تاسیس شرکت های موهوم برای فرار مالیاتی / استفاده از کارتن خواب ها

اقتصادی،   3991114006

قاضی مسعودی مقام در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات حسن یاوری و مرتبطین وی، گفت: برای فرار مالیاتی و انجام تخلفات به تأسیس شرکت‌هایی موهوم با به کارگیری عده‌ای کارتن خواب، اقدام کردید.

تاسیس شرکت های موهوم برای فرار مالیاتی / استفاده از کارتن خواب ها

 به گزارش مهر، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات حسن یاوری و مرتبطین وی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

در ابتدای جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام با فراخواندن حسن یاوری متهم ردیف اول پرونده به جایگاه، ضمن تفهیم اتهام به وی، خطاب به متهم گفت: ادامه دفاعیات خود را بیان کنید.

حسن یاوری متهم ردیف اول در جایگاه قرار گرفت و به ادامه دفاعیات خود پرداخت.

متهم یاوری گفت: بورس کالا در بخشنامه‌ای به تولیدکنندگان و افراد شاغل در حوزه بازرگانی اعلام کرد که چنانچه خرید و فروش در تالار بورس صورت نگیرد، افراد حقیقی نیز می‌توانند مواد اولیه پتروشیمی را خریداری کنند.

قاضی مسعودی مقام در پاسخ به اظهارات متهم حسن یاوری گفت: منظور از خرید آن است که این خرید برای تولید باشد نه برای فروش در بازار آزاد؛ ما بخشنامه‌ها را بررسی کرده‌ایم؛ شما به عنوان شخص حقیقی حق این را نداشتید که مواد اولیه پتروشیمی را از بورس خریداری کرده و آن‌ها را در بازار آزاد به فروش برسانید و سودهای کلان ناشی از تفاوت قیمت‌ها را کسب کنید.

قاضی مسعودی مقام از متهم پرسید: نوع شرکت خاطره‌اندیشان چه بود و سمت شما در شرکت مزبور با چه عنوانی قید شده بود؟

متهم پاسخ داد: شرکت خاطره‌اندیشان شرکت سهامی خاص بود و من سرمایه‌گذار بودم و از آنجایی که مشکل مالیاتی داشتم نمی‌توانستم عضو هیأت مدیره این شرکت باشم.

قاضی خطاب به متهم گفت: با این اوصاف خودتان اعلام می‌کنید که افرادی را استخدام می‌کردید و به واسطه آن‌ها شرکت‌هایی را تشکیل می‌دادید.

همچنین رئیس دادگاه در رابطه با اظهارات متهم که مدعی شد از سال ۹۳ در حال تولید در حوزه پتروشیمی است، از او خواست تا لیست تولیدات خود از سال ۹۳ به بعد را به دادگاه ارائه دهد.

در ادامه جلسه دادگاه وکیل متهم حسن یاوری در جایگاه قرار گرفت و گفت: از ۱۰۲ شرکت اسم برده شده در پرونده برخی از این شرکت‌ها اصلاً فعالیتی در حوزه پتروشیمی ندارند؛ همچنین در پرونده قید شده که ۲۰۰ هزار تن حجم خرید مواد اولیه پتروشیمی برای ۲۴ شرکت متعلق به حسن یاوری است، حال آنکه تنها ۱۷ شرکت متعلق به حسن یاوری است.

نماینده دادستان در پاسخ به اظهارات وکیل گفت: متهم حسن یاوری تولیدکننده در حوزه پتروشیمی نبود بلکه اخلالگر در نظام اقتصادی بود و در شرایط تحریم به دلالی مواد اولیه محصولات پتروشیمی روی آورد که نتیجه این امر افزایش قیمت‌ها و تلاطم در بازار بود. مدعی هستند متهم ارتباطی با ۱۰۲ شرکت مذکور در پرونده ندارد؛ حال سوالی که مطرح است این است که دلیل استخدام افراد کارتن‌خواب و معتاد در این شرکت‌ها و یا وکالت دادن به برخی افراد برای ثبت این شرکت‌ها از سوی متهم حسن یاوری چه بود؟

وکیل دیگر متهم حسن یاوری بیان داشت: ما در کیفرخواست با تاریخ‌های متوالی در خصوص فروش محصولات مواجه‌ایم و از سال ۹۲ تا ۹۷ در مورد موکل من اتهاماتی مطرح است، حال آنکه باید به تفاوت قیمت محصولات پتروشیمی در این سال‌ها و افزایش قیمت رخ داده در سال ۹۷ توجه شود.

وکیل متهم حسن یاوری ادامه داد: در کیفرخواست قید شده که حداقل منفعت حاصله هزار میلیارد تومان است؛ این عبارت حداقل به چه معناست چرا به حداقل اکتفا شده است.

نماینده دادستان گفت: در کیفرخواست تاریخ دقیق اتهامات انتسابی قید شده است و تصریح شده که از سال ۹۴ تا برج ۱۲ سال ۹۷ یعنی در اوج تحریم‌ها و گرانی‌ها، شبکه یاوری دلالی‌هایی را در حوزه مواد اولیه پتروشیمی با هدف کسب سود انجام داده است و در بازار محصولات پتروشیمی اخلال ایجاد کرده است.

نماینده دادستان بیان داشت: شبکه یاوری آنچنان شبکه منسجمی در حوزه مواد اولیه پتروشیمی بود که نیازی به تبانی با افراد دیگر نداشت و در قالب همین ۱۰۲ شرکت اقدامات خود را پیش می‌برد.

در ادامه جلسه دادگاه با دستور قاضی، متهم ردیف دوم پرونده حامد یاوری در جایگاه قرار گرفت و پس از تفهیم اتهام، اظهار داشت: اتهامات انتسابی را قبول ندارم؛ در کیفرخواست ارزش کالاها ۱,۰۳۶ میلیارد تومان قید شده است در صورتی که من در هیچ شرکتی هیچ سمتی نداشتم و صرفاً از سال ۹۴ تا پایان ۹۶ در دفتر برادرم کار می‌کردم.

قاضی مسعودی مقام از متهم حامد یاوری پرسید: در بین سال‌های ۹۴ تا ۹۶ در دفتر برادرت به چه کاری مشغول بودی؟

متهم حامد یاوری پاسخ داد: اقدام به پیشبرد امور دفتری و خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی به میزان روزانه حدود ۶۰ تن می‌کردم و ماهانه ۱۵ الی ۲۰ میلیون از برادرم حسن یاوری حقوق می‌گرفتم.

قاضی خطاب به متهم حامد یاوری گفت: بنابر اظهارات خود شما، سود حاصل از خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی توسط شما به حساب دفتری که متعلق به برادرتان بود واریز می‌شد؛ دفتری که به اسم شرکت حقوقی باید تأسیس می‌شد.

وکیل متهم حامد یاوری، در بخش دیگر دادگاه به دفاع از موکل خود پرداخت و گفت: اعمالی که حامد یاوری انجام داده با اعمال سایر متهمان پرونده یکسان است، اما مصادیق عناوین مجرمانه در مورد وی با بقیه متفاوت است و برای وی عنوان مشارکت در اخلال درج شده است؛ حجم خرید و فروش حامد یاوری در بازار ذیل تخلفات صنفی محسوب می‌شود و میزان فروشی که حامد یاوری در طی یک سال و نیم در دفتر برادرش داشته نمی‌تواند عنوان اخلال داشته باشد.

در پایان، قاضی مسعودی مقام ضمن اعلام ختم جلسه اعلام کرد: جلسه بعدی دادگاه روز شنبه ۱۸ بهمن برگزار می‌شود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  2. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  3. ماجرای بنزین ۲۰ هزارتومانی/ دروغی که در آستانه انتخابات منتشر شد

  4. احمدی نژاد در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت

  5. متکی: آیت‌الله رئیسی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد

  6. سازهای بد آهنگ نهادهای قانونی در اجرای یک مصوبه !

  7. هشدار اساتید حوزه و دانشگاه در مورد «طرح قانون بانک مرکزی» کمیسیون اقتصادی مجلس

  8. چرا دولت روحانی با برخی از مصالح مردم لجبازی می‌کند؟

  9. بی‌سابقه‌ترین حمله موشکی فلسطین به پایتخت اشغالگران/ اوضاع داخلی صهیونیست‌ها در مرز انفجار

  10. روحانی: مگر یک انتخابات چقدر می‌ارزد که آدم به خاطر آن دروغ بگوید

  11. انتشار فیلم رهگیری ناوگروه زیردریایی ارتش آمریکا توسط سپاه پاسداران

  12. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

  13. استهلال ماه شوال در قم

  14. گزارش دومین روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری+ چهره‌هایی که ثبت نام کردند

  15. مناظره شنیدنی کارشناسان ترک درباره دلایل اتحاد ایران و سوریه

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  3. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  4. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. حشره ای که هر ۱۷ سال یک‌بار از زیر زمین بیرون می‌آید

  11. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  12. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  13. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  14. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  15. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  16.  پشت پرده وحشی‌گری‌های اشغالگران در قدس/ نتانیاهو به سرنوشت «اولمرت» دچار می‌شود؟

  17. تل‌آویو با ۱۳۰ راکت هدف قرار گرفت

  18. کنایه بغض‌آلود مجری صداوسیما به برخی از سلبریتی‌ها

  19. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  20. ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

  21. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  22. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  23. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

  24. داوطلب کفن‌پوش انتخابات ریاست جمهوری

  25. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  ابر آروان

  آخرین عناوین