تهیه گزارش تخلف ۵۰۰ میلیارد تومانی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

اقتصادی،   3991113126

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از تهیه گزارشی درباره تخلف ۵۰۰ میلیارد تومانی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در این کمیسیون خبر داد.

تهیه گزارش تخلف ۵۰۰ میلیارد تومانی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

علی خضریان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نشست بعدازظهر امروز (دوشنبه) کمیسیون اصل نودم مجلس گفت: کمیته‌های پنجگانه کمیسیون اصل نود مجلس گزارشی در خصوص پرونده‌هایی که طی ماه‌های گذشته بررسی و مشکلات مردم برطرف شده است ارائه کردند.

وی افزود: بر اساس ثبت شکایات واصله یک هزار و ۵۲۷ پرونده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یازدهم ثبت شکایت شده که یک هزار ۳۳۷ مورد از این پرونده‌ها در صلاحیت بررسی کمیسیون بود.

خضریان با اشاره به اینکه با بررسی یک هزار و ۲۶۴ پرونده مشکلات مردم حل و به نتیجه قطعی رسیده‌ایم، ادامه داد: در حال حاضر حدود ۴۸۳ پرونده در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی همچنان جاری است و ۶۷۱ پرونده نیز با راهنمایی حقوقی و پیگیری کارشناسی کمیسیون توسط دستگاه‌های دیگر بررسی شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس افزود: تعدادی پرونده نیز مربوط به دستگاه‌های همچون اداره کل دادگستری استان خراسان رضوی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، شهرداری تهران و بانک مرکزی بوده که پاسخ مناسبی از سوی آنها ارائه نشده. در کمیسیون اصل نودم مجلس مقرر شد طی روزهای آینده پرونده این دستگاه‌ها جهت رسیدگی به دستگاه‌ قضایی ارجاع داده شود.

خضریان با اشاره به اینکه یکی از چند پرونده‌ای که در نشست روز گذشته کمیسیون اصل نودم قانونی اساسی مجلس مورد بررسی قرار گرفت؛ پرونده پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود، عنوان کرد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس باید در اوج فعالیت این مجموعه عرضه می‌شد که متاسفانه این اقدام صورت نگرفته و این موضوع تخلف ۵۰۰ میلیارد تومانی را به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ دولت پیشرفت ۷۶ درصدی پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را اعلام و آن را تحویل گرفته، گفت: ۲۴ درصد باقی مانده احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی ۶ سال توسط دولت تکمیل شد، تاخیر در تکمیل و بهره برداری پالایشگاه خسارات مالی و اقتصادی بسیار زیادی بر کشور تحمیل کرده است، با وجود تحریم‌های ظالمانه نباید ظرفیت داخلی در خدمت فشار اقتصادی بر مردم قرار می‌گرفت. این تخلف از سوی کمیسیون ترک فعل شناخته شده و گزارش آن در حال آماده شدن است.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی، افزود: با تاکید نمایندگان عضو کمیسیون تخلفات صورت گرفته در احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دیوان محاسبات پیگیری و بررسی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح اولیه پرونده سند ۲۰۳۰ و اتفاقات صورت گرفته توسط بخش‌های مختلف دولتی در این حوزه در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی قرائت شد، تصریح کرد: سند ۲۰۳۰ و بسیاری از تفاهم‌نامه‌ها همانند قانون اساسی در سطح فرهنگی جهان عمل می‌کنند به همین دلیل با تاکید نمایندگان تخلفات صورت گرفته که تلاش می‌کنند استقلال و هویت فرهنگی کشور را زیر سوال برده و در دایره نظم نوین جهانی و دهکده جهانی تعریف کند و ترویج دهنده الگوی توسعه غربی در کشور باشد را به صورت دقیق بررسی می‌کنیم.

خضریان، اضافه کرد: گزارش‌هایی از کلیه دستگاه از جمله وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت و صدا و سیما دریافت می‌کنیم تا با موانعی که جریان غرب گرا در بخش‌های مختلف در مسیر الگوی توسعه اسلامی و ایرانی پیشرفت و برخلاف گام دوم انقلاب قرار داده است مقابله کنیم.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، گفت: با توجه به اینکه سند ۲۰۳۰ سبک زندگی و توسعه غربی را ترویج می‌کند این سند صرفا سندی فرهنگی نیست بلکه در مسائل پولی، مالی، کشاورزی، تغذیه‌ای، خانواده، جمعیت، دارو، بهداشت سلامت، محتواهای آموزشی، مسائل سیاسی و اجتماعی و اندیشه‌ای، صنعت، نفت، گاز و شهرسازی کشور نیز دخالت‌هایی دارد. 

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سند ۲۰۳۰ فراتر از چیزی است که عموم جامعه از آن اطلاع دارند و استقلال کشور را در حوزه‌های مختلف تهدید می‌کند، خاطرنشان کرد: باید مقابل جریان غرب‌گرایی که در داخل کشور موانعی در مسیر پیاده سازی مدل‌های داخلی ایجاد می‌کند ایستادگی کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 2. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 3. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 4. «دستاورد شگفت انگیز» ایران در توسعه سامانه‌های دفاع موشکی

 5. سامانه شاد هک شد

 6. رئیس جمهور: دولت مصمم به بازگشت امید به مردم است/ گلایه‌های مردم را بحق می‌دانم/برای تأمین واکسن، شخصاً با برخی کشورها تماس گرفتم

 7. گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور در ۱۰۰ روزگی دولت | رئیسی: در تلاشیم گرانی را کنترل کنیم

 8. «بی فرهنگی» اقتصادی و آبی که همیشه گل آلود می شود

 9. سقوط پهپاد در یکی از روستاهای شهرستان کوهرنگ

 10. راهکارهای ضمانت گرفتن از امریکا برای خارج نشدن از توافق

 11. روایت یک مقام وزارت خارجه از سختی و دشواری کار تیم مذاکراتی ایران در وین

 12. واکنش مشهدی‌ها به توهین شهاب مرادی در برنامه زنده تلویزیونی

 13. وارونگی افزایش حقوق بازنشستگان کشوری

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 3. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

 4. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 5. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

 6. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 7. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 8. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

 9. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 10. نجات اردوغان با پول ایران

 11. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 12. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

 13. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 14. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 15. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 16. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 17. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 18. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 19. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 20. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 21. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 22. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 23. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 24. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

 25. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما