وزیر صمت: ظرفیت تولید سالانه ۲.۶ میلیون خودرو داریم

اقتصادی،   3991121102 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر صنعت، معدن و تجارت از آغاز عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب از هرمزگان به خراسان جنوبی و رضوی، به زودی خبر داد و گفت: ظرفیت تولید خودرو از ۱۶۰ هزار دستگاه سالیانه در اوایل انقلاب به دو میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه در حال حاضر رسیده است.

وزیر صمت: ظرفیت تولید سالانه ۲.۶ میلیون خودرو داریم

به گزارش ایسنا، علیرضا رزم حسینی در برنامه تلویزیونی انتهای الوند با اشاره به طرح ملی و استراتژیک انتقال آب خلیج فارس به استان های به فلات مرکزی و شرق کشور، گفت: انتقال آب و شیرین سازی آن از هرمزگان به طول ۸۲۰ کیلومتر شروع شده است و انشاالله به زودی به اردکان خواهد رسید و عملیات اجرایی خطوط دوم و سوم این پروژه مهم نیز به زودی شروع می ‌شود. این آب برای صنعت و معدن کشور بسیار حائز اهمیت است. اگر می‌خواهیم تولید افزایش یابد و طرح‌های توسعه ای در حوزه صنایع و معادن شکل بگیرد باید آب به محل واحدهای معدنی و صنعتی بیاید.

رزم حسینی با بیان اینکه  آبان ماه امسال این آب به سیرجان رسید و معادن بزرگ و شرکت های منطقه از جمله گل‌گهر از این آب استفاده کردند و تا سرچشمه( کرمان) و چادرملو ( یزد) پیش می‌رود، گفت: به دستور رئیس جمهور مطالعات خط دوم و سوم این طرح استراتژیک را در چند ماه گذشته انجام داده ایم. عملیات اجرایی خط انتقال آب هرمزگان به خراسان جنوبی و رضوی (مشهد مقدس) به زودی انجام می‌شود. طول این خط ۱۵۵۰ کیلومتر است و هدف آن آبرسانی به معادن بزرگ سنگان و خواف است. خط سوم نیز برای انتقال آب از هرمزگان به کرمان و سرانجام اصفهان به به طول ۹۲۰ کیلومتر است که شرکت های بزرگی مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن در اصفهان و همچنین در طول مسیر واحدها صنعتی و معدنی می توانند از این آب استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تولید مس در اول انقلاب ظرفیتی نداشتیم اما  اکنون به ۵۱۲ هزار تن ظرفیت تولید در این حوزه رسیده‌ایم و رتبه ۱۰ دنیا را داریم. طرح‌های توسعه در حوزه مس در حال اجرا است و حدود ۱.۵ میلیارد دلار صادرات در  انواع محصولات مس به صورت سالانه داریم. در حوزه فولاد نیز از ظرفیت تولید ۷۰۰ هزار تن در اوایل انقلاب به ۵۶ میلیون تن ظرفیت تولید در حال حاضر رسیده ایم.

به گفته وی، ایران تا ۱۵ سال پیش وارد کننده فولاد بود اما اکنون به یک صادرکننده مهم در این حوزه تبدیل شده‌ است. در زمینه سیمان نیز از ظرفیت تولید ۷ میلیون تنی سیمان در اول انقلاب هم اکنون به ظرفیت تولید ۸۸ میلیون تن رسیده ایم و اکنون یک صادر کننده هستیم.

ارتقای کیفیت خودرو در دستور کار

وی همچنین با بیان اینکه ظرفیت تولید خودرو از ۱۶۰ هزار دستگاه سالیانه در اول انقلاب به دو میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه در حال حاضر رسیده است، تصریح کرد: البته ارتقای کیفیت خودروها حائز اهمیت و در دستور کار  است.

وزیر صمت در ادامه درباره صنعت لوازم خانگی، اظهار کرد: قبل از انقلاب تنها دو برند (ارج و آزمایش) در این حوزه فعال بودند اما اکنون با وجود تحریم های ظالمانه و خروج شرکتهای خارجی تولید لوازم خانگی ازکشورمان، پنج شرکت داخلی با برندهای معروف در این حوزه فعال هستند. در حال حاضر کارخانه های لوازم خانگی سه شیفته کار می‌کنند،  صادرات به کشورهای آسیایی (عراق و سوریه) انجام می دهند و حتی با خرید بعضی برندهای خارجی، صادرات به کشورهای اروپایی( ایتالیا) دارند.

حجم تجارت خارجی به ۵۴ میلیارد دلار رسیده است

وی با بیان اینکه در حوزه پتروشیمی قبل از انقلاب ظرفیتی نداشتیم اما اکنون به ۷۷ میلیون تن ظرفیت تولید رسیدیم و در این حوزه صادر کننده هستیم، گفت: همچنین در حوزه صنایع غذایی پیشرفتهای خوبی به دست آمده است و صادرات ۵ میلیارد دلاری در این حوزه داریم. صادرات شیرینی و شکلات ایران نیز به ۵۸ کشور دنیا انجام می‌شود و به عنوان نمونه فقط یک شرکت تولید آشامیدنی در خراسان رضوی به بیش از ۶۰ کشور دنیا محصولات خود را صادر می کند.

رزم حسینی در ادامه با بیان اینکه قبل از انقلاب صادرات کشور ۵۰۰ میلیون دلار بوده است، تصریح کرد: در ۱۰ ماهه امسال ۲۶ میلیارد دلار صادرات داشتیم و ۵۴ میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشورمان بوده است.

۵ میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه های مختلف 

همچنین به گفته این مقام مسئول، ایران فقط یک کشور فقط نفتخیز نیست، بلکه کشوری معدن خیز نیز هست که پنج میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه های مختلف داریم که باید از این ظرفیت استفاده بهینه بیشتری برای توسعه شود. همچنین هلدینگ استخراج طلا و فرآوری آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت با تعامل و هماهنگی بخش خصوصی در حال راه‌اندازی است.