رمزگشایی از تناقض‌گویی درباره قطعی برق/ بالاخره گاز به نیروگاه‌ها می‌رسد یا نه؟

اقتصادی،   3991108110

با آغاز روزهای سرد سال و بروز پدیده خاموشی‌ برق در برخی مناطق کشور، مسؤولان وزارت نیرو و شرکت ملی گاز در توجیه این اتفاقات همواره اظهارات ضد و نقیضی را مطرح کرده‌اند اما ظاهرا ریشه مشکل را باید در جای دیگری جست‌وجو کرد.

به گزارش فارس، با آغاز روزهای سرد سال و بروز پدیده خاموشی‌ برق در برخی از مناطق کشور، مسئولین وزارت نیرو و شرکت ملی گاز در توجیه این اتفاقات همواره اظهارات ضد و نقیضی را مطرح کرده‌اند. از طرفی مسئولین وزارت نیرو معتقدند که کاهش گازرسانی به نیروگاه‌ها باعث خاموشی برق شده است و از طرفی دیگر مسئولین شرکت ملی گاز معتقدند به تمامی تعهدات خود برای تحویل گاز به نیروگاه‌ها عمل کرده‌اند.

در این راستا مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با اشاره به میزان تحویل گاز به نیروگاه‌های حرارتی تولید برق به فارس گفت: «طی یک هفته گذشته به دلیل برودت هوا و افزایش میزان مصرف گاز خانگی، گاز تحویلی به نیروگاه‌ها حدود 60 میلیون متر مکعب کاهش یافت. در تاریخ 29 دی ماه سال جاری، گاز تحویلی به نیروگاه‌ها به حدود 140 میلیون متر مکعب رسیده بود ولی در تاریخ 6 بهمن ماه سال جاری نیروگاه‌های حرارتی کشور 81 میلیون متر مکعب گاز تحویل گرفته‌اند».

در این بین برای بررسی دقیق‌تر این اظهارات ضد و نقیض و وضعیت گازرسانی به نیروگاه‌ها و با محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز به گفتگو نشستیم.

*جزئیات برنامه وزارت نفت برای تامین سوخت نیروگاه‌ها

محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره انجام تعهدات گازرسانی به نیروگاه‌ها گفت: طبق برنامه‌ای که وزیر نفت به شرکت ملی گاز ابلاغ کردند، ما باید روزانه حداقل 75 میلیون متر مکعب و میانگین 80 میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل بدهیم که نه تنها این رقم حداقل در تمامی روزها رعایت شده است، بلکه به طور میانگین از اول دی‌ماه تا کنون روزانه 120 میلیون متر مکعب به نیروگاه‌ها گاز تحویل داده شده است.

وی همچنین اظهار داشت: به بیان دیگر ما هم کف میزان تحویل گاز به نیروگاه‌ها را رعایت کرده‌ایم و هم به طور میانگین 40 میلیون متر مکعب فراتر از تعهدمان به نیروگاه‌ها گاز ارسال کرده‌ایم.

جولایی گفت: طبق هماهنگی‌های انجام شده وزارت نفت باید 180 میلیون متر مکعب سوخت معادل گاز به وزارت نیرو برای تامین سوخت نیروگاه‌ها تحویل دهد. در این بین طبق برنامه‌ریزی‌های مجموعه وزارت نفت قرار شد که از این 180 میلیون متر مکعب سوخت معادل گاز، 80 میلیون متر مکعب از طریق گاز و 100 میلیون لیتر از طریق سوخت مایع تامین شود.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: تفکیک 100 میلیون لیتر سوخت مایعی که توسط شرکت ملی پالایش و پخش باید تامین شود بدین صورت است که 50 میلیون لیتر گازوئیل باشد و 50 میلیون لیتر مازوت. حال بنا به دلایلی شرکت ملی گاز در روزهایی که مصرف گاز خانگی پایین‌تر بود، میزان گاز بیشتری را در اختیار نیروگاه‌ها قرار می‌داد.

*با افزایش مصرف برق، سوخت موردنیاز نیروگاه‌ها بیشتر از برآورد وزارت نیرو شد

وی توضیح داد: شما فرض کنید ما در یک روز 140 میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها ارسال می‌کردیم و در روز دیگر 80 میلیون متر مکعب. اینکه به میزان 60 میلیون متر مکعب، گاز تحویلی به نیروگاه‌ها کم شده است، بدین معنا نیست که شرکت ملی گاز به تعهداتش عمل نکرده باشد. بلکه ما باید طبق برنامه، روزانه حداقل 80 میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل دهیم که این کار را انجام داده‌ایم و اگر در روزی بیشتر گاز تحویل داده شده، یعنی بیشتر از تعهدمان عمل کردیم.

جولایی خاطرنشان کرد: حال اینکه سوخت نیروگاه‌ها به طور کامل تامین نشده به شرکت ملی گاز ارتباطی ندارد، چون ما به تعهدمان طبق برنامه وزارت نفت برای ارسال روزانه 80 میلیون متر مکعب عمل کردیم. باید دلیل قطعی برق ناشی از کمبود سوخت را در جاهای دیگر جستجو کرد.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: متاسفانه نیروگاه‌ها نتوانستند مازوت تحویلی توسط وزارت نفت را مصرف کنند و از 50 میلیون لیتر به طور میانگین تنها 35 میلیون لیتر مازوت مصرف کرده‌اند. از طرفی با توجه به افزایش مصرف برق در بخش خانگی، نیاز نیروگاه‌ها به بیش 180 میلیون متر مکعب افزایش یافته است و برآورد وزارت نیرو درباره میزان نیاز به سوخت صحیح نبود. یعنی در برخی روزها مصرف سوخت نیروگاه‌ها به بیش از 190 میلیون متر مکعب سوخت معادل گاز رسید.

وی افزود: در مجموع چند اشکال وجود دارد، اول اینکه نیروگاه‌ها نتوانستند 50 میلیون لیتر مازوت مصرف کنند و 15 میلیون لیتر کمتر مصرف کردند. از طرفی به دلیل افزایش مصرف برق، میزان نیاز نیروگاه‌ها به سوخت نیز 10 میلیون متر مکعب بیش از برآوردها افزایش یافت، در نتیجه تا همینجا یک فاصله 25 میلیون متر مکعبی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها ایجاد شده است.

*چرا مخازن گازوئیل نیروگاه‌ها خالی است؟

جولایی گفت: به دلیل مصرف بیش از حد سوخت گازوئیل در نیروگاه‌ها از اوایل آذرماه، مخازن آنها از این سوخت خالی شده است، ولی مجموعه وزارت نفت در حال ارسال گازوئیل به نیروگاه‌ها هم هست. در نتیجه مدیریت مصرف سوخت در نیروگاه‌ها به درستی انجام نشده است. از طرفی مازوت نمی‌خواهند مصرف کنند و از طرفی مخازن گازوئیل آنها خالی شده است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: شرکت ملی گاز از اول دی ماه تا کنون مجموعا 500 میلیون متر مکعب گاز بیش از تعهد خود، گاز در اختیار نیروگاه‌ها قرار داده است. مابقی سوخت موردنیاز نیروگاه‌ها طبق ابلاغیه وزیر نفت و هماهنگی بین وزارت نفت و وزارت نیرو باید توسط سوخت مایع گازوئیل و مازوت تامین می‌شد. اما مسئولین وزارت نیرو چون در جریان جزئیات تعهدات شرکت‌های تابعه وزارت نفت نیستند فکر میکنند باید همه سوخت تحویلی به آنها گاز باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در نتیجه نباید این گونه تحلیل کرد که اگر شرکت ملی گاز یک روز، گاز را بیشتر از تعهدمش تحویل نیروگاه‌ها داد و در روز دیگر صرفا به تعهدش عمل کرد، پس لابد در گازرسانی به نیروگاه‌ها کم‌لطفی کرده است. همانطور که توضیح دادم این قضاوت اشتباه است، زیرا ما بیش از تعهدمان گاز به نیروگاه‌ها ارسال کردیم و قطعی برق ناشی از کمبود سوخت را باید در بخش دیگری جستجو کرد.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. چرا تنها راه نجات برجام، "خروج از برجام" است!؟

 3. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 4. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 5. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 6. چرا اروپا عقب نشست؟!

 7. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 8. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 9. تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در کمیسیون تلفیق

 10. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 11. ورود پیکر خلبان شهید بیک‌محمدی به تهران

 12. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 13. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 14. واکسیناسیون سراسری؛ چقدر زود دیر می شود

 15. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 16. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 17. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 18. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 19. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 20. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 21. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 22. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 23. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 24. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 25. نظم جهانی در آستانه تغییر

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

  2. تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در کمیسیون تلفیق

  3. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  4. اعترافات دلاری دولت

  5. معافیت یا تخفیف مالیاتی؟؛ مساله این است !

  6. جهانگیری: مثل بابک زنجانی ‌در این دولت به وجود نیامد/ هیچ کشوری حتی دوستان ایران از ما به طور رسمی نفت خرید نکرده است

  7. حقوق‌های تا ۱۰ میلیون تومان در سال آینده ٢۵ درصد افزایش می‌یابد

  8. مزد پیشنهادی کارگران برای سال آینده؛ ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان

  9. سقف افزایش حقوق کارمندان دولت ۲.۵ میلیون تومان شد

  10. حمله به منتقدان در وقت پاسخگویی

  11. روحانی: کولبری و سوخت‌بری در شان مردم نیست/ هر گفتاری که موجب آشفتگی شود، به اقتصاد لطمه می‌زند

  12. دستور روحانی به ۲ وزیر: قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد

  13. آیا مصوبه مجلس اینترنت را گران می‌کند؟

  14. رهبر انقلاب: گرانی و مشکل معیشتی مردم راه‌حل دارد در جلسات متعدد این را به مسئولان تذکر دادیم

  15. گام بلند نمایندگان برای ایجاد عدالت در افزایش حقوق‌ها

  16. پول‌های بلوکه ایران در آن‌سوی مرزها چقدر است؟

  17. با ۵۰۰ میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟

  18. جزئیات دستمزد کارکنان در سال آینده/ میزان افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۰ + جدول

  19. خبر خوب نوبخت برای بازنشستگان تأمین اجتماعی

  20. مدیرعامل منطقه آزاد کیش برکنار شد

  21. جزئیات تازه از توافق ایران و کره جنوبی

  22. نماینده مجلس: برخی مدیران فولادی ۵۲ میلیون تومان حقوق می گیرند

  23. خودروهای خارجی به دردسر افتادند!

  24. اسکناس ۵ هزار تومانی جدید منتشر شد + عکس

  25. امیدها به خیز دوباره ایران در بازار نفت

  آخرین عناوین