ساخت دستگاه درمان سرطان تیروئید برای نخستین بار در کشور

اجتماعی،   3991120084 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: نمونه خارجی دستگاه دزیمتر پایش تیروئید در داخل کشور موجود نیست اما شرکت ما موفق به ساخت آن شد.

ساخت دستگاه درمان سرطان تیروئید برای نخستین بار در کشور

میثم رمضانی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص دزیمتر پایش تیروئید اظهار کرد: یکی از روش‌های درمان سرطان تیروئید، مصرف ید ۱۳۱ توسط بیماران است. دزیمتری یک فرآیند مهم در اندازه گیری شدت تابش مواد پرتوزا است که در پزشکی هسته‌ای کاربرد‌های گسترده‌ای دارد.

او افزود: از موارد استفاده این دستگاه می‌توان به افزایش اثر بخشی درمان اختلالات تیروئید به‌وسیله‌ ید پرتوزا نام برد. با توجه به استفاده از مواد پرتوزا با اکتیویته بالا در این درمان، باید از دزیمتر مناسب جهت پایش وضعیت غده تیروئید، مغز قرمز استخوان و حنجره استفاده شود.

رمضانی تصریح کرد: دوز دریافتی توسط افراد نزدیک بیمار پس از دریافت ید پرتوزا و ترخیص از بیمارستان، باید همچنان استفاده شود. این دستگاه به عنوان یک وسیله مورد نیاز و کاربردی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که از ید پرتوزا جهت درمان اختلالات تیروئید استفاده می‌شود، به شمار می‌آید.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان بیان کرد: از نتایج بارز این دستگاه می‌توان به بازدهی بالای آن در شناسایی پرتوی گامای ید و همچنین کالیبراسیون آن بر روی فانتوم معادل بافت بدن و شبیه ساز شده سر و گردن فرد بیمار نام برد.

او افزود: ثبت اختراع دزیمتر پایش تیروئید وسیله‌ای است جهت صحت سنجی درمان سرطان تیروئید که به پزشک معالج در مورد قدرت جذب تیروئید فرد بیمار و تجویز صحیح نسبت به مقدار شدت بیماری کمک کرده و همچنین می‌تواند محدوده زمان ترخیص بیمار و مقدار مجاز دوز تشعشعی از بدن بیمار از مرکز درمانی را مشخص کند.

رمضانی گفت: دزیمتر پایش تیروئید دارای اجزاء گوناگونی مانند گردنبند، آشکارساز حساس به پرتو‌های ایکس و گاما، سیستم اندازه گیری و نمایشگر است.

او تصریح کرد: این دزیمتر دارای گواهی ثبت اختراع از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و برای اولین بار در کشور تولید شده و از نظر ظاهر مشابه نمونه خارجی آن است، که تا به امروز نتوانسته ایم آن را وارد کنیم. نمونه خارجی این دستگاه که محصول مشترک دو کشور آلمان و فرانسه است داخل کشور  به دلیل قیمت بالا و شرایط سخت تهیه آن موجود نیست.

رمضانی بیان کرد: این دزیمتر به عنوان یک آشکارساز پرتو‌های ایکس و گامای ید رادیواکتیو در درمان اختلالات تیروئید شناخته می‌شود که از سیستم اندازه گیری دارای سطح متوسطی ساخته شده است.

او در خصوص کارکرد این دستگاه گفت: این دزیمتر با وزن کم بر روی گردن بیمار توسط گردنبند متصل می‌شود و مقدار دوز رسیده به تیروئید بیمار را بر روی نمایشگر در جهت تجویز صحیح توسط پزشک نمایش می‌دهد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۱۷۰۰۶۱۷:۲۱:۵۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
یادتان باشد اینها همه در دولت روحانی اتفاق افتاد
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

 6. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 7. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 8. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 9. عکسی زیبا از جواد فروغی

 10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 11. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 12. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 13. کارِ کیست؟!

 14. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 15. دو كلمه با ظريف و روحانی

 16. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 17. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 18. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 19. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 20. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 21. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 22. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 23. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 24. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 25. اندیشکده آمریکایی: قطع روابط امارات و عربستان حتمی است

ابر آروان

آخرین عناوین