آمریکا ادعای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفت

جهان،   3991201010 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت این سازمان ادعای دولت پیشین آمریکا مبنی بر بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفت.

آمریکا ادعای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفت

به گزارش فارس، نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت ادعای دولت پیشین آمریکا مبنی بر احیای همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفت. 

خبرگزاری رویترز با استناد به نامه «ریچارد میلز» به شورای امنیت که به رویت این رسانه رسیده نوشته ایالات متحده در این نامه از ادعای دولت «دونالد ترامپ» مبنی بر بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایرن عقب‌نشینی کرده است. 

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا مردادماه سال جاری بعد از شکست در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تحرکاتی ناکام را برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران آغاز  کرد. 

آمریکا ابتدا روز ۲۵ مرداد قطعنامه‌ای را به رأی گذاشت که خواستار جلوگیری از انقضای این محدودیت‌ها علیه ایران بود. آن قطعنامه ۱۱ رأی ممتنع، ۲ رأی موافق (آمریکا و جمهوری دومینیکن) و ۲ رأی مخالف (روسیه و چین) رد شد.

واشنگتن چند روز بعد (روز۳۰ مرداد) با ارائه ابلاغیه‌ای به رئیس وقت شورای امنیت اعلام کرد که قصد دارد با استفاده از مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تمامی تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را بازگرداند.

آمریکا در این نامه ایران را به «نقض اساسی» تعهداتش در «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) متهم کرده بود.

چنانچه آمریکا از برجام خارج نشده بود، این نامه، روند ۳۰ روزه‌ای را آغاز می‌کرد که می‌توانست به «بازگشت خودکار» تحریم‌ سازمان ملل علیه ایران منجر شود.در آن حالت، تمامی تحریم‌های سازمان ملل نیمه شب ۲۰ سپتامبر به وقت گرینویچ (برابر با ۰۴:۳۱ بامداد ۳۰ شهریورماه) علیه ایران از سر گرفته می‌شدند.

با این حال، تلاش آمریکا از همان آغاز با مخالفت‌های جدی روبرو شد و خبرگزاری رویترز  ۱ شهریورماه گزارش داد ۱۳ عضو شورای امنیت با نگارش نامه‌هایی مخالفت خودشان را با خواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرده‌اند.

دو رئیس دوره‌ای شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل متحد نیز با توجه به مخالفت اکثر اعضای شورا اعلام کردند که قادر به انجام اقدامات بیشتر در زمینه خواست آمریکا برای بازگرداندن قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران نیستند.

پس از این تحولات، «دونالد ترامپ» روز ۳۱ شهریورماه اعلام کرد فرمان اجرایی جدیدی برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران و جلوگیری از انجام مبادلات تسلیحاتی با ایران صادر کرده است.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» به شکست‌های سیاست‌ ترامپ در قبال ایران اذعان کرده و گفته قصد دارد با توجه به آنکه خروج یکجانبه از برجام به انزوای بین‌المللی آمریکا منجر شده کشورش را به این توافق مورد تأیید شورای امنیت برگرداند. 

با وجود این، مقام‌های دولت بایدن در روزهای گذشته گفته‌اند بازگشت آنها به برجام بعد از عقب‌گرد ایران از اقدامات جبرانی خود صورت خواهد گرفت. این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که واشنگتن طرفی بوده که با نقض توافق هسته‌ای به صورت یکجانبه از آن خارج شده است. 

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

 مقام معظم رهبری چند روز پیش تأکید کردند جمهوری اسلامی ایران فقط در مقابل عمل طرف مقابل عمل متقابل خواهد کرد. ایشان به‌مناسبت سالروز قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ در جمع مردم آذربایجان شرقی فرمودند: «درباره برجام زیاد گفته‌ایم و سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی را گفته‌ایم. حرف‌هایی زده می‌شود و وعده‌هایی داده می‌شود. امروز همین یک کلمه را می‌خواهم بگویم که ما حرف و وعده خوب زیاد شنیده‌ایم که بعد نقض شده است. حرف و وعده فایده ندارد. این دفعه فقط عمل؛ عمل از طرف مقابل ببینیم ما هم عمل خواهیم کرد. با حرف و وعده، جمهوری اسلامی این دفعه مثل گذشته قانع نخواهد بود.»

دیدگاه کاربران

م.م۱۸۳۰۵۸۴۰۸:۴۵:۵۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱
مبارک انشالله،اگر بعضی‌ها اجازه بدهند روزهای خوبی در انتظار است.
ناشناس۱۸۳۱۳۲۹۲۱:۴۸:۵۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱
روغن ریخته رو نذر امامزاده کرده!!
ناشناس۱۸۳۰۵۹۷۰۹:۰۳:۲۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱
خوب بیا . اینم یک پالس و قدم دیگه برای ما که بشینم سر میز مذاکره . دیگه چی میخواهید ؟ نخیر ! عده ای در داخل هستند که فقط دنبال این هستن که ملت در سختی.. باشن و جون نداشته باشن
ناشناس۱۸۳۰۶۰۳۰۹:۱۰:۱۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱
در دکترین دفاعی ما سلاح هسته ای وجود ندارد از طرفی اورانیوم ۲۰ درصد هم مصرف صلح آمیز ندارد ! ..
ناشناس۱۸۳۰۶۷۷۱۰:۰۱:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱
ايران چرا بايد منافع خودش از برجام را در تحولات امريكا از دست بدهد؟در دوره اوباما برجام امضاء شده ودر چهار سال دوره ترامپ امريكا از برجام خارج شده وخسارات فراواني به ايران وارد كرده واكنون بايدن مي خواهد بازهم ايران اول به برجام بر گردد وبدون پرداخت خسارت به ايران بازهم خسارت ديگري به ايران وارد شودبهيچ وجه اين روش كاملا يكطرفه غير قابل قبول از سوي ايران است
ناشناس۱۸۳۰۷۰۵۱۰:۲۹:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱
شاید این اقدام بایدن برای بزورگان ما راستی آزمایی باشد
ناشناس۱۸۳۱۲۵۴۲۰:۲۲:۲۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱
کدام اقدام؟اول در عمل همه‌ی تحریم ها رو بردارند بعد تازه نوبت ما میشه.دیگه نمیشه سرمون رو شیره بمالند
ناشناس۱۸۳۰۷۸۱۱۱:۳۴:۳۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱
برای اینکه می دانند آنجا وتو می شود نخواستند مثل زمان ترامپ آبرویشان برود
امیر حسین سلطان/تهران۱۸۳۰۸۱۴۱۲:۱۵:۳۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱
الخیر فی ما وقع!
ناشناس۱۸۳۰۸۳۵۱۲:۵۰:۳۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱
آمریکا ادعای ترامپ رو پس گرفت که میگفت تحریمهای سازمان ملل برگشته وقتی هیچکسی اون ادعا رو قبول نداشت! من میگم ما بریم در عوض کل برنامه هسته ای و موشکیمون رو نابود کنیم و از کل منطقه هم عقب نشینی کنیم!!!!!
ناشناس۱۸۳۰۸۳۶۱۲:۵۱:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱
این موضوع جای تامل داره، بعد از بیانیه اخیر آمریکا با اروپاییها، اینکه آمریکا از این موضوع عقب نشسته بوی گاوبندی برای اقدام بعدی دسته‌جمعی بعد از خروج ایران از پروتکل الحاقی رو میده.
ناشناس۱۸۳۰۸۵۷۱۳:۰۶:۰۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱
سازمان ملل ادعاها رو قبول نکرده بود که حالا پس گرفتنش امتیازی باشه ! اقدامات آرایشی بهداشتی تون رو بگذارید واسه جشن هالوین تون ، فقط اقدام عملی در برابر اقدام عملی
ناشناس۱۸۳۰۹۷۷۱۵:۰۳:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱
زیرا بایدن سیاست مدار است و سیاست مدار ها بلد هستند یارگیری کنند! آنچه که دیکتاتورهای تندرو هرگز متوجه نیستند! چه آنها که قدرت واقعی دارند مانند ترامپ و چه آنها که توهم قدرت دارند مانند کیم!
ناشناس۱۸۳۱۰۲۱۱۵:۵۱:۳۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱
پس اتفاق خاصی در جهت برداشتن تحریمها نیفتاده است.
ناشناس۱۸۳۱۰۳۳۱۶:۰۴:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱
درود بر بایدن
ناشناس۱۸۳۱۲۵۹۲۰:۲۴:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱
روغن ریخته را صرف برجام کرده می دانستتد وتو می شود وآبروی امریکا دوباره می رودفقط باید تعهدات مربوط به برجام را انجام دهند با خروس قندی فریب نمی خوریم
ناشناس۱۸۳۱۲۹۸۲۱:۱۳:۳۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱
تاکتیک غرب در مذاکرات: دادن امتیازات کم اهمیت و دادن وعده های بزرگ نسیه و گرفتن امتیازات نقد!
ناشناس۱۸۳۱۳۴۳۲۲:۰۹:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱
یعنی عملا هیچ چی نشد
ناشناس۱۸۳۱۳۶۱۲۲:۲۹:۵۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱
آفتابه لگن( حرف های مفت و بی سر وته آمریکا که در عمل ارزشی ندارد) 7 دست شام و نـاهـــــــــــار(لغو تحریم در عمل) هیچی!
ناشناس۱۸۳۱۵۳۳۰۵:۱۱:۲۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲
زحمت زیاد نکشد قبلا این اقدام امریکا بوسیله اکثر کشور ها رد شده و لغو این درخواست رسما و غیر رسما نذر روغن ریخته شده است.
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. کجا دارید می‌روید؟!

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 8. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 9. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

 10. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 11.  یک رتبه و چند نکته

 12. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 13. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

 14. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 15. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 16. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

 17. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 18. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 19. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

 20. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 21. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 22. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 23. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

 24. چرا اسرائیل قدرت تاثیرگذاری بر پرونده هسته ای ایران را ندارد؟

 25. قیمت واکسن کرونا اعلام شد

آخرین عناوین