دیپلمات روس: مسکو وضعیت پیرامون برجام را مثبت ارزیابی می‌کند

جهان،   3991207027

معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت، این کشور روند اوضاع پیرامون توافق هسته‌ای، با توجه به نتیجه سفر گروسی به ایران را مثبت دانسته و مهمترین گام در شرایط کنونی را ایجاد مکانیزمی برای بازگشت آمریکا به برجام می‌داند.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "دمیتری پولیانسکی" معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک اعلام کرد که این کشور وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران را مثبت ارزیابی می‌کند. به گفته وی، در شرایط کنونی، مهمترین مسئله ایجاد مکانیزیمی برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران است. 

این دیپلمات روس گفت: «ما (در روسیه) از نتایج سفر اخیر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران بسیار دلگرم شدیم. به همین دلیل، ما کاملاً خوش بین بوده و معتقدیم که اوضاع پیرامون برجام پایدار و سازنده است.»

پولیانسکی ادامه داد: «روسیه امیدوار است که ایالات متحده به درک واقع بینانه‌ای از اهمیت برجام دست یافته و به این توافقنامه بازگردد. ما معتقدیم که این اقدام، نه تنها گامی درست، بلکه منطقی است. ضروری است که در شرایط بوجود آمده، مکانیزمی برای بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای با تهران ایجاد شود، برای اینکه این مسئله به خودی خود تحقق نخواهد یافت و باید بر اساس تصمیم مشترک همه طرف‌های شرکت کننده در برجام باشد.» 

وی افزود: «ما همچنین معتقد هستیم که طرف ایرانی گام‌های زیادی را برداشته که می‌تواند نقض شروط برجام تلفی شود، ولی این اقدامات در پاسخ به خروج آمریکا از این توافقنامه و همچنین در پاسخ به تحریم‌های این کشور بوده است.»

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل تأکید کرد، اجرای کامل برجام به معنای "یک چارچوب زمانی دقیق و جدی" است و هر گونه مباحثه درباره اینکه تغییراتی باید در این توافقنامه بوجود آید، اقدامی غیرسازنده خواهد بود. 

جامعه جهانی باید به برگزاری انتخابات در سوریه کمک کند

این دیپلمات در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی گفت که به عقیده طرف روسی، جامعه بین الملل باید به دولت سوریه برای سازماندهی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور کمک کند، چرا که سوریه کاملاً محق است که چنین انتخاباتی را انجام دهد و هیچ قانونی که بتواند مانع از این کار شود، وجود ندارد. 

وی توضیح داد که انتخابات ریاست جمهوری و تدوین قانون اساسی جدید، دو روند متفاوت است و دلیلی برای غیرقانونی بودن آن وجود نداشته و طرح برخی کشورهای غربی با هدف به رسمیت نشناختن نتیجه این انتخابات، اقدامی کاملاً غیرمشروع است. 

پولیانسکی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری نسبت به سخنان "جو بایدن" رئیس جمهوری آمریکا درباره روسیه یادآور شد که این موضع گیری نگرانی‌ها در خصوص روابط دو کشور را افزایش می‌دهد. وی افزود: «مسلماً این اظهارات نگرانی‌هایی را در رابطه با روند آتی چگونگی تعامل ما با دولت جدید ایالات متحده را بوجود می آورد.»  

معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل تأکید کرد که مقامات مسکو آمادگی مذاکرات جدی با دولت جدید آمریکا در خصوص مسائل مربوط به ثبات راهبردی را دارند. وی گفت: «ما آماده همکاری هستیم و مسائل زیادی، به‌خصوص در عرصه ثبات راهبردی هست که می‌توان درباره آنها بحث‌های جدی و سازنده‌ای انجام داد و تمدید پیمان استارت-3، پایه و اساس خوبی برای آغاز این گفتگوها بوجود آورده است. درهای روسیه همواره برای مذاکره با شرکای خارجی باز است.» 

لازم به یادآوری است، جو بایدن چند روز قبل در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، مدعی شد که روسیه تلاش می‌کند تا "طرح اروپایی" و اتحاد موجود در پیمان ناتو را تضعیف کند و به همین دلیل دائماً، به جای مذاکره با جامعه متحد فراآتلانتیکی، کشورهای دیگر را می‌ترساند. وی همچنین مسکو را به دست داشتن در حملات سایبری صورت گرفته در ایالات متحده و دیگر کشورهای اروپایی متهم کرد.