جزییات ورود اولین محموله واکسن روسی/ قرارداد خرید ۲ میلیون واکسن کرونا از روس‌ها

سلامت،   3991116111 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس سازمان غذا و دارو ضمن تشریح جزییات واردات اولین محموله واکسن روسی کرونا، درباره وضعیت تزریق این واکسن و میزان واردات آن توضیح داد و گفت: به طور کلی قرارداد ما با طرف روس برای دریافت واکسن اسپوتنیک وی دو میلیون عدد واکسن است.

جزییات ورود اولین محموله واکسن روسی/ قرارداد خرید ۲ میلیون واکسن کرونا از روس‌ها
به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا شانه‌ساز درباره جزییات واردات واکسن کرونا از روسیه گفت: اولین محموله واکسن کرونا خوشبختانه وارد کشور جمهوری اسلامی ایران شد و همکاران ما در گمرک فرودگاه حضرت امام (ره) آن را تحویل گرفتند. واردات این محموله به نوعی آغاز کار بود. اولین محموله وارد شده و از این به بعد قراردادمان برای واردات سایر محموله ها  از کشور روسیه اجرایی می شود. طبیعی است که گروه‌هایی که در حال حاضر در اولویت هستند، به عنوان اولین گروه‌هایی که در حال حاضر دریافت‌کننده این واکسن هستند، واکسن را دریافت خواهند کرد.

قرارداد ایران با روس‌ها؛ واردات ۲ میلیون واکسن کرونا

وی تاکید کرد: به سرعت محموله‌های بعدی واکسن وارد می‌شوند. به طور کلی قرارداد ما با طرف روس برای دریافت واکسن اسپوتنیک وی دو میلیون عدد واکسن است البته بقیه منابع معتبری هم که شناسایی شده را مدنظر داریم همچنین کمپانی‌هایی که می‌توانند در تعداد بالا واکسن کرونا را تولید کنند در کشورهایی مانند چین، هند و کوبا که با کوبا کار مشترکی در زمینه تولید واکسن داریم، در دستورمان کار است.

وی با بیان اینکه واکسن کرونا باید در دو دوز در یک فاصله زمانی برای هر نفر تزریق شود و این میزان محموله اول واکسن که وارد شده، برای ۱۰ هزار نفر است، ادامه داد: به هر حال محموله‌های بعدی هم طی یکی دو ماه آینده از بقیه سبد منابع وارداتی دریافت خواهد شد تا به تولید داخلی خودمان در حجم و تعداد مورد نیاز برسیم، ادامه خواهیم داد البته بار اصلی در زمینه تامین واکسن از منابع داخلی خواهد بود.

شرایط واکسن‌های کرونایی که وارد ایران می‌شوند

شانه ساز در ادامه گفت: محموله های بعدی طبق برنامه زمان‌بندی که اعلام شده، به فاصله زمانی یکی دو هفته پشت سر هم خواهند رسید و تا قبل از پایان سال آن‌ها را دریافت می‌کنیم البته ما فقط واردات واکسن کرونای روسی را در دستور کار نداریم، بلکه  منابع مطمئن و معتبر دیگری هم هستند که آن ها را شناسایی کردیم. منابعی که توانستند فاز سه کارآزمایی بالینی را انجام دهند و در کشورهای معتبر و مطمئن دیگر علاوه بر کشور سازنده مصرف شدند. این منابع هم در سبد وارداتی ما قرار دارند.

وی در ادامه اظهار کرد: واردات از کووکس هم در برنامه واردات ما قرار دارد البته اگر کووکس می‌توانست در بازه زمانی کوتاه تری اقلام را به ما برساند، ما آن اقدام را انجام می‌دادیم اما از آنجایی که ظاهرا تا یکی دو ماه آینده نمی‌توانیم روی بحث محموله کووکس حسابی باز کنیم، از ابتدا هم پیش بینی شده بود که اگر قرار باشد در این زمینه فاصله زمانی وجود داشت باشد، همه تخم مرغ‌هایمان در یک سبد نباشد و بر همین اساس وزیر بهداشت شخصا همه راه ها و منابعی را که امکان تهیه واکسن از آن‌ها مدنظر قرار داشت، پیگیری کرد.

چرا واکسیناسیون کرونا در برخی کشورها زودتر شروع شد؟

شانه‌ساز در ادامه گفت گفت: در اولین فرصت از منابع معتبر واردات را انجام می دهیم. هموطنانمان بدانند که بسیاری از کشورهای دیگر در فاز سه مطالعات بالینی مشارکت کردند اما ما اجازه ندادیم. در سطح کلان کشور تصمیم گرفتیم که حتما از مطالعات انجام شده در سایر کشورها استفاده کنیم و اینطور نباشد که واکسنی را روی هموطنان خودمان آزمایش کنیم. طبیعی است اگر ما در فاز سه مطالعه بالینی می‌خواستیم وارد شویم، می توانستیم واردات را زودتر از این‌ انجام دهیم اما این تصمیمی بود که گرفته شد که همه آزمایشات در کشور سازنده و خارج از کشور انجام شود و بعد از حصول اطمینان واردات را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: به هر حال منبع، منبع مطمئنی است و خوشبختانه هم از نظر مصونیت و ایمنی زایی و هم از نظر ایمنی و سلامت محصول مورد تایید است و نشریه «لنست» هم به عنوان یک نشریه معتبر مستندات آن را چاپ کرده است البته ما قبل از آن در سازمان غذا و دارو همه این اطلاعات را دریافت کرده بودیم و تمام مستندات را داشتیم و کمیسیون قانونی هم بر اساس این اطلاعات تایید کرد. خوشبختانه چاپ آن در نشریه «لنست» هم برای اقناع افکار عمومی با توجه به شبهاتی که پیش آمده بود، می توانست موثر باشد. وگرنه ما همه این اطلاعات را قبلا دریافت کرده بودیم و بر اساس آن تصمیم گرفتیم که از این منبع به عنوان واردات استفاده کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو همچنین گفت: نکته مهم در واردات این است که شرایط حمل و نقل برای واردات برای ما بسیار مهم است. به هر حال یک منبعی مانند «فایزر» دمای حداقل منفی ۶۰ درجه به پایین را نیاز دارد، اما ما منابعی را انتخاب کردیم که دماهای آن‌ها منهای ۲۰ درجه است مانند همین واکسن روسی که به راحتی با فریزرهایی که در آزمایشگاه‌ها داریم، قابل نگهداری است. خوشبختانه این محموله وارد شده است.

تلاش برای ثبت واکسن کرونا در سامانه تی تک

وی درباره اولین دریافت کنندگان واکسن کرونا در کشور گفت: اولویت‌ها را معاونت بهداشتی وزارت بهداشت اعلام کرد که شامل کادر درمان، افراد سالمند، بیماران خاص و... می‌شود و بر اساس آن تزریق واکسن آغاز می‌شود. ما تلاش‌مان این است که حتما در سامانه «تی تک» ثبت شود تا بدانیم هر فردی کدام یک از این واکسن ها را دریافت کرده است. تا از الان از شایعات یا احیانا خروج این واکسن ها از شبکه رسمی توزیع پیشگیری کنیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۱۰۷۳۴۱۹:۵۳:۱۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
خطاب به منتقدین, که با سطح سواد مختلف نظر میدهند لطفا در مورد چاپ مقاله علمی در یک مجله معتبر و مراحل آن با دوستانتان که سطح کارشناسی ارشد تا دکتر اهستند مشورت کنید.مجله معتبرلنست که جای خود را دارد,بعضی دوستان فکر میکنند مثل بعضی مجلات میشه آگهی کرد.
ناشناس۱۸۱۰۷۶۳۲۰:۱۴:۴۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
تمام این دو میلیون دوز در بازار سیاه وارد خواهد شد با قیمت های نجومی ..
ناشناس۱۸۱۱۰۸۷۰۳:۲۴:۱۰ ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
این فقط واسه یک درصد و نیم جامعه بسه.
ناشناس۱۸۱۱۱۴۵۰۷:۵۱:۴۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
تازه میخوان ببینن کدوم بهتر جواب میده خیلی مردی آقای وزیر زمان اجحاف شما را اثبات میکند
احمد۱۸۱۱۱۵۰۰۸:۰۲:۱۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
۱۰ هزار واکسن از دو میلیون وارد شد تا چند ماه دیگه ان شااله دو میلیون کامل وارد میشه تشکر فقط سوال ؟؟؟جمعیت ایران چند میلیوووونه و یه خورده کم سفارش واکسن ندادین . یا حق
ناشناس۱۸۱۱۱۶۶۰۸:۳۴:۱۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
درحالیکه برخی از کشورهای منطقه نزدیک به یک چهارم مردم خودشون رو واکسینه کردن، آنهم - برخلاف ادعای این فرد مسئول - با واکسنی که نه فقط فاز سوم رو پشت سر گذاشته بلکه تاییدیه سازمان بهداشت جهانی رو هم داره، ما هم واکسن کافی برای یک صدم درصد (یعنی صد برابر کوچکتر از یک درصد) جمعیتمون رو وارد کردیم!
ناشناس۱۸۱۱۲۱۵۰۹:۳۱:۲۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
ان شاء الله زودتر این بیماری از بین بره
ناشناس۱۸۱۱۲۱۸۰۹:۳۲:۲۶ ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
خسته نباشید دولت عزیز
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

  2. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

  3. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

  4. اردوغان در کوچه بن بست

  5. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

  6. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

  7. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

  8. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

  9. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

  10. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

  11. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

  12. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  13. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

  14. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

  15. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

  16. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

  17. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  18. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

  19. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

  20. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

  21. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

  22. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

  23. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

  24. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

  25. متولیان سلامت چطور درباره آمار سرانه پزشک در ایران به خطا افتاده‌اند؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین