بازگشت ۴۱ میلیارد یورو ارز در قالب تعهدات ارزی به کشور

اقتصادی،   3991207131 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ که تعهدات ارزی برقرار شد تا پایان دی ماه امسال، ۵۷ میلیارد یورو ارز باید وارد کشور می شد که از این میزان ۴۱ میلیارد یورو ارز به کشور بازگشته است.

حمید زادبوم شامگاه (پنجشنبه-۸ اسفند ماه) در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان، اظهار کرد: امشب باید کسانی را تشویق کنیم که با وجود کرونا و تحریم ها سال گذشته ۴۱.۳ میلیارد دلار ارز وارد کشور کردند و طی ۱۱ ماه نخست امسال نیز ۳۱.۲ میلیارد دلار امسال ارز به کشور برگشته است.

وی افزود: در نیمه دوم ۲۰۲۰ میلادی که تجارت جهانی کاهش داشته، تقاضای جهانی نیز کاهش داشته است، باید توجه داشت که مراودات کشورهای اطراف ما نیز کم شده است.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه طی ۱۱ ماه گذشته صادرات کشور منهای ۱۹ درصد از لحاظ ارزش کاهش داشته است، گفت: واردات کشور نیز منهای ۱۵ درصد به لحاظ ارزش کاهش یافته است.

به گفته زادبوم، طی ۱۱ ماه گذشته میزان صادرات کشور ۳۱.۲ میلیارد دلار بوده است که ۱۳۲ میلیون تن کالا صادر شده است، همچنین در این مدت میزان واردات به کشور ۳۴.۳ میلیارد دلار معادن ۳۰.۸ میلیون تن کالا بوده است که از این میزان ۲۱.۴ میلیون تن مربوط به کالاهای اساسی بوده است.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، اغلب وارد مربوط به کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بوده و اساسا ارزی برای کالاهای دیگر نداشتیم.

وی تصریح کرد: به طور قطع تحریم می خواهد رابطه و تعامل ما با دنیا را قطع کند و تنها صادرکنندگان این رابطه و تعامل را برقرار می کنند، بنابراین پیکان آسیب تحریم ها به سمت صادرکنندگان رفته است.

زادبوم با بیان اینکه از ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ که تعهدات ارزی برقرار شد تا پایان دی ماه امسال ۵۷ میلیارد یورو ارز باید وارد کشور می شد، گفت: از این میزان ۴۱ میلیارد یورو ارز به کشور بازگشته که استان اصفهان نیز ۸۷ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده، چراکه بیش از ۹۰ صادر صادرکنندگان اصفهانی تولیدکننده هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه اتاق بازرگانی اصفهان در سطح خاورمیانه کم نظیر و بالاتر از استاندارد و میانگین منطقه است، افزود: بخشی از مشکلات کشور مربوط به ساختار اقتصاد ما است، بنابراین باید مشکلات ساختاری اقتصادی را حل کنیم، از سوی دیگر بخشی از مشکلات مربوط به زیرساخت های صادراتی  است، به عنوان مثال جاده، کانتینر، یخچال و ... نداریم و حتی اگر فضای صادرات مهیا شود، باز دچار مشکل می شویم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص برخی مشکلات صادرکنندگان استان، گفت: خوشبختانه مطابق با بخشنامه ۱۷۷ به صادرکنندگان این اجازه داده شده که به میزان صادرات خود واردات داشته باشند، البته نباید هر محصولی وارد شود.

وی در مورد برخی گلایه ها درباره مهلت تعهدات ارزی و درخواست ها برای افزایش زمان آن، گفت: مهلت ایفای تعهدات ارزی در اختیار وزارت صمت است و برای حل این مشکل با بانک مرکزی جلساتی برگزار می کنیم، البته نمی توان این مهلت را ۲۴ ماهه کرد که البته آماده ایم مهلت چهار ماه را اضافه کنیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۴۰۷۹۷۱۲:۱۰:۴۷ ۱۳۹۹/۱۲/۸
عجب .. است اگر این همه کالا صادر کردی و ارز وارد کشور کردی چرا دلار نیمایی ۸ هزار تومان ۲۴ تومان کردی
ناشناس۱۸۴۰۸۷۵۱۳:۵۸:۳۹ ۱۳۹۹/۱۲/۸
قوانین موجود در کشور کدامیک از قوا و نهادها و سازمان ها و .. را مسئول پیگیری بازگشت 《 ۱۶ میلیارد یوروی باقیمانده 》 می داند و چرا تاکنون پس از نزدیک به ۳ سال ..
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 2. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 3. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 4. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 5. بازی سیاسی با کارت برجام

 6. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 7. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 8. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 9. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 10. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 11. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 12. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 13. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 14. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 15. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 16. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 17. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 18.  یک رتبه و چند نکته

 19. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 20. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 21. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 22. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 23. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 24. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 25. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

آخرین عناوین