کرونای «انگلیسی» با کرونای «ووهان» چه تفاوتی دارد؟

سلامت،   3991127015 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه ویروس انگلیسی علائم جدیدی ندارد و همان علائم ویروس قبلی است،گفت: این نوع ویروس بیماری زایی و سرایت پذیری بیشتری دارد و امکان مرگ در اثر ابتلا به آن بیشتر است.

کرونای «انگلیسی» با کرونای «ووهان» چه تفاوتی دارد؟

فارس نوشت: کرونا یکسال پیش در همین روزها بود که سرو کله‌اش به طور رسمی در ایران پیدا شد و دوران زندگی کرونایی و توفیق اجباری همنشینی نامأنوس با این بیماری هزار چهره و فریبکار، آغاز شد.

بیماری که حالا یکسال است زندگی همه افراد را در اقصی نقاط جهان و از جمله ایران دستخوش تغییرات و دگرگونی‌های زیادی کرده و انگار با آمدن خود، سبک و سیاق زندگی و رسم و رسومات ارتباطی و معاشرتی با سابقه دیر پای را تغییر داده و سبک جدید زندگی را پایه گذاری کرده است.

ویروس نامرئی که با ورود نامیمون خود، محفل‌های خانوادگی و دوستانه بسیاری از مردم را برهم زده و بسیاری افراد را درگیر عوارض پیدا و پنهان خود کرده است؛ شناسنامه جماعت زیادی را باطل کرده و پرونده زندگی بسیاری را  در میانه عمر پیچیده است!

اولین نوع ویروس کرونا یا کووید 19 در ووهان چین سربرآورد و در کوتاهترین زمان عالمگیر شد؛ هر روز مطالب و اطلاعات جدیدی از آن شنیده شد و حالا چند ماهی است که صحبت از تولد نوع جدید کووید 19، آن هم از کشور انگلیس به گوش رسیده است؛ ویروس جهش یافته‌ای که بنا بر شواهد موجود پس از گذشت حدود 3 ماه از تولد آن در انگلیس، خبری شده و نامش بر سرزبانها افتاد.

این ویروس نیز به سان اجداد ناخلف خود، نقاط مختلف دنیا را در نوردیده و حالا چند وقتی است پایش به کشور‌مان نیز باز شده؛ آن طور که وزیر بهداشت در چند روز گذشته اعلام کرد کرونای انگلیسی در کشور در حال چرخش است و دیگر هیچ نقطه‌ای را نمی‌توان مصون از حضور آن دانست.

سعید نمکی، وزیر بهداشت با بیان اینکه ویروس جهش یافته کرونا در کشور چرخیده است و این زنگ‌ خطر جدی در مدیریت کرونا بوده که آغاز شده است،گفت: روزهای سختی در انتظار ماست و باید خود را آماده کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد:روش مبارزه با ویروس جدید و جهش یافته کرونا با ویروس ووهان هیچ تفاوتی ندارد و باید دستورالعمل‌های توصیه شده را رعایت کنیم.

تاکنون در کشور 7 نفر در اثر ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا یا همان کرونای انگلیسی جان خود را از دست داده اند.البته بنا به گفته فرید نجفی، معاون تحقیقات وزیر بهداشت آمار ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی در کشور بسیار بیشتر از تعداد اعلام شده است.

وی از افزایش 30 تا 70 درصدی سرعت انتقال ویروس  کرونای انگلیسی نسبت به ویروس قبلی خبر داد.

به عبارت بهتر باید گفت که دیگر در هیچ نقطه‌ای نمی‌توان این احساس را داشت که امکان ابتلا به کرونای انگلیسی وجود ندارد.

حمید عمادی، استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی(ره)، در پاسخ به این پرسش که «کرونای جهش یافته انگلیسی چه ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی با ویروس کرونای ووهان در چین دارد؟»، بیان داشت: از نظر بالینی فرق زیادی بین این دو نیست؛ فقط مقداری احتمال سرایت کرونای انگلیسی بیشتر است و اگر ابتلایی باشد، بیماری شدیدتر خواهد بود.

*کرونای انگلیسی جوانان را بیشتر دوست دارد!

وی اضافه کرد:به طور کلی ویروسی است که قدرت سرایت آن بیشتر بوده و احتمال اینکه افراد دارای سیستم بدنی قوی و جوان را درگیر کند، وجود دارد. 

استاد بیماری‌های عفونی افزود: حتی در ویروس ووهان نیز مشاهده شد که افرادی مبتلا و بیمار شدند که بدنی قوی داشتند؛ در نتیجه قانونی وجود ندارد که همه افرادی که مبتلا به ویروس ووهان آلوده شدند از نوع خفیف بوده باشد؛البته در کل باید گفت ویروس انگلیسی بیماری زایی و سرایت پذیری بیشتری دارد و امکان مرگ در اثر ابتلا به آن بیشتر است.

عمادی در پاسخ به این پرسش که «ویروس‌های جهش یافته آفریقایی و برزیلی چه ویژگی دارند؟»‌،ابراز داشت:ویروس کرونا، ویروس خیلی بزرگی است و در نتیجه احتمال بروز جهش‌های مختلف زیاد است.

وی با بیان اینکه این ویروس به سرعت جهش پیدا می‌کند، تصریح کرد:اولین منطقه‌ای که ویروس جدید جهش یافته را پیدا کنند اسم آن محل را روی آن می‌گذارنند. ویروس کرونا جهش‌های مختلفی داشته که هرکدام مشخصاتی داشته است.

*جهش ویروس الزاما به معنای خطرناک شدن نیست

استاد بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: جهش‌ها ممکن است الزاما در جهت بدتر شدن پیش نروند؛ یعنی ممکن است ویروسی که مثل این ویروس جهش پیدا کرده بیماری زایی بیشتری نداشته باشد و ممکن است جهشی منجر به ضعیف شدن ویروس شود؛ در نتیجه باید بدانیم این طور نیست که فقط جهش به سمت بدتر شدن ویروس برود.

*کرونای انگلیسی علامت خاصی ندارد

عمادی در پاسخ به این پرسش که «آیا ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی علائم  خاصی دارد؟»،گفت:علائم جدیدی ندارد و همان علائم ویروس قبلی است؛ مانند تب، سردرد، بدن درد، سرگیچه، تهوع و استفراغ، تنگی نفس، سرفه، اسهال، از دست حس بویایی و چشایی، احساس سنگینی در قفسه سینه، گلودرد؛همه از علائم ابتلا به کروناست.

وی متذکر شد:البته معمولا این طور نیست همه علائم در یک فرد باشد و در افراد مختلف متفاوت است.

استاد بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد:علائم جدیدی وجود ندارد که بگوییم این علامت نشانه جهش جدید در ویروس است؛ بلکه جهش فقط ویروس را مسری تر کرده و امکان اتصال به سلولهای تنفسی را بیشتر کرده است.

عمادی یادآور شد: برای نمونه اگر قبلا قطرک های تنفسی حاوی هزارقطرک متشکل از  ویروس بود، ممکن بود از هزار ویروس10 ویروس قابلیت سرایت داشته باشد و بقیه نمی‌توانست آلودگی ایجاد کند اما اکنون در هزار ویروس بیش از 400 تا 500  ویروس می‌تواند قدرت انتقال داشته باشند؛ یعنی سرایت پذیری بیشتر شده است.

تب، سردرد، بدن درد، سرگیچه، تهوع و استفراغ، تنگی نفس، سرفه، اسهال، از دست حس بویایی و چشایی، احساس سنگینی در قفسه سینه، گلودرد؛همه از علائم ابتلا به کروناست

وی در پاسخ به این پرسش که «ابتلای کودکان درنوع جهش یافه کرونای انگلیسی چگونه است؟»، تصریح کرد:اپیدمی در ایتالیا پدید آمده که در آن 70 درصد مبتلایان کودکان هستند و آن یک نوع جهشی است که کودکان بیشتر درگیر می‌شوند.

استاد بیماری‌های عفونی افزود: امیدواریم این ویروس‌های جهش یافته وارد کشور نشوند؛ البته این خیلی بستگی به مسؤولان دارد تا در کنترل مرزها و قرنطینه کردن تلاش زیادی داشته باشند. ما در این خصوص خیلی جدی نبود و سهل انگاربوده‌ایم؛ باید جدی تر برخورد کنیم و با افرادی که  از خارج از کشور می‌آیند جدی تر برخورد کرده و آنها را قرنطینه کنیم.

دقت کنیم! آنچه را که باید در شرایط خاص کرونایی این روزهای جامعه در نظر بگیریم، این است که آمدن و ورود هر نوع ویروس جهش یافته کرونا در کشور که البته امری اجتناب ناپذیر خواهد بود، بستگی به رعایت نکات و شیوه نامه‌های توصیه شده بهداشتی فردی و اجتماعی است؛ به طوری که اگر در رعایت دقیق این توصیه‌ها نهایت توجه و دقت را داشته باشیم، می‌توانیم به مقدار خیلی زیاد از عدم ابتلا به این ویروس مطمئن باشیم و باید همواره رعایت سه‌گانه کلیدی و مهم بهداشت فردی؛ یعنی شستن دستها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری فیزیکی را در سرلوحه هر فعالیت و اقدام خود قرار دهیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۲۵۵۴۸۰۹:۴۸:۴۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
خواهش میکنم یکی منو روشن کنه. چطوری متوجه میشن که بیمار ویروس چینی داره یا انگلیسی یا افریقایی؟ با ویروس مصاحبه میکنن؟ تست های کرونا هم که فقط مثبت و منفی داره. به نظرم یک عملیات روانی در کار هست. البته هر اقدامی که باعث بشه مردم بشینن تو خونه هاشون من یکی استقبال میکنم.
ناشناس۱۸۲۶۷۰۴۲۳:۰۰:۴۴ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
کلا همش تقصیر انگلیسه مگر چین بگه نه
ناشناس۱۸۲۶۷۵۲۲۳:۵۸:۳۲ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
می گن چندتا ازمایشگاه هست که می تونه افتراق بده کرونای چین و انگلیس رو ک بعیده
ناشناس۱۸۲۵۵۸۹۱۰:۰۱:۴۳ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
فرقش اینه که به وهاوون نمیشه گفت چینی ولی این یکی رو باید بگی انگلیسی
ناشناس۱۸۲۶۲۱۱۱۵:۱۷:۳۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
احسنت خوشم اومد
ناشناس۱۸۲۶۵۶۹۲۰:۱۶:۰۳ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
کلا کرونای انگلیسی همون کرونای ووهان هست ولی ورژنش انگلیسیه.
ناشناس۱۸۲۵۶۵۸۱۰:۴۳:۵۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
اگر دارین اسم میزارین درست بزارین کرونای انگلیسی با کرونای چینی ووهان کشور نیست! درضمن کرونای انگلیسی همزمان در افرایقای جنوبی هم دیده شده پس شما از روی عمد دارین تیتر میزنین
ناشناس۱۸۲۶۵۹۸۲۱:۰۰:۲۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
همش ریشه کن بشه ایشالا
ناشناس۱۸۲۵۷۲۰۱۱:۱۷:۴۳ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
جرات نکردین بنویسین کرونای چینی!
ناشناس۱۸۲۶۳۱۸۱۶:۲۹:۱۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
آخه سفیر چین ناراحت میشه میزنه برکنارشون میکنه
ناشناس۱۸۲۵۹۸۴۱۳:۱۳:۴۴ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
بشین تا مسئولین در مرزها دقت به خرج بدن. مسئولین فکر کارای دیگه هستن.
ناشناس۱۸۲۶۲۲۵۱۵:۲۲:۴۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
وقتی به جای علم و دانش، اخلاق، منطق و.... سیاست سخن میگه!! ویروس چینی میشه ویروس ووهان!!
ناشناس۱۸۲۶۲۹۲۱۶:۱۱:۲۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
خود چینی ها اینجوری ماله کشی نمیکنن برای خودشون.
فایزه۱۸۲۶۵۷۱۲۰:۱۹:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
به جای این که غصه نامگذاری ویروس رو بخوریم کاری انجام بدیم که بیماری رو نگیریم
ناشناس۱۸۲۶۶۴۳۲۱:۳۷:۲۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
من کارشناس نیستم ولی چیزی که از شما یاد گرفتم رو بیان می‌کنم. درس پس می دم. مثل واکسن می مونه. چینیش خوبه ولی انگلیسیش اَخه.
ب ط چ۱۸۲۶۶۸۵۲۲:۲۷:۰۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
همش کروناس انگلیسی افریقایی نداره .
ناشناس۱۸۲۶۸۲۶۰۳:۰۲:۳۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
ایرانی،انگلیسی،آمریکایی،چینی،آفریقایی،آسیایی،.......فرقی نمیکنه مهم اینه که بااین همه ادعای تکنولوژی بتونیم واکسن یادارویی براش پیداکنیم
ناشناس۱۸۲۷۵۶۲۱۳:۳۷:۱۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
چی شد علائم که همونه
ناشناس۱۸۲۸۶۹۵۱۳:۰۹:۵۳ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
فقط همینو میتونم بگم:بدبخت شدیم
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  4. حکایت کارتخوان و پزشک

  5. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

  6. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

  7. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

  8. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

  9. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

  10. ماهی گیری اردوغان در آب گل‌آلود اوکراین

  11. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

  12. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

  13. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. سهامداران منتظرند !

  16. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

  17. انتقاد قالیباف از خصوصی‌سازی آموزش و پرورش/ توضیح باقری درباره سفرش به روسیه

  18. چرا دست راست پوتین هنگام راه رفتن ثابت است؟

  19. سریال تکراری رسوایی‌های جنسی در ارتش اسرائیل

  20. رییسی: قیمت نان افزایش نخواهد یافت

  21. اشتباه خطرناک سرباز تازه کار

  22. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

  23. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

  24. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

  25. پژوی تاشو؛ محصول جدید ایران‌خودرو

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما