سریال جدیدِ تلویزیون با کارگردان "خنده‌بازار"

فرهنگی،   3991211019

تهیه‌کننده سریال "دست‌انداز" تأکید کرد که قرار است با دغدغه‌های اقتصادی و اجتماعی با هدف نقد به دور از افترا و توهین با مسئولین هم شوخی کنند.

سریال جدیدِ تلویزیون با کارگردان "خنده‌بازار"

به گزارش تسنیم، سه هفته‌ای است شهاب عباسی و همکارانش که عمدتاً در "خنده‌بازار" حضور داشتند، در سوله‌ای مشغول ساخت "دست‌انداز" برای شبکه نسیم‌اند. کاری که تهیه‌کننده‌اش مجید عباسی و سعید عباسی و 15 قسمت آن برای عید نوروز آماده می‌‌شود.

آیتم‌هایی که در چند دقیقه پخش آن مشخص شد شهاب عباسی کارگردان "خنده‌بازار" که البته چندی پیش "افسانه هزارپایان" روی آنتن شبکه نسیم داشت. البته درون‌مایه‌ای داستانی با آیتم‌هایی طنز، به مشکلات اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی می‌پردازد. در این گزارش پشت صحنه به سراغِ تهیه‌کننده و کارگردان این مجموعه تلویزیونی آیتمی رفته‌ایم که در 90 قسمت ساخته می‌شود. 

سریال , شبکه نسیم , صدا و سیما , تلویزیون ,

هر قسمت 30 دقیقه، 6 آیتم 5 دقیقه‌ای در آن وجود دارد که قرار است ساعت 20 روی آنتن برود. خبری که مجید عباسی در لا به لای بازدید از دکورها و فیلمبرداری چند سکانسِ سریال آیتمی "دست‌انداز" داد. او همچنین تأکید کرد: "بعد از پخش 15 قسمت نوروزی، توقف یک ماهه داریم و پس از عید فطر مجدداً به آنتن برخواهیم گشت."

او درباره موضوعات و سوژه‌های این سریال تلویزیونی، گفت: در آیتم‌سازی که 4، 5 سالی است متوقف بوده و جای آن را فضای مجازی پُر کرده بود، مسئولین صداوسیما خواستند که دوباره این سریال آیتمی شروع بشود و تیکه‌های مؤثر طنز انتقادی و مؤثر داشته باشیم؛ البته برای آن صفحه مجازی درنظر گرفته‌ایم.

سریال , شبکه نسیم , صدا و سیما , تلویزیون ,

مجید عباسی در پاسخ به این سؤال که چقدر برای ساخت "دست‌انداز" از "خنده‌بازار" الهام گرفته‌اند، گفت: شاید کارگردان و تیمی که در آن کار حضور داشتند، در جلوی دوربین "دست‌انداز" هنرنمایی می‌کنند اما موضوعات همه به روزند و یکی از دغدغه‌هایمان این طور بود که این کار شبیه به آن کار نشود.

او با اشاره به نامِ این سریال آیتمی که خودش به مخاطب تلنگر خواهد زد، تصریح کرد: برخی وقت‌ها همین‌طور خودمان را می‌شناسیم و توجه نداریم به دست‌اندازهایی که اصلاً به آن‌ها توجه نداریم؛ وقتی از آن‌ها رد می‌شویم تازه متوجه می‌شویم تلنگرآمیز برای جامعه و مردم است.

سریال , شبکه نسیم , صدا و سیما , تلویزیون ,

تهیه‌کننده سریال "دست‌انداز" در پاسخ به این سؤال که چقدر در جریان این کار با مسئولین شوخی کرده‌اید، تأکید کرد: این شوخی‌ها را داریم و شبکه هم نظرش این بوده که نقد منصفانه باشد و تا جایی پیش می‌رویم که هدف‌مان نقد به دور از افترا و توهین باشد.

او در خصوص شبیه‌سازی‌هایی که در "خنده‌بازار" اتفاق افتاده و آیا این شبیه‌سازی‌ها را در "دست‌انداز" خواهیم داشت، گفت: برای عید نوروز چند خواننده را شبیه‌سازی داریم و بعد از آن برنامه‌ریزی می‌کنیم تا داشته باشیم.

سریال , شبکه نسیم , صدا و سیما , تلویزیون ,

شهاب عباسی کارگردان این سریال تلویزیونی در خصوص اینکه چقدر از "خنده‌بازار" الهام گرفته‌اید، خاطرنشان کرد: فرمت ساخت همان است؛ یعنی یکسری آیتم‌های کوتاه کوتاه در یک زمان مشخص پخش می‌شود. یعنی 5، 6 آیتمی که 30 دقیقه باید روی آنتن برود، "خنده بازار" هم همین بود. اما از نظر نگاه، خیلی زمان گذشته نسبت به "خنده بازار"، 10 سال پیش بود یکسری موقعیت‌های اجتماعی و مسائل و مشکلات جدید است.

وی افزود: در فرمتِ جدید، مجری داریم که برنامه را او آغاز می‌کند و تبریک عید را می‌گوید. آن مجری خودش درگیر داستان می‌شود و بلا سرش می‌آید؛ خودش در داستان و آیتم است و البته شبیه‌سازی را در عیدانه نوروز نداریم اما در ادامه به احتمال زیاد خواهیم داشت.

سریال , شبکه نسیم , صدا و سیما , تلویزیون ,

کارگردان "دست‌انداز" به حضورش در سریال "بوتیمار" اشاره کرد: من در این سریال فارغ از کارگردانی، سرپرستی نویسندگان را برعهده دارم و بازی هم می‌کنم. در "بوتیمار" شبکه سه هم که علیرضا نجف‌زاده کارگردانی می‌کند هم نویسنده‌ام و نقش افسر پلیس را بازی می‌کنم.