آمریکا: پیشنهاد میانجی‌گری اروپا در گفت‌وگوهای برجام را پذیرفتیم

جهان،   3991202012 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک سخنگوی کاخ سفید گفته آمریکا پیشنهاد اروپا برای میانجی‌گری در گفت‌وگوها با ایران بر سر برجام را پذیرفته است.

آمریکا: پیشنهاد میانجی‌گری اروپا در گفت‌وگوهای برجام را پذیرفتیم

به گزارش فارس، «جن ساکی»، سخنگوی کاخ سفید گفته ایالات متحده آمریکا پیشنهاد اروپا برای میانجی‌گری در گفت‌وگوها با ایران در خصوص توافق هسته‌ای برجام را پذیرفته است.

سخنگوی کاخ سفید هنگام سفر با «جو بایدن» در هواپیمای شماره یک ایالات متحده (هواپیمای اختصاصی رئیس‌جمهور آمریکا) به سمت «میشیگان» به خبرنگاران گفت واشنگتن قصد ندارد به منظور پیوستن به گفت‌وگوها با ایران تحریم‌ها علیه این کشور را رفع کند. 

طبق نوشته رویترز، جن ساکی گفته آمریکا «برنامه‌ای برای برداشتن گام‌های بیشتر» در خصوص ایران، قبل از «گفت‌وگوهای دیپلماتیک» ندارد.

کانال تلگرامی شبکه خبری «الجزیره» هم نوشت سخنگوی کاخ سفید به این رسانه گفته است: «ما برای بازگشت به میز مذاکراه با ایران، گام‌های بیشتری برنخواهیم داشت.»

دولت آمریکا شب گذشته (پنجشنبه) اعلام کرد ادعای دولت پیشین این کشور مبنی بر احیای تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران را پس گرفته است.

این اقدام دولت آمریکا در حالی صورت گرفت که تلاش دولت پیشین آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران از قبل شکست خورده بود.

دولت «دونالد ترامپ» مردادماه سال جاری با ارائه ابلاغیه‌ای به رئیس وقت شورای امنیت اعلام کرد که قصد دارد با استفاده از مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تمامی تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را بازگرداند. آمریکا در این نامه ایران را به «نقض اساسی» تعهداتش در «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) متهم کرده بود.

چنانچه آمریکا از برجام خارج نشده بود، این نامه، روند ۳۰ روزه‌ای را آغاز می‌کرد که می‌توانست به «بازگشت خودکار» تحریم‌ سازمان ملل علیه ایران منجر شود.در آن حالت، تمامی تحریم‌های سازمان ملل نیمه شب ۲۰ سپتامبر به وقت گرینویچ (برابر با ۰۴:۳۱ بامداد ۳۰ شهریورماه) علیه ایران از سر گرفته می‌شدند.

با این حال، تلاش آمریکا از همان آغاز با مخالفت‌های جدی روبرو شد و خبرگزاری رویترز  ۱ شهریورماه گزارش داد ۱۳ عضو شورای امنیت با نگارش نامه‌هایی مخالفت خودشان را با خواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرده‌اند.

دو رئیس دوره‌ای شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل متحد نیز با توجه به مخالفت اکثر اعضای شورا اعلام کردند که قادر به انجام اقدامات بیشتر در زمینه خواست آمریکا برای بازگرداندن قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران نیستند.

پس از این تحولات، «دونالد ترامپ» روز ۳۱ شهریورماه اعلام کرد فرمان اجرایی جدیدی برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران و جلوگیری از انجام مبادلات تسلیحاتی با ایران صادر کرده است.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» به شکست‌های سیاست‌ ترامپ در قبال ایران اذعان کرده و گفته قصد دارد با توجه به آنکه خروج یکجانبه از برجام به انزوای بین‌المللی آمریکا منجر شده کشورش را به این توافق مورد تأیید شورای امنیت برگرداند. 

با وجود این، مقام‌های دولت بایدن در روزهای گذشته گفته‌اند بازگشت آنها به برجام بعد از عقب‌گرد ایران از اقدامات جبرانی خود صورت خواهد گرفت. این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که واشنگتن طرفی بوده که با نقض توافق هسته‌ای به صورت یکجانبه از آن خارج شده است. 

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

دیدگاه کاربران

رضاعلی۱۸۳۱۷۰۹۰۹:۲۱:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲
چقدر سخاوتمندانه!!!
ناشناس۱۸۳۱۷۵۲۰۹:۳۹:۲۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲
گفتگو در مورد چی؟ چهار سال مذاکره، بعد هم یه سری تعهداتی بدن و بعد هم بهش عمل نکنن؟! اول به تعهدات برجامی خودشون عمل کنن، بعد در مورد مذاکره جدید حرف بزنن. این بازی که اینها راه انداختن انتهایی نداره.
ناشناس۱۸۳۱۷۸۱۰۹:۵۱:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲
البته باید نوشته شود : (در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا و اروپا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت). یعنی عملکرد مکارانه و منافقانه اروپا بعد از خروج آمریکا باید گفته شود
ناشناس۱۸۳۱۸۶۹۱۰:۲۷:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲
با توجه به سابقه امریکا و ترسو بودن اروپایی ها ایران باید درخواست حذف مکانیسم ماشه از لیست مفاد برجام رو حتما پیگیر بشه وگرنه در آینده باید کلی امتیاز بده
ناشناس۱۸۳۲۱۱۳۱۲:۱۷:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲
چه غلطتا !!؟؟
ناشناس۱۸۳۲۳۲۶۱۳:۳۴:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲
شتر در خواب بیند پنبه دانه، گهی.. دانه دانه، تازه تو خواب به شرکای اروپائی شون هم تعارف مینمایند
ناشناس۱۸۳۲۵۲۰۱۴:۴۸:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲
چقدر روشون زیاده از برجام خارج شدن باز دارن همون حرف ترامپ رو میزنن بیایید دوباره مذاکره کنیم!!! عجب بمب اتم رو بسازید دیگه آش نخورده دهن سوخته؟ غیرتمون کجا رفته؟
ناشناس۱۸۳۲۷۱۸۱۷:۰۱:۱۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲
ما آخر نفهمیدیم مگه آمریکا از برجام خارج نشده ؟ پس چطور میخواد بیاد تو گفتگوهاش شرکت کنه ؟ کسی خبری داره که امریکا به برجام برگشته باشه اخیرا ؟
ناشناس۱۸۳۲۷۴۳۱۷:۳۲:۵۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲
زحمت کشیدی پذیرفتی!
ناشناس۱۸۳۲۷۹۳۱۸:۲۰:۴۹ ۱۳۹۹/۱۲/۲
این سناریو نوشته شده توسط سیاست پیشگانی از داخل ایران برای به انحراف کشاندن انتخابات پیش رو است
ناشناس۱۸۳۲۷۹۵۱۸:۲۴:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲
ملت ایران نباید فریب این تحرکات آمریکا و اروپا را برای حمایت همراهان داخلی شان در انتخابات پیش رو را بخورند
ناشناس۱۸۳۲۹۵۱۲۰:۴۹:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲
چقدر امریکا افتخار داده چقدر اروپا زحمت کشیده ولی تحریمها را لغو نمی کند
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. کجا دارید می‌روید؟!

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 8. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 9. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

 10. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 11.  یک رتبه و چند نکته

 12. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 13. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

 14. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 15. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 16. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

 17. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 18. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 19. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

 20. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 21. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 22. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 23. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

 24. چرا اسرائیل قدرت تاثیرگذاری بر پرونده هسته ای ایران را ندارد؟

 25. قیمت واکسن کرونا اعلام شد

آخرین عناوین