بازی «بایدن» با سعودی ها بر سر انتشار گزارش قتل خاشقچی

گروه جهان،   3991208001 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

درحالی که آمریکایی‌ها تهدید به افشای گزارش جنجالی قتل خاشقجی کرده‌اند، مقامات و نهادهای سعودی و در صدر آنها ملک سلمان در تکاپو برای جلوگیری از این اقدام هستند.

بازی «بایدن» با سعودی ها بر سر انتشار گزارش قتل خاشقچی

به گزارش الف، «جو بایدن» رئیس جمهوری جدید آمریکا که در کمپین‌های انتخاباتی خود وعده تغییر سیاست‌های این کشور با عربستان سعودی و رسیدگی به پرونده حقوق بشر در این کشور را داده بود، با اعلام تعلیق فروش سلاح به عربستان و امارات و تلاش برای توقف جنگ یمن سعی کرد تا گام نخست در تحقق وعده‌ها و ادعاهای خود را به ویژه در مقابل افکار عمومی داخلی ایالات متحده بردارد. 

اما نوک پیکان بایدن از ابتدا بیش از اینکه متوجه سیاست کلی عربستان باشد، خطاب به «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور بود. بر همین اساس شاهزاده جوان سعودی هم زمان با روی کار آمدن دولت بایدن در ایالات متحده، اقدام به انجام برخی اصلاحات فوری در سیستم قضایی عربستان و آزادی شماری از زندانیان که برجسته ترین آنها «لجین الهذلول» فعال زن سعودی بود کرد، تا پیامدهای تغییر سیاست آمریکا در قبال عربستان را تا حدودی از خود دور کند.

اما هیچ یک از این اقدامات موجب نشد تا بایدن مواضع خود علیه ولیعهد جوان سعودی را تغییر دهد. اخیرا «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که بر خلاف دولت قبلی آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» که روابط میان واشنگتن و ریاض را مبتنی بر ارتباط با محمد بن سلمان کرده بود، بایدن قصد دارد مناسبات آمریکا و عربستان را منحصر به «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه این کشور کند.

از طرف دیگر پرونده جمال خاشقجی برای محمد بن سلمان که در راس مقامات اجرایی عربستان سعودی قرار دارد شبیه یک بمب ساعتی بوده و آنطور که به نظر می‌رسد دموکرات‌های ایالات متحده نیز به خوبی این موضوع را درک می‌کنند و در گام ابتدایی تهدید به افشای گزارش جنایت قتل خاشقجی را بزرگترین برگ برنده برای تحت فشار قراردادن شاهزاده جوان سعودی می‌دانند.

در همین راستا چند روز قبل یک منبع آمریکایی فاش کرد که گزارش اطلاعاتی دولت آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی هفته اول مارس منتشر خواهد شد. با وجود اینکه بارها از نقش پررنگ محمد بن سلمان در جنایت ترور خاشقجی پرده برداری شده، اما تاکنون هیچ نهاد رسمی این موضع را تایید نکرده و شخص بن سلمان نیز همواره آن را انکار کرده است. بنابراین اعلام رسمی دست داشتن ولیعهد سعودی در این جنایت از جانب آمریکا، موقعیت محمد بن سلمان را به کلی تحت شعاع قرار می‌دهد.

این موارد موجی از نگرانی را در محافل سلطنتی سعودی به ویژه نزدیکان بن سلمان به وجود آورده است؛ زیرا ولیعهد جوان عربستان که از زمان ولیعهدی خود برای رسیدن به تاج و تخت پادشاهی برنامه ریزی کرده و پیامدهای سرکوبگری مخالفان و حتی بازداشت شاهزادگان رقیب را به جان خریده، قصد ندارد به راحتی از صحنه قدرت عربستان کنار برود. 

تکاپوی ملک سلمان

در همین راستا اخیرا منابع نزدیک به کاخ پادشاهی عربستان گزارش دادند که ملک سلمان نیز به تکاپو افتاده و فشارهای دولت آمریکا، موجب شده است تا پادشاه سعودی در نشستی از تمامی مقامات و مشاوران بخواهد تا راهی برای کاهش خشم کاخ سفید از ولی‌عهد سعودی بیابند.

بر این اساس ملک سلمان در نامه‌ای محرمانه به جو بایدن گفته است که گزارش محرمانه اطلاعاتی در خصوص قتل جمال خاشقجی را منتشر نکند و این نامه به واسطه «ریما بنت بندر» سفیر ریاض در واشنگتن به کاخ سفید تحویل داده شده است.

پادشاه سعودی در این نامه به دولت جدید آمریکا اعلام کرده که آمادگی مذاکره درباره همه مسائل با واشنگتن و خواسته‌های آن را دارد و در ازای آن از ایالات متحده می‌خواهد که گزارش قتل خاشقجی را منتشر نکند.

سلمان بن عبدالعزیز که در تلاش برای یافتن راهی جهت نجات فرزند خود و نیز جلوگیری از رسوایی آل سعود در پرونده ترور جمال خاشقجی است، همچنین به مشاوران خود گفت که در حال بررسی صدور یک عفو عمومی پیش از ماه رمضان برای صدها زن و مرد زندانی است تا از شدت لحن دولت آمریکا در خصوص پرونده‌های حقوق بشری در عربستان بکاهد.

سعودی‌ها دست به دامان صهیونیست‌ها شدند

علاوه بر آن به تازگی رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که مقامات عربستان خطوط ارتباطی خود را با تل آویو برای تشکیل یک ائتلاف دوجانبه در برابر جو بایدن باز کرده‌اند.

در این زمینه شبکه کان رژیم صهیونیستی  با اشاره به اینکه رئیس جمهور آمریکا در قبال عربستان و اسرائیل خشمگین به نظر می رسد اعلام کرد که تماس های گسترده‌ای میان ریاض و تل آویو  برای آرام کردن خشم بایدن علیه ریاض برقرار شده است.

طبق اطلاعات رسانه های صهیونیستی  این نگرانی ریاض در مذاکرات صورت گرفته بین طرفین دیده می شود و شاید عربستان گمان می کند که اسرائیل می تواند در مرحله بعدی به ریاض در برابر دولت جدید آمریکا کمک کند.

اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فشارهای دولت بایدن علیه عربستان و به شکل ویژه شخص محمد بن سلمان در قالب باج‌خواهی جدید واشنگتن از ریاض تعبیر می‌شود. به این معنا که بایدن می‌داند ولیعهد جوان عربستان به نوعی آینده این کشور محسوب می‌شود و نمی‌تواند به طور کامل با او قطع رابطه کند، ضمن اینکه هدف همه دولت‌‌های آمریکا تامین منافع خودشان از خلال هم پیمانان منطقه‌ای بوده و تفاوت چندانی ندارد که چه کسی در کشوری مانند عربستان به عنوان متحد بزرگ ایالات متحده در خاورمیانه، حکومت کند.

در همین راستا «صباح زنگنه» کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است، روش باجگیری ترامپ از سعودی‌ها به این صورت بود که بر اقدامات ناقض حقوق بشری آنها سرپوش می‌گذاشت؛ اما بایدن با تهدید به افشاگری دور تازه‌ای از باج‌خواهی ها از عربستان را آغاز کرده است.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۴۱۳۸۸۰۶:۴۰:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۹
اگه گزارش رو منتشر نمیکرد میگفتید آمریکا ذاتش یکی است ترامپ و بایدن نداره، حالا میگید روش باج گیری شون فرق میکنه !! ،اقا فقط شما خوبید خسته شدن مردم از این تحلیل های ابکی
ناشناس۱۸۴۱۵۰۸۰۹:۳۲:۴۵ ۱۳۹۹/۱۲/۹
شما تحلیل عمیق ارائه بده پورفسور
ناشناس۱۸۴۱۵۳۷۰۹:۴۶:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۹
وزارت خارجه آمریکا امروز با انتشار بیانیه ای رسما محمد بن سلمان را مسئول قتل خاشقچی معرفی کرد. در ضمن ورود 80 نفر از اتباع عربستان را به آمریکا ممنوع کرد.
ناشناس۱۸۴۱۵۷۶۱۰:۰۷:۵۳ ۱۳۹۹/۱۲/۹
چون ذاتش کثیف است و باج می گیرد از هر طریقی در ضمن همه می‌دانستند کار کی هست
ناشناس۱۸۴۱۷۴۶۱۲:۱۶:۰۴ ۱۳۹۹/۱۲/۹
حالا توی کشورمون یه عده سنگ آمریکا رو میزنن به سینه خوشتون اومد چه راحت کارشون که با بن سلمان تموم شد فروختنش؟
ناشناس۱۸۴۱۳۹۸۰۷:۲۷:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۹
این پدر هم مثل سلفش دنبال باج گیری از این عربها است.
ناشناس۱۸۴۱۴۰۷۰۷:۴۶:۳۷ ۱۳۹۹/۱۲/۹
راه دیگری برای دوشیدن عربستان ! یک بار ترامپ دوشید حالا نوبت بایدن است . نقش رژیم اشغالگر صهیونیستی همان نقشی است که در اصل برایش بوجود امد یعنی خفظ منافع استعمارگران اروپائی و امریکائی در منطقه . الان از یک طرف خطرات این افشاگری را با آب وتاب برای بن سلمان باز گو می کند از سوی دیگر برای اربابانش دم می جنباند که پخت وپز انجام وغذا سر وقت بر سفرهشان چیده خواهد شد تا کرکسان بر حسب توانشان از ان بخورند . " به گفته مازندرانیهای عزیز : خدا گوشت خر را برای گرگ خلق کرده است "
ناشناس۱۸۴۱۴۰۹۰۷:۵۰:۲۹ ۱۳۹۹/۱۲/۹
نوک پیکان با خارج کردن حوثی ها از لیست تروریست ، جلوگیری از فروش هرنوع سلاح به عربستان ، عدم همکاری آمریکا در جنگ یمن واین آخری افشای دخالت مستقیم بن سلمان در قتل قاشقچی وزمینه سازی برای کنار گذاشته شدن آن از قدرت سیاسی اگر به نظر شما متوجه سیاست کلی عربستان نیست پس متوجه چیست ؟!
ناشناس۱۸۴۱۷۲۹۱۲:۰۴:۱۳ ۱۳۹۹/۱۲/۹
شماها چرا اینقدر عجله دارین!؟ بایدن یه ماهه اومده, بزار یه سال بشه بعد اگر رفتار عربستان با مردمش و همسایه هاش عوض شد اونوقت بیانیه صادر کن!
ناشناس۱۸۴۱۷۳۶۱۲:۰۷:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۹
از نظر شما معنی این جمله چیه: مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته‌اند ولیعهد عربستان سعودی علی‌رغم صدور دستور قتل جمال خاشقچی مشمول تحریم‌های جدید نخواهد شد. !؟!؟!؟
ناشناس۱۸۴۱۴۱۷۰۸:۰۶:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۹
بن سلمان توی ۳ سوت میتونه کل بایدن رو بخره . # سلمان _ قدرتمند
ناشناس۱۸۴۱۴۶۲۰۸:۵۵:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۹
کاملن مشخصه که آمریکا هیچ مشکلی با عربستان نداره. فقط بایدن مثل اول ریاست جمهوری ترامپ که یه پول کلفت از عربستان گرفت داره میگه باید به منم پول بدی.
ناشناس۱۸۴۱۸۱۰۱۳:۰۵:۰۱ ۱۳۹۹/۱۲/۹
سر كيسه را بايد شل كنه بن سلمون
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 6. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 7. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 8. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 9. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 10. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 11. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 12. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 13. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 14. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 15. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 16. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 17. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 18. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 19. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 20. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 21. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 22. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 23. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ صادرات خودرو به کشورهای منطقه/ چین تا ۲۵ سال از ما نفت می‌خرد

 25. نوشداروی بعد از مرگ سهراب!

آخرین عناوین