تداوم بارش‌ها و کاهش دما / ضرورت مصرف بهینه انرژی

اجتماعی،   3991205106

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار از بارش برف و باران، کاهش دما،‌ وزش باد شدید تا خیلی شدید خبر داد و نسبت به لغو پروازها، تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی و مصرف بهینه انرژی توصیه کرد.

تداوم بارش‌ها و کاهش دما / ضرورت مصرف بهینه انرژی

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ با اشاره به نفوذ سامانه نسبتا سرد به کشور آورده است: بارش برف، کاهش دما و یخبندان، وقوع رخداد مه و کاهش دید افقی، در مناطق کوهستانی کولاک برف، بارش برف و یخبندان علاوه بر ارتفاعات و دامنه ها در مناطق ساحلی و جلگه ای کرانه های خزر نیز پیش‌بینی می‌شود. بارش در مناطق جنوبی نیز به‌صورت باران خواهد بود. این شرایط جوی چهارشنبه (۶ اسفندماه) برای استان‌های گیلان، غرب مازندران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی  و پنج‌شنبه (۷ اسفندماه) در استان‌های گیلان، جنوب غرب و غرب اصفهان، کرمان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و جنوب خراسان جنوبی حاکم می شود.

از مخاطرات حاکمیت این شرایط جوی می‌توان به اختلال در تردد، کاهش دید، تاخیر یا احتمال لغو پروازها، کولاک در گردنه‌های برفگیر و کوهستانی، احتمال رخداد بهمن در مناطق مستعد، لغزندگی جاده‌ها، آبگرفتگی معابر و بالاآمدن آب رودخانه‌ها اشاره کرد.

سازمان هواشناسی نیز نسبت به پرهیز از سفرهای برون شهری به‌ویژه در مناطق کوهستانی، آمادگی ماشین‌آلات برف‌روبی و نمک‌پاشی، تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، ممانعت از صعود کوهنوردان، کنترل و بازگشایی آبروها، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به کاهش دما آورده است: کاهش ۶ تا ۱۰ درجه‌ای دما در استان‌های ساحلی خزر، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دما در شمال شرق و کاهش ۴ تا ۸ درجه‌ای دما در شمال غرب از چهارشنبه تا بامداد شنبه (۶ تا ۹ اسفندماه)، کاهش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دما در شرق، جنوب شرق و کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌ای دما در دامنه‌های جنوبی البرز از پنج شنبه تا بامداد شنبه (۷ تا ۹ اسفندماه) پیش‌بینی می‌شود.

بر این اساس کاهش دما چهارشنبه (۶ اسفندماه) در شمال غرب و سواحل شمالی و شمال شرق، پنج‌شنبه (۷ اسفندماه) در شمال غرب، جنوب شرق، شمال شرق و غرب استان‌های مرکز و سواحل شمالی و استان‌های البرز، قزوین، تهران، قم، سمنان، مرکزی، جمعه (۸ اسفندماه) در شمال غرب، سواحل شمالی، مرکز، شمال شرق، غرب، شرق، مناطق جنوب شرق و استان‌های سمنان، قزوین، البرز و شمال تهران روی می‌دهد.

در این شرایط جوی افزایش مصرف سوخت، افت فشار گاز، وارد آمدن خسارت به محصولات و تاسیسات کشاورزی ، یخ‌زدگی و لغزندگی جاده‌ها دور از انتظار نیست بنابراین نسبت به مدیریت توزیع حامل‌های انرژی و مصرف بهینه انرژی، محافظت از تاسیسات کشاورزی و سیستم‌های آبیاری، احتیاط در تردد، استفاده از کودهای پتاسه و آمینواسید جهت مقابله با تنش سرمایی ناشی از کاهش دما توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ نیز با اشاره به فعالیت سامانه بارشی در کشور آورده است: بارش باران و برف، رخداد مه و کاهش دید افقی و در مناطق جنوبی بارش باران و رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد وقوع تگرگ فردا (۶ اسفندماه) برای استان‌های مازندران، گلستان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، ایلام، نوار غربی اصفهان، اردبیل، پنج‌شنبه (۷ اسفندماه) برای استان‌های اردبیل، قزوین، البرز، تهران، همدان، مرکزی، مازندران، اصفهان، خوزستان، بوشهر، لرستان، هرمزگان، یزد، ایلام، شمال سیستان و بلوچستان، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و قم و جمعه (۸ اسفندماه) برای شمال سیستان و بلوچستان، نیمه جنوبی کرمان و شمال هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی اختلال در تردد، احتمال تاخیر یا لغو پروازها، وقوع کولاک در گردنه‌های برفگیر و کوهستان، احتمال آسیب رسیدن به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، وقوع صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر و بالاآمدن آب رودخانه‌ها و احتمال سقوط بهمن در مناطق مستعد دوراز انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی احتیاط در سفرهای برون شهری به‌ویژه مناطق کوهستانی، پرهیز از سفرهای غیرضروری، آمادگی تجهیزات برف‌روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، کنترل و بازگشایی آبروها، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به  تغییر توده هوا آورده است: وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت متوسط ۵۰ تا ۷۰ کیلومتر برساعت امروز (۵ اسفندماه) برای استان‌های تهران، البرز، مرکزی، جنوب فارس، خراسان رضوی، قم، هرمزگان، جنوب سمنان و جنوب کرمان، چهارشنبه (۶ اسفندماه) برای استان‌های البرز، تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، نیمه شمالی یزد، شمال اصفهان، هرمزگان، قم، جنوب کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، پنج‌شنبه(۷ اسفندماه) برای استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان، شمال اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان و جمعه (۸ اسفندماه) برای استان‌های خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در مناطق جنوب شرقی احتمال خیزش گرد و خاک، کاهش دید و کیفیت هوا و اختلال در تردد جاده‌ای به سبب کاهش دید، احتمال بروز خسارت به تاسیسات سبک شهری و روستایی، احتمال آسیب دیدن سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی، احتمال شکستن درختان فرسوده، وقوع کولاک برف در گردنه‌های برفگیر و کوهستان و احتمال سقوط بهمن وجود دارد.

محکم کردن سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط درعبوراز مجاورت ساختمان‌های نیمه‌کاره، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی و لغو پروازها از توصیه‌های سازمان هواشناسی در این شرایط جوی است.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  3. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  4. آیا کار مجلس این است؟!

  5. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

  6. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

  7. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

  8. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  9. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

  10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  11. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  12. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

  13. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

  14. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

  15. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

  16. تورم سوئد سه برابر شد!

  17. رژیم صهیونیستی؛ همسایه جدید ایران !

  18. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  19. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

  20. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

  21. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  22. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  23. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

  24. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

  25. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  آخرین عناوین