کاهش شهرهای دارای تنش آبی به کمتر از ۱۰۰ شهر

اجتماعی،   3991112007

وزیر نیرو گفت: در حالی که در تابستان سال ۹۴ بیش از ۵۰۰ شهر دارای تنش آبی بودند در تابستان سال ۹۹ این عدد به ۱۷۰ شهر و در تابستان ۱۴۰۰ به کمتر از صد شهر خواهد رسید.

کاهش شهرهای دارای تنش آبی به کمتر از ۱۰۰ شهر

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رضا اردکانیان در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما، با بیان اینکه صد درصد شهرهای ایران از آب شرب پایدار برخوردار هستند افزود: البته در تابستان‌ها برخی از شهرها با تنش آبی مواجه هستند که این موضوع یعنی میزان منابع آبی ۲۰ درصد کمتر از مصارف آن است

وی با بیان اینکه ۸۲ درصد از جمعیت روستایی کشور نیز از آب شرب سالم و پایدار برخوردار هستند گفت: در ۸ سال گذشته ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از روستاییان کشور به آب سالم و پایدار دسترسی پیدا کردند که تا نیمه سال ۱۴۰۰ این رقم به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید یعنی هر هفته ۳۱ روستا به شبکه آب شرب سالم و پایدار وصل شدند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تاکنون ۱۲ هزار و ۴۰۰ روستا به شبکه آب شرب پایدار وصل شدند ادامه داد: مابقی روستاها نیز از این خدمت برخوردار خواهند شد.

اردکانیان با اشاره به برخورداری ۱۰۰ درصد مناطق شهری کشور از شبکه برق گفت: میزان برق رسانی به روستاها نیز در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی قابل توجه شده است به نحوی که هم اکنون روستاهای زیر ۲۰ خانوار را برق رسانی می‌کنیم و البته جمعیت عشایری را نیز به سامانه خورشیدی موبایلی مجهز می‌کنیم که تأمین برق حداقلی برای آن‌ها انجام شود.

وی با اشاره به اجرای پویش هر هفته الف ب ایران ادامه داد: فردا هفته سی و نهم این پویش در استان خراسان شمالی و کردستان اجرا می‌شود که در آن یک نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی، یک نیروگاه مقیاس کوچک ۱۴ مگاواتی، یک سد، تصفیه خانه فاضلاب و آب و ۲۰۰۰ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زه کشی برای بخش کشاورزی افتتاح می‌شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه این طرح‌ها با اعتباری معادل ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسند افزود: با افتتاح این طرح‌ها جمع طرح‌های امسال به ۲۲۰ عدد خواهد رسید و البته وعده ما ۲۵۰ طرح با اعتباری معادل ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری تا پایان سال است.

اردکانیان درخصوص وضع سامانه فاضلاب کشور نیز گفت: ۴۲ سال پیش وقتی این نظام مستقر شد تعداد تصفیه خانه‌های فاضلاب کشور در شهرها شامل ۴ واحد بود که هیچکدام حتی یک شهر را نیز کامل نمی‌توانستند پوشش بدهند این در حالی است که در ابتدای دولت یازدهم این تعداد به ۱۶۸ واحد و در پایان دولت دوازدهم به ۲۶۹ تصفیه خانه خواهیم رسید یعنی در ۸ سال ۱۰۱ تصفیه خانه فاضلاب ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

وی با اشاره به اینکه هر ماه یک تصفیه خانه فاضلاب به بهره برداری رسیده است گفت: این موضوع نه فقط در کشورهای در حال توسعه بلکه در کشورهای توسعه یافته نیز شاخص بسیار مهمی است و البته هم اکنون ۵۲ تا ۵۳ درصد شهرهای کشور تحت پوشش شبکه جمع آوری فاضلاب و استفاده از پساب تصفیه شده است.

وزیر نیرو افزود: در تهران تا پایان سال تصفیه خانه فیروز بهرام که از بزرگترین تصفیه خانه‌های کشور است به مدار بهره برداری خواهد آمد که دو و نیم میلیون نفر در پنج منطقه شهرداری تهران در جنوب غرب و غرب تحت پوشش خدمات آن قرار می‌گیرند.

اردکانیان گفت: از پساب این تصفیه خانه ۵۰ میلیون متر مکعب در اختیار کشاورزان جنوب تهران قرار می‌دهیم و به همان اندازه چاه‌ها را مسدود می‌کنیم.

وی ادامه داد: در روستاها موضوع فاضلاب روستایی هنوز در آغاز راه است البته تمهید قابل ملاحظه‌ای انجام شده و آن یک پارچه کردن شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی است که سبب خواهد شد شرکت‌های استانی با بنیه مالی بهتر از شرکت‌های دولتی روستایی کارهای خوبی را اغاز کنند.

وزیر نیرو افزود: برای شهر اهواز و شهرهای نظیر آنکه مسطح هستند و شبکه آبرسانی شهری ندارند این موضوع موجب زحمت مردم شده است اینکه مسئله مربوط به شهرداری است یا وزارت نیرو نباید خیلی مهم باشد البته در این بحثی نیست، ولی به هر حال تقسیم کار هم وجود دارد.

اردکانیان گفت: اصلی‌ترین مشکل اهواز نداشتن شبکه جمع آوری آب‌های سطحی است در این حالت بارش‌های شدید به مسیر فاضلاب وارد شده و پس زدگی ایجاد می‌شود که البته ما با اجازه از مقام معظم رهبری برای استفاده از صندوق توسعه ملی پروژه فاضلاب اهواز را شروع کردیم البته تصفیه خانه‌های متعدد در دستور کار داریم و هم اکنون قراردادهای متعددی برای تصفیه خانه‌ها با بانک‌ها منعقد شده است.

وی افزود: امیدواریم امسال خبرهای خوبی برای مردم اهواز داشته باشیم.

وزیر نیرو گفت: این تفکر که ما حتی در جاهایی مثل تهران از تصفیه خانه‌های کوچک استفاده کنیم و از پساب آن برای فضای سبز شهری بهره ببریم، موضوع مهمی است که البته موافقتنامه خوبی بین شهرداری تهران و وزارت نیرو انجام شده که ۱۴۰ میلیون متر مکعب پساب به شهرداری تهران برای فضای سبز اختصاص خواهد گرفت و البته این رقم تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب هم ظرفیت دارد که این موضوع باعث تشکیل یک سد مجازی زیر زمین خواهد شد، زیرا با استفاده از این پساب چاه‌هایی که برای آبیاری فضای سبز تهران استفاده می‌شد مسدود خواهند شد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. درباره یک تصمیم

 3. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 4. آقای همتی! شاه مهره‌های لیست شما در زندانند/سرنوشت ابربدهکاران بانکی چه شد؟

 5. ماجرای ادامه دار احراز صلاحیت‌ ها

 6. وزیر نفت: افزایش قیمت بنزین تصمیم سران سه قوه بود

 7. زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی بروند/ آیا باید تا پایان انتخابات در عرصه ماند

 8. سفر مهرعلیزاده به تبریز

 9. مداحان برای گرم‌کردن تنور انتخابات به میدان آمدند+ عکس

 10. روایت سیزدهم | شوک دوباره به انتخابات؛ این بار وزیر اطلاعات اسبق/ نامزد یواشکی! / دعوت بهزاد نبوی برای شرکت در انتخابات

 11. روایت سخنگوی قوه قضاییه از لیست ۱۱ نفره «همتی»/سیستم بانکی نه تنها مدعی نبود بلکه مانع تراشی هم می کرد

 12. موضع نوبخت در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠

 13. رئیسی: آقایان توسعه کشور را به لبخند بیگانگان گره زدند/ پایان رانت و فساد را اعلام خواهیم کرد/ سفره مردم وابسته به خارج شد

 14. توییت جالب امین توکلی درباره رئیس جمهور

 15. محسن هاشمی رفسنجانی به رهبرانقلاب درباره عملکرد شورای نگهبان نامه نوشت + متن

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 8. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 9. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 10. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 11. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 12. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 13. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 14. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 15. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 16. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 17. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 18. برای دختر حاج قاسم نه!

 19. درباره یک تصمیم

 20. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 21. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 22. رییسی گذشت !

 23. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

 24. دستور رئیسی برای جمع‌آوری بنرها و عکس‌های تبلیغاتی از سطح شهر

 25. پاسخ محسن رضایی به انتقاد دختر شهید باکری

ابر آروان

آخرین عناوین