حرف «راست» یا درک «درست» ؟!

مهدی نور محمدزاده،   3991129014 ۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
حرف «راست» یا درک «درست» ؟!

در آستانه یک بلوغ رسانه ای و فرهنگی قرار گرفته ایم. این اتفاق مهم که حتی به تعبیر بعضی ها به یک تحول اجتماعی و فرهنگی در ایران خواهد انجامید، معلول اینترنت و گسترش فضای مجازی است. فضای مجازی در کنار همه آفت های محتمل خود، رشد آگاهی عمومی و سیر حرکت افکار عمومی به سمت مطالبات واقعی و جدی و شکل گرفتن یک کلونی مردمی در جهت نظارت و کنترل اصحاب قدرت را باعث شده است. این تحول هر چند به شکلی آرام و کند در حال وقوع است، اما اولا بازگشت ناپذیر است و ثانیا برخی اتفاقات ناگزیر پیش رو، سرعت این تحولات را به شکل باور نکردنی پرشتاب خواهد کرد.

از نشانه های این تحول در فضای رسانه ای ما آن است که «حرف دروغ» دیگر به آسانی سالهای قبل امکان حیات جدی و طولانی مدت ندارد و دیر یا زود رسوا خواهد شد. نمونه اش اظهارات همان نماینده ای که گفته شد سیلی به سرباز زده  و دروغ بافی هایش از شرح ماجرا، چند روز بیشتر دوام نیاورد. ما تقریبا از این مرحله گذشته ایم و در رسانه های جمعی مان به سمت مرزهای «حرف راست» در حرکتیم. اما برای رشد و تعالی حقیقی جامعه، رسیدن به «حرف راست» هم کافی نیست و بلکه باید از آن هم عبور کنیم تا به «درک درست» برسیم.

 

تفاوت «حرف راست» و «درک درست» نکته ای ظریف است. جمله «مصرف ساندویچ برای سلامتی مضر است»، اگر از زبان پزشک تغذیه خطاب به کودکی چاق گفته شود، حرف راست و مبتنی بر «درک درست» است. اما بیان همین حرف راست خطاب به یک کودک کار که با ولع دو ساندویچ نذری را به هم پیچیده و گاز می زند، منافی «درک درست» است. نیت بیان در حالت اول، عقلانی و دعوت به سلامت است و در حالت دوم عین حماقت و تحقیر!

برای اهالی سیاست، فرهنگ و رسانه نیز صرف گفتن «حرف راست» فضیلت بزرگی نیست، هنر بزرگ انتقال یک «درک درست» به واسطه حرف های راست به اذهان عمومی جامعه است. انتخاب گزینشی «حرف راست» ها یکی از روشهایی است که اهالی سیاست برای القای نظر خودشان از آن بهره می برند و مخاطب را از رسیدن به درک درست دور می کنند. در غالب مناظره های سیاسی همین اتفاق می افتد، یک طرف با تکیه بر برخی مستندات و آمارهای راست، مژده پیشرفت و توسعه کشور را می دهد و طرف دیگر با تکیه بر برخی آمارها و شواهد راست دیگر، برای فلاکت و سقوط کشور اعلام عزای عمومی می کند! این رویه فراگیر، عادت غالب رسانه های جهت دار است. مخاطب رسانه های معاند، آنچنان معتقد به بدبختی و فلاکت ایرانیان است که حتی خبر راست ساخت واکسن را هم باور نمی کند، همانطور که مخاطب برخی برنامه ها و رسانه های ما هم آنچنان غرق اخبار قدرت و پیشرفت نجومی کشور و ضعف و شکست هژمونی دشمنان شده است که خبر راست خودکشی  یک کارگر و اندام فروشی برخی نیازمندان را باور نمی کند!

هر چقدر که «راستی آزمایی» حرفها آسان است، «درستی سنجی» درک ها و مواضع سخت است و پیچیده! گیرم راست و دروغ حرفهای رسانه ها یا حتی وعده های کاندیداهای مجلس و ریاست جمهوری را هم فهمیدیم، چطور می شود به درستی درک و موضعی که ما را به آن می خوانند، اطمینان کرد؟! آیا اصلا راهی برای این سنجش سخت و حیاتی می توان یافت؟!

این سوالی است که تعمیق و گسترش تجربه جمعی ما در مواجهه با رسانه ها و افکار و ایده های جدید، به تدریج پاسخ آن را خواهد یافت، نباید عجله کرد!

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۲۸۳۸۳۰۹:۲۸:۴۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
تاکید انسان بر آزادی است: فبشر عباد الذین یستعمون القول و یستبعون احسنه انسان باید آزاد باشد که به همه کتابها، سایت ها و مطبوعات و گفته ها دسترسی داشته باشد. نمی شود بر بعضی از دستورات کتاب خدا پافشاری گردد، اما بعضی دیگر را نادیده گمارد.
ناشناس۱۸۲۸۳۸۸۰۹:۳۰:۴۰ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
مشکل درست و دروغ بودن خبر نیست. مشکل انسداد خبری است. مشکل مردم را بچه و نابالغ پنداشتن است.
ناشناس۱۸۲۸۳۹۲۰۹:۳۲:۵۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
پاستوریزاسیون مصنوعی فضای رسانه ای و خبری نتیجه معکوس دارد. تاکید بر ادامه این سیاست در چند دهه اخیر به اعتماد عمومی لطمات غیر قابل جبران وارد کرده است.
ناشناس۱۸۲۸۳۹۴۰۹:۳۶:۵۰ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
در طی سالها آن قدر تناقض بین گفتار و رفتار مسئولان در این کشور وجود داشته که این امر اکنون در بین مردم هم نهادینه شده است.
ناشناس۱۸۲۸۳۹۶۰۹:۳۹:۳۲ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
مشکل اینجانست که بعضی ها در کشور ما از ابتدای ورودی علم و تکنولوژی به ایران در مقابلش ایستادگی کردن و میکنن. از 200 سال قبل زمان امیر کبیر مانع واکسن زدن شدن. در زمان رضاشاه مانع ورود دوش حمام و رادیو شدن. فکس، ویدیو، ماهواره، اینترنت باند پهن 3G و... همه با مخلافت مواجه شد. الان هم که مشکل سر شبکه های اجتماعی هست. اما این بعضی ها باید بدونن تاریخ بهشون خواهد خندید
صمصام۱۸۲۸۴۰۱۰۹:۴۲:۴۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
از نشانه های این تحول در فضای رسانه ای ما آن است که «حرف دروغ» دیگر به آسانی سالهای قبل امکان حیات جدی و طولانی مدت ندارد و دیر یا زود رسوا خواهد شد. نمونه اش اظهارات همان نماینده ای که گفته شد سیلی به سرباز زده و دروغ بافی هایش از شرح ماجرا، چند روز بیشتر دوام نیاورد جناب محمد زاده این کافی نیست باید به جایی برسیم که هیچ کس حتی جرات فکر کردن به گفتن دروغ در فضای رسانه ای نکند متاسفانه در مواقعی برای تحقق انتشار یک حرف دروغ در جامعه همان یکی دو روز کافی است !
ناشناس۱۸۲۹۳۱۹۲۱:۵۴:۱۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
عمو بیکاری ؟؟ از کی این همه توقع دارید ؟ شما اینجا انسانیت و عقلانیتی می بیند ؟؟؟
علی۱۸۲۸۴۸۳۱۰:۴۷:۴۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
بسیارعالی
ناشناس۱۸۲۹۳۲۳۲۱:۵۶:۳۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
وقتی هیچ انسان اندیشمند و آزاد اندیش ( ریاکاری و چاپلوسی بلد نباشد ) نتواند در مدیریت کشور وارد شود
یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  3. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  4. آیا کار مجلس این است؟!

  5. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

  6. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

  7. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

  8. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  9. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

  10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  11. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  12. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

  13. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

  14. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

  15. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

  16. تورم سوئد سه برابر شد!

  17. رژیم صهیونیستی؛ همسایه جدید ایران !

  18. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  19. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

  20. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

  21. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  22. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  23. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

  24. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

  25. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  آخرین عناوین