نشین۱۸۴۸۱۳۱۱۳:۰۹:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
حداقل خرد و انصاف حکم می کنه متن نامه منتشر بشود تا مردم شناخت دقیقتری از اصلاحات بیابند. در عرصه رفرم ..
ناشناس۱۸۴۹۵۳۳۰۱:۳۰:۲۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
اصلاح طلبها نمیخواهد که نامه منتشر شود چون به ضررشونه
ناشناس۱۸۴۷۶۲۵۰۹:۲۱:۵۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
کار از اصلاح طلب و اصولگرا گذشته است. ..
ناشناس۱۸۴۸۷۱۶۱۷:۱۱:۲۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
لوپ .. منوتو بین های .. یا حسین میر حسین، روحانی یادت باشه عارفم باید باشه، روحانی مچکریم، پیام ما روشنه حصر باید بشکنه، دیگه تمومه ماجرا ! این نوع تغییر تنها نشون دهنده یک چیزه، ناآگاهی
ناشناس۱۸۴۹۵۴۴۰۱:۳۸:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
اتفاقا اصلاح طلبها هستند که همه چیز را از دست داده اند اگر اصولگراها بتوانند دلار را به زیر 10 تومن برسانند و ارزانی ایجاد کنند و حقوق مردم هم رعایت شود مطمئنا پایگاه خوبی برای خود خواهند ساخت بستگی دارد که در ریاست جمهوری بعدی چه رفتاری کنند اصولگراها توان رفع تنش بین المللی و ایجاد اقتدار اقتصادی را دارند و هنوز از پتانسیل خود استفاده نکرده اند هیچ وقت هم تا حالا دولت دستشان نبوده
ناشناس۱۸۴۷۶۳۳۰۹:۲۴:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اصلاح طلب از اصولگرا بدتر اصولگرا از اصلاح طلب بدتر هر دو جا مانده از زمان
ناشناس۱۸۴۷۶۳۸۰۹:۲۷:۳۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
همیشه در موقع انتخابات تحرکات خاتمی افزایش می یابد! یک روز دیدار سیاسی جمعی دارد. یک روز به دماوند رفته و رای می دهد. یک روز هم می نویسد. ..
ناشناس۱۸۴۸۰۷۶۱۲:۳۵:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
سید خندان است!
ناشناس۱۸۴۸۴۰۶۱۴:۵۰:۳۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
نه اینکه بقیه آقایون مدعی در خانه مینشینند و کاری انجام نمیدهند!!!
ناشناس۱۸۴۷۶۴۲۰۹:۲۸:۳۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
چرا باید رای بدهم؟ ..
سرباز۱۸۴۸۲۴۱۱۳:۵۳:۴۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اگر ندهی 100 درصد وضع موجود تغییر نمیکند. اگر بدهی تغییر میکند یا حداقل احتمال دارد که تغییر کند
ناشناس۱۸۴۸۳۶۶۱۴:۳۵:۴۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
هرکس رئیس جمهور بشود تفاوتی ندارد سال به سال دریغ از پارسال !
ناشناس۱۸۴۸۷۲۰۱۷:۱۳:۱۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
رای نده، پیرو مد باش، همونطور که 96 مثل طوطی میگفتی رای میدهم و انگشت استامپیت رو عکس میگرفتی، 1400 رای نده، و این رو بدون این نشان از دور و لوپی هست که امثال شماها گرفتارش هستید و هیچوقت درمان نمیشید، نه اینکه تحولی درتون رخ داده باشه و بینشتون عمیق تر شده باشه.
ناشناس۱۸۴۸۹۱۱۱۹:۰۲:۱۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
مگر همین خاتمی نگفت که او یک تدارکچی بیشتر نبوده حالا دوباره می خواهد چه .. سر مرد م بگذارد مردم دیگر این شعبده بازی های انتخاباتی امثال سید خندان رو نمی خورند
ناشناس۱۸۴۹۵۳۵۰۱:۳۲:۰۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
چون اگر رای ندهی اصلاح طلبها از قدرت میروند و بیکار میشوند و این بد است چون دیگه نفوذی ندارند که راحت زندگی کنند براشون سخت میشه دیگه کسی نیست برات حرف قشنگ بزنه و بعد بهت بگه انتخاب خودتون بوده
ناشناس۱۸۴۷۶۴۷۰۹:۳۰:۰۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
یک زمانی ایام رای گیری را یوم الله می نامیدند!! آیا اکنون هم این چنین است؟ ..
ناشناس۱۸۴۷۶۸۲۰۹:۴۶:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
بسیار مطلب خوبی بود اصلاح طلبها قبل انتخابات وعده بسیار می دهند و بعدش می گویند اختیاری نداریم همین خاتمی می گفت تدارکاتچی هستیم و.. سوال مهم: وقتی یک گروهی معتقد است که اختیار ندارد چرا مجددا برای انتخابات نامزد معرفی می کند؟ اگر هم اختیار دارد چرا تا حالا به وعده های خود عمل نکرده؟ ملاحظه می کنید که این گروه در یک تناقض بزرگ خود را قرار داده است در هنگام انتخابات هم برنامه ای ارائه نمی دهد و با دادن چند شعار فقط می گوید اگر به ما رای ندهید وضع بدتر میشود یعنی از طریق هراس مردم رای جمع می کند اگر هم مردم رای ندهند می گوید که بله، دیدید رای ندادید بد شد؟ حالا رای دهید تا من اصلاح طلب بیام درستش کنم! در شورای شهر که نظارت استصوابی نبود خودتان دیدید که هیچ کارآیی نداشتند این گروه اگر خود را منحل کند بهترین کار را کرده چون این تناقضات بن بستی واقعی است در همین 8 سال اصلاح طلبها مدام رای گرفتند عملکرد عارف در مجلس را همه دیدند که اصلا نطق نمی کرد یک طرح مفید هم ارائه نداد و عملکرد روحانی هم که مشخص است انحلال این گروه .. که به غلط هم حزب و جناح نامیده میشود بهترین خدمت به مردم است اصلاح طلبان فقط در هنگام انتخابات، پیدایشان میشود یعنی یک گروه یبار مصرف هستند شکل میگیرند رای جمع می کنند بعد ناپدید میشوند مجددا در ایام انتخابات به زدن حرفهای عجیب و وعده و..میپردازند و بعد دوباره ناپدید میشوند چنین گروه های خلق الساعه .. ایام انتخاباتی در هیچ کجای دنیا دیده نمیشود بجز در اینجا الان در این 4 سال گذشته شما که ادعا دارید حزب هستید چه کرده اید؟ هیچ فقط انتخابات که میشود سر و کله شان نمایان میشود و حتی اون افرادیش که اصلا حرف هم نمیزدند هم به حرف می ایند حالا نمی خواهند خود را منحل کنند و انحلال را اعلام کنند ولی در عمل منحل شده هستند بعد انتخابات 1400 هم وضع این گروه دیدنی است به محض اینکه رای می گرفتند هم اصلا انگار نه انگار! الان ایام انتخابات است و تا چند ماه مشغول نامه نگاری و حرف زدن میشوند بعدش باز دیده نمیشوند مورد دیگری که سوء استفاده می کنند این است که می گویند اگر ما نباشیم مشارکت پایین می آید یعنی هم مردم را میترسانند که اگر ما نباشیم بدتر میشه هم حکومت را میترسانند که ما نباشیم مشارکت پایین میشه پس کلا از طریق هراس و.. کار خود را پیش میبرند و هیچ برنامه و حرفی ندارند امیدارم حاکمیت فریب این گروه را نخورد
ناشناس۱۸۴۸۱۲۷۱۳:۰۴:۱۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
با بخش زیادی از حرف های شما موافقم به خصوص انتهایی، اصلاح طلبان باید شفاف برنامه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی خود و نامزدشان را معرفی کنند و از این شاخه به اون شاخه پریدن یا به قول معروف هم خدا هم خرما بپرهیزند.
ناشناس۱۸۴۸۳۷۸۱۴:۳۹:۲۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
آنهایی که میگفتن رئیس جمهور هیچکاره است و در حد تدارکاتچی هست اصلا"نباید کاندیدا معرفی کنند.
گورخواب۱۸۴۷۷۱۱۰۹:۵۹:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
واقعیت این است که اکثریت مردم خواستار اصلاحات اساسی هستند..
ناشناس۱۸۴۸۱۴۴۱۳:۱۴:۱۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اصلاح طلبان ابتدا باید خودشان را اصلاح کنند.
ناشناس۱۸۴۸۶۷۷۱۶:۵۳:۳۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
دموکراسی که باشه همه خودشان را اصلاح می کنند و الا حذف میشن. مگه مطالبه ی اکثریت و اصلاح طلبان غیر از این است؟
گورخواب۱۸۴۸۷۱۲۱۷:۰۸:۳۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
درسته، شفافیت و صداقت لازم با مردم را ندارند به عبارت دیگر سران آنها حاضر به پرداخت هزینه نیستند.
ناشناس۱۸۴۸۲۴۹۱۳:۵۵:۱۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
احسنت. اصلاحات عمیق اقتصادی سیاسی. نه بازی های کنسرتی ورزشگاهی
ناشناس۱۸۴۸۷۲۳۱۷:۱۴:۱۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
با این اسمی که روی خودت گذاشتی، ثابت میکنی که توی یک سیستم درست، اصلا امثال تو نباید حق رای داشته باشند
گورخواب۱۸۴۸۹۷۵۱۹:۳۶:۱۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اولا از کجا دونستی که وضعیت من غیر از این است؟ حتما از این که اینترنت دارم!! دوما چرا چنین اسمی باعث سلب حق رأی باید بشه؟ سوما انظر الی ما قال؟
ناشناس۱۸۴۷۷۲۰۱۰:۰۵:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
کارنامه اصلاح‌طلبان در عمل یعنی وضعیت سیاسی اقتصادی فرهنگی و اجتماعی در دولت آقای خاتمی که اگر به اعداد رجوع کنید از تمامی دولت های قبل و بعد خودش بهتر بوده.
ناشناس۱۸۴۸۶۰۰۱۶:۲۰:۴۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
شما که همیشه میفرمایید اعداد ساختگی هستن!!!!!!!
ناشناس۱۸۴۹۱۷۱۲۱:۲۴:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
پس چرا می گفت تدارکاتچی هستم؟
ناشناس۱۸۴۷۷۲۳۱۰:۰۷:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
همه اصولگرایانی که تا کنون در قدرت بودند و اشخاصی مانند روحانی و خاتمی و رفسنجانی هیچگاه نخواستند بصورت علنی و آشکار در کنار مردم قرار گیرند و حرف آنها را مطرح نمایند . اینان .. صرفا به منافع خودشان می اندیشیدند
ناشناس۱۸۴۷۷۲۵۱۰:۰۸:۵۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
مطمئنید برخی جریانهای اصلاح طلب جامعه را به سمت انسداد سیاسی پیش می برند یا کسانی این کار را می کنند که از حضور مردم می ترسند
ناشناس۱۸۴۷۷۷۳۱۰:۳۵:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
وقتی مر قانون اجرا نمیشه، نمی تونی از گروه سیاسی ایراد بگیری، ..! شما همون قانون اساسی جمهوری اسلامی رو اجرا کن، ببین ایا براندازها جایی در میان مردم خواهند داشت یا خیر.
ناشناس۱۸۴۷۷۷۵۱۰:۳۸:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
کارنامه خاتمی را باید از مردم پرسید..
ناشناس۱۸۴۸۱۴۶۱۳:۱۵:۳۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
دولت روحانی و مشکلات اقتصادی فعلی کارنامه تکرار میکنم خاتمی است.
ناشناس۱۸۴۸۱۵۱۱۳:۱۶:۱۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
حداقل دستمزد 123000 سکه. 106000
ناشناس۱۸۴۹۰۶۶۲۰:۲۸:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
همین دولت روحانی یا اون فراکسیون امید در مجلس یا انتخابات سال 84 اینها همه کارنامه خاتمی است
ناشناس۱۸۴۷۷۷۶۱۰:۳۸:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
تنها دولت اصلاح طلب دولت آقای خاتمی بوده و دارای بهترین عملکرد دولتهای بعد از انقلاب است
ناشناس۱۸۴۸۱۴۱۱۳:۱۲:۰۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
قراردادهای خسارت بار کرسنت و توتال و استات اویل و سعدآباد و پذیرش سهم 9 درصدی ایران از دریای خزر در دولت خاتمی اتفاق افتاد.
ناشناس۱۸۴۷۷۷۸۱۰:۴۱:۰۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
دل خجسته ای دارید شما خسته نشدید از این همه تکرار حرفهای حیدری صفدری ؟
ناشناس۱۸۴۷۷۸۱۱۰:۴۲:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
..طرف یک نامه به رهبر نوشته و هیچ کسی محتوای آن را نمیداند . با این حال صد ها تیتر و مقاله .. منتشر میشود.
ناشناس۱۸۴۷۷۹۸۱۰:۵۳:۲۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
در دنيايي كه در برابر چشمان متحير جهانيان ،طالبان و القاعده و بوكوحرام و داعش و امثالهم به اسم " اسلام " مثل آب خوردن آدم مي كشند و منفجر مي كنند و لت و پار مي كنند از همه مهمتر " مسلمان " كشي مي كنند و خلاصه اين گروها موجب وهن اسلام در دنياي كنوني شده اند ، حالا وظيفه مسئولين ايران اسلامي است جروبحث و دعواي جناحي خاتمه بدهند و همه دست در دست هم .. كه هر گلي زده اند ، اول به سر اسلام زده اند و چهره اسلام را تابناك كرده اند ، بعد هم گل به سر مُلك و ملت زده اند و سپس به سر خودشان !!!، بله ؟!
ناشناس۱۸۴۷۸۳۰۱۱:۰۳:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
آقا خاتمی بد.بگذار کاندید بشه تا آبروش بره
ناشناس۱۸۴۷۸۴۰۱۱:۰۹:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
شما حد و مرز اصولگرایی را تعریف کردید که از جناح مقابل انتظار دارید؟ موضع گیری شما در مقابل حمله به سفارت عربستان و انگلستان چه بود؟ اتفاق نظر داشتید؟
ناشناس۱۸۴۷۸۸۹۱۱:۳۲:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
کارنامه مجلس انقلابی و دولت احمدی نژاد هم مشخص !
جواد۱۸۴۸۱۹۴۱۳:۳۴:۱۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
احمدی نژاد اگه هیچ کاری نکرده باشه همین که بیش از چهار میلیون مسکن ساخت برای مستضفان خودش خیلی کاره.کاری که دولت های خاتمی وهاشمی وروحانی روهمدیگه نتونستن حتی نصفش رو هم انجام بدن
ناشناس۱۸۴۸۷۷۴۱۷:۴۳:۳۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
منوريل قم هم بگو!!!
ناشناس۱۸۴۹۱۶۹۲۱:۲۳:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
در دوران احمدی نژاد مردم با 120 میلیون تومان آپارتمان می خریدند حالا قیمت پراید 120 میلیون شده است !
مانی۱۸۴۹۳۱۷۲۲:۵۸:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
احمدی نژاد و دولت ناکارآمدش و از جمله نیکزادوزیر مسکن ایشان! میلیاردها تومان پول کشور و مردم را در مناطق نامناسب ریخت!بدون انکه فکری برای خدمات شهری،بهداشتی،آموزشی،رفاهی،امنیتی،.. آن مناطق بکند. این دولت فعلی بود که صدها میلیارد تومان برای انسانی کردن و قابل زیست کردن و تکمیل این پروژه های بی مطالعه قبلی هزینه کرد.ظاهرا هنوز هم برخی از این خانه های مهر ساخته شده در بیابان ها،مشتری ندارد!! احمدی نژاد از این هنرها زیاد داشت.مثل یک میلیون هدیه به هر کودک ایرانی!!!بازم بگم؟!!!
ناشناس۱۸۴۷۹۰۳۱۱:۳۷:۵۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
من فقط اینو میدونم که در دوره خاتمی از نظر اقتصادی وضعیت خیلی خیلی بهتری داشتم و این همه استرس و ناامنی اقتصادی گریبانگیر مردم نبود. حالا شما هر چی ..
ناشناس۱۸۴۷۹۰۸۱۱:۴۰:۴۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
خاتمی و اصلاح طلبان دیگه محبوبیت چندانی ندارند. دیگه تمومه ماجرا
ناشناس۱۸۴۷۹۴۵۱۱:۵۳:۲۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اصلاح طلبی با روحانی مرد و خاک شد .
ناشناس۱۸۴۷۹۶۷۱۱:۵۹:۵۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
فکر میکنم دوره خاتمی قیمت ها ثبات داشت روابط ایران با جهان خیلی بهتر بود .کارنامه اقتصادی و سیاسی مطلوب بود..فقط به عنوان یک آیتم رشد نرخ ارز رو از اول انقلاب تا حالا مقایسه کنید،فکر میکنم در هر دوره ۴ تا ۵ برابر شده جز دوره خاتمی که ۲ برابر بود.
ناشناس۱۸۴۸۲۸۳۱۴:۰۹:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
شوخی نکن...وضعیت نابهنجار ۸۲ و۸۳را بچه ها یادشون نیست ما که یادمونه.همین وضعیت الان صدمرتبه بدتر همیشه اعتصاب معلم ها وکارگرهاو..اگر کمک غیبی صاحب اصلی مملکت و همچنین لطف خدا به صاحب مصدر رهبری نبود،صدباره اصلاح طلب های چند رنگ که ۴۰ساله‌سر همه پستی هستند و ول نمی کنند هنوز کشور را نابود کرده بودند
ناشناس۱۸۴۷۹۷۲۱۲:۰۱:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
^^..مشکل این است که گروه‌های سیاسی رادیکال اصلاح‌طلب سودای قدرت و کسب مقام و منصب‌دارند ....^^ حالا نه که شما اصولگراها نیستید و همتون از سر تکلیف و خدمت به مردم و کسب رضای خدا دنبال قدرتید .. نمونه ش مجلس اخیر و الانم انتخابات ریاست جمهوری ..لذا توصیه میکنم تا دیر نشده همه دو جناح توبه کنید و مردم رو ولی نعمت خودتون بدونید نه برعکسش
ناشناس۱۸۴۸۱۵۴۱۳:۱۷:۴۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
رادیکال های اصلاح طلب در سال 88 برای کسب قدرت و تامین دوباره منافع شخصی و جناحی شون 8 ماه مملکت را به آشوب کشیدند و گرای تحریم به دشمنان دادند.
ناشناس۱۸۴۸۰۲۲۱۲:۱۵:۴۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
خود این بابا هم کاندید بشه هیچ فرقی نمیکنه
ناشناس۱۸۴۸۰۵۳۱۲:۲۸:۲۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
«اصلاح طلب» و «اصول گرا» دو روی یک سکه هستند. هدف هر دو حفظ وضع موجود است و اختلافات شان بر سر دو چیز است: 1- روش حفظ وضع موجود 2- سهم بری از قدرت و ثروت از طریق گماشتن سران و آقازاده هایشان در مناصب گوناگون
ناشناس۱۸۴۸۸۰۰۱۸:۰۲:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
برای پذیرفتن این دیدگاه نیاز است که با خودت صادق باشی و من پذیرفتم .
ناشناس۱۸۴۸۱۱۱۱۲:۵۵:۳۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
خاتمي ؟ روحاني ؟ اصلاحات ؟ پس از ٨ سال دوره اصلاحات روحاني ؟ پس از ٨ سال دوره اصلاحات خاتمي ؟؟ بر خاتميت اصلاحات الفاتحه..
ناشناس۱۸۴۸۴۱۲۱۴:۵۲:۰۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
دوره اصلاحات روحانی؟؟؟ روحانی کجا اصلاح طلب بوده؟
ناشناس۱۸۴۹۱۶۷۲۱:۲۱:۳۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
روحانی در سال 82 مسئول مذاکرات سعدآباد بود و در سال 92 و 96 هم با حمایت تمام قد خاتمی رای آورد.
ناشناس۱۸۴۹۱۹۳۲۱:۳۵:۱۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
عارف و فراکسیون امید هم اصلاح طلب نبودند؟ شورای شهر دوره های اول و این دوره هم اصلاح طلب نبودند؟
ناشناس۱۸۴۸۴۱۰۱۴:۵۱:۲۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
هر چند هر دو جناح سیاسی در مجموع کارآمد نبوده اند، ولی اصلاح طلبان کارنامه قابل قبول تری داشته اند.
ناشناس۱۸۴۸۶۰۴۱۶:۲۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
۴۰ساله کشور دست اصلاح طلب هاس ...وقتشه چند وقت بروند پیش فرزندان در یو اس ...استراحتی بکنند...حیفه ...
ناشناس۱۸۴۸۶۲۸۱۶:۳۴:۵۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
بعضی اگه نمی ترسیدن از این که رأی مردم به طرف اصلاح طلبان برود می گفتند اینترنت حرام است. در خیابان‌ها دیوار می کشیدند.
ناشناس۱۸۴۹۱۹۵۲۱:۳۶:۳۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
به نظر من اصولگراها بهتر هستند حتی زمان احمدی نژاد بسیار بهتر بود تا دوران اصلاح طلبها احمدی نژاد را تبلیغات رسانه های اصلاح طلب تخریب کردند وگرنه میزان کاری که برای مردم کرد بی نظیر بود
ناشناس۱۸۴۹۰۴۶۲۰:۱۱:۵۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
زنده بادخاتمی نجفی اززنجان
ناشناس۱۸۴۹۱۷۰۲۱:۲۳:۳۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
ای کاش وضع اقتصاد به دوره خاتمی برگرده البته این ارزو محاله
ناشناس۱۸۴۹۲۱۲۲۱:۴۷:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
احسنت به اشاره گروه سیاسی الف به گره کور و مقاصد پنهان و فرصت طلبی های انتخاباتی فعالان.. مدعیان دروغین می بایست فکری برای تضادهای درونی جریان اصلاح‌طلب و اصول گرا بفرمایند.
ناشناس۱۸۴۹۵۳۹۰۱:۳۵:۰۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
پیشنهاد من به دوستان اصلاح طلب این است که دیگر این فرم رفتار سیاسی خریداری در جامعه ندارد و بهتر است یا کلا خارج قدرت باشند و خواسته ها را راحت مطرح فرمایند یا در اصولگرایان جذب شوند این شتری سواری دولا دولا شدنی نیست برا خودتون هم خسارت باره ..
ناشناس۱۸۵۱۵۱۸۱۰:۳۹:۳۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
این تدارکاتچی باز پیداش شد
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 2. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 3. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

 4. ایران چگونه پروژه‌های آمریکا را در منطقه ناکام گذاشت؟

 5. درس ریاضی به احمدی‌نژاد/ دارایی نهادهای انقلابی زیرنظر رهبری چقدر است؟

 6. جهانگیری: نگذاشتیم تورم، ونزوئلایی شود/ نتوانستیم با مردم خوب ارتباط بگیریم

 7. ژنرال اسرائیلی: توقف برنامه هسته ای ایران بسیار دشوار است 

 8. حواسمان به «پاکبان های مصلحتی» هست؟!

 9. حریرچی: کسانی که قرنطینه را رعایت نمی‌کنند مانند تروریست انتحاری هستند/ از بیمارستان‌های خصوصی گلایه داریم

 10. پرویز پرستویی: ما قهرمانان ملی را فراموش نمی‌کنیم

 11. غرضی: به محض اینکه مسئولیت پیدا کردم، تورم را صفر می‌کنم/ سال ۹۲ جواب هاشمی را ندادم رفت دنبال روحانی

 12. سردار سلامی: شهید حجازی هرگز لباس جهاد را از تن به در نکرد/ به صهیونیست‌ها می‌گوییم این شادی شما زودگذر است

 13. تایید استفاده مدیران شهرداری اردکان از واکسن پاکبانان

 14. کرونا جان یک بازیگر دیگر سینما را گرفت

 15. سردار فلاح زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه شد

 16. چه کسی می‌خواهد تقصیر را گردن دیگران بیندازد؟

 17. درخواست بیش از ۲۱۰۰ استاد دانشگاه‌های کشور از مقامات و تیم مذاکره کننده هسته‌ای

پربحث‌های هفته

 1. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 2. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 3. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 4. بازی سیاسی با کارت برجام

 5. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 6. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 7. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 8. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 12. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 13. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 14. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 17.  یک رتبه و چند نکته

 18. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 19. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 20. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 21. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 22. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 23. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 24. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 25. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

پربحث‌های هفته

 1. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 2. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 3. بازی سیاسی با کارت برجام

 4. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 5. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 6. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 7. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 8. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 9. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 10. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 11. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 12. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 13. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 14.  یک رتبه و چند نکته

 15. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 16. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 17. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 18. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 19. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 20. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 21. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 22. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 23. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

 24. روایت حسین شریعتمداری از مذاکرات وین/ نعل وارونه صهیونیست‌ها در مذاکرات!

 25. ظریف: آمریکا همه تحریم‌ها را رفع کند/ اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کند

آخرین عناوین