استقبال از سخنان اخير سيدحسن خمينی

محمدكاظم انبارلويی،   3991202124 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
استقبال از سخنان اخير سيدحسن خمينی

حجت الاسلام و المسلمين سيدحسن خمينی در اجلاس تبيين انديشه هاي امام خمينی(ره) گفت: «حضور در حرم امام (ره) و تجديد ميثاق نمي تواند فقط ظاهري باشد و اي كاش اين حضور همراه با بازخواني بخشي از انديشه‌هاي امام (ره) باشد». وي تأكيد مي كند: مشكل اين است كه از امام (ره) فقط «مي گوييم» در حالي كه بايد « عمل كنيم».

يادگار يادگار امام مطالب خوبي را در اين نشست مطرح كردند و بايد از آن استقبال كرد. اي كاش خود ايشان كه به بيت شريف حضرت امام (ره) تعلق دارند بحث جديد و عميق بازخواني انديشه هاي حضرت امام را در سخنراني هاي خود در دستور كار قرار دهند تا به تعبير سخنان پاياني خود؛ «با اجتهاد در احكام گذشته راهي براي آينده باز كنيم و يك گام به جلوتر برداريم.»*

يكي از مسائل مبتلابه جامعه امروز ما مسئله روابط خارجي و حل مناقشه جمهوري اسلامي با آمريكاي جنايتكار و اروپاي مكّار است. تلاش هاي دولت براي حل اين مناقشه، گفت‌وگو در قالب 1+5 بود كه در جريان و فرآيند گفت‌وگوها به مذاكره مستقيم با آمريكا و رسيدن به پيمان برجام بود. آیا جناب حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني اجازه مي دهند با بازخواني انديشه‌هاي امام در مورد سياست خارجي جمهوري اسلامي و نيز نگاه به آمريكا و اروپا و استكبار جهاني معلوم شود كجا ما راه را اشتباهي آمديم و يك نقد درون جناحي در اين باره داشته باشيم. 

جناحي كه از مواضع اين دولت حمايت كرد و در دوره اول و دوم از سياست هاي خارجي دولت به ويژه در حوزه برجام حمايت كرد و آقاي سيدحسن خميني در صف اول اين حمايت ايستاده بود.

كافي است چند جمله امام (ره) را در زير مرور و بازخوانی كنيم.

 

- « ما اين واقعيت را در سياست خارجي و بين الملل اسلامي مان بارها اعلام نموده ايم كه در صدد گسترش نفوذ اسلام در جهان و كم كردن سلطه جهانخواران بوده و هستيم».(1)

 

- « ما درصدد خشكانيدن ريشه هاي فساد صهيونيسم ، سرمايه داري و كمونيزم در جهان هستيم ما تصميم گرفته‌ايم با لطف و عنايت خداوند بزرگ نظام‌هايي كه بر اين سه پايه استوار گرديده‌اند نابود كنيم و نظام اسلام رسول الله را در جهان استكبار ترويج نمایيم».(2)

 

- «ما با تمام وجود از گسترش باج‌خواهي و مصونيت كارگزاران آمريكايي حتي اگر با مبارزه قهرآميز هم باشد جلوگيري مي كنيم».(3)

 

- من به صراحت اعلام مي كنم كه جمهوري اسلامي با تمام وجود براي احياي هويت اسلامي مسلمانان در سراسر جهان سرمايه گذاري مي كند.» (4)

 

- «معنا ندارد كه دولت اسلامي ايران با دولتي كه هيچ اعتقاد به اسلام و اخلاق بشريت ندارد در سر ميز اصلاح بنشيند.»(5)

 

- «با صدور انقلابمان كه در حقيقت صدور اسلام راستين و بيان احكام محمدي (ص) به سيطره و سلطه و ظلم جهان‌خواران خاتمه مي‌دهيم.» (6)

 

- « ما تحت رهبري پيامبر اسلام اين دو كلمه را مي خواهيم اجرا كنيم نه ظالم باشيم نه مظلوم».(7)

 

- « ملي گرايان بي خبر از اسلام و مصالح مسلمين را از خود برانيد كه ضرر ايشان براي اسلام از ضرر جهانخواران كمتر نيست. اينان اسلام را وارونه نشان مي دهند و راه را براي غارتگري باز مي كنند.(8)

- «بارها گفته ام رابطه ايران و آمريكا رابطه گرگ و ميش است هرگز بين اين دو آشتي نيست.»(9)

 

رئيس جمهور محترم امسال در تجديد ميثاق با امام امت در مرقد مطهر ايشان فرمودند؛ «اگر امام امروز در جمع ما بود چه می‌گفت و چه می‌کرد؟ و اگر امام امروز می‌خواست راه حل بدهد چه راهی ارائه می‌کرد؟»

 

كافي بود شما در استقبال اين سخن خوب و وفادارانه رئيس جمهور به آرمان‌هاي امام (ره) بخش‌هايي از سخنان امام (ره) در مورد سياست خارجي، ديدگاه ايشان در مورد مذاكره با آمريكا و توطئه‌هاي اسكتبار را براي پاسداشت آرمان هاي امام بازخواني مي كرديد.

 

امروز كشور گرفتار يك وعده دولت است كه مدعي بود او توانايي گفت‌وگو با آمريكا را دارد. رئيس جمهور محترم مدعي بود گذشتگان از فنون مذاكره و گفت‌وگو بي‌خبر بودند و نتوانستند در سر ميز مذاكره منافع و مصالح ملي را تأمين كنند. هم او بود كه صريح گفت: از فردای امضاي برجام همه تحريم‌هاي ظالمانه برداشته مي شود.

امروز چند ماه بیشتر به پايان كار دولت مانده، دولت به همه تعهدات برجامي مو به مو عمل كرده اما آمريكاي جنايتكار و اروپاي مكّار كه پاي اين پيمان امضا گذاشتند نه تنها به تعهدات خود عمل نكرده اند بلكه بر حجم تحريم ها و بر قطر تهديدات و توهين‌ها و تحقيرها و نسبت هاي ناروا به ملت ايران افزوده اند.

 

اگر مواضع و انديشه هاي تابناك امام (ره) در اين سال‌ها بازخواني مي شد و مؤسسه نشر و آثار امام خميني (ره) به زعامت جنابعالي آن را درست بازخواني مي كرديد شايد به اين نتايج تقريبا هيچ در برجام نمي رسيديم.

 

اكنون گذشته ها گذشته است و مجلس با مصوبه عزت‌بخش خود درصدد استيفاي حقوق ملت و جبران خسارت‌هاي برجامي است، خوشبختانه دولت محترم هم با همراهي مجلس درصدد اين جبران هستند .اما آن طور كه شايسته است در فضاي حال و هواي رهنمودهاي امام (ره) و بازخواني مواضع امام (ره) در سياست خارجي ادبيات سياسي خود را تنظيم نمي كند.

دولت متأسفانه با ناديده گرفتن نقد مشفقانه دلسوزان سياسي جامعه و عدم اجراي برخي از شروط مجلس، شورايعالي امنيت ملي و نيز شروط رهبري بالاخره زير بار پذيرش برجام رفت به اميد اين‌كه آمريكا از خر شيطان تهديدهاي اقتصادي پياده شود، اما نشد. لذا دولت هنوز اميد دارد آمريكايي ها سر عقل بيايند و روحي به كالبد پوسيده برجام بدمند. بازخواني رهنمودهاي امام در باب شناخت آمريكا و شيطان بزرگ نشان مي دهد اين امر ممكن نيست .

آيا جناب حجت‌الاسلام و المسلمين سيدحسن خميني در روزهاي پايان اين دولت مي تواند رئيس جمهور را با يادآوري با بازخواني ديدگاه امام (ره) در مورد سياست خارجي از مخمصه يك توافق «بد» نجات دهد و آن را به مدار مقابله شجاعانه با سياست تجاوزكارانه آمريكا برگرداند.

 

جناب سيدحسن خميني در اين سخنراني تأكيد فرموده است: «فرهنگ انقلاب استعمار ستيز و استقلال طلب است؛ فرهنگ انقلاب عزت خواهي و عزت طلبي و عزت مندي است».

 

برجام استعمار ستيزي و استقلال طلبي ايرانيان را در نگاه دوستان و دشمنان اسلام زير سؤال برد و عزت‌خواهي و عزت طلبي ملت ايران را مخدوش كرد. شعار «انرژي هسته اي حق مسلم ماست» را از شمار شعارهاي ملي حذف كرد. فقط با مقابله صريح با زياده‌خواهي‌هاي آمريكا و اروپا مي شود عزت گذشته را به دست آورد.

 

اگر به هدايت‌هاي رهبري كه نشئت گرفته از مواضع صريح امام (ره) است توجه مي شد ما سر از بدعهدي و نقض پيمان دشمن در نمي‌آورديم.

آيا حجت‌الاسلام والمسلمين سید حسن خمینی حاضر است با بازخواني انديشه‌هاي سياسي امام در بسط گفتمان امام و رهبري سهم خودرا ادا كند؟

 

پي نوشت:

 

* سخنان حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني – سايت جماران – 2/12/99

1 و 2 و 3 و 4 – بخش‌هايي از پيام امام خميني (ره) به مناسبت سالگرد کشتار خونين مكه و قبول قطعنامه 598

5- صحيفه امام (ره) ج 18 ص 168

6- صحيفه امام (ره) ج 20 ص 345

7- صحفه امام (ره) ج 14 ص 85

8- صحيفه نور ج 19 ص 199

9- روزنامه رسالت 29/8/67

دیدگاه کاربران

امیر حسین سلطان/تهران۱۸۳۳۰۰۵۲۲:۰۵:۱۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲
جناب انبارلویی لطفا به حاشیه نروید. اولا پاسخ این پرسش را بدهید که چی شد جنگی که به فرموده امام راحل(ره) - اگر این جنگ 20 سال هم طول بکشد ما ایستاده ایم - قبل از 8 سال آن تمام شد؟! و در ثانی این شعار - انرژی هسته ای حق مسلم ماست - یک وحی منزل نبوده است که نباید فراموش شود! حفظ این حق مسلم به چه قیمتی؟! ثالثا چرا برجام را تافته جدابافته ای از سایر معاهدات و پیمان ها و قراردادهای دو جانبه و یا چندجانبه دیگر قلمداد می کنید؟! همیشه این امکان بوده است که یک طرف و یا چند طرف این معاهدات از انجام تعهدات خودشان شانه خالی نمایند! واقعا مگر شخص صدام حسین این کار را نکرد؟! و جلوی تلویزیون قرارداد 1975 الجزایر را پاره نکرد؟! و در پی آن به ایران حمله نکرد؟! و قس علیهذا.
ناشناس۱۸۳۳۰۶۷۲۳:۴۵:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲
رابطه ما با انگلیس و فرانسه چه؟ رابطه بره و میش است ارتباط با کمونیست‌ها چه؟ این نوشتار پر از تناقض است، تکلیف خودتان را روشن کنید
ناشناس۱۸۳۳۰۶۹۲۳:۴۷:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲
سید حسن مصطفوی هیچ تناسب و سنخیتی با اندیشه‌های خمینی بت شکن نداره
محسن تقوی۱۸۳۳۰۷۵۲۳:۵۶:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲
احسنت جناب انبارلویی تذکرات بجایی بود انشاالله سخنان جناب سیدحسن خمینی صادقانه و بدور از تظاهر بوده باشد
ناشناس۱۸۳۳۰۸۷۰۰:۱۰:۴۲ ۱۳۹۹/۱۲/۳
لطفا شعار ندهيد ايشن نيز در مواقعى جو گير ميشوند
ناشناس۱۸۳۳۱۱۲۰۱:۲۹:۱۰ ۱۳۹۹/۱۲/۳
به هر بهانه ای میخواهید حسن خمینی را بکوبید. این انصاف نیست
ناشناس۱۸۳۳۱۳۱۰۴:۲۹:۰۸ ۱۳۹۹/۱۲/۳
به نظر من نه تنها باید با امریکا مذاکره کنیم بلکه باید رابطه دیپلماتیک هم داشته باشیم. مثل بقیه کشورهای دنیا
ناشناس۱۸۳۳۱۶۰۰۷:۱۳:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۳
نظرات مردم را جویا شوید.
ناشناس۱۸۳۳۱۹۶۰۸:۱۸:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۳
حرف حق زد نویسنده و جواب ندارد
لر۱۸۳۳۲۲۱۰۸:۳۹:۲۶ ۱۳۹۹/۱۲/۳
حسن اقا تنها چیزی را که قبول ندارد تاسی به ارمانهای حضرت امام است
مجید۱۸۳۳۲۲۵۰۸:۴۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۳
ای کاش از زندگی خودشونم برا مردم میگفتن که چقدر شبیه زندگی امام بود و حداقل خودشون به وصیت پدربزرگش عمل میکرد بعد بقیه
ناشناس۱۸۳۳۲۵۵۰۹:۲۱:۴۸ ۱۳۹۹/۱۲/۳
بابا ایشون را جدی نگیرید. ایشون فقط نوه امام هستن. ثابت کردن در مسایل سیاسی هیچ ربطی به تفکرات پدر بزرگشون ندارن. از لحاظ ژنتیکی با امام قرابت دارن فقط.
ناشناس۱۸۳۳۳۸۴۱۰:۴۸:۳۴ ۱۳۹۹/۱۲/۳
تا اونجایی که ما یادمون هست خط امام نه شرقی نه غربی بود حال تابلو ورود ممنوع سمت شرق را به تابلو خوش آمدید تغییر دادید
ناشناس۱۸۳۳۴۲۸۱۱:۲۷:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۳
عزیزم شرق به معنای کمونیست بود که با از بین رفتن شوروی دیگه وجود خارجی ندارد
ناشناس۱۸۳۳۴۱۳۱۱:۱۶:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۳
نزدیک انتخابات شده باز اینا جو گیر شدن
ناشناس۱۸۳۳۴۲۱۱۱:۲۴:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۳
به نوه های امام هم بگید تشریف بیارن ایران مگه انقلاب نشد اونوری نریم
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 2. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 3. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 4. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 5. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 6. دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را می‌سازد

 7. تجمع و حمله ضدانقلاب در محل مذاکرات برجام + عکس

 8. نامزدهای مشتاق ریاست جمهوری دنبال چه هستند؟

 9. توقف عروسی کرونایی با ۲۰۰ مهمان/ داماد بازداشت شد

 10. انتشار تصویر عامل خرابکاری اخیر در نطنز برای اولین بار

 11. دستگیری عامل تجاوزهای سریالی در مشهد

 12. استقرار کشتی جنگی بلژیک در تنگه هرمز

 13. در تمجيد تصميم سيدحسن!

 14. دستور برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان از واکسن پاکبانان آبادانی

 15. تکرار ماجرای آبادان در گلستان/ استفاده برخی مسئولین از سهمیه واکسن پاکبانان

 16. واکنش بایدن به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد توسط ایران

 17. چه کسانی به صدام سلاح شیمیایی دادند؟ + عکس

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 3. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 4. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 5. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 6. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 7. بازی سیاسی با کارت برجام

 8. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 9. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 10. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 11. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 12. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 13. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 14. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 15. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 16. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 17. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 18. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 19. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 20. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 21. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 22. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 23.  یک رتبه و چند نکته

 24. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 25. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 3. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 4. بازی سیاسی با کارت برجام

 5. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 6. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 7. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 8. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 9. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 10. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 11. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 12. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 13. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 14. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 15. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 16. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 17. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 18.  یک رتبه و چند نکته

 19. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 20. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 21. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 22. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 23. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 24. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 25. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

آخرین عناوین