بهمن انقلاب و امام تحول

سیاسی،   3991107005

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در رونمایی از شماره چهارم نشریه نوآفرین با پرونده ویژه «امام تحول» گفت: اگر امام تحول را دالّ مرکزی مباحث علمی قرار دهیم، بسیاری از مشکلات ما در حکمرانی حل خواهد شد. در دوره ما اگر در دانشگاه شهید بهشتی، فردی می‌توانست کتاب کارشناسی ارشد فیزیک را تدریس کند واقعاً معجزه می‌کرد. اما امروز همانجا افرادی حضور دارند که لبه تکنیکالِ پشتیبانِ حکمرانی را فراهم می‌کنند».

بهمن انقلاب و امام تحول

آیین رونمایی از شماره چهارم نشریه نوآفرین با پرونده ویژه «امام تحول»، چهارشنبه اول بهمن 1399 با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از معاونین و مدیران وی در مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزار شد.

دکتر طهرانچی در این نشست ضمن تقدیر از تولید این نشریه در زمینه «امام تحول» گفت: «اگر امام تحول را دالّ مرکزی مباحث علمی قرار دهیم، بسیاری از مشکلات ما در علوم پشتیبان حکمرانی حل خواهد شد. بعضی بخش‌های فنی کشور، امام تحول را درک کردند و به نظر من، هشت سال جنگ این جرأت را به ما داد که به خودباوری برسیم و در آن شرایط جنگی، مثلاً روی اروند پل بسازیم. البته باورِ تحول در علوم پایه، مهندسی و تکنیکال بسیار سخت بود. در دوره ما اگر در دانشگاه شهید بهشتی، فردی می‌توانست کتاب کارشناسی ارشد فیزیک را تدریس کند واقعاً معجزه می‌کرد. به سختی استاد دانشگاهی پیدا می‌شد که یک مقاله علمی داشته باشد ... اما امروز در همانجا افرادی حضور دارند که لبه تکنیکالِ پشتیبانِ حکمرانی را فراهم می‌کنند».


دالّ محوری امام تحول در پیشرفت علوم انسانی
در ادامه دکتر محمدمهدی طهرانچی با اشاره به جایگاه محوری امام تحول در پیشرفت علوم انسانی پرداخت: «علوم انسانی ما به شدت گرفتار نظام سلطه است. نظام علمی ما فرانسوی بوده و بعد از 28 مرداد چرخیده و امریکایی شده است. بعد از آن ما کارهایی انجام دادیم ولی این نظامِ کلاس‌محورِ دانشگاهی، یک نظام انسان‌ساز نشده است ... ما در هیچ کشوری وزارت ریسرچ نداریم ولی در ایران گرفتار این پارادایم غلط هستیم. طبیعی است که وقتی وزارت علم باشد، آموزش، پژوهش و کاربرد در دل آن هست. با نظام علمیِ تنسی تاکسیدویی و تمرکز صرف بر نگاه تاریخی به پژوهش در کشورهای دیگر، ما از خودمان منفک شده‌ایم. نظام علمی ما در ابتدا هم دچار نازایی بود و هم مشکل شاگردپروری داشت. با آموزش عالی، تا حدودی مسئله شاگردپروری برطرف شد ولی مشکل نازایی و نامولّدی آن حل نشد و مقلّد باقی ماندیم».
دکتر طهرانچی با برشماری مصادیق متعددی از گرفتاری‌های علوم انسانی ما در نظام سلطه، به اهمیت رهایی از تارهای تنیده شده پارادایمی پرداخت: «چهل سال است ما گرفتار اسناد برنامه و بودجه‌ای هستیم که امریکا برای ما نوشته است. پنج ساله بودن برنامه‌های توسعه ما نه با دوره دولت سازگار است و نه با مجلس! کسی هم نمی‌داند چرا پنج ساله شده است؟ رئیس جمهور برای دولت بعدی برنامه می‌نویسد و مجلس شورای اسلامی برای تیم بعدی ... در نیروگاه هم با همین مشکل مواجهیم. ما مطالعه کردیم که چرا در ایران اینقدر نیروگاه داریم؟ در آخر به این رسیدیم که امریکایی‌ها برای ما تحقیقاتی انجام دادند و در نتیجه آن، الان 20 هزار نیروگاه داریم! در معماری همین است، در کشاورزی همین است، در هنر و اخلاق هم همین است ... با این سابقه درخشان تمدنی ما، هیچ وقت معماری گنبد در رشته‌های دانشگاهی ما وارد نشد ... در آینده ایران، با مشکلات جدی غذایی مواجه هستیم ولی در رشته کشاورزی، هیچ وقت به امنیت غذایی نپرداختیم ... یکی از سه نفری که زمان عباس میرزا برای تحصیل به فرنگ رفتند، به رشته نقاشی رفت. در دور دوم هم که پنج نفر رفتند، یکی از آنها نقاشی یاد گرفت. الان در ایران، رشته نقاشی را تا مقطع دکتری داریم ولی با این میراثی که داریم، خطاطی در دانشگاه ما، مقطع لیسانس هم ندارد ... با قالب یکسان کلاسی، دو واحد اخلاق اسلامی و چهار واحد اندیشه اسلامی در دروس دانشگاهی گذاشتیم که به جرأت می‌توانم بگویم بعد از چهل سال، بی‌خاصیت‌ترین کاری که می‌توانستیم انجام دهیم همین کلاس اخلاق اسلامی بوده است  ... ما را چه شده است؟...».
واکنش نظام سلطه به تحول‌خواهی
ایشان با اشاره به آیه 83 سوره غافر و آیه 26 سوره احقاف، ترس از استهزاء را یکی از مهم‌ترین ریشه‌های تحول‌گریزی در طول تاریخ بیان کرد: «پیامبران مردم را دعوت به تحول می‌کردند و عده‌ای از ترس استهزاء و انکار عقب می‌نشستند. آن چیزی که از غرب می‌آوریم، گلدان مصنوعی است و از آن رشد و تحولی در نمی‌آید. عده‌ای بخاطر این گلدان مصنوعی می‌ترسند به بی‌دانشی متهم شوند. من یک قاعده دارم: اگر در حکمرانی و دولت‌داری در پارادیم‌های نظام سلطه عمل کنیم نتیجه‌اش این است که هر چقدر در این قطار دعا و توسل داشته باشیم بازهم به مشهد نمی‌رسیم! مسیر توسعه و پیشرفت، مسیر تقلیدی نیست. توسعه پل پشت سرش را خراب می‌کند. دکتر داوری اردکانی در کتاب فلسفه و آینده‌نگری، جمله جالبی دارد: 150 سال است که از غرب یک بخشنامه‌ای را کپی می‌کنیم و بعد می‌بینیم ثمر نداد؛ می‌گوییم بخش‌نامه را بد فهمیدیم و دوباره این چرخه را تکرار می‌کنیم. تا زمانی که پارادایم‌‌شکنی نکنیم و در چارچوب‌های دیکته شده نظام سلطه حرکت کنیم، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یک شوخی بزرگ است».

این دانشمند هسته‌ای با اشاره به پارادایم‌شکنی‌های عظیم امام خمینی (ره)، سبک و سیاق امام (ره) را چراغ راه پیشرفت کشور بیان کردند: «امام (ره) فرمودند: جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم؛ نه یک کلمه زیاد ... این یک پارادایم شکنی بود هم نسبت به غرب و هم نسبت به حکومت اسلامی. امام (ره) با لغت و مفهوم، بازی نمی‌کردند. در پذیرش قطع‌نامه، پارادایم‌شکنی مسئولیت‌پذیری در اوج خود بود. جنگ جنگ تا پیروزی در خون ما بود ولی اقدام امام در پذیرش قطع‌نامه پارادایم‌شکنی بزرگی بود. امام (ره) هیچ قالبی برای خودشان قائل نبودند: خودم این را گفتم و خودم هم آن را به هم می‌زنم. در شبکه‌سازی هم امام (ره) منحصر به فرد بودند و در هر شهر یک آدم داشتند. یک عالم-یک مسجد سبک شبکه‌سازی امام (ره) بود. امام (ره) یک بیانیه در نجف صادر می‌کردند و فرداظهر در کل شبکه پخش شده بود. این هنر امام (ره) در آن دوره بود». 
در این نشست که با حضور هسته‌های علمی مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزار شد، استاد تمام فیزیک به واکنش نظام سلطه به عدم تبعیت و تحول‌خواهی اشاره کردند: «همه شهدای جهاد علمی را جلوی همسرانشان شهید کردند: شهریاری، علی‌محمدی، فخری‌زاده، رضایی‌نژاد و ... مشخصه اینها تحول در نگاه به علم است و اسیر چارچوب‌های پارادایمی نبودن! این اتفاق یک پیام دارد: اگر دنبال خروج از نظام سلطه باشی، مثل کربلا بر پیکرها اسب می‌تازند ... در همین اواخر و بعد از تصویب برجام، کشورهای مختلفی به ایران آمدند تا دوباره نظام آموزش عالی ایران را تسخیر کنند. امریکایی‌ها یک سند نوشتند به نام «بازسازی دوباره ارتباط آموزش عالی ایران و امریکا» که نشد و رفتند. بعد رئیس دآآد آلمان آمد، بعد فرانسوی‌ها آمدند ... یعنی همه طمع دارند که نظام آموزش عالی ما را در دست خود بگیرند که مبادا کارکرد تحولی خودش را پیدا کند».


رویدادهای تحولی در دانشگاه آزاد اسلامی
دکتر طهرانچی از رویکردهای تحولی خود در دانشگاه آزاد اسلامی هم سخن گفتند که چه تحولاتی را پی می‌گیرند و چه ‌ساختارهایی در برابر آنها مقاومت می‌کند: «در نظام علمی فعلی، دانشجوی دکتری باید از رساله خود در یک شورای پنج نفره دفاع کند، ما گفتیم کفایت دستاورد علمی باید در یک شورای متمرکز ملی رخ دهد. از ابتدایی که دوره دکتری در کشور باب شد، گفتند نتیجه رساله باید در یک ژورنال علمی چاپ شود، اما گفتیم یک جمع تخصصی باید نتیجه رساله را در یک کلاس ملی بررسی کند... ما گفتیم در دانشگاه، معاونت آموزشی و پژوهشی نمی‌خواهیم ولی همه مقابله کردند. به‌جای آن معاونت فناوری و پژوهشی می‌خواهیم و یکسری معاونت‌های موضوعی مثل علوم انسانی، هنر، پزشکی و مهندسی. چون ساختار فعلی اینقدر سُلب است که اگر این معاونت را بپذیری، باید مدیرکل آن را هم بپذیری، باید ساختار آن را هم بپذیری، باید و ... تا انتها پیش بروی و هیچ تحولی را هم نمی‌توانی رقم بزنی... من گفتم در دانشگاه ازاد، پارک فناوری نمی‌خواهم چون در مفهوم فارسی پارک جایی برای استراحت است. من در سنت خودم چهارسوق، سرا، حجره و بازار دارم و با همین واژگان سرای نوآوری ایجاد کردیم و مدلی هم برای آن توسعه دادیم. کلمات بار معنایی دارند. این چه بازار فناوری است که وقتی جوان وارد آن می‌شود با اصول مکاسب آشنایی ندارد. وقتی به مفاهیم بازار دقت نمی‌شود، علم که یک کالای عمومی است به کالای خصوصی تبدیل می‌شود. این شرایط، حبس علم نیست؟ پس، زکات العلم نشره چه می‌شود؟ .... بدانیم که تحول از دل تقلید بیرون نمی‌آید...».


بخش پایانی: رونمایی از نشریه نوآفرین
در بخش پایانی این جلسه، بعد از ارائه آخرین پژوهش‌ها و مسائل علمی هسته‌های عدالت پژوهی، بازاریابی سیاسی، مکتب امام و فضای مجازی مرکز رشد، دکتر رضا پاینده سردبیر نشریه نوآفرین، به معرفی شماره اخیر این نشریه پرداخت. شماره چهارم نشریه نوآفرین، اولین اثر منسجم علمی است که تلاش کرده با انتشار ده یادداشت علمی از اساتیدی همچون دکتر علی اصغر خندان، دکتر ابوطالب شفقت، دکتر علی جعفری هُرستانی و ... به شرح نظریه «امام تحول» و کاربست آن در حوزه‌های گوناگون اشاره کند. «امام تحول»، کلیدواژه‌ای بود که رهبر معظم انقلاب حفظه الله تعالی در 14 خرداد 1399 در وصف حضرت امام خمینی (ره) به کار بردند و این سخنرانی، خردمایه‌ای برای پرداخت به این مفهوم گردید.  
علاوه بر موضوع امام تحول، این نشریه بنا به سنت خود در سه شماره پیشین، موضوع نوآوری را در جای جای جامعه رصد کرده است: با سه مقاله به نوآوری‌های آموزشی در دوره کرونا پرداخته است. با بازخوانی میراث شهید فخری‌زاده، به سیر زمانی تحولات صنعت هسته‌ای ایران اشاره کرده است. با مروری بر آثار آقای مدرس صادقی، به نوآوری‌های او در بازآفرینی زبان فارسی پرداخته و در گفتگو با دکتر فاضل نظری به کتب داستانی از منظر کارآفرینی فرهنگی نظر کرده است.  همچنین مدل کسب و کار نشانک را در گفتگو با کارآفرین آن بررسی کرده است  
لازم به ذکر است شماره چهارم نشریه نوآفرین مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام مشتمل بر 27 مطلب، از 24 نگارنده در 232 صفحه تنظیم ‌شده است. 

جهت دریافت این نشریه می‌توانید به اینجا مراجعه نمایید.  

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 2. واکنش مدیر شبکه کودک به ویدیو جدید ساسی مانکن

 3. معافیت یا تخفیف مالیاتی؟؛ مساله این است !

 4. پیام فارسی وزیر امور خارجه آمریکا با خط نستعلیق

 5. روحانی: کولبری و سوخت‌بری در شان مردم نیست/ هر گفتاری که موجب آشفتگی شود، به اقتصاد لطمه می‌زند

 6. اعتراض مجلسی‌ها به سخنان نماینده بافق

 7. روایتی تازه از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد/ فرمانده ارشد آمریکایی: هنوز کابوس می‌بینم/ فکر می‌کردم در شعله‌های آتش خواهیم سوخت

 8. روحانی خطاب به مکرون: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم‌های آمریکا است

 9. پرونده استاندار سابق خوزستان به جریان افتاد

 10. محسن هاشمی: برخی برای توجیه ناکامی‌ها می‌گویند اختیار نداریم/ من و جهانگیری از کاندیدا‌های کارگزاران هستیم/ نظرات درباره کاندیداتوری ظریف مثبت‌تر است

 11. فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

 12. با ۵۰۰ میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟

 13. خبر خوب نوبخت برای بازنشستگان تأمین اجتماعی

 14. جزئیات پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی در البرز

 15. ربودن طعمه کفتارها توسط یک گله شیر

 16. فضل‌اللهی ما هم پر کشید

 17. واکنش ایران به تصویب قطعنامه شورای حکام چه خواهد بود؟!

 18. نیویورک تایمز: بایدن یک قاتل سعودی را آزاد گذاشته است

 19. اخراج گوینده خبر به دلیل آرایش کردن روی آنتن زنده

 20. افزایش نرخ کرایه تاکسی، مترو و اتوبوس برای سال آینده

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 2. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 3. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 4. آیا کار مجلس این است؟!

 5. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

 6. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 7. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 8. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 9. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

 10. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 11. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 12. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 13. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

 14. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 15. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 16. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

 17. نظم جهانی در آستانه تغییر

 18. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

 19. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

 20. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

 21. واکنش مدیر شبکه کودک به ویدیو جدید ساسی مانکن

 22. تصاویری از ندامتگاه زنان تهران

 23. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

 24. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

 25. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 2. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 3. آیا کار مجلس این است؟!

 4. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 5. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 6. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 7. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 8. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

 9. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

 10. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

 11. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

 12. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

 13. بحث‌های انتخاباتی یا کار در «مرکز دنیا»؟!

 14. علی مطهری اعلام کاندیداتوری کرد

 15. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

 16. نامه‌نگاری خاتمی با رهبری/ درخواست حسام‌الدین آشنا از شورای نگهبان/ مطهری: لاریجانی و ظریف به درد ریاست جمهوری نمی‌خورند/ انصراف قالیباف از نامزدی در انتخابات، واقعی است؟

 17. روحانی: رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است/ قانون اساسی را به تعطیلی نکشانیم/ ۱۰۰ درصد قانون اقدام راهبردی را اجرا کردیم/ از برجام حفاظت می‌کنیم

 18. سید محمد خاتمی به رهبر انقلاب نامه نوشت + جزئیات

 19. پرونده استاندار سابق خوزستان به جریان افتاد

 20. محسن هاشمی: برخی برای توجیه ناکامی‌ها می‌گویند اختیار نداریم/ من و جهانگیری از کاندیدا‌های کارگزاران هستیم/ نظرات درباره کاندیداتوری ظریف مثبت‌تر است

 21. جهانگیری: از جنگ اقتصادی آمریکا سربلند بیرون آمدیم/ برجام باید احیا شود/ قبول دارم که در حق اهل سنت کوتاهی‌هایی شده است

 22. داستان اتفاقات سراوان/ گفت‌وگو با خانواده یکی از زخمی‌ها

 23. واعظی: روزهایی را گذراندیم که زیر ۱۰۰ هزار بشکه فروش نفت داشتیم

 24. درخواست رضایی از روحانی، آقای رئیس جمهور، به میان مردم بیا

 25. مطهری: مخاطب توصیه رهبر انقلاب شورای نگهبان است /مردم به کاندیدای عاقل و معتدل رأی بدهند

آخرین عناوین