نیویورک تایمز: ترور خاشقجی یکی از ده‌ها ماموریت در خارجِ "یگان قتل عربستان" بوده است

جهان،   3991209124

گزارش سازمان اطلاعات ملی آمریکا نشان می‌دهد که هفت تن از عوامل قتل روزنامه نگار و منتقد سعودی از اعضای تیم نخبه یا همان نیروهای واکنش سریع هستند که ماموریت حفاظت از ولیعهد سعودی را برعهده دارند.

نیویورک تایمز: ترور خاشقجی یکی از ده‌ها ماموریت در خارجِ "یگان قتل عربستان" بوده است

به گزارش ایسنا، نقش عوامل این یگان در کشتن جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد سعودی به تقویت یافته‌های سیا مبنی بر اینکه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان اجازه عملیات ربودن یا قتل خاشقجی را داده، کمک کرد.

روزنامه نیویورک تایمز این یگان را "یگان قتل عربستان" توصیف کرد و با استناد به مصاحبه‌های انجام شده با مسؤولان آمریکایی که گزارش‌های اطلاعاتی محرمانه را پیرامون کارزار نابودی مخالفان سعودی خواندند، نوشت، این تیم کارزار وحشیانه برای در هم شکستن مخالفان سعودی در داخل و خارج را اجرایی کرد.

این روزنامه نوشت، نیروهای واکنش سریع کارزار علیه مخالفان را در سال ۲۰۱۷ شروع کردند؛ سالی که بن سلمان به ولیعهدی رسید.

طبق گفته مسؤولان آمریکایی، عملیات قتل خاشقجی تنها عملیات تیم واکنش سریع نبوده بلکه این تیم ده‌ها عملیات در داخل عربستان و خارج از آن اجرایی کرده است از جمله اینکه سعودی‌های موجود در دیگر کشورهای عربی را به زور بازگرداند. همچنین به نظر می‌رسد این تیم در بازداشت و بدرفتاری با فعالان زن در حوزه حقوق بشر مانند لجین الهذلول دست داشت حتی یک زن دیگر را در سال ۲۰۱۸ بازداشت و تحت شکنجه روحی قرار داد و وادار کرد خودکشی کند.

سعود القحطانی از دستیاران ارشد ولیعهد که به عنوان مشاور رسانه‌ای در دفتر سلطنتی کار می‌کرد، مسوول این تیم بود. گزارش سیا به اظهارات القحطانی اشاره دارد که گفته تصمیمات بدون موافقت ولیعهد گرفته نمی‌شود.

این مسؤولان آمریکایی گفتند، فرمانده میدانی نیروهای واکنش سریع ماهر عبدالعزیز مطرب، افسر سازمان اطلاعات عربستان است که غالبا با ولیعهد به خارج از کشور سفر می‌کرد. نیروی دیگر در این تیم ثار غالب الحربی است که عضو گارد سلطنتی عربستان بود و در سال ۲۰۱۷ به دلیل عمل شجاعانه در جریان حمله‌ای به یکی از کاخ‌های ولیعهد ترفیع گرفت.

در گزارش سیا آمده است که این سه شخص بخشی از تیم ۲۱ نفره هستند که در قتل خاشقجی دست داشتند؛ یا دستور این کار را صادر کردند یا در این جنایت همدست بودند یا به نیابت از ولیعهد مسؤول قتل این روزنامه نگار بودند.

پس از انتشار گزارش مذکور دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا احمد حسن عسیری، نایب رئیس سابق سازمان اطلاعات عمومی عربستان و تیم واکنش سریع را در لیست مجازات قرار داد.

این وزارتخانه در واکنش به قتل خاشقجی اعطای گذرنامه به ۷۶ سعودی را ممنوع اعلام کرد. این مجازات شامل تحریم اموال و منافع افراد متهم حاضر در خاک آمریکاست.

خاشقجی که از اعضای روزنامه واشنگتن پست و مقیم ایالات متحده آمریکا بود دوم اکتبر ۲۰۱۸ داخل کنسولگری عربستان در استانبول توسط یک تیم ۱۵ نفره به قتل رسید.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. گفتار ظریف؛ اختلال‌‌‌ فهمِ فردی یا بحران دانش سیاسی در ایران؟!

  2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  4. پایانی بر جنجال یک فایل صوتی

  5. اندکی مسئولیت‌پذیر باشیم!

  6. الگوی بزرگ میدان

  7. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

  8. چرا بن سلمان کم آورد؟!

  9. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  10. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

  11. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

  12. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

  13. تلاش احمدی نژاد برای نزدیک شدن به رئیسی/به بعضی‌ها گفته‌اند نیا!

  14. شورای رقابت با مردم !

  15. دولت اگر اختیار ندارد، چرا دوباره بر سر کار آمد؟

  16. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

  17. بیژن مقدم:  جهانگیری همان روحانی است 

  18. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

  19. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

  20. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

  21. «شهید قدس» چگونه اسرائیل را در لاک دفاعی فرو برد؟

  22. رأی رییسی در نظرسنجی خبرگزاری دولت

  23. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  24. مطهری: افرادی را برای معاون اولی و وزارت در نظر دارم

  25. رد پای جهانگیری در واگذاری‌های غیرقانونی سازمان خصوصی‌سازی

  ابر آروان

  آخرین عناوین