دلیل گرانی وحشتناک میوه چیست؟

اقتصادی،   3991129054 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

این روزها روز به روز قدرت خرید مردم در حال آب رفتن است! بعد از گوشت، مرغ، لبنیات، روغن و... حالا نوبت به گرانی میوه رسیده است تا وجودش آرام آرام در سبد مصرفی خانواده های ایرانی کم رنگ یا حتی محو شود.

دلیل گرانی وحشتناک میوه چیست؟

روزنامه خراسان نوشت: نگاهی به قیمت میوه ها نشان می دهد که خرید چند قلم میوه می تواند از درآمد یک روز کارگر هم بیشتر باشد. اما دلیل گرانی میوه چیست؟ برخی حذف ارز 4200 و گرانی نهاده های کشاورزی را دلیل افزایش قیمت میوه اعلام می کنند، برخی دلال ها را یکی از اصلی ترین دلایل گرانی می دانند، عده ای انبار کردن میوه توسط وزارت صمت را عامل گرانی های اخیر دانسته اند، افرادی هم صادرات را دلیل کاهش میوه و گرانی آن در بازار می دانند و گروهی هم نبود نظارت را یکی از دلایل گرانی میوه معرفی کرده اند. با این حال در گفت و گو با باغداران و مسئولان سعی کرده ایم دلیل گرانی میوه را در روزهای اخیر پیدا کنیم.

قیمت میوه در بازار

کمتر کسی باور می کرد که روزی برسد برای خرید چند عدد موز و پرتقال و سیب درآمد یک روزت را هزینه کنی اما قیمت این روزهای میوه باورنکردنی ها را تحقق بخشیده و حالا خرید چند قلم میوه بیش از 100 هزار تومان برای شما آب می خورد. اما بر اساس قیمت هایی که از بازار گرفتیم قیمت میوه های مختلف در بازار به این شرح است: هر کیلوگرم موز حدود ۵۰ هزار تومان، نارنگی بندری ۵۵ هزار تومان، سیب زرد ۲۶ هزار تومان و سیب قرمز ۲۷ هزار تومان، نارنگی ۲۹ هزار تومان ، پرتقال جنوب ۲۹ هزار تومان، کیوی ۱۷ هزار تومان، لیمو شیرین ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان و پرتقال تامسون ۱3 هزار و 5۰۰ تومان به فروش می رسد.

نقش صادرات در گرانی میوه

گفته می شودیکی از دلایل گرانی میوه، صادرات است. درباره این موضوع معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران در گفت و گویی با باشگاه خبرنگاران از نگرانی ها درباره صادرات میوه این گونه اظهار کرده است: «در خصوص میوه نگرانی‌هایی داریم، چون اشکالی که وجود دارد همچنان صادرات میوه هنوز محدود نشده و الان قیمت برخی میوه‌ها به ویژه پرتقال در حال بالا رفتن است و به رغم این که چندبار هم تذکر داده ایم، عزیزان در تنظیم بازار کشور و وزارت جهاد، صادرات را هنوز محدود نکرده اند؛ یا باید صادرات محدود شود یا برای صادرات تعرفه و عوارض وضع کنند.» با این حال، برخی کارشناسان معتقدند که صادرات میوه به دلایل ارزآوری که در برهه کنونی برای کشور دارد قابل توجیه است.

نقش گرانی نهاده های کشاورزی

یکی دیگر از دلایل گرانی میوه افزایش قیمت نهاده های کشاورزی مانند کود، سم و... اعلام شده است. اولا که الان فصل کود دهی و سم پاشی درختان سیب، پرتقال و نارنگی نیست که باعث افزایش قیمت این میوه های سردسیر شود و ثانیا در گفت و گوی ما با حسین حسن پور یکی از باغداران شهر ساری مشخص شد که باغداران میوه ها را با قیمت های بسیار پایین تر در اختیار دلالان قرار می دهند که این یعنی گرانی نهاده ها به گرانی اخیر میوه مربوط نمی شود چون در صورت گرانی نهاده باید میوه توسط باغدار با قیمت بالاتری به فروش می رسید.

حسن پور درباره قیمت فروش میوه در سرِ زمین به دلال می گوید: «به دلیل این که ما جایی برای نگهداری میوه نداریم و همچنین به خاطر ترس از سرمازدگی میوه ها مجبوریم میوه ها را سریع تر جمع کنیم و به دلالان و انباردارها بفروشیم. ما نارنگی ژاپنی را کیلویی 2200 تومان، پرتقال تامسون را کیلویی بین 5500 تا 6 هزار تومان و پرتقال خونی را هم کیلویی 6 هزار تومان به آن ها می فروشیم.»البته این باغداردرباره قیمت میوه ها در سال گذشته می گوید:« نارنگی کیلویی هزار تومان ، پرتقال تامسون هزار تا 1500 و پرتقال خونی 1700 تومان بوده است.»

نقش دلال ها در گرانی میوه

همیشه یکی از متهمان ثابت گرانی میوه دلال ها بوده اند. چرخه معیوب توزیع میوه باعث شده به جای کشاورز که بیشترین زحمت را برای تولید میوه بر عهده دارد دلالان سود بیشتری را ببرند. البته تعداد بالای واسطه بین کشاورز و مصرف کننده هم به افزایش قیمت میوه کمک می کند. برای این منشور کافی است که این چرخه را بررسی کنیم. عباس محمدی ،یکی از

جایگاه داران میادین میوه و تره بار درباره واسطه گری در بازار میوه می گوید: «انباردارها میوه را از کشاورز می خرند و در سردخانه ها نگهداری می کنند، سپس میوه ها به بنکداران میوه فرخته می شود و بنکداران میوه را به جایگاه داران در میادین میوه و تره بار می فروشند و بعد از آن خرده فروشان میوه را از جایگاه داران خریداری می کنند تا به دست خریدار برسانند.» نگاهی به این روند نشان می دهد که تا میوه از کشاورز به دست مصرف کننده برسد حداقل چهار واسطه را باید پشت سر بگذارد. با این حال ،معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره این که گرانی‌های اخیر در بازار میوه به دلال بازی و واسطه گری از باغ تا بازار بر می‌گردد، می گوید: «برخی مدعیان گرانی میوه، تفاوت قیمت تولید تا مصرف را به دلال بازی و واسطه گری ارتباط می‌دهند، درحالی که دلال و واسطه جزو زنجیره است و امکان حذف آن وجود ندارد و تنها باید آن را سامان دهی کرد چرا که یک عده تخصص این کار را دارند و سال‌ها در این زمینه کار کرده اند.»

نقش ذخیره سازی وزارت صمت

صحبت های یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان درباره تاثیر قیمت گذاری وزارت صمت برای خرید میوه ذخیره شب عید هم فرضیه جدیدی رامطرح کرد. عضو هیئت مدیره اتحادیه بارفروشان در برنامه گفت و گوی ویژه خبری اظهار کرده: «امسال به ذخیره‌سازی اعتقادی نداشتیم و به عرضه و تقاضا معتقدیم با این حال وزارت صمت اول می‌خواست پرتقال را کیلویی 13 هزار تومان قیمت‌گذاری کند، اما با مشورت اتحادیه بارفروشان، مصوب شد که پرتقال را کیلویی 10 هزار و 500 تومان برای خرید​ اعلام کند.» مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی هم درباره این اتفاق گفت: «امسال حدود چهار میلیون و 150 هزار تن سیب تولید و از این میزان حدود یک‌میلیون و 350هزار تن توسط وزارت صمت برای روز عید ذخیره‌سازی شده است.» داراب حسنی ،

ذخیره سازی و صادرات را نسبت به میزان تولید ناچیز می داند و معتقد است که این میزان تاثیری بر بازار ندارد. با این حال ،برخی کارشناسان معتقدند که با توجه به ماندگاری کرونا و کاهش دید و بازدیدها در عید نیازی به ذخیره سازی میوه وجود ندارد.

ضعف نظارت

به هر حال بازار میوه از تعادل قیمتی خارج شده و به نظر می رسد عده ای با به هم زدن نسبت عرضه و تقاضا قصد گران فروشی را دارند. تفاوت قیمت میوه از باغ تا خرده فروشی تا 200 درصد، نبود نظارت کافی در این چرخه را نشان می دهد که وجودش می تواند در کاهش قیمت ها تاثیر به سزایی داشته باشد. به نظر می رسد غفلت سازمان های نظارتی در این امر باعث شده برخی دلالان و واسطه ها کنترل بازار را در دست بگیرند و باعث شوند یکی دیگر از کالاهای مورد نیاز و مصرفی خانواده ها از سبد

آن ها حذف شود. شاید عرضه مستقیم میوه به مصرف کننده بدون دخالت دلالان و ایجاد بازارچه های محله توسط شهرداری ها راهکار مناسبی باشد که می تواند تا حدودی تب افزایش قیمت میوه را کاهش دهد.

گلایه از مسئولان

به نظر می رسد با توجه به شرایط بحرانی اقتصاد و تورم حاکم بر جامعه مردم باید به نخوردن، نپوشیدن و درمان نشدن عادت کنند چرا که معمولا مسئولان اجرایی کشور پاسخی برای این گرانی های افسار گسیخته ندارند و متاسفانه نه با این حجم از گرانی ها کسی استعفا می کند و نه مسئولی کنترل بازار را به دست می گیرد، تنها به جای تلاش برای کنترل اوضاع از مردم می خواهند برای پایین آمدن قیمت ها دعا کنند و مدعی اند قیمت ها دست خداست. با این حال از مسئولان اجرایی کشور می خواهیم دوران خدمت را تمام شده ندانند و در این چند ماه باقی مانده برای کنترل اوضاع تلاش شان را چند برابر کنند شاید روزهای بهتری در پیش رو رقم بخورد.

دیدگاه کاربران

آریابان۱۸۲۸۵۵۴۱۱:۳۲:۰۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
شوربختانه هنوز که هنوزه شاهدیم که ویروس و موریانه عظیم و خارج از کنترلی بنام ^^دلال-سالاری^^ !!!!!! تاکنون و همواره قادر بوده که تار و پود و اساس و بنیان ها را کلا در تولید و اقتصاد کشور  بطور روز افزون نابود کرده و بکند و شگفت آنکه دائما هم سرعتش شدت میگیرد!؟!؟!؟ تداوم این مصیبت ویرانگر ^^دلال-سالاری^^ که تولید کننده زحمتکش و مصرف کننده بینوا را به خاک سیاه نشانده به سود چه کسانیست که دستان پلیدشان را قطع نمیکنند ؟!؟!؟!؟!؟!؟
علی۱۸۲۸۵۶۵۱۱:۳۹:۱۰ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
فقط دولت مقصراست بی خوددنبال مقصرنگردید اگردولت پایانی ندارد
کارگر۱۸۲۸۶۳۴۱۲:۲۴:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
من دیروز ۲۸ بهمن رفتم یکم میوه خریدم شد هفتاد هزار .آخه چرا با این حقوق های کم قیمت ها بصورت نجومی بالا میره .میوه هم کم کم داره از سبد غذایی مون حذف میشه مثل خیلی چیزای دیگه .
ناشناس۱۸۲۸۶۵۵۱۲:۴۲:۵۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
کاسبی دولت عزیز همه چی رو گران کرد مردم نخریدند حالا دولت قوت لایموت مردم و خطر برای سلامتی مردم رو پیشه کرده
علی۱۸۲۸۶۶۸۱۲:۴۹:۵۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
دلیل گرانی میوه بی کفایتی دولت
ناشناس۱۸۲۸۷۱۱۱۳:۲۲:۱۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
دلیلش عده ای پول دارند می خرند
گلبهار۱۸۲۹۸۴۳۱۳:۰۳:۳۸ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
کدوم عده پول دارن باور غریب به۷۰٪مردم به چه کنم چه کنم افتادن
kazemali۱۸۲۸۷۲۶۱۳:۳۱:۰۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
تادر كشورمان مافيا هست ما ملت همين بدبختي داريم مافيا هم كساني مثل .. اطرافياني كه در دوربرش هستند ديگه هيچي باعث گراني نيست تنها ميوه نيست همه چيز ده برابر شده نمونه يك بسته ژيلت يك بار مصرف قبلا 8هزار تومن بود الان 13هزار تومن يعني 70درصد گران شده چي گران نشده وقت آقاي روحاني كار ميكنه كارستان سال بعد فقط خدا به ملت رحم كنه .. فقط خدابه داد ملت برسه
ناشناس۱۸۲۸۹۰۹۱۵:۳۱:۰۱ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
بی عرضگی دولت
محمد۱۸۲۸۹۱۵۱۵:۳۵:۰۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
دلال و واسطه از خدا بیخبر
ناشناس۱۸۲۹۰۰۸۱۶:۵۳:۰۴ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
آقا چیمون درسته که میوه مون باشه دولتهای دنیا به مریخ هم رسیدند .کدام کشور بجز یکی دوتا مثل خودمان مردمش شب میخوابن صبح بلند میشن میبینند موز ،ماهی ،مرغ ،میوه جات ماست ،مترو ،ماشالله درصد رفته بالا ، ما همش استرس تو جونمونه
من ایرانی هستم۱۸۲۹۰۱۵۱۷:۰۱:۴۳ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
بهتر بود تیترتان را تغییر می دادید و می نوشتید(( دلیل اینهمه بدبختی مردم چیست؟))
ناشناس۱۸۲۹۰۴۷۱۷:۲۲:۵۰ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
دولت روحانی بهشت دلالان و مفتخوران و.. ایران بوده است.تمام
ناشناس۱۸۲۹۰۷۳۱۷:۳۶:۳۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
محض رضای خدا بگین در چه موردی و کدوم نهاد وسازمان اعم از دولتی و غیر دولتی مدیریت به دردبخوری برای سر و سامون دادن به اقتصاد داشته که حالا علل گرونی میوه شده سوژه ؟ما همه چیمون مسخره است اخبارمون مملو از بدبختی ( .. ) گرونی مواد اولیه زندگیمون شده !!!!!!!!! تحریم هست ولی بالاتر از تحریم دلال و مافیا هستن جالبه که خبرنگارها گاهی راه حل مشکل رو میدونن ولی مسئولین نمیدونن
ناشناس۱۸۲۹۱۰۳۱۸:۱۰:۴۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
دلیلش مافیا و آقازاده هایی است که انحصار واردات میوه را در اختیار دارند . وقتی موز را 70 توی مغازه گذاشتند طبیعی است که سیب و پرتقال داخلی هم 6 یا 7 تومان معنی ندارد و اونها هم باید 30 یا 40 باشه
ناشناس۱۸۲۹۲۰۱۱۹:۴۷:۲۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
3کیلوپرتقال هفتادهزارتومان مساوی باحقوق کاگربدبخت هفتادتومان وای برتان بامدیریت تان کجاست عدالت حضرت علی علیه السلام
ناشناس۱۸۲۹۴۰۸۲۳:۱۴:۲۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
آقاجان دروغ نگو: ۳کیلو پرتقال تامسون با کیفیت عالی شمال، نهایتا۴۰هزارتومان میشه، یعنی کیلویی ۱۴هزارتومن. ازبس دروغ میگید خدای سبحان خیرو برکت رو ازاین کشور برده.
محمد۱۸۲۹۲۴۳۲۰:۳۳:۳۲ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
سلام عزیزان همه چیز رابه آقا زاده ها آن هم آقازاده های مبهم به انحراف کشاندن مساله است واکثریت مفسدان که آقاز اده هم نیستند در حاشیه امن قرار می گیرند. همین که گفته شود آقازاده ها پشت سرش هم گفته میشود پس اینها به قدرت وصلند وکاری نمیشود کرد. لذا چیزی گزارش وپیگیری نمیشود.بله بعضیشان هم آقازاده اند اما از فاسدانی که با رشوه کارشان را پیش میبرند نباید غافل شد.
ناشناس۱۸۲۹۳۸۳۲۲:۴۰:۱۱ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
سیب درجه یک زرد و موجود در سردخانه دارم کسی 10تومن بخره میدم ، نمی صرفه با این هزینه ها ضمناً دست واسطه ها را قطع کنید از بازار .هم تولید کننده ناراضی هم مصرف کننده.
ناشناس۱۸۲۹۴۱۱۲۳:۲۰:۱۲ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
تقریبا تمام اقلام خوراکی از سبد خانواده ها حذف گردیدند و بازم توقع دارند که مردم با شور و هیجان بروند رای بدهند
ناشناس۱۸۲۹۴۳۱۲۳:۵۶:۳۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
تا وقتی پول در سیستم بانکی ردیابی نشود، بساط دلالی برچبده نمیشود. راه حل اجرای fatf
ناشناس۱۸۲۹۷۶۰۱۱:۱۲:۴۳ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
ترا به خدا بداد مردم برسید همه اجناس گران شده چرا مجلس این وزرای بی خاصیت را استیضاح نمیکند اینها فقط حقوق‌های نجومی رابگیرند ‌فقط وعده پوچ میدهند الف سبب خیر شوید داد دل مردم را ازاین دولت بی اعتدال بگیرید خدا قوت الف جان
یا علی۱۸۲۹۷۶۶۱۱:۲۶:۰۰ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
تا زمانیکه با دنیا قهر هستیم : 1- دلار ارزان نمیشودو صادرات بسیار رونق خواهد داشت و قیمت ها همچنان روندصعودی دارند . 2- حجم بالای نقدینگی که دردست عده محدودی است تمامی این گرانی ها را دامن میزند. 3- دستگاههای نظارتی دولت دیگر آن خمیره کارشناسی قوی را ندارد و از طرفی دیگر رها سازی قمیتها در دورانی که در جنگ اقتصادی هستیم مسئله دردناکی است . 4- بطور کلی دولت و مجلس تاثیر چندانی در مهار تورم ندارند . و ..
ناشناس۱۸۲۹۹۷۱۱۵:۴۱:۴۵ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
من از دست خودم ناراحتم که چرا غلط انتخاب کردم بدبختی مردم دولت که رسیدگی نمیکنه خاک برسر من با این انتخابممممممم
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 2. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 3. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 4. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

 5. قیمت واکسن کرونا اعلام شد

 6. سردار حق‌بین فرمانده فاتح ‌‌«نبل و الزهرا» درگذشت

 7. تشییع پیکر سردار حجازی/ پدر موشکی حزب‌الله لبنان در خاک آرام گرفت + تصاویر

 8. تاثیرپذیری جو بایدن از تحلیل گر معروف یهودی

 9. تورم ونزوئلا از ۳۰۰۰ درصد گذشت!

 10. عراقچی: طرح گام به گام یا توافق موقت بی‌پایه و اساس است

 11. واشنگتن: هیچ امتیازی پیش از اطمینان یافتن از پایبندی کامل ایران به برجام نمی‌دهیم

 12. رئیسی: قضات و کارمندان دستگاه قضا نباید دغدغه معیشت داشته باشد

 13. روحانی: اجازه ندادیم قحطی در کشور رخ بدهد/ واکسیناسیون گسترده و حداکثری در راس برنامه‌ها قرار دارد

 14. قاضی‌زاده: روحانی از همه خطوط قرمز عبور کرده/ رقیبم در انتخابات «رضاخان» است

 15. فوت کودک ۱۷ ماهه در اثر آزار توسط پدرش

 16. زالی: تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است/ رکوردشکنی جدید داشتیم

پربحث‌های هفته

 1. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 2. بازی سیاسی با کارت برجام

 3. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 8. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 9. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 10. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 11. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 12. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 13. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 14.  یک رتبه و چند نکته

 15. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 16. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 17. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 18. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 19. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 20. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 21. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 22. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 23. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 24. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 25. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

آخرین عناوین