تحلیلگر سی ان ان: بایدن از توهمات ترامپ در برابر ایران درس بگیرد

گروه ترجمه الف،   3991108087

تحلیلگر ارشد سی ان ان نوشت: «سیاست‌خارجی بایدن در قبال جمهوری اسلامی ایران، بیش از آنکه مبتنی بر توهمات باشد(همچون دوره ترامپ)، بایستی بر اساس واقعیات و در چهارچوبی عقلانی تعریف شود».

تحلیلگر سی ان ان: بایدن از توهمات ترامپ در برابر ایران درس بگیرد

به گزارش الف "سامانتا وینوگراد" نویسنده و تحلیلگر ارشد "سی ان ان" در مقاله ای، به سیاست خارجی ترامپ در قبال ایران پرداخته و آن را یک شکست و افتضاح واقعی برای وی و ایالات متحده آمریکا ارزیابی کرده است. او به طور خاص بر این مساله تاکید کرده که آمریکا در دوره ریاست جمهوری بایدن، باید از شکست های ترامپ در رابطه با ایران درس بگیرد و یک سیاست خارجی کارآمدتر را در قبال تهران تعریف کند. وینوگراد در گزارش خود می نویسد: 

«راهبردها و رویه های سیاست خارجی دونالد ترامپ در قبال ایران، مبین یک شکست واضح و تمام عیار برای او و آمریکا هستند. این مساله به طور خاص در بحبوحه تشدید تنش ها میان ایران و آمریکا در روزهای منتهی به نخستین سالگر ترور ژنرال سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در تاریخ سوم ژانویه، بیش از پیش خود را نشان داد. 

به طور خاص، در چند مدت اخیر شاهد اوج گیری تنش ها میان ایران و آمریکا بوده ایم. به عنوان مثال، ایالات‌متحده‌آمریکا اقدام به اعزام بمب افکن های بی 52 به منطقه خلیج فارس کرد(به بهانه مقابله با به اصطلاح تهدید ایران) و نهادهای اطلاعاتی آمریکایی نیز ادعا کردند که ایران موشک های کوتاه بردی را در مناطق مختلف عراق مستقر کرده و احتمالا گروه‌های نیابتی این کشور در عراق قصد دارند به کارمندان و پرسنل دیپلماتیک آمریکا در خاک عراق حمله کنند. مجموعِ این تنش ها به خوبی نشان می دهند که دونالد ترامپ و سیاست خارجی وی در قبال ایران، تا چه حد بد بوده و برای آمریکا ایجاد خطر و تهدید کرده است. اقدام ترامپ در ترور ژنرال سلیمانی، به هیچ عنوان نفوذ منطقه ای ایران را تضعف نکرد و حتی امنیت نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای وابسته به آن ها در منطقه خاورمیانه را نیز به خطر انداخته است. 

ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران، رویکردی قلدرمابانه در پیش گرفت و در عمل این رویکرد، هیچگونه دستاوردی را برای وی به دنبال نداشت. شاید دلیل اصلی این مساله این باشد که سیاست خارجی او در قبال ایران، تا حد زیادی غیرواقع بینانه و حتی می توان گفت، متوهمانه بود. پس از آنکه دونالد ترامپ در سال 2018، آمریکا را به صورت یکجانبه از توافق برجام خارج کرد، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، 12 شرط را برای ایران تعیین کرد(شروطی که لزوما مربوط به مساله هسته ای این کشور نبودند) و گفت اگر ایران این شروط را اجرایی نکند، آمریکا نیز به توافق برجام بازنخواهد گشت. دولت ترامپ در عین حال، بر شدت فشارها علیه ایران با افزایش میزان تحریم ها افزود. این رویکرد ترامپ به هیچ عنوان نتیجه بخش نبوده است. نه تنها ایران شروط دوازده گانه دولت ترامپ را نپذیرفت، بلکه حتی امنیت نیروهای آمریکایی با توجه به نفوذ منطقه ای تهران، به شدت تضعیف شده است. 

توانمندی های هسته ای ایران در دوره ترامپ، به نحو قابل توجهی افزایش پیدا کرده اند. مساله ای که نتیجه سیاست غیرمسوولانه ترامپ در خروج یک طرفه از توافق برجام بوده است. در جدیدترین اتفاق نیز ایران به تازگی اعلام کرده که سطح غنی سازی خود را بار دیگر به 20 درصد افزایش داده است. این در حالی است که در چهارچوب توافق برجام، ایران صرفا مجاز به غنی سازی 3.67 درصدی بود. اقداماتی نظیر وقوع انفجار در تاسیسات اتمی نطنز و همچنین ترور محسن فخری زاده دانشمند اتمی ایران نیز، تهران را در پیگیری مطالبات هسته ای اش، بیشتر از همیشه مطمئن ساخته است. بدون تردید اگر یک سازوکار مذاکره ای درست با ایران تعبیه نشود، احتمال پیشروی های هسته ای بیشترِ ایران نیز وجود دارد. 

در روزها و ماه های اخیر نیز، مقام های ارشد دولت ترامپ بارها و بارها در موضع گیری های مختلف، از عدم امنیت نیروهای آمریکایی در عراق خبر داده و حتی گمانه زنی های مختلفی در مورد تخلیه سفارت آمریکا در عراق نیز مطرح شده است. این مساله مخصوصا در آستانه نخستین سالگرد ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، برجسته شد و حاکی از تبعات وخیم اقدام دولت ترامپ در ترور این ژنرال ایرانی است. اگرچه تحریم ها علیه ایران و همچنین بحران شیوع ویروس کرونا در این کشور، تا حد زیادی بر منابع مالی تهران جهت حمایت از محور مقاومت تاثیرگذار بوده، با این حال، شواهد میدانی حاکی از این هستند که گروه های نیابتی ایران در سراسر منطقه خاورمیانه (در خشکی و دریا)، کاملا فعال هستند. 

شواهد و قرائن همچنین حاکی از این هستند که ایران بر حجم توانمندی و فعالیت های خود در عرصه سایبری نیز افزوده است. نهادهای آمریکایی تاکنون گزارش های مختلفی را در مورد حضور و نفوذ سایبری قابل توجه ایران ارائه کرده‌اند. به طور خاص، مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا تاکید کرده که ایران در زیرساخت های سایبری انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا نفوذ کرده است. البته که ایران مدت هاست در زمینه سایبری فعال است و اساسا این حوزه را به مثابه عرصه‌ای مهم در راستای افزایش قدرت ملی خود تعریف کرده است. 

به طور کلی، همه چیز حاکی از این است که سیاست خارجی دونالد ترامپ در قابل ایران، کاملا شکست خورده است. درست به همین دلیل است که جو بایدن رئیس جمهور آتی امریکا باید رویکردی متفاوت از ترامپ، در قبال ایران در پیش گیرد. 

زمانی که صحبت از سیاست خارجی می شود، جو بایدن نباید همچون ترامپ از جنگ و رویکردهای تهاجمی در قبال ایران سخن بگوید. بلکه برعکس، بایدن باید سعی کند سیاست خارجی خود در رابطه با ایران را بر اساس اطلاعات حقیقی و واقعی که از منابع امنیتی موثق اخذ می شوند، تنظیم کند. در این زمینه وی نیازی ندارد که همچون ترامپ، صرفا به جوسازی های فاکس نیوز علیه ایران چشم بدوزد و آن را منبع اطلاعاتی خود قرار دهد. 

بدون تردید بازگشت بایدن به توافق هسته ای برجام، خواهد توانست بار دیگر یک توازن علیه ایران ایجاد کند. آمریکا در دوره بایدن باید بتواند همکاری نزدیکتری با متحدانش در مساله ایران داشته باشد و تا جای ممکن از تنش آفرینی بر علیه تهران، در منطقه غرب آسیا که یکی از مهمترین و پرتنش ترین مناطق جهان است خودداری کند. به طور کلی، سیاست‌خارجی بایدن در قبال جمهوری اسلامی ایران، بیش از آنکه مبتنی بر توهمات باشد(همچون دوره ترامپ)، بایستی بر اساس واقعیات و در چهارچوبی عقلانی تعریف شود». 

 

***نویسنده: سامانتا وینوگراد، وی نویسنده و تحلیلگر ارشد سی ان ان است. 

*لینک: https://edition.cnn.com/2021/01/03/opinions/trump-pompeo-iran-failed-policy-vinograd/index.html

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. چرا تنها راه نجات برجام، "خروج از برجام" است!؟

 3. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 4. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 5. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 6. چرا اروپا عقب نشست؟!

 7. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 8. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 9. تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در کمیسیون تلفیق

 10. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 11. ورود پیکر خلبان شهید بیک‌محمدی به تهران

 12. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 13. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 14. واکسیناسیون سراسری؛ چقدر زود دیر می شود

 15. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 16. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 17. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 18. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 19. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 20. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 21. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 22. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 23. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 24. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 25. نظم جهانی در آستانه تغییر

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

   2. چرا اروپا عقب نشست؟!

   3. بشردوستی به سبک سازمان ملل

   4. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

   5. گنده‌گویی وزیر جنگ اسرائیل درباره ایران

   6. حمله جدید به پایگاه عین الاسد/ شلیک ۱۰ راکت کاتیوشا به سمت پایگاه آمریکا

   7. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

   8. پیام فارسی وزیر امور خارجه آمریکا با خط نستعلیق

   9. بیانیه دفتر آیت‌الله سیستانی درباره دیدار با پاپ فرانسیس

   10. «...حیوان ذبح هنوز نیامده؟!»؛ شنود صدای محافظ بن سلمان در قتل خاشقچی

   11. واکنش لیبرمن به اظهارات گانتس و نتانیاهو علیه ایران

   12. روسیه: به زودی آمریکا را خوشحال می کنیم!

   13. روایتی تازه از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد/ فرمانده ارشد آمریکایی: هنوز کابوس می‌بینم/ فکر می‌کردم در شعله‌های آتش خواهیم سوخت

   14. وزیر خارجه آمریکا: فاصله زیادی تا رفع تحریم های ایران داریم

   15. روحانی خطاب به مکرون: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم‌های آمریکا است

   16. واشنگتن: آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام هستیم

   17. فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

   18. کاخ سفید: آماده تعامل با ایران درباره برجام هستیم

   19. واکنش بایدن به حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

   20. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

   21. وزیر اطلاع‌رسانی و فرهنگ رژیم صدام معدوم مُرد

   22. پیام های سفر پاپ به عراق برای مسیحیان خاورمیانه

   23. جزئیات تازه از توافق ایران و کره جنوبی

   24. پاپ وارد بغداد شد+ عکس

   25. فشار خانواده‌ قربانیان ۱۱ سپتامبر برای افشای نقش سعودی ها در این عملیات تروریستی

   آخرین عناوین