بحران صندوق‌های بازنشستگی در راه است

اقتصادی،   3991129008 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نماینده کارگران در کمیته تعیین دستمزد شورای عالی کار گفت: اگر فکری برای صندوق‌های بازنشستگی تأمین اجتماعی نشود، با بحران مواجه می‌شوند.

بحران صندوق‌های بازنشستگی در راه است

فرامرز توفیقی در گفت‌وگو با فارس در مورد اینکه اگر نمایندگان کارگری در شورای عالی کار مصوبات را امضا نکنند، آیا با این وجود با فرض رأی اکثریت آن مصوبه اجرایی می‌شود که وی پاسخ داد: قبلاً این گونه بود که برای الزام‌آور شدن مصوبات شورای عالی کار حتماً رأی حداقل یک نفر از نمایندگان کارگری لازم بود، اما در زمان دولت احمدی‌نژاد مصوبه‌ای گذراندند که اگر اکثریت حاصل شد، حتی به بهای اینکه هیچ یک از اعضای کارگری مصوبه را امضا نکنند، باز هم مصوبات رسمی می‌شود.

وی افزود: قبلاً این گونه بود که اگر یک ضلع از اضلاع سه‌گانه شرکای اجتماعی کارگری، کارفرمایی یا دولت در مصوبات غایب می‌شدند، مصوبات از رسمیت می‌افتاد و اصطلاحاً به این مسئله آبستراکسیون می‌گویند؛ اما با مصوبه دولت در زمان دولت مهرورزی دیگر لازم نبود، حتماً  نمایندگان هر سه ضلع شورای عالی کار امضا کنند.

نماینده کارگران در کمیته تعیین دستمزد شورای عالی کار گفت: پارسال نمایندگان کارگری با مصوبات شورای عالی کار برای دستمزد در سال 99 موافق نبودند و آن را امضا نکردند، اما چون دو ضلع دیگر شورای عالی کار یعنی نمایندگان کارفرمایی و دولت آن را امضا کردند، اکثریت حاصل شد و مصوبه قانونی و اجرا شد.

توفیقی افزود: امسال کارگران به دستمزد 99 اعتراض کردند و در بخش تخصصی دیوان عدالت اداری رأی به ابطال مصوبه شورای عالی کار برای حد اقل مزد سال 99 داد، اما به هر حال این مصوبه برای سال 99 اجرا شد و الان یک ماه بیشتر از سال نمانده و عملاً رأی دیوان منتفی شده است.

به گفته وی، امسال هم نمایندگان کارفرمایی از ورود به سبد معیشت خانوار کارگری در سال 99 خودداری می‌کنند، در حالیکه نمایندگان کارگری تلاش می‌کنند سبد معیشت سریع‌تر تعیین شده  و وارد فرایند تعیین حداقل دستمزد برای سال آینده شویم و تلاش می‌کنیم همه به ریل قانون برگردیم و به نماینده دولت هم یادآور شویم که به اجرای قانون کار کمک کنند.

نماینده کارگران در کمیته تعیین دستمزد شورای عالی کار عنوان کرد:‌ تعیین دستمزد کارگران برای کل کشور است، اگر بی‌اعتمادی کارگران به دولت ایجاد شود، در واقع عمده مردم کشور که جزو خانوارهای کارگری هستند، به دولت بی‌اعتماد می‌شوند.

توفیقی گفت:‌ امسال با توجه به اینکه در دوران تحریم، جنگ اقتصادی و کرونا بوده است باید تلاش کنیم معیشت خانوار کارگری تأمین شود. زیرا 70 درصد از جمعیت کشور به نوعی با حداقل مزد کارگری در ارتباط هستند و بخشی از بازنشستگان تأمین اجتماعی هم متأثر مصوبه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزدها هستند، بنابر این حد اقل مزد باید هزینه یک خانوار معمولی کارگزی را تامین کند.

وی در مورد بحران صندوق‌های بازنشستگی اظهار داشت:‌ بحران از آنجا آغاز می‌شود که صندوق‌های بازنشستگی تأمین اجتماعی و بازنشستگی کشوری توان پرداخت حقوق و مزایای بازنشستگان را ندارند، از طرفی شفافیت در ورودی و خروجی این صندوق‌ها وجود ندارد، باید هم ورودی‌های صندوق شفاف و راستی‌آزمایی شود و هم خروجی‌های صندوق یعنی مستمری که برای بازنشستگان پرداخت می‌شود، به صورت شفاف برای همه اعلام شود.

نماینده کارگران در کمیته تعیین دستمزد شورای عالی کار افزود: برخی از کارفرمایان برای اینکه سهم واقعی سازمان تأمین اجتماعی را نپردازند، اصطلاحاً پشت‌فیشی برای کارگران حقوق می‌پردازند، یعنی به اندازه حداقل حقوق در فیش اصلی ذکر می‌کنند و سهم 23 درصد کارفرمایی از بیمه تأمین اجتماعی را می‌دهند، سهم 7 درصد کارگر هم پرداخت می‌شود، اما برای سایر سطوح مزدی از پشت فیش استفاده می‌شود و در فیش ذکر نمی‌شود، بنابراین درآمد تأمین اجتماعی از حق بیمه واقعی کاهش پیدا می‌کند.

توفیقی گفت: همچنین صندوق تأمین اجتماعی هزاران هزار میلیارد تومان از دولت طلب  دارد که دولت‌ها نمی‌توانند این بدهی‌ها را به صندوق بپردازند، به گونه‌ای که اگر همه درآمد نفتی دولت هم پرداخت شود، باز هم نمی‌توانند بدهی خود به تأمین اجتماعی را بپردازند.

دیدگاه کاربران

محسن۱۸۲۸۴۷۴۱۰:۴۲:۴۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
خب آدم محترم رای با کثریت است دیگر
ناشناس۱۸۲۹۰۱۰۱۶:۵۴:۲۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
کدوم اکثریت یه طرف کارگره اونطرف نماینده دولت و نماینده کارفرماها یعنی باز خود دولت عملا دولت درمقابل کارگر بی پناه
ناشناس۱۸۲۹۱۳۳۱۸:۴۰:۴۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
دولت خودش بزرگ‌ترین کارفرما و بزرگ‌ترین بدهکار به تامین اجتماعی هست طبیعی هست که طرفدار کارفرمایان باشد در شورایی که اکثریت آن با کارفرمایان هست رای اکثریت بی معنی است نباید اصولا رای دولت لحاظ شود همیشه رای دولت به سمت کارفرمایان غش کرده است نه کارگران واین شورا اصولا شورا نیست
ناشناس۱۸۲۸۵۶۱۱۱:۳۷:۵۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
از قدیم گفته اند چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام / خوب.برادر من شما زمانی که صندوق ذخایر کانون پر بود به فکر همسان سازی و برابری حد اقل حقوق ها نبوده اید و همه آن پولها را به دولت دادید حالا برید؟ بگیرید ببینم
ناشناس۱۸۲۸۶۵۰۱۲:۳۹:۰۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
جای سواله کرونا ویروس ووهان و انگلیسی که جان افراد مسن رو میگیره و خیلی از این عزیزان مستمری بگیر هستند و بعد از فوت خیلیهاشون مستمری آنها قطع میشه
ناشناس۱۸۲۸۷۷۰۱۳:۵۲:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
صنایع گرفتار راهی جز اعلام ورشکستگی و توقف ندارند حالا حقوق و پاداش را بالا ببرند با کدام پول دل خوش کرده اند به این تصمیمات معدود صنایع پتروشیمی و فولاد و مس و روی که برخی مواد معدنی که ارزش صادراتی دارند مابقی یا مرده یا در حال مرگ اند خودشان هم میدانند چه خبر است امید واهی به رفع تحریم بسته که آنهم نشدنی است این مجلس ..
ناشناس۱۸۲۸۷۷۲۱۳:۵۳:۵۱ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
کدام دین میگه کدام مذهب میگه پولی از حقوق کارگرکسر شده در یکجا جمع شده آنهایی صاحب اصلیش هستند در فلاکت زندگی کنند و آنهایی که هیچ سهمی در این ذخیره کارگری ندارند هر طوری دلشان بخواد عمل کنند آخه شماها ازخدا نمی ترسید..
ناشناس۱۸۲۸۹۶۰۱۶:۰۹:۱۳ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
تامین اجتماعی حتی برای منافع خودش هم قدمی بر نمی دارد. گزارشی مربوط به سوء استفاده از منابع صندوق به حراست یکی از استانها دادم انگار نه انگار. طرف سالهاست در امریکا زندگی می کند و با تقلب حکم بازنشستگی دریافت کرده و حقوق کارگران بینوا را به جیب می زند اما تامین ککش هم نمی گزد.
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 2. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 3. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 4. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

 5. قیمت واکسن کرونا اعلام شد

 6. تشییع پیکر سردار حجازی/ پدر موشکی حزب‌الله لبنان در خاک آرام گرفت + تصاویر

 7. تاثیرپذیری جو بایدن از تحلیل گر معروف یهودی

 8. تورم ونزوئلا از ۳۰۰۰ درصد گذشت!

 9. عراقچی: طرح گام به گام یا توافق موقت بی‌پایه و اساس است

 10. رئیسی: قضات و کارمندان دستگاه قضا نباید دغدغه معیشت داشته باشد

 11. روحانی: اجازه ندادیم قحطی در کشور رخ بدهد/ واکسیناسیون گسترده و حداکثری در راس برنامه‌ها قرار دارد

 12. قاضی‌زاده: روحانی از همه خطوط قرمز عبور کرده/ رقیبم در انتخابات «رضاخان» است

 13. فوت کودک ۱۷ ماهه در اثر آزار توسط پدرش

 14. زالی: تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است/ رکوردشکنی جدید داشتیم

پربحث‌های هفته

 1. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 2. بازی سیاسی با کارت برجام

 3. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 8. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 9. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 10. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 11. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 12. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 13. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 14.  یک رتبه و چند نکته

 15. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 16. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 17. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 18. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 19. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 20. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 21. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

آخرین عناوین