وزیر خارجه قطر در سفر به تهران دنبال چه بود؟

جهان،   3991201019

یک کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه قطر به تهران و دیدارش با ظریف و روحانی و برخی از مطالبی که در مورد این سفر منتشر شده است، گفت: به نظرم سفر وزیر خارجه قطر به ایران یک سفر قطری بود، در این راستا که قطر بتواند جایگاهش را در منطقه نسبت به گذشته ارتقا دهد، گرچه برای انجام این سفر با چراغ سبزهایی نیز مواجه شده بود.

وزیر خارجه قطر در سفر به تهران دنبال چه بود؟

حسین آجرلو در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که برخی تحلیل‌گران معتقدند که قطر به دنبال میانجی گری بین ایران و آمریکا و یا بین تهران و ریاض و برخی از کشورهای منطقه است و سفر وزیر خارجه قطر به تهران نیز در همین راستا صورت گرفته و آیا قطر تلاش می کند که به نوعی خود را جایگزین عمان در ارتباط با نقش میانجی گری و وساطت بین ایران و آمریکا و یا کشورهای منطقه کند، اظهار کرد: قطر و عمان هر کدام جایگاه خود را در منطقه و در این فرایند دارند.

وی با بیان اینکه دولت قطر با تیم جدید کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا روابط خوبی دارد و تلاش می کند از این روابط برای تقویت جایگاه خود استفاده کند، افزود: بازیگری عمان بیشتر معطوف به تسهیل گری بوده از جمله تسهیل گری در تبادل زندانی بین ایران و آمریکا و این در حالی است که قطر به دنبال این است که جایگاه میانجی گری برای خود تعریف کند.

آجرلو با بیان اینکه به نظر می رسد که هدف اصلی این سفر در این چارچوب بوده که قطر دیدگاه ها و خواسته های ایران را بشنود و از طرف دیگر دیدگاه ها و خواسته های طرف دیگر ایران را نیز مورد بررسی قرار دهد تا اگر بخواهد برنامه ریزی در این زمینه داشته باشد از نزدیک با دیدگاه های دو طرف آشنا باشد، اظهار کرد: البته اگر قطر بخواهد میانجی گری کند این میانجی گری در حد جایگاه قطر خواهد بود و میانجی گری در ارتباط با موضوعات کلان تر عموما از سوی کشورهای اروپایی یا روسیه و حتی ژاپن صورت می گیرد و نقش کشورهایی چون قطر در راستای کاهش تنش ها است.

وی با اشاره به روابط خوب کاخ سفید و تیم وزارت خارجه دولت بایدن با قطر گفت : در حالی که کاخ سفید ارتباط خوبی با قطر دارد ولی هنوز روابط دولت جدید آمریکا با عربستان و امارات بازسازی نشده گرچه ممکن است در چند ماه آینده چنین اتفاقی بیفتد و قطر با توجه به این موضوع به دنبال این است که از فرصت به وجود آمده استفاده کند و نقش خود را در منطقه که در زمان ترامپ تا حدودی کاهش پیدا کرده بود بار دیگر برجسته کند. در همین چارچوب می توان گفت سفر وزیر خارجه قطر به ایران یک سفر قطری بود در راستای ارتقای جایگاه قطر ، موضوعی  که  احتمالا با چراغ سبز طرفین یعنی ایران و آمریکا صورت گرفته است.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. کجا دارید می‌روید؟!

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 8. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 9. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

 10. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 11.  یک رتبه و چند نکته

 12. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 13. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

 14. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 15. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 16. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

 17. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 18. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 19. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

 20. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 21. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 22. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 23. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

 24. چرا اسرائیل قدرت تاثیرگذاری بر پرونده هسته ای ایران را ندارد؟

 25. قیمت واکسن کرونا اعلام شد

آخرین عناوین