ربیعی: جامعه تحریم‌زده بیش از هر زمان دیگر نیازمند «شهر آرام» است

اجتماعی،   3991108156

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری و سخنگوی دولت در یادداشتی نوشت: جامعه تحریم‌زده و شهرهای درگیر کرونا، مردم را بیش از هر زمان دیگری نیازمند شهر آرام کرده است و آدمها در شهرهای بزرگ، بیشتر به آن نیاز دارند.

ربیعی: جامعه تحریم‌زده بیش از هر زمان دیگر نیازمند «شهر آرام» است

به گزارش ایسنا، علی ربیعی با انتشار یادداشتی نوشت: "دلم گرفته و حالم خوب نیست." این پاسخی بود به یک سوال از خودم. پس از جلسه سخنگویی، در مسیرم به سوی محل برگزاری جشنواره خشت طلایی با خود می‌اندیشیدم در چه خصوص صحبت کنم. جشنواره خشت طلایی، نمایشی از بهترین الگوها برای زندگی شهری است که به منظور اشتراک دانش در زمینه زندگی شهری طراحی شده است. متنی که از قبل تهیه کرده بودم را دوست نداشتم. در مسیر جشنواره به این فکر می‌کردم که چه بگویم و این سوال را برای خودم مطرح کردم که من از شهرم چه می‌خواهم.

اولین پاسخی که بدون هیچ درنگی به ذهنم رسید این بود که حال من در شهرم خوب نیست، من آرامش می‌خواهم. در شهر من، همه در حال جیغ و فریاد هستند. صدای خشن مته و بتن‌ریزی زیاد می‌شنوم، تیترهای صفحه اول روزنامه‌ها در حال فریاد کشیدن هستند، رسانه‌های‌مان دائم در حال افشاگری هستند، حتی سریال‌ و تفریح‌های صدا و سیمای‌مان هم رنگ و بوی سیاسی دارند.

ساختمان‌هایی سر به فلک کشیده‌اند که نمای ناموزون آنها به جیغ می‌ماند، شبیه کارتن‌های دی جی مونی شده‌اند. آینده شهرم فروخته شده و آسمان خراش ها که نه، دل‌خراش ها سر به فلک کشیده‌اند.

از سنگینی ترافیک و پیچیدن آدم‌ها جلوی هم بیشتر حالم گرفته می‌شود.‌ از رقصیدن آشغال‌هایی در هوا که از درون ماشینهای خارجی مدل‌بالا به بیرون پرتاب می‌شوند شوکه می‌شوم. از تنه‌زدنها و هل‌دادنهای خیابان انقلاب که دلم می‌خواهد گاهی آنجا قدمی بزنم، کتاب ببینم و آشی بخورم و بی‌اعتنایی آدمها به هم، دلم می‌گیرد. از دیدن افراد دارای معلولیت که با ویلچرشان به سختی در شهر حرکت می‌کنند و از همه بدتر ماشین‌هایی که برای عبورشان از خیابان توقف نمی‌کنند رنج می‌برم. حتی نوازنده ساز کنار پارک لاله هم با کشیدن آرشه بر ویلونش آهنگی حزن انگیز را در فضا مترنم می‌کند.

در شهر من، صدای قهقهه بچه‌ها مثل کودکیم شنیده نمی‌شود. ساعت‌های زیادی در ترافیک هستیم، درست است که تأمین آب سالم، تأمین انرژی، آموزش و بهداشت مساله است، درباره آنها متن و مقاله و قانون می‌بینم اما برای فراغت‌مان اوقاتی نمی‌بینم و برای آن هیچ کس نمی‌نویسد و سیاستی گذاشته نمی‌شود. زیر آپارتمانهای غول‌پیکر شهرم، همراه با همسایگی و بچه‌محلی، انگار عاطفه‌ها هم دفن شده‌اند.

دیگر کسی برای بچه‌محله‌اش کُت از تن به در نمی‌کند. در آن سوی شهرم، حاشیه‌نشین‌ها هم دل خوش ندارند. من فرزند حاشیه‌نشینی نسل اول در شهر تازه صنعتی شده هستم. امروز، در سیر تطور، حاشیه‌نشینی نسل سوم به وجود آمده است. در حاشیه‌ها، اگر چیزی نبود، صفا و صمیمیت و مهربانی موج می‌زد. فکر کردم به عنوان کسی که در شهر زندگی می‌کند، بگویم از زندگی شهری، دل خوش می‌خواهم.

آدم‌های سایه‌سار و ساختار سایه‌سار می‌خواهم. از این فرصت استفاده می‌کنم که بگویم به تعبیری انسان سعادتمند و دل خوش، اصلی‌ترین چالش ما در شهر بزرگ است. شهر مهربان و آدم‌های مهربان و سایه‌سار، مهم‌ترین مساله در شهرهاست. از مدیریت درآمد و گردش اقتصاد شهر مهم‌تر این است که مردم چطور راحت زندگی کنند.

پژوهش نحوه زندگی آرام در شهر مربوط به هیچ رشته‌ای نیست و نیاز است مطالعات میان رشته‌ای انجام شود. شهر بی‌نظریه و زندگی بی‌نظریه کار را سخت‌تر کرده است. باید در یک مطالعات میان رشته‌ای، این موضوعات را جهت‌دهی کنیم تا شهرها چشم‌نوازی کنند و دلها در آن آرام بگیرند.

جامعه تحریم‌زده و شهرهای درگیر کرونا، مردم را بیش از هر زمان دیگری نیازمند شهر آرام کرده است و آدمها در شهرهای بزرگ، بیشتر به آن نیاز دارند. دل‌خوش و آرامش از جایی سر نمی‌رسد. از درون من و شما به جوشش خواهد آمد؛ با ارتباطات انسانی‌مان، با حرکتمان در شهر و دستگیری‌هایمان، با مهربانی و سایه‌سار شدن‌مان برای همدیگر.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  3. پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت

  4. چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟

  5. میدل ایست آی: برنامه موشکی ایران ناشی از یک نگرانی امنیتی مشروع است

  6. آیا کار مجلس این است؟!

  7. نظر حداد عادل درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات

  8. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

  9. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

  10. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

  11. ایران؛ جت مسافری ۱۰۰ نفره‌ می‌سازد

  12. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  13. ربیعی: با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که لغو تمامی تحریم‌ها، نزدیک است

  14. ماجرای اجرای حکم قصاص در زندان رجایی‌شهر/ التماس‌های زن اعدامی نجاتش نداد

  15. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  16. سازمان سنجش و تضییع حقوق برخی داوطلبان کنکور

  17. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

  18. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

  19. واکنش احمدی‌نژاد به احتمال ردصلاحیتش در انتخابات۱۴۰۰/ از ابتدا به دنبال رابطه ایران و آمریکا بودم

  20. تورم سوئد سه برابر شد!

  21. رژیم صهیونیستی؛ همسایه جدید ایران !

  22. حداکثر حقوق دریافتی کارمندان دولت ۱۵برابر حداقل حقوق شد/ تصویب ۵ پله مالیات حقوق‌بگیران

  23. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

  24. مریخ‌نورد "استقامت" با موفقیت روی سطح مریخ نشست+اولین تصاویر

  25. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  آخرین عناوین