بایدن سیاست ترامپ درباره برچسب تحریم‌ها را ادامه می‌دهد؟

سیاسی،   3991208002

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد اعلام کند که دولت جدید این کشور برای پایبندی به برجام سیاست تغییر برچسب تحریمی علیه نهادهای ایرانی را به عقب خواهد برگرداند.

بایدن سیاست ترامپ درباره برچسب تحریم‌ها را ادامه می‌دهد؟

به گزارش فارس، «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری شامگاه پنجشنبه تلویحاً اشاره کرد که دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است برای پایبند شدن به برجام سیاست دولت پیشین این کشور در تغییر برچسب تحریمی برخی از نهادهای ایرانی را به عقب برنگرداند.

تغییر برچسب‌های تحریمی

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در آخرین ماه‌های حضورش در کاخ سفید به منظور دشوارتر کردن بازگشت دولت بعدی آمریکا به برجام برخی از نهادهای ایرانی را که در همان زمان هم تحریم بودند با برچسب‌های تحریمی جدید مانند «مبارزه با تروریسم» یا «اشاعه تسلیحات کشتار جمعی» دوباره تحریم کرد. 

نهادهایی که به بهانه ادعایی «مبارزه با تروریسم» در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند با جرایم شدیدتری روبرو می‌شوند، ضمن آنکه بانک‌ها معمولاً برای مبادله با نهادهای تحریم‌شده به این بهانه سخت‌گیری‌های بیشتری به خرج می‌دهند.

به عنوان مثال، دولت ترامپ آبان‌ماه سال جاری «وزارت نفت ایران»، «شرکت ملی نفت‌کش ایران» و «شرکت ملی نفت ایران» را ذیل اختیارات مربوط به «مبارزه با تروریسم» تحریم کرد و مشمول فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ قرار داد.

این فرمان اجرایی روز ۲۳ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به امضای «جورج دبلیو بوش»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا رسید و به قوه مجریه این کشور اختیار می‌دهد اشخاص و نهادهایی را که مطابق با ادعای واشنگتن در «تأمین مالی تروریسم» نقش دارند تحت تحریم قرار دهد.

اشاره تلویحی به ادامه سیاست ترامپ

ند پرایس در کنفرانس خبری شامگاه پنجشنبه تلویحاً اشاره کرد که دولت جدید آمریکا علی‌رغم وعده‌هایی که درباره بازگشت به برجام می‌دهد حاضر به عقب‌گرد از این سیاست دولت پیشین آمریکا نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به سوالی درباره اینکه آیا دولت بایدن حاضر است برای پایبند شدن به برجام تحریم‌های اصطلاحاً «تروریستی» اعمال‌شده علیه نهادهایی مانند بانک مرکزی ایران یا شرکت ملی نفت‌کش ایران را رفع کند پاسخ چندان روشنی نداد اما تأکید کرد واشنگتن سیاست پاسخگو کردن ایران بابت آنچه به ادعای او حمایت از «گروه‌های تروریستی» است را ادامه خواهد داد.

در زیر ترجمه متن کامل گفت‌وگوی انجام‌شده میان یک خبرنگار و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص آورده شده است: 

-خبرنگار: درباره ایران، من می‌خواهم سوال برخی از همکارانم را تکمیل کنم. دولت ترامپ تحریم‌هایی را علیه بانک مرکزی ایران، شرکت ملی نفت ایران و برخی نهادهای دیگر اعمال کرد و این کار را ذیل اختیارات مبارزه با تروریسم انجام داد. آیا دولت بایدن معتقد است که رفع این تحریم‌ها برای اینکه طرف‌های دیگر آمریکا را پایبند به توافق هسته‌ای بدانند ضروری است؟

-ندپرایس: بسیار خوب، توافق هسته‌ای زمانی که اجرا می‌شد، تحریم‌های هسته‌ای را شامل می‌شد. دولت در دو دوره قبل، یعنی دولت اوباما-بایدن این را روشن کرد که ما می‌توانیم دو کار را همزمان انجام دهیم، دو کاری که همسویی زیادی با منافع ما داشت. ما می‌توانستیم چارچوب دیپلماتیکی داشته باشیم که تخفیف‌های تحریمی محدودی در ازای اعمال محدودیت‌های دائمی و قابل‌راستی‌آزمایی بر روی برنامه هسته‌ای ایران ارائه می‌کرد. این ایده محوری برجام بود و ما همزمان، مقابله با فعالیت‌های مخرب ایران در حوزه‌های دیگر و پاسخگو کردن ایران در آن حوزه‌ها را ادامه می‌دادیم؛ و البته مبارزه با تروریسم و حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی در منطقه یک نگرانی عمیق برای ایالات متحده به شمار می‌‌رود. بنابراین، اطمینان داشته باشید که ما با همراهی متحدان و شریکانمان ایران را بابت نفوذ مخربش در این زمینه پاسخگو خواهیم کرد.

-خبرنگار: اما سوال من به صورت خیلی مشخص این است که آیا شما فکر نمی‌کنید لازم است آن تحریم‌های تروریستی را حذف کنید؟ در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ اتفاقاتی افتاد و نهادهایی [با برچسب‌های تحریمی جدید] هدف قرار گرفتند که در زمان اجرای برجام، تحریم‌ها علیه آنها رفع شده بودند. 

ند پرایس: چیزی که من خیلی روشن گفتم این است که ما می‌توانیم ایران را بابت حمایت از تروریسم در منطقه و فراسوی آن پاسخگو کنیم و این کار را انجام خواهیم داد. 

شرط بازگشت بایدن به برجام

دولت «جو بایدن» گفته قصد دارد آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام که «دونالد ترامپ» اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از آن خارج شد بازگرداند.

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در مقاله‌ای که چندی پیش در مجله «فارن‌افرز» منتشر کرده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را رفع بی‌قید و شرط تمامی تحریم‌های اعمال‌شده (imposed)، بازاعمال‌شده (reimposed) یا دوباره برچسب‌گذاری‌شده (relabaled) اعلام کرده بود.

دولت بایدن از سوی دیگر شرط بازگشت به برجام را عقب‌نشینی ایران از اقدامات جبرانی‌ای عنوان کرده که تهران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و محقق نشدن وعده‌های طرف‌های اروپایی در دستور کار قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تأکید کرده واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 2. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 3. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 4. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 5. بازی سیاسی با کارت برجام

 6. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 7. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 8. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 9. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 10. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 11. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 12. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 13. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 14. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 15. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 16. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 17. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 18.  یک رتبه و چند نکته

 19. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 20. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 21. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 22. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 23. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 24. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 25. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

پربحث‌های هفته

 1. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 2. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 3. بازی سیاسی با کارت برجام

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 6. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 7. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 8. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 9. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 10. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 11. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 12. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 13. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 14.  یک رتبه و چند نکته

 15. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 16. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 17. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 18. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 19. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 20. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 21. کاندیداتوری «سید حسن‌ خمینی» منتفی است

 22. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 23. هویت عامل اختلال در سیستم برق نطنز شناسایی شد

 24. روایت حسین شریعتمداری از مذاکرات وین/ نعل وارونه صهیونیست‌ها در مذاکرات!

 25. ظریف: آمریکا همه تحریم‌ها را رفع کند/ اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کند

آخرین عناوین