مدیر اسبق سیا: بایدن نباید چشمش را بر روی اقدامات ولی‌عهد سعودی ببندد

جهان،   3991210110

«جان برنان» در اشاره به تایید نقش ولی‌عهد سعودی در قتل «جمال خاشقچی» از سوی جامعه اطلاعاتی آمریکا، گفت واشنگتن در عین حفظ روابط با ریاض نباید از اقدامات «محمد بن سلمان» بگذرد.

مدیر اسبق سیا: بایدن نباید چشمش را بر روی اقدامات ولی‌عهد سعودی ببندد

به گزارش فارس، «جان برنان» مدیر پیشین آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بعد از انتشار گزارش اطلاعاتی این کشور درباره قتل «جمال خاشقچی» که در آن نقش «محمد بن سلمان» در این قتل تایید شده، گفت «جو بایدن» نباید چشم خود را بر روی اقدامات ولی‌عهد سعودی ببندد.

به گزارش روزنامه انگلیسی «دیلی میل»، مدیر اسبق سیا که از مارس ۲۰۱۳ تا ژانویه ۲۰۱۷ در این سمت حضور داشت، از بایدن خواست در عین حفظ همکاری استراتژیک با عربستان سعودی، دیگر اجازه ندهد ولی‌عهد سعودی وارد آمریکا شود.

او در مصاحبه با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت: ایالات متحده و عربستان سعودی همکاری استراتژیک طولانی مدت داشته‌اند که من فکر می‌کنم برای هر دو کشور بسیار مهم است. بنابراین، فکر می‌کنم حفظ استحکام این رابطه مهم است. با این حال، دولت بایدن نباید هرگز چشم خود را بر روی کارهایی که رهبران سعودی از جمله محمد بن سلمان، انجام می‌دهند، ببندد.

وی افزود: بایدن باید یک نشانه واضح برای بن سلمان بفرستد مبنی بر این که این نوع اقدامات، سرکوب و کشتار بی‌رحمانه هر فعال سعودی که جرات صحبت علیه او را پیدا می‌کند، چیزی است که نباید تحمل کرد. واقعاً فکر می‌کنم می‌توان بین شراکت استراتژیک دو کشور و اقدامات یک نفر تفاوت قائل شد. به همین خاطر واقعاً امید دارم که دولت بایدن او (محمد بن سلمان) را پاسخگو کند و بگوید که او برای هیچ سفر رسمی یا شخصی قرار نیست به آمریکا سفر کند.

برنان همچنین گفت که مقامات دولت بایدن نباید هیچ جلسۀ سطح بالایی را با بن سلمان برگزار کنند.

پیشتر «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا ضمن ابراز خرسندی از انتشار گزارش اطلاعاتی این کشور درباره قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی، از بایدن خواست برای حساب‌کشی از ولی‌عهد سعودی پیش برود.

گزارشی که دولت آمریکا جمعه درباره قتل جمال خاشقچی، منتقد سعودی منتشر کرده نشان می‌دهد این ترور با دستور مستقیم محمد بن سلمان انجام شده است.

این گزارش که دفتر اطلاعات ملی آمریکا آن را منتشر کرده می‌گوید محمد بن سلمان مجوز عملیاتی برای «دستگیری» یا «قتل» جمال خاشقچی را صادر کرده است.

دولت آمریکا بعد از انتشار این گزارش اعلام کرد علیه ۷۶ مقام عربستان سعودی محدودیت‌های روادید صادر کرده است. وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد  علیه ۷۶ تبعه سعودی که گمان می‌رود اقدام به تهدید مخالفان حکومت در خارج از مرزهای این کشور کرده‌اند محدودیت‌هایی برای صدور روادید در نظر گرفته است.

منابع خبری علاوه بر این گفته‌اند وزارت خزانه‌داری آمریکا قصد دارد تحریم‌هایی را علیه برخی مقامات سعودی که در این قتل دست داشته‌اند اعمال کند. با وجود این، مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته‌اند ولیعهد عربستان سعودی علی‌رغم صدور دستور قتل جمال خاشقچی مشمول تحریم‌های جدید نخواهد شد.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا شامگاه شنبه (به وقت تهران) زمانی که قصد ترک کاخ سفید و سوار شدن به بالگرد «مارین وان» را داشت به سوالی درباره احتمال تنبیه محمد بن سلمان به دلیل دست داشتن در ترور روزنامه نگار منتقد سعودی گفت که اعلامیه‌ای در این باره روز دوشنبه صادر خواهد شد و افزود: «اعلامیه روز دوشنبه در این باره خواهد بود که ما به طور کل چه کاری با عربستان سعودی انجام خواهیم داد».

جمال خاشقچی، متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ (۲۱ مهرماه ۱۳۳۷ شمسی) بود. او قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه خبری «العرب» بود. 

خاشقچی سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از برخی سیاست‌های کشورش به ویژه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی منتشر کرد. وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.