بیانیه دولت: مذاکرات ایران با آژانس کارآمدترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس است

سیاسی،   3991204130 ۱۷ نظر، ۱۹ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

دولت طی بیانیه‌ای درباره اجرای قانون مجلس و استقبال از دستور رهبری برای ایجاد یکصدایی در مسیر رفع تحریم‌ها، تصریح کرد: مذاکرات ایران با آژانس کارآمدترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس است.

بیانیه دولت: مذاکرات ایران با آژانس کارآمدترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس است

به گزارش فارس، دولت جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای  ضمن استقبال از دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی برای ایجاد یک صدایی در کشور در اجرای قانون مجلس، تاکید کرد که مذاکرات و توافقات جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاملاً منطبق با قانون اساسی و قوانین کشور، و به ویژه مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده است و به اذعان همه کارشناسان و متخصصین و مسئولین امنیت ملی کشور کارآمدترین و کم هزینه‌ترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

متن بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم

دولت جمهوری اسلامی ایران با ابراز تأسف شدید از سخنان برخی نمایندگان محترم و تصمیم غیرمنطقی و خلاف امنیت ملی امروز مجلس شورای اسلامی علیه اقدامات حساب‌شده و عزتمندانه جمهوری اسلامی ایران برای مدیریت پرونده هسته‌ای بر مبنای مصوبه شورای عالی امنیت ملی به منظور اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، تأکید می‌کند:

۱- دولت جمهوری اسلامی ایران، صرف‌نظر از دیدگاه‌های کارشناسی و مواضع صادقانه، انقلابی و ملی خود که صحت و دقت آنها تا کنون به اثبات رسیده است، خود را موظف به اجرای قوانین کشور و منجمله قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران   مصوب مجلس دانسته و کلیه اقدامات لازم را بر اساس آئین نامه مصوب خود و حتی سریع تر از زمان تعیین شده توسط مجلس شورای اسلامی انجام داده و توقف اجرای اقدامات داوطلبانه فراتر از پروتکل الحاقی از تاریخ ۵ اسفندماه ۱۳۹۹ را در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ (۱۵ فوریه ۲۰۲۱) رسماً به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسانده و از تاریخ ۵ اسفندماه عملیاتی خواهد کرد.

۲- مذاکرات و توافقات جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاملاً منطبق با قانون اساسی و قوانین کشور، و به ویژه مصوبه جلسه ۷۵۹ شورای عالی امنیت ملی (مورخ ۲۵/۱۱/۹۹) بوده است و به اذعان همه کارشناسان و متخصصین و مسئولین امنیت ملی کشور کارآمدترین و کم هزینه‌ترین شیوه برای اجرای کامل مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

۳- هدف جمهوری اسلامی ایران و برنامه قطعی دولت احقاق حقوق مردم ایران و مقابله هوشمندانه و مقتدرانه با اقدامات و سیاست‌های غیرقانونی ایالات متحده آمریکا و رفع هرچه سریع‌تر تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی علیه مردم ایران است و دولت تدبیر و امید در این مسیر از هیچ تهدید و مانعی نمی‌هراسد.

۴- آنچه در سفر مدیرکل آژانس به ایران با تاکید بر ضرورت احترام به قانون مجلس و اجرای آن، توافق شد آن بود که اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد. مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت  ضروری که در بند ۲ بیانیه آمده، این است که ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نطارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگاه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه تا زمان ارائه گزارش سالیانه بعدی ایران به آژانس خواسته های مجلس محترم رعایت شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

۵- روشن است که این یک تدبیر کاملا حکیمانه بود که هم قانون مجلس اجرا شود و هم هزینه های اجرای قانون کاهش یابد. قوانین مجلس شورای اسلامی، هر چقدر هم که خوب طراحی شده باشند، زمانی به اهداف خود می رسد که خوب هم اجرا شوند. هر قانونی اگر به خوبی اجرا نشود هزینه هایی را به دنبال خواهد داشت و به همین جهت شورای عالی امنیت ملی در جلسه ۲۵ بهمن خود تصمیم گرفت از طریق راه حل های هوشمندانه و مبتکرانه هم قانون مجلس اجرا شود و هم هزینه های آن کاهش یابد.

۶- دولت با استقبال و تبعیت از دستور و فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اتفاق نظر دولت و مجلس و رسیدن به یک صدای واحد و ممانعت از سوء استفاده دشمنان، همانطور که همواره بر گفت و گو و تعامل بویژه با سایر قوا عمل کرده، اقدام خواهد کرد و همه تلاش خود را برای ساماندهی به اقتصاد کشور، معیشت مردم و رفع عزتمندانه و خردمندانه تحریم ها بکار خواهد گرفت. در عین حال اگر مجلس محترم شورای اسلامی چنین حرکت هوشمندانه ای را خلاف قانون خود می داند و قصد دارد بیانیه مشترک صادره را غیرفعال کند باید مسئولیت عواقب آن را نزد مردم بپذیرد و پاسخگوی همه هزینه های مترتب بر آن باشد.

۷- دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس وظایف ملی و قانونی خود، اکنون اطمینان دارد که قانون مصوب مجلس شورای اسلامی تاکنون به طور کامل در عین رعایت ملاحظات فنی و منافع ملی به اجرا در آمده است. در آینده نیز دولت در همین خط حرکت خواهد کرد و از نمانیدگان محترم مجلس شورای اسلامی صادقانه درخواست می کند دولت را در این مسیر همراهی نمایند.

والعاقبه للمتقین

دیدگاه کاربران

علی۱۸۳۵۹۸۰۲۱:۵۰:۲۴ ۱۳۹۹/۱۲/۴
تاکی میخواهید به روش ذلیلانه ادامه دهیدیک کمی هم ازموضع قدرت جلوبرید
ناشناس۱۸۳۵۹۸۵۲۱:۵۴:۱۲ ۱۳۹۹/۱۲/۴
اینها دعوا زرگری برای سرگرم کردن مردم هست. مذاکرات با آمریکا در جریان است.۵ اسفند هم هیچ اتفاقی نمی افته
ناشناس۱۸۳۵۹۹۶۲۲:۰۹:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۴
دولت فشل!
ناشناس۱۸۳۶۰۰۵۲۲:۱۵:۵۹ ۱۳۹۹/۱۲/۴
اولا معین کنید آن بند مخفی برای چی بود؟! دوم هم به چه دلیل باید در تعهدی که آنها در این مدت اج ا نمی کنند شما فیلم بگیرد اگر آمدن در برجام به آنها بدهید!!!! در مصوبه مجلس قانون و بندهای آن صریح و روشن گفته شده باید چی کار کنید و فکر نکنید بچه گول می زنید
ناشناس۱۸۳۶۰۱۸۲۲:۲۲:۵۵ ۱۳۹۹/۱۲/۴
این ادبیات کم سابقه است به نظر میرسد که دکتر روحانی کفن پوش امده وسط میدان تا از حقوق حقه مردم دفاع کند .
ناشناس۱۸۳۶۰۵۹۲۲:۵۹:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۴
من‌ با اینکه از روحانی خوشم نمیاد ولی خوب مجلس حداقلی سر جای خودش نشوند . بعضی از این نماینده ها حتی ۱۰ درصد رای مردم شهر خودشونو ندارن
ناشناس۱۸۳۶۵۷۴۱۱:۰۸:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۵
10 درصدی؟ اول آمار را درست بده در ضمن قانون را هم قبول ندارید؟ پس حقتون است هر بلایی سرتان بیاد! و با حقوقدانتان خوش باشید و ما مردم این وسط له
ناشناس۱۸۳۶۰۷۲۲۳:۱۲:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۴
شما عواقب اقدامات ۸ ساله تون و بپذیرید نمیخاد به دیگران بگید عواقب کارهاشون و بپذیرن،جهانگیری اومده میگه نذاشتیم کمر مزدم خم بشه واقعا شما روی سنگ پا رو سفید کردید
ناشناس۱۸۳۶۰۸۵۲۳:۲۰:۰۵ ۱۳۹۹/۱۲/۴
خداییش حق با دولته
حسین۱۸۳۶۶۱۴۱۱:۲۶:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۵
حالا معلوم شد کاسب تحریم کیه
حسین۱۸۳۶۱۱۷۲۳:۴۹:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۴
تصمیم هوشمندانه و عاقلانه ای بود.
محسن۱۸۳۶۱۲۴۲۳:۵۳:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۴
ترجمه وارونه دریوزگی ، وادادگی و جبن و حقارت به کارآمدی به شیوه دولت حسن روحانی
ناشناس۱۸۳۶۱۳۷۰۰:۰۴:۴۰ ۱۳۹۹/۱۲/۵
مهلت دادن 3 ماهه به آژانس به معنای تخطی دولت از اجرای قانون لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملی و مغایر قانون اساسی است.
ناشناس۱۸۳۶۱۶۵۰۰:۵۳:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۵
سیاست یکی به نعل یکی به میخ
اکبر۱۸۳۶۳۲۰۰۸:۱۹:۰۷ ۱۳۹۹/۱۲/۵
بخصوص با توجه به سخنان دیروز رهبری این بیانیه نشان داد که مجلس چقدر عصبانی و ناشیانه عمل می کند و دولت در کار سیاسی بسیار حرفه ای تر است.
سیدرضا۱۸۳۶۵۰۱۱۰:۳۲:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۵
با سلام این حرکت دولت در جهت منافع ملی است و موجب کاهش تنش در جامعه جهانی و کاملا هوشمندانه است.
ناشناس۱۸۳۶۶۱۷۱۱:۲۷:۱۹ ۱۳۹۹/۱۲/۵
ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نطارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگاه خواهد داشت تا..... اینها فراتر از پادمان نیست؟؟؟

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  3. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  4. آیا کار مجلس این است؟!

  5. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

  6. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

  7. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

  8. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  9. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

  10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  11. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  12. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

  13. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

  14. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

  15. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

  16. تورم سوئد سه برابر شد!

  17. رژیم صهیونیستی؛ همسایه جدید ایران !

  18. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  19. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

  20. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

  21. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  22. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  23. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

  24. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

  25. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  آخرین عناوین