وزیر بهداشت: ‌مردم خودشان را برای ‌طوفان کرونا آماده کنند/ واکسن رانتی نداریم

اجتماعی،   3991209055 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر بهداشت گفت: مهمترین کار و اولویت وزارت بهداشت در حال حاضر، مدیریت کووید۱۹ است و فعلا اولویتی مهمتر از کرونا نداریم. باید به شدت مراقب باشیم که بیماری کووید۱۹، آتش دوباره در کشور ایجاد نکند.

وزیر بهداشت: ‌مردم خودشان را برای ‌طوفان کرونا آماده کنند/ واکسن رانتی نداریم

به گزارش تسنیم،‌ سعید نمکی در جلسه ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در قم‌ اظهار داشت: هر ویروس جهش یافته ای در منطقه‌ای از کشور شکل بگیرد چون تنوع ژنتیکی زیاد و متفاوتی داریم و هر استان ایران به اندازه یک کشور اروپایی است و تنوع ژنتیکی کشور می توانند بستری برای جهش ویروس باشند.

وی افزود: باید همواره درون مرزها، منتظر جهش ویروس باشیم. اولین گامی که در دانشگاه های علوم پزشکی باید برداشته شود، حساس بودن روی هر جهش جدید از ویروس است و باید بلافاصله موارد مشکوک را بررسی و تغییر رفتار ویروس را از نظر بیماری زایی، سرعت انتقال و میزان مرگ و میر بیماران، رصد کرده و مرتبا نمونه ها را برای NGS ارسال کنند.

وزیر بهداشت یادآور شد: باید حتما تعداد تست ها بازهم افزایش پیدا کند. غیر از افرادی که با بیماران در ارتباط بوده اند، می توانیم از جمعیت عادی هم تست بگیریم و البته باید به سراغ جمعیت های پرریسک مانند پادگان ها، زندان ها، سرای سالمندان و آسایشگاهها و مراکز تجمع و کارخانجات برویم و دوره ای تست های تشخیصی سریع برای آنها انجام شود، اگر در بین آنها موارد مثبتی تشخیص داده شد، حتما باید با PCR دوباره آزمایش شود و نباید اجازه داد که کلونی بیماری، شکل بگیرد.

‌نمکی افزود: انگلیس یکی از قوی ترین زیرساخت های سلامت را دارد و علت زانو زدن آنها این است که سرعت گرفتاری با این واریانت جدید، به مراتب از آهنگ قدم‌هایی که نظام بهداشتی و درمانی می تواند بردارد، تندتر است. نباید بگذاریم کانون های آلوده بیماری به همدیگر بپیوندند. در صورت مشاهده موارد مثبت، باید با شدت عمل با آن برخورد شود و حتما باید بیماران ایزوله و قرنطینه شوند و افراد با سابقه تماس با آنها رهگیری شوند.

وی تاکید کرد: محکم بر روی اجرای پروتکل‌ها بایستید و از هیچ کس به جز خدا، نهراسید. وقتی رهبر معظم انقلاب، پایبندترین فرد به رعایت پروتکل ها، رییس جمهور و رییس قوه قضاییه متعهد به رعایت پروتکل‌ها هستند، اجازه نمی‌دهیم کسی بخواهد پروتکل ها را بشکند.

وزیر بهداشت یادآور شد: اگر جایی قصور می کنند و پروتکل ها را می شکنند، ایستادگی کنید و کوتاه نیایید چون تاوان آن را باید ما و همکاران مان در بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی بپردازیم. حتما مراکز 16 ساعته و منتخب را فعال نگه دارید.

‌نمکی تصریح کرد: بیمارستان ها را آماده تر کنید و دلخوش نباشید. منحنی‌‌های ثابت در استانها برای بنده که بدبین هستم، دلخوش‌کننده نیست چون همیشه از روز اول، بدترین وضعیت را در نظر گرفتم. خودمان را برای بدترین روز آماده کردیم که سربلند باشیم و بیماران ما آواره و سرگردان نشدند. خودتان را برای یک طوفان آماده کنید. خوش بین به اینکه وضعیت همینگونه می ماند، نیستم و معتقدم که یک طوفان سنگین را در راه داریم و باید برای آن آماده بود.

وی گفت: برای توزیع واکسن، دانشگاه ها باید خیلی مراقبت کنند، واکسن همزمان از سیستم تی تک و سامانه سیب توزیع می‌شود. امیدواریم با کمک دوستان، اکثر گروه های آسیب پذیر را تا آخر اسفند، واکسینه کنیم. طبق آنچه در سند ملی واکسیناسیون کووید19 آمده، باید عمل کنید. با فشار، خواهش و تمنا، جایی را با کسی عوض نکنید و اگر هر استانی بفهمم در این زمینه تخلف شده، قطعا برخورد محکمی خواهیم کرد و به شدت مراقب باشید که رانت برای کسی در تزریق واکسن، ایجاد نشود.

‌نمکی افزود: کمیته ای در دانشگاه ها متشکل از متخصصین رشته های مختلف باید برای رصد وضعیت اثربخشی و عوارض احتمالی واکسن تشکیل شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اقدامات وزارت بهداشت در مدیریت کووید19 از زمان اعلام این ویروس در ووهان چین آغاز شد اما با اعلام مواردی از ابتلا به این ویروس در قم و در سایر شهرها، کار اصلی ما آغاز شد. خیلی ها می گفتند از قبل از اعلام کرونا در کشور، این ویروس در ایران وجود داشته و اتهاماتی مانند پنهان کاری، ندیدن و یا نگفتن موارد ابتلا را مطرح کردند.

‌نمکی ادامه داد: حدود دو هزار و 400 نمونه که از پیک آنفلوآنزا در پاستور و دانشکده بهداشت نگه داشته بودیم یکبار دیگر با PCR این نمونه ها را با تمرکز بر کووید19 بررسی کردند اما فقط سه مورد از 23 بهمن سال گذشته به بعد در این نمونه ها، کووید مثبت بودند و قبل از 23 بهمن سال گذشته، حتی یک مورد مثبت از کووید19 در سراسر کشور نداشتیم اما عده ای در راستای ادعاهای بیرون از مرزها در داخل هم در این شیپور می دمیدند اخیرا هم ظاهرا برخی برای کار انتخاباتی، فرمایشاتی داشتند که گفتم این موارد را دقیق بگویید و به بنده اعلام کنید در غیر این صورت، مراجع قضایی با عنوان نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، پیگیری خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: در طول مبارزه با کرونا، همکاران ما در سراسر کشور خیلی رشادت آمیز کارهای بزرگی کردند. در بدترین شرایط اقتصادی کشور در ظالمانه‌ترین تحریم هایی که تا به حال بر کشور اعمال نشده بود، همکاران ما افتخارات زیادی کسب کردند و بیماری کووید19 را به زیبایی و شیوه مدبرانه، مدیریت کنند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: قم، شهر ویژه‌ای است، ارتباط زیادی با این شهر داشته ام. 30 سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت شدم گفتند روزانه 50 مورد التور در قم، گزارش می شود، ایستگاه کلرزنی راه اندازی کردیم و این خودروهای ابرسان را کلر زدند تا اینکه موارد التور به صفر رسید.

‌نمکی تاکید کرد: بسیار خرسند شدم که علمای قم هم از عملکرد مدیریت کرونا راضی بودند. آنها سرمایه های گرانقدر کشور هستند و نشان دادند که برازنده مدبر و مدیر در امور مذهبی هستند و همراهی و همدلی داشتند و در همراه کردن مردم در رعایت پروتکل ها، نقش ویژه ای ایفا کردند که یک نقطه بسیار دلگرم کننده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۴۱۷۴۰۱۲:۰۹:۱۷ ۱۳۹۹/۱۲/۹
پس چرا مسولان دولتی دارند برای بعضی شهرها تدارک مسافرت نوروزی می بینند
ناشناس۱۸۴۱۹۶۱۱۴:۳۶:۳۶ ۱۳۹۹/۱۲/۹
دولت دوست دارد مردم کرونا بگیرند تا ایمنی گله ای حاصل شود! هنوز متوجه نشدی؟
ناشناس۱۸۴۱۷۴۹۱۲:۲۰:۰۱ ۱۳۹۹/۱۲/۹
مردم خودشان را براي طوفان كرونا آماده كنند !! جناب وزير بهداشت !! ---- طوفان كرونا ؟... فقط مردم ؟ ... يعني تصدقتم مگه كرونا فقط تنها مردم را مي شناسد ؟ .. يعني كاري به ديگران ، يعني مسئولين نداره ؟! --- جناب دبيريان ! بازهم مزاحم شدم ، عرض مي كنم اين اصطلاح يا ضرب المثل تافته جدا بافته يعني چه ؟! --- بله ! ...بسيار خوب ! اما جواد آقا اگر اجازه بدهي اين مقوله را بگذاريم تا وقتي ديگر !! .دو روزي هست كه دور از جانت سرفه مي كنم ... مي ترسم خداي نكرده يه وقتي ويروسي در كار باشه بهتره فاصله اجتماعي را امروز خيلي زياد رعايت كنيم ...فعلاً خدا نگهدار !!
ناشناس۱۸۴۱۷۶۹۱۲:۴۲:۱۰ ۱۳۹۹/۱۲/۹
به جای این حرفا واکس درست حسابی بخرید با پولمون !
ناشناس۱۸۴۱۸۳۰۱۳:۱۶:۰۴ ۱۳۹۹/۱۲/۹
چرا واکسن نمی خرید و زودتر کار را تمام نمی کنید؟؟
ناشناس۱۸۴۱۸۳۲۱۳:۱۶:۲۲ ۱۳۹۹/۱۲/۹
شما خودتون رو ناراحت نکنید این ملت الان در مقابل طوفان قیمت ها و طوفان تحریم ها طوفان آدمهایی که مرگ بر آمریکا. میگن و فرزندانشون اونجا زندگی میکنند ...طوفان کرونا که برکت شده زودتر بمیریم
ناشناس۱۸۴۱۸۸۹۱۳:۵۳:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۹
یکی از آشنایان بنده دوز اول واکسن اسپوتنیک 5 را در ازای پرداخت 8 میلیون تومان تزریق کرد و برای دوز دوم نیز باید همین مقدار را پرداخت کند.. واکسن رانتی نداریم!
ناشناس۱۸۴۱۹۲۵۱۴:۱۷:۲۴ ۱۳۹۹/۱۲/۹
واکسنهای فایز که سازمان ملل داد کجاست ؟
ناشناس۱۸۴۱۹۸۴۱۵:۰۰:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۹
حاجی چه قدر پول میخوای بگو از ملت جمع کنیم شما برو بخر بیار بزن.یا اگه نمی تونی ما میریم میخریم میاریم تو فقط بزن. آقایون بد میگم بگید بد میگی. مسخرشو در آوردید این جوری خیلی بده.
سعید۱۸۴۲۰۲۹۱۵:۲۸:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۹
عزیز من داری جوک میگی. ایران با دو برابر کشته شدگان ترکیه، یک سوم اونها آزمایش کرونا انجام داده (با جمعیت کل مشابه) بعد حرف از قطع زنجیره و کنترل میزنی؟ کلا 10 میلیون تست کرونا برای جمعیت 85 میلیونی بیشتر جوک هست. مثلا امارات 3 برابر کل جمعیتش تست کرونا انجام داده (یعنی متوسط در سال گذشته از هر اماراتی 3 بار تست گرفته شده) امریکا با 330 میلیون جمعیت بیشتر از 350 میلیون تست در یک سال گذشته انجام داده.
ناشناس۱۸۴۲۰۶۴۱۵:۵۶:۱۸ ۱۳۹۹/۱۲/۹
آقای مثلا وزیر! چرا واکسن نمیخری؟؟؟ همش بلدی مردم را تهدید کنی؟؟؟؟ گزارش قم که تمام شد برو دنبال وظیفه اصلیت که به سلامت مردم مربوط است. همان واکسن!!!!
ماریا۱۸۴۲۰۹۵۱۶:۲۹:۰۳ ۱۳۹۹/۱۲/۹
شما کله گنده ها ازاول واکسن زدید خیالتون راحت جون مردم براتون باد هواست ..
ناشناس۱۸۴۲۱۱۶۱۶:۴۵:۱۳ ۱۳۹۹/۱۲/۹
همچین میگن واکسن رانتی نداریم انگار چندتا واکسن دارن.
ناشناس۱۸۴۲۱۳۵۱۶:۵۵:۴۰ ۱۳۹۹/۱۲/۹
پس شما چه کاره هستید که کشور مرتب دچار موج های کرونایی می شود و شما تنها ایستاده و نظاره می کنید! خسته نباشید واقعا
ناشناس۱۸۴۲۱۵۱۱۷:۰۲:۴۷ ۱۳۹۹/۱۲/۹
میتوانید قسم بخورید که مدیران دولتی تا بحال واکسینه نشده اند یا در آینده نزدیک بدون نوبت و فقط بخاطر دسترسی به منابع قدرت و ثروت واکسینه نخواهند شد عدالت در جهان لفظ دروغ است دهد .. امید واهی
ناشناس۱۸۴۲۲۲۷۱۸:۰۱:۳۹ ۱۳۹۹/۱۲/۹
آره واکسن حقی داریم نه رانتی،یعنی کادر درمان واکسن حقشون نیست ولی مسئولین فلان ارگان حقشونه
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 6. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 7. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 8. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 9. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 10. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 11. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 12. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 13. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 14. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 15. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 16. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 17. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 18. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 19. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 20. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 21. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 22. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 23. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ صادرات خودرو به کشورهای منطقه/ چین تا ۲۵ سال از ما نفت می‌خرد

 25. نوشداروی بعد از مرگ سهراب!

آخرین عناوین