هشدار چندین باره کارشناسان دندان تیزتر کرونا در موج چهارم؛ با کرونای انگلیسی رنگ بندی دیگر معنا ندارد

گروه اجتماعی الف،   3991130003 ۱۷ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

بر اساس آمارهای تازه ای که مسئولان نظام سلامت منتشر کرده اند، در چند روز اخیر با افزایش چشمگیر بیماران سرپایی در مراکز درمانی مواجه هستیم. از سوی دیگر، شواهد جدید از موج تازه کرونا نشان می دهد که برخلاف امواج قبلی بیماری، این بار جوانان به شدت در معرض ابتلا به کرونا هستند. ترکیب این دو اتفاق باعث شده است که صاحبنظران نظام سلامت نسبت به افزایش چشمگیر تلفات پاندمی کرونا تا یک ماه آینده هشدار بدهند.

دندان تیزتر کرونا در موج چهارم؛ با کرونای انگلیسی رنگ بندی دیگر معنا ندارد

 به گزارش الف، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران خبر داده است که نسبت به هفته گذشته، میزان مراجعان سرپایی در تهران، حدود 23 درصد افزایش یافته است. همچنین نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران هم هشدار داده است: «تقریبا یک هفته است با روند افزایشی بیماران مبتلا به کرونا روبرو هستیم و آمار مراجعات سرپایی نیز افزایش یافته است. مشکل و نگرانی ما این است که در اسفند به سمت پیک مجدد کرونا برویم و مجبور شویم محدودیت ها را افزایش دهیم.»

همچنین روسای دانشگاه های علوم پزشکی در اغلب استان های کشور نیز از افزایش محسوس آمار مراجعان سرپایی و بیماران بستری مبتلا به کرونا خبر داده اند. حتی حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی نیز اعلام کرده که این روزها دوباره آی‌سی‌یوها در حال پر شدن است.

از سوی دیگر، محمد طالب پور، رئیس بیمارستان سینا به عنوان یکی از بیمارستان های ریفرال (معین) درمان کرونا در کشور هم هشدار داده است: «تاکنون سه موج کرونا را گذرانده ایم. هم اکنون هم توان تیم درمان در حداکثر خود استفاده شده و هم ترس موج چهارم به مراتب بیشتر از موج‌های قبلی است. در مقایسه آماری، در کشور آلمان روزانه ۴۰ نفر به علت کرونا فوت می‌شدند، ولی الان با موج جدید ویروس به هزار و ۲۰۰ نفر در روز رسیده است که این شرایط خیلی وحشتناک است. اگر آگاهی و جدیت لازم را مردم نداشته باشند، ممکن است کشور را گرفتار کند.»

او تصریح کرد: «میزان شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی به طور متوسط پنج برابر و مرگ و میر آن سه برابر شده است. متاسفانه نمونه‌های ویروس انگلیسی در کشور مشاهده شده است. شیوع این ویروس جهش یافته می‌تواند منجر به موج خیلی وحشتناکی شود. فکر می‌کنم یک خطر بزرگ در کمین مردم است، اما هوشیاری مردم می‌تواند موج چهارم کرونا را شکست دهد.»

تبعات افزایش بیماران مبتلا به کرونا در روزهای اخیر

افزایش موارد سرپایی و بستری کرونا در روزهای اخیر، زنگ خطری است که می تواند کل ساختار نظام سلامت را دچار چالش جدی کند.

دکتر یعقوب مهاجری، متخصص اقتصاد سلامت در گفتگو با الف به تبعات افزایش آمار بیماران سرپایی  اشاره می کند و می گوید: «درمان و مقابله با کرونا در ایران تاکنون هزینه های سنگینی به نظام سلامت تحمیل کرده است. طبق اطلاعاتی که وزارت بهداشت منتشر کرده، امسال حدود 70 درصد از اعتبارات یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی برای کمک به درمان کرونا به وزارت2 بهداشت تخصیص داده شده است. در صورتی که آمار بیماران بستری و سرپایی دوباره اوج بگیرد، اعتبارات فعلی نیز نمی تواند پاسخگوی همه نیازهای بهداشتی و درمانی کشور باشد. بنابراین می توان انتظار داشت که با افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا دوباره مجبور شویم که به منابع صندوق توسعه ملی متوسل شویم.»

او خاطرنشان می کند: «اگر دوباره شاهد موج تازه ای از بیماری کرونا در کشور باشیم، قطعا نیازمند بروزرسانی تجهیزات پزشکی مثل تامین دستگاه اکسیژن ساز خواهیم بود. خیز مجدد کرونا می تواند فرآیند فرسایش تجهیزات پزشکی را شتاب ببخشد. همچنین در این شرایط، نیاز به کادر درمان تازه نفس هم چند برابر خواهد شد، زیرا بسیاری از اعضای کادر درمان دچار خستگی و فرسودگی مفرط شده اند. بیش از 300 نفر از کادر درمان بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته اند. با شیوع موج تازه کرونا، میزان ابتلا و مرگ و میر در بین کادر درمان هم بیشتر خواهد شد. وقتی هم که کادر درمان را از دست بدهیم، آن وقت آمار مرگ بیماران مبتلا به کرونا هم بالاتر می رود.»

همچنین دکتر بهروز لاجوردی، متخصص بیماری های عفونی نیز در گفتگو با الف با اشاره به آسیب های افزایش تعداد موارد بیماران بستری و سرپایی، خاطرنشان می کند:

«آمار روزانه فوتی های کرونا، دوباره به سمت سه رقمی شدن در حال حرکت است. با توجه به ویژگی های موج چهارم کرونا که در حال آغاز است، این موج تازه می تواند کودکان و جوانان زیادی را درگیر کند. در امواج قبلی کرونا، اغلب شاهد بودیم که سالمندان، افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای و کادر درمان در صف اول قربانیان بودند، اما در موج تازه کرونا، جوانان و کودکان نیز درگیر خواهند شد. نکته مهم دیگر هم سرعت اوج گیری موج چهارم کرونا خواهد بود. با توجه به انتشار ویرس جهش یافته انگلیسی در کشور، موج بعدی بیماری می تواند خیلی سریع تر به نقطه اوج خود برسد.»

او تاکید می کند: «در شرایط فعلی، موثرترین و سریع ترین راه برای کاهش موارد بیماران سرپایی و بستری، افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی است. استفاده از دو ماسک، رعایت جدی تر فاصله گذاری اجتماعی، تهویه مناسب هوا در محیط های بسته، منع سفرهای غیرضروری، نظارت جدی تر بر رعایت پروتکل های بهداشتی در اماکن عمومی، بازارها، اماکن ورزشی و تفریحی و همچنین مراقبت جدی از خود در دورهمی های خانوادگی می تواند شیب صعودی آمار بیماران سرپایی و بستری را متوقف کند. در عین حال، باید برای جلوگیری از وقوع موج های بعدی کرونا، فرآیند واکسیناسیون هم با سرعت بیشتری دنبال شود. اگر به نقطه ای برسیم که 70 درصد جامعه در برابر کرونا واکسینه شوند، در آن صورت ایمنی بالایی در جامعه ایجاد خواهد شد. در آن شرایط به احتمال قوی دیگر شاهد وقوع موج های کرونا نخواهیم بود.»

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، در حال حاضر ۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. کارشناسان هشدار می دهند که افزایش موارد بیماران بستری و سرپایی می تواند خیلی سریع این رنگ‌بندی‌های کرونایی را تغییر دهد و وضعیتی به مراتب بدتر از آبان ماه امسال را تکرار کند.

 

دیدگاه کاربران

محمد قاسمی۱۸۳۰۰۲۴۱۶:۳۵:۴۹ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
شما یه بار تست بده سرماخوردگی انفولانزا برونشیت و کرونا رو تشخیص نمیدن چطوری مفهمن کرونای انگلیسیه؟ از وزارت بهداشت اصلا آمار داره چند نفر کرونا گرفته
ناشناس۱۸۳۰۸۴۰۱۲:۵۴:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱
کرونای چینی و انگلیسی و ایتالیایی و آمریکایی و.. بس کنید این مسخره بازی را!
ناشناس۱۸۳۰۰۳۰۱۶:۴۲:۲۷ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
اگر بخواهد واکسیناسیون کرونا در ایران به این شکل لاک پشتی انجام گیرد، اگر انجام نشود سنگین تر است.
ناشناس۱۸۳۰۰۴۱۱۷:۰۴:۲۳ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
مقامات ودور بریهایشان واکسن امریکایی زده اند چندین میلیون مردم هم بمیرند برایش مهم نیست
ناشناس۱۸۳۰۰۵۷۱۷:۲۷:۵۷ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
جای نگرانی نیست محموله دومین واکسن غیر تاییدی جهان هفته آینده وارد میشود
ناشناس۱۸۳۰۱۶۸۱۹:۴۵:۳۷ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
واکسن آسترازنکا تاییدیه سازمان بهداشت ندارد و کشورهای فرانسه و آلمان آنرا پس زدند.
ناشناس۱۸۳۰۰۷۰۱۷:۴۳:۰۹ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
همیشه مخفی کاری و لاپوشانی چندین ماه است که این ویروس شیوع پیدا کرده بوده پارسال هم شیوع کرونا از چند ماه قبل بود ولی به دلیل انتخابات و راهپیمایی دیرتر اعلام شد
شهرامی۱۸۳۰۱۴۶۱۹:۱۹:۱۶ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
تا دیر نشده نسبت به اعمال محدودیت های جدی تر اقدام کنید.الان در شهر ما همدان با وجود وضعیت زرد همه محدودیت ها لغو شده و مردم هم خیلی بی مهابا رفتار می کنند
ناشناس۱۸۳۰۱۵۰۱۹:۲۵:۰۱ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
اینقدر که این چند روزه هزاران بار گفتید کرونای انگلیسی چند بار کرونای چینی گفتید جالبه تا مریض میشوند سر از انگلیس در می آورند نه چین
ناشناس۱۸۳۰۱۵۶۱۹:۳۳:۵۳ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
کرونا مثل امریکا میمونه هیچ غلطی نمیتونه بکنه
ناشناس۱۸۳۰۲۶۷۲۱:۲۰:۳۵ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
مدیران بی کفایت و .. در تامین واکسن
ناشناس۱۸۳۰۲۸۲۲۱:۳۱:۱۷ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
تمایلی به رفع قضیه کرونا در ایران بنظر نمی رسد. دلیلش هم واضحه
ناشناس۱۸۳۰۳۲۹۲۲:۱۷:۵۸ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
وقتی بجای عمل و آوردن واکسن همش راجع به موج چندم صحبت میشود مشکلی حل نمیشه و مردم سیبل این بدبختی هستند
ناشناس۱۸۳۰۳۴۶۲۲:۴۳:۳۶ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
یادتان نرود اصل ویروس از کجا آمد. از چین. دوست دارید فردا اگر یه گونه جهش یافته از ایران بیرون رفت بگن گرونای ایرانی؟ قطعا دوست ندارید و نداریم . پس الان مراعات کنید.
ناشناس۱۸۳۰۳۴۹۲۲:۴۵:۲۴ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
شهاب حسینی رفته آمریکا واکسن فایزر زده. تصویر گیاه ماریجوآنا هم روی ماسکی که زده، جلب توجه می کرده. جالب است که در برنامه ای که در صدا و سیما اجرا می کند دم از ایران دوستی هم می زند!
ناشناس۱۸۳۰۳۵۹۲۲:۵۹:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
مردم سردرگم شده اند. از یک طرف دولت بازگشایی ها را حتی برای سینما و استخرها و کافی شاپ ها و رستوران ها و هر جایی که تجمع است را آزاد کرده است از طرفی مسئولین بهداشتی از خیز جدید کرونا خبر می دهند. گویا دولت در جایی که درآمد برایش دارد مانند منع تردد شبانه که هر شب میلیاردها تومان جریمه وصول میکند با قاطعیت می ایستد ولی جایی که درآمدی ندارد به خود مردم واگذار میکند. دولت باید بازگشایی ها را به شدت محدود کند.
ناشناس۱۸۳۰۴۳۳۰۰:۱۹:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱
کلا واکسن هم انگار نیومده و کشف نشده، مثل اسفند 98 حرف میزنید.
یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  3. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  4. آیا کار مجلس این است؟!

  5. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

  6. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

  7. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

  8. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  9. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

  10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  11. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  12. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

  13. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

  14. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

  15. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

  16. تورم سوئد سه برابر شد!

  17. رژیم صهیونیستی؛ همسایه جدید ایران !

  18. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  19. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

  20. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

  21. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  22. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  23. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

  24. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

  25. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  آخرین عناوین