معاون وزیر نیرو: خشکسالی، ترسالی و سیل مخرب سرنوشت ایران شده است

اقتصادی،   3991207083 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: قانون آب در حال تدوین است و امید داریم تا پایان سال به دولت تقدیم شود. 

به گزارش خبرآنلاین از وزارت نیرو، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ابتدای سخنان خود با اشاره به نقش حیاتی آب در تارخ و فرهنگ اظهار داشت : همه آن‌هایی که با تاریخ آشنایی دارند به روشنی مشاهده کرده‌اند که نخستین تمدن‌ها در کنار بزرگترین رودها شکل گرفته است چون بقای انسان را در وجود آب می‌دیدند.

وی با تبریک ولادت حضرت امام علی (ع) افزود : فرهنگ ما ایرانیان در حفاظت آب طولانی است و باورهای اساطیری آب آشکار است آنچنان که کاسه آب را بر سفره عقد می‌اندازیم و یا آن را بدرقه راه مسافر می‌کنیم تا به سلامت به مقصد برسد. آلوده کردن آب را گناه می‌دانیم و امیر مومنان علی علیه السلام که فردا ولادت آن بزرگوار است آب و نمک را مهریه همسرش می‌کند!

تقی زاده با طرح این پرسش که چگونه شده است که امروز صحبت از "جنگ و اختلاف از آب" می‌گوییم اظهار داشت: البته بنده به جنگ آب معتقد نیستم همچنان که به "صلح آب" اعتقادی ندارم، بلکه می‌گویم تصمیمات، برتر از منابع هستند و تصمیمات غلط تنش‌ها را به وجود می‌آورند و تصمیم درست آن را کاهش می‌دهد، سالهاست که اینچنین بوده و خواهد بود

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه  آب در کشور منطقه خشک و نیمه خشکی چون ایران عزیز که 50 درصد از جمعیت آن در نقاطی سکونت دارند که 20 درصد منابع آبی وجود دارد و لذا می تون آب را متاعی مغتنم و کم یاب در کشور دانست گفت : برای همین است که برای توزیع آب در قزوین طومار 8 صفحه ای می‌نویسیم و شیخ بهائی علیه الرحمه طوماری وسیع برای تقسیم آب زاینده رود نگارش می‌کند. هم چنین سابقه چند هزار ساله سد سازی داریم و برای 500 سال بزرگترین سد قوسی در کشور عزیز ما بوده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با مطرح کردن این پرسش که اما امروز با داشتن حدود 200 سد ملی و این تاریخچه کجا ایستاده ایم؟ خطاب به حاضران گفت: مشکلات را شما می‌دانید، کاهش آب زیرزمینی، آب سطحی، تغییر اقلیم، خشکسالی‌های طولانی و ترسالی‌های همراه با سیلاب‌های مخرب ،سرنوشت ایران شده است.

وی تاکید کرد : ما نباید از جمع آوری قطره‌ای آب غفلت کنیم و آن را مدیریت نکنیم. همیشه تصمیم‌های درست برتر از منابع هستند می‌توان حتی با کمبود آب به توسعه متوازن رسید در این میان از نقش سدها در مدیریت آب نباید غفلت کرد. مایل بودم تجربه ام را در سیل بزرگ 1398 در خوزستان و نقش اساسی سدها را بیان کنم چون معتقدم اگر در آن روزها تصمیم درست گرفته نمی‌شد، شاید نیمی از خوزستان را آب برده بود. روزی که ورودی آب به کرخه به 8700 متر مکعب بر ثانیه رسید و ورودی رود کارون در اهواز به 3500 مترمکعب بر ثانیه بود، این سدها بودند که نقش بی بدیل خود را ایفا کردند و تصمیمات درست کارشناسی در ورود و خروج آب از سدها توانست شهرهای بزرگ خوزستان را از سیل نجات دهد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا  و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در پایان سخنان خود از جدید ترین اقدامات وزارت نیرو در ماه های اخیر  خبر داد و گفت : برای مدیریت یکپارچه آب ، روسای نه گانه حوضه‌های آبریز تا پایان سال در شرکت مدیریت منابع آب ایران مستقر خواهند شد، تا گامی باشد برای مشارکت بیشتر همه ذینفعان و ذیمدخلان مقوله آب، از طرفی "قانون آب" در حال تدوین است و امید داریم تا پایان سال تقدیم دولت شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۴۰۳۰۵۲۱:۰۳:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۷
طبیعت هم مونده با ما چکار کنه.‌هم خشکسالی هم ترسالی هم کاری از پیش نمیبره.
ناشناس۱۸۴۰۵۹۹۰۸:۲۷:۰۰ ۱۳۹۹/۱۲/۸
وزارت نیرو و معاونین متمایل به سمت منافع استانهای مرکز نشین کشور باعث بدبختی محیط زیست ایران شدند. فقط بلدند سازه بسازند و کوهها رو سوراخ کنند که آب انتقال بدند ولی بلد نیستند در مدیریت مصرف و بازیافت آب کاری کنند
ناشناس۱۸۴۰۶۰۹۰۸:۴۹:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۸
..از بین برنده محیط زیست
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 2. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 3. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 4. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 5. بازی سیاسی با کارت برجام

 6. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 7. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 8. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 9. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 10. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 11. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 12. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 13. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 14. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 15. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 16. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 17. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 18.  یک رتبه و چند نکته

 19. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 20. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 21. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 22. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 23. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 24. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 25. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

آخرین عناوین