جزئیات پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی در البرز

اجتماعی،   3991212065 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس کل دادگستری البرز با اشاره به پرونده زمین‌خواری نظرآباد، گفت: تعدادی از کارکنان وقت شهرداری، سه نفر از شهرداران وقت شهرستان نظرآباد، تعدادی از کارکنان آموزش و پرورش و برخی از روسای وقت آموزش و پرورش، کارکنان ادارات مالیات و برق در این پرونده تعقیب شدند.

جزئیات پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی در البرز

به گزارش ایسنا، حسین فاضلی هریکندی در خصوص پرونده اختلاف بین شهرداری نظرآباد و یکی از شرکت‌های بزرگ این شهرستان که اخیراً حل و اراضی تصرف شده به بیت المال بازگشت، گفت: در جریان سفر آیت الله رئیسی در دی ماه سال گذشته به استان البرز، یکی از تکالیفی که به عنوان مصوبه سفر بر عهده دادگستری استان گذاشته شد پیگیری ویژه آن دسته از اراضی شهرستان نظرآباد بود که از سوی یکی از شرکت‌های معروف مستقر در این شهرستان به ادارات و شهرداری واگذار شده بود.

وی افزود: شرکتی بزرگ و معروف که در نظرآباد مستقر است در سال ۴۴ یکی از پلاک‌های اصلی شهرستان را خریداری و به توسعه فعالیت‌های تجاری و صنعتی و شهرک سازی برای اسکان کارکنان خود اقدام کرده و این توسعه را بدون رعایت ضوابط شهرسازی و پرداخت سرانه خدمات شهری به شهرداری انجام داده بود.

عالی‌ترین نماینده قوه قضائیه در استان البرز گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به شکایت شهرداری نظرآباد، دو دادنامه و حکم محکومیت در سال‌های ۶۱ و ۶۲ از دادگاه انقلاب اسلامی کرج در خصوص پرداخت سرانه‌های شهری از جانب شرکت مزبور صادر و در راستای اجرای این دادنامه، توافقاتی صورت گرفت.

فاضلی هریکندی گفت: شهرداری نظرآباد علاوه بر احکام محکومیت مذکور، چند توافق در سال ۶۹ و سال ۷۲ با مدیران این شرکت‌ها برای پرداخت سرانه خدمات شهری منعقد می‌کند که در اجرای این توافقات حدود ۷۰۰ پلاک از اراضی متعلق به این شرکت‌ها در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: شهرداری هم به جهت وظایفی که داشت از این زمین‌ها استفاده کرده و اماکن دولتی، ساختمان بخشداری، فرهنگسراها، مساجد، مدارس، منازل مردم و بازارچه ساخته شد؛ اما به جهت قصور و تقصیر کارکنان و مدیران وقت شهرداری، انتقال رسمی اسناد واگذار شده انجام نمی‌گیرد.

رئیس کل دادگستری استان البرز تاکید کرد: در اوایل دهه ۹۰ تعدادی از مدیران این شرکت ها، ضمن تبانی با برخی از کارکنان و مدیران وقت شهرداری، آموزش و پرورش و اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان نظرآباد ضمن سرقت و خروج اصل اسناد واگذاری زمین به شهرداری از ادارات مذکور، ضمن سوءاستفاده از مفاد ماده۹۶ قانون آیین دادرسی مدنی به جهت عدم امکان ارائه اصل اسناد واگذاری املاک از سوی شهرداری و ادارت مذکور، دعاوی متعددی با خواسته خلع ید از این اراضی که بیش از ۳۰ سال پیش به شهرداری واگذار شده بود در محاکم حقوقی این شهرستان مطرح می‌کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه اصل اسناد خارج شده بود، این دعاوی مطرح و متاسفانه احکام متعددی مبنی بر خلع ید صادر شده بود و برخی از احکام هم اجرا گردیده بود. در ابتدای حضور در دادگستری کل استان البرز، این موضوع به صورت ویژه پیگیری شد و با توجه به پرونده‌های متعدد در مراجع قضایی و چالشی که در شهرستان به وجود آمده بود در جریان سفر ریاست محترم قوه قضائیه به استان البرز، پیگیری ویژه پرونده‌های مذکور به عنوان یکی از مصوبات سفر به دادگستری استان ابلاغ گردید.

فاضلی هریکندی گفت: با توجه به طرح پرونده‌های متعدد حقوقی و کیفری و به منظور رسیدگی ویژه و متمرکز به پرونده ها، دو نفر از قضات شهرستان نظرآباد به عنوان بازپرس و دادرس دادگاه کیفری۲ و دادگاه حقوقی به عنوان قضات ویژه جهت رسیدگی به کلیه پرونده‌ها پیشنهاد شدند و با نظر مساعد ریاست قوه قضاییه در اسرع وقت احکام ویژه برای قضات پیشنهادی صادر و اختیارات لازم به قضات داده شد.

وی با بیان اینکه اقدامات متهمین به صورت باندی بوده و این پرونده به صورت ویژه و شبانه روزی از سوی قضات ویژه پیگیری و رسیدگی شده است، گفت: با توجه به ملاحظات امنیتی و اجتماعی که در نظرآباد داشتیم، اقدامات بسیار خوبی در این مدت انجام شد و پرونده‌های متعدد حقوقی و کیفری از سوی قضات ویژه بررسی شد، همچنین به موضوع اسناد متعددی که از شهرداری و آموزش پرورش خارج شده، رسیدگی گردید.

 وی با بیان اینکه در این پرونده حدود ۴۰ نفر تعقیب شدند، گفت: ۲۵ نفر با قرار بازداشت موقت و سایر قرارهای تامین، بازداشت شدند و تحت بازجویی و تحقیقات مفصل قرار گرفتند. پرونده‌های متعددی رسیدگی شده و این پرونده با تلاش شبانه روزی قضات ویژه و نظارت رییس دادگستری و دادستان شهرستان نظرآباد همراه بوده است.

فاضلی هریکندی درباره سمت افرادی که تحت تعقیب واقع شدند، اظهار کرد: علاوه بر برخی از مدیران شرکت‌های مذکور، تعدادی از کارکنان وقت شهرداری، سه نفر از شهرداران وقت شهرستان نظرآباد، تعدادی از کارکنان آموزش و پرورش و برخی از روسای وقت آموزش و پرورش، کارکنان ادارات مالیات و برق در این پرونده تعقیب شدند. تعدادی از کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان، برخی از روسای وقت اداره ثبت املاک و اسناد، حتی برخی افراد در دادگستری شهرستان که در آن زمان تبانی داشته‌اند نیز تحت تعقیب قرار گرفتند.

 رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه تعدادی از اسناد در منزل برخی از متهمین پیدا شد، تصریح کرد: تعدادی از املاک به نام بستگان کارکنان این ادارات شده بود که همه آن‌ها برگشت داده شد.

وی بیان داشت: اتهاماتی که در این خصوص تفهیم شده است نیز شامل رشاء، ارتشاء، کلاهبرداری از طریق ثبت و تقاضای ثبت مال متعلق به غیر، تصرف غیرقانونی، ترک فعل و بی مبالاتی منتهی به تضییع اموال عمومی و تصرف غیرقانونی است.

 فاضلی هریکندی با اشاره به املاکی که بازپس گرفته شده و اسناد آن به نام بیت المال یا اشخاص حقیقی تنظیم گردیده است، گفت: ۲۲ باب مدرسه که مورد اختلاف بوده است تعیین تکلیف شده است؛ ۴۴ باب مغازه در بازارچه شهرداری و ۲۲ باب منازل شخصی افراد که شهرداری واگذار کرده بود، مسجد غدیریه و واحدهای تجاری آن، ساختمان بخشداری سابق، فرهنگسرای مهر و اراضی موسوم به باغ ویلا تعدادی از قطعات شهرک صنعتی سپهر از جمله اموالی است که بازپس گرفته شد و اسناد آن هم به نام مالکین واقعی منتقل گردید.

وی با تشکر از همکاری خوبی که سربازان گمنام امام زمان (ع) در اداره کل اطلاعات استان در کشف جرم و تکمیل پرونده با مجموعه قضایی استان داشتند، در ادامه خاطرنشان کرد: مساحت اراضی‌ای که مسترد شده حدود ۱۲ هزار متر یا ۱۲ هکتار از اراضی محدوده شهر بوده که بازپس گیری شده و اسناد آن نیز تنظیم گردیده است. ارزش تقریبی این اراضی حدود ۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است و در حال حاضر مراحل نهایی پرونده در دادسرا طی شده و به محض صدور کیفرخواست مراحل رسیدگی در دادگاه توسط قاضی ویژه آغاز خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز اظهار کرد: به ترک فعل، قصور، تقصیر و جرایم افرادی که تحت تعقیب قرار گرفتند، با رعایت مقررات قانونی با قاطعیت رسیدگی خواهد شد و این پرونده در محاکم بدوی و تجدید نظر به صورت ویژه رصد و پیگیری خواهد شد.

وی عنوان کرد: سایر موضوعاتی که در این پرونده مفتوح است نیز با نظارت رئیس دادگستری و دادستان شهرستان و نظارتی که در مرکز استان صورت می‌گیرد، پیگیری خواهد شد.

فاضلی هریکندی در پایان ضمن قدردانی از ریاست قوه قضاییه اذعان کرد: اقداماتی که از سوی دادگستری استان در این پرونده جهت حل مشکل مردم نظرآباد صورت گرفت یکی دیگر از برکات سفر ریاست قوه قضائیه به استان البرز بوده و رئیس قوه قضاییه به صورت ویژه دادگستری استان البرز را مکلف کرده و دستور دادند تا این پرونده را پیگیری کند و هر اقدام قضایی و حمایتی که لازم بود و از ریاست قوه قضاییه تقاضا کردیم، با نظر مساعد ایشان مواجه شد و ابلاغ ویژه قضات در اسرع وقت صادر گردید؛ چرا که بنا بر اعتقاد رئیس قوه قضاییه هیچ بن بستی در رسیدگی و احقاق حق وجود ندارد و تمام این اقدامات در برنامه تحولی قوه قضاییه و سند تحول قضایی است. همه این اقدامات به این جهت است که اولا اجرای عدالت صورت گیرد و در نتیجه اجرای عدالت نیز جلب اعتماد عمومی و افزایش رضایتمندی عمومی و مردم محقق شود که امروز در این شهرستان شاهد آن هستیم.

دیدگاه کاربران

ابودر۱۸۴۶۲۷۸۱۳:۰۵:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
مالکین واقعی ایشالا که خودتون نیستین
ناشناس۱۸۴۶۴۱۶۱۴:۰۶:۵۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
خیلی یخی
ناشناس۱۸۴۶۳۲۸۱۳:۲۸:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
ماشاءالله دیگه توی کشورمون کمتر از چند هزار میلیارد تومان اختلاس نداریم که این خودش نشان از ارتقای وضعیت اقتصادی مسئولین کشوره
ناشناس۱۸۴۶۳۶۴۱۳:۴۵:۰۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
آیا به پرونده فساد و رانت خواری شرکتهای .. داروسازی .. که جان و مال ملت را ابزار سرمایه اندوزی خود قرار داده اند با همین سرعت در دستگاه قضایی رسیدگی شد؟؟!!! رسیدگی به پرونده های فساد وقتی ..
ناشناس۱۸۴۶۸۹۵۱۸:۰۱:۴۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
مملکت نیست که ..
ناشناس۱۸۴۷۱۵۶۲۱:۴۵:۵۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
این داستان ظاهر قضیه است صحنه اصلی واصل ماجرا را نخواهند گفت.
شهروند۱۸۴۷۱۵۷۲۱:۴۷:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
درصد.. دولت تو این دزدی همکار بودن بعد میگن دزدی بیداد میکنه بهشون بر میخوره ، دولت پاکدستای ..شما
ناشناس۱۸۴۷۳۸۸۰۲:۲۶:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
یه سر به چهارباغ ووو اراضی کامرانیه بزنید، میفهمین زمین خواری به چی میگن.
ناشناس۱۸۴۷۵۶۳۰۸:۳۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
جاماندگان بیمه بیکاری کرونا فروردین اردیبهشت تاکی صبر کنند ۱۳ اسفند ۹۹ هنوز واریز نکردن
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 2. بازی سیاسی با کارت برجام

 3. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 8. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 9. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 10. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 11. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 12. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 13.  یک رتبه و چند نکته

 14. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 15. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 21. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

آخرین عناوین