جهانگیری: دولت و مجلس بر روی بودجه تعامل خواهند کرد

اقتصادی،   3991112090

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به موضوع بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، گفت: دولت و مجلس بر روی بودجه تعامل خواهند کرد اما نکته کلیدی بودجه که از نظر دولت مورد تایید است اجرای دیدگاه های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص ویژگی های بودجه نظیر تورم زا نبودن، واقعی بودن منابع، عدم ایجاد هزینه های اضافی، رسیدگی به طبقات ضعیف جامعه و مرتفع کننده فساد و رانت باید باشد.

جهانگیری: دولت و مجلس بر روی بودجه تعامل خواهند کرد

به گزارش الف، جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان خوزستان ظهر امروز (یکشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور در این استان برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی و سالگرد ورود شکوهمند و با عزت امام خمینی(ره) گفت: امیدوارم توفیق پیدا کنیم آرمان های امام راحل که مقام معظم رهبری هم همواره بر آن تاکید داشته اند و در سه شعار اصلی مردم یعنی استقلال آزادی و جمهوری اسلامی نهفته است را محقق کنیم.

معاون اول رئیس جمهور افزود: استقلال باید به معنای واقعی کلمه یعنی در همه ابعاد سیاسی و اقتصادی محقق شود و کشور بتواند روی پای خود بایستد و آزادی نیز که در قانون اساسی بعنوان گوهری گرانبها از آن یاد شده به هیچ بهانه ای نمی توانیم از مردم سلب کنیم.

وی افزود: جمهوریت نظام نیز بدین معناست که خط مشی اداره کشور را مردم تعیین کنند و اسلامیت آن یعنی چارچوب اداره کشور باید بر پایه اصول اسلام باشد.

جهانگیری با بیان اینکه البته امروز بعد از چهل و دو سال که از انقلاب اسلامی سپری می شود هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم، اظهار داشت: باید با جدیت و تلاش بیشتر کارها را پیگیری کنیم و با شجاعت بیشتر در مسائل پیش رو تصمیمات لازم را اتخاذ نماییم تا بتوانیم به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: البته به دلیل آنکه تا نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد گاهی دستاوردها و اقدامات فراوان انجام شده با زبان گویا بیان نمی شود و تصور می شود که سخن گفتن از دستاوردهای چهل سال اخیر مورد توجه مردم نخواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: این سیاست ها در مقطعی که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد سیاست هایی جامع بود که مهمترین ویژگی آن اجماع همه جریانات سیاسی، دستگاه ها و نهادهای مختلف کشور نسبت به این سیاست ها بوده است.

جهانگیری یکی از نیازهای اصلی اقتصاد کشور را اجماع همه صاحب نظران برای پیشبرد برنامه ها دانست و گفت: معمولا در موضوعات اقتصادی نظرات و دیدگاه های متفاوت و بعضاً‌ متضاد وجود دارد که باعث می شود به جای پیشبرد امور، کارها با موانع مواجه شود.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اصل 44 قانون اساسی سیاست هایی راهگشا هستند، تصریح کرد: برداشت برخی افراد از سیاست های اصل 44 این بوده که بخش خصوصی اجازه رشد و پیشرفت داشته باشد و عده ای نیز بخش خصوصی را افرادی زالو صفت می دانند که ثروت های کشور را می خورند و می بلعند.

وی افزود: البته در قانون اساسی نیز این سیاست ها به گونه ای مطرح شده که زمینه این برداشت فراهم می شود که کارهای بزرگ باید در انحصار دولت باشد و بخش خصوصی و تعاونی ها در واقع مکمل یکدیگر هستند.

جهانگیری اضافه کرد: پس از ابلاغ سیاست های اصل 44 قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری تا مدتی این فضا حاکم بود که دولت هرچه دارد باید به بخش خصوصی واگذار کند و بخش خصوصی میدان دار اقتصاد شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی از سیاست های اصل 44 قانون اساسی نیز مهمتر بود زیرا 5 رویکرد مهم دارد و جهت گیری های اقتصادی را بطور شفاف مشخص کرده است.

وی با اشاره به رویکرد مردمی بودن اقتصاد مقاومتی گفت: این جهت گیری یعنی اقتصاد باید در اختیار مردم باشد و رویکرد درون زایی نیز به معنای ضرورت استفاده از تمام ظرفیت ها در اقتصاد کشور است.

جهانگیری ادامه داد: رویکرد برون نگری یعنی باید با دنیا تعامل داشته باشیم و کسانی که تصور می کنند تحریم یک نعمت است در اشتباه هستند زیرا تحریم اقتصاد را حبس می کند اما برای پیشرفت باید به دنبال توسعه صادرات، واردات و تعاملات اقتصادی و دریافت تکنولوژی از دنیا باشیم.

معاون اول رئیس جمهور عدالت بنیانی و دانش بنیان بودن اقتصاد را دو رویکرد دیگر اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: این رویکردها در حقیقت پنج رویکرد عالمانه و دقیق هستند که اقتصاد کشور باید با اتکا به این رویکردها اداره شود.

وی در ادامه با بیان اینکه استان خوزستان از هر منظر می تواند در بخش اقتصاد مقاومتی الگو و نمونه باشد، گفت: ظرفیت درون زایی استان بسیار بالا است زیرا خداوند همه نعمت ها و مزیت ها را به این استان عطا کرده است.

جهانگیری ادامه داد: منابع معدنی، نفت و گاز، آب فراوان، زمین حاصلخیز، مرزهای خشکی و دریایی و از همه مهمتر نیروی انسانی تحصیلکرده توانمند از جمله ظرفیت های مهمی است که می تواند در توسعه استان نقش پررنگ داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور سپس به بحران ها و مشکلاتی نظیر سیل سال 98، شیوع کرونا و پیامدهای تحریم های ظالمانه در کنار بیماریهای مزمن اقتصادی اشاره کرد و گفت: همه این موارد موجب شده تا نارضایتی در مردم بویژه در خوزستان بیشتر شود که در این زمینه دانشگاه های استان باید با متمرکز شدن روی ظرفیت های استان و اقداماتی که انجام شده دلایل نارضایتی ها را پیدا کنند و برای رفع آن راهکار ارائه دهند.

وی افزود: در خوزستان و در همین ایام تحریم سرمایه گذاری های بزرگی نظیر ایجاد پالایشگاه بزرگ بیدبلند انجام شده، بیشترین تعداد مجتمع های پتروشیمی در بندر ماهشهر احداث شده اما در چهره مردم رضایتی متناسب با این حجم از سرمایه گذاری ها دیده نمی شود که حتما دانشگاه ها باید در این خصوص تحقیق کنند. موضوعاتی در خوزستان بر زمین مانده که مردم را رنج می دهد، مسئله آب شرب با همه سرمایه گذاری ها دغدغه برخی از مناطق استان شده است. نباید اینگونه باشد که وقتی مردم به مسئولان کشور می رسند درخواست تامین آب شرب داشته باشند.

جهانگیری با اشاره به دغدغه مردم نسبت به موضوع فاضلاب، اظهار داشت: در این خصوص هم کارهای خیلی بزرگی در استان انجام شده است اما هنوز در این باره طرح های زیادی باید انجام شود. نیاز شهر اهواز حتما بعنوان یک کلان شهر باید به مترو سریعتر برآورده شود. باید با کمک سازمان برنامه و بودجه کار به سمت اجرایی شدن مترو در این شهر پیش برود.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: دغدغه های اصلی مردم باید مشخص شده و سازمان برنامه و بودجه باید در خصوص برنامه هفتم یک کار دقیق برای رفع مشکلات انجام دهد که مثلا بتوان از محل نفت دغدغه اصلی مردم خوزستان در موضوعاتی نظیر آب شرب یا فاضلاب برطرف شود. مردم احساس کنند که درآمد نفت بر حل مسائل آنها تاثیرگذاشته است.

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی افزایش تاب آوری مردم است، گفت: مردم باید احساس کنند دولت و نظام گره های زندگی آنها را باز می کنند و آنها در آینده وضعشان بهتر می شود.

جهانگیری گفت: ما مکلف هستیم به خاطر خون شهدا کارآمدی نظام را بالا ببریم، دشمنان جمهوری اسلامی با پمپاژ اخبار منفی و تبلیغات می کوشند که به مردم بگویند این نظام آینده ای ندارد و نمی تواند مشکلات را حل و فصل کند. این ظلم به نظام است، قطعا علاوه بر اقدامات بسیاری که انجام شده می توانیم مشکلات را برطرف کنیم، این کشور ظرفیت های فراوانی دارد و اگر تحریم ها کنار برود ایران جاذبه های بسیاری برای سرمایه گذاری دارد.

وی سپس با اشاره به سخنان مطرح شده در جلسه پیرامون ایجاد سد بختیاری، گفت: در این خصوص شورای اقتصاد مصوبه لازم و منابع فاینانس چین را هم تایید کرده است، امیدوارم با پیگیری وزارت نیرو اجرای این طرح سریعتر آغاز شود.

جهانگیری اجرای طرح 550 هزار هکتاری کشاورزی در استان های ایلام و خوزستان را بسیار پراهمیت توصیف کرد و به مدیران گفت: با افتخار نتایج این طرح را اعلام کنید، طرحی که با روی کار آمدن این دولت سرعت اجرای آن بیشتر شد و امروز 295 هزار هکتار از این اراضی زیر کشت رفته است و از دیروز دستور مطالعات فاز دوم آن نیز اعلام شد. بازدهی این طرح بسیار بالا بوده بطوری که در همین دو سال میزان تولید محصولات کشاورزی از 1.7 میلیون تن به 5.2 میلیون تن رسیده است. روز گذشته و در بازدید از این طرح با مردم که گفت و گو می کردم خوشحال بودند و درخواستشان این بود که فاز دوم نیز سریعتر آغاز شود، پیداست که این طرح کارگشا بوده و موجب جلب رضایت مردم شده است.

معاون اول رئیس جمهور از خوزستان بعنوان یکی از پایگاه های مهم صنعتی کشور یاد کرد و گفت: با وجود برخی نارسایی ها در زنجیره تولید صنایعی نظیر فولاد این استان از ظرفیت صنعتی بسیاری برخوردار است.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به موضوع بودجه سال 1400 کشور، گفت: دولت و مجلس بر روی بودجه تعامل خواهند کرد اما نکته کلیدی بودجه که از نظر دولت مورد تایید است اجرای دیدگاه های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص ویژگی های بودجه نظیر تورم زا نبودن، واقعی بودن منابع، عدم ایجاد هزینه های اضافی، رسیدگی به طبقات ضعیف جامعه و مرتفع کننده فساد و رانت باید باشد.

جهانگیری افزود: ما معتقدیم اگر بودجه ای که از مجلس بیرون می آید فاقد این ویژگی ها باشد دارای ایراد است. اگر منابع درآمدی در بودجه به شکل غیرواقعی و غیرقابل وصول افزایش پیدا کند قطعا کسری بودجه دولت بیشتر می شود. بنابراین با محقق نشدن منابع و افزایش هزینه ها مردم می گویند مجلس این ارقام را تصویب کرده اما مسئولان و دولت نمی خواهند انجام دهند و این موضوع با توجه به افزایش قیمت ها، عدم رضایت ایجاد می کند.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص افزایش حقوق ورودی کالا از گمرکات کشور، گفت: بدون توجه به قیمت دلار یا سود بازرگانی افزایش حقوق ورودی کالا باعث می شود که در نهایت این پول از جیب مردم خارج شود که نتیجه آن گرانی و فشار به مردم است و نباید پس از اجرای این طرح بگوییم چرا کالاها گران شد.

وی با ذکر خاطره ای از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در هنگام اجرای مصوبات برنامه اول مجلس شورای اسلامی، گفت: هنگام افزایش قیمت ها وقتی از دولت درباره این اتفاق سوال می کردیم می گفتند این نتیجه مصوبات خودتان در مجلس است و با ذکر مصوبه مجلس اعلام می کردند که اجرای آن باعث این موضوع شده است.

جهانگیری گفت: دولت حتما در خصوص تورم زا نبودن، واقعی بودن منابع، ایجاد هزینه و رسیدگی به طبقات ضعیف جامعه با مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم هم نظر است و نمی تواند این مسائل موضوع اختلافی باشد.

در این جلسه استاندار خوزستان نیز گزارشی از وضعیت استان و عملکرد برنامه های اقتصاد مقاومتی ارائه کرد و به تشریح چالش ها و پیشنهادات برای توسعه استان پرداخت.

وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و نفت نیز در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده توسط دستگاه اجرایی متبوع خود ارائه کردند و به بیان برنامه ها و پیشنهاداتی برای توسعه استان خوزستان در زمینه های مختلف پرداختند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 2. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 3. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 6. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 7. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 8. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 9. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 10. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 11. نیاز ۱۴ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل خودروهای ناقص/پیشنهاد آزادسازی قیمت‌ها به مدت ۶ ماه

 12.  طرحی که اجاره کارت بانکی را ترویج می کند !

 13. رئیسی دستور داد: حق‌الزحمه معوقه معلمان را پرداخت کنید

 14. تاثیرات منطقه‌ای عضویت ایران در سازمان شانگهای

 15. طرح شفافیت آرای نمایندگان اصلاح شد+ متن نهایی

 16. واکنش مقام آمریکایی به تغییر تیم مذاکره کننده برجامی ایران

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 4. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 5. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 6. سردرگمی سیستماتیک مردم

 7. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 8. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 9. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 10. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 12. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 13. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 14. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 15. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 16. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 17. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 18. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 20. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

 21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 22. معایب دادن حق طلاق به زن چیست؟

 23. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

 24. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

 25. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

ابر آروان

آخرین عناوین